Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: E2MD »

Chciałem skonsultować wątpliwość
- gracz traci ostatnie miasto, nie posiada też osadnika na planszy ani innej jednostki
- wg instrukcji w akapicie przejmowania miast jest napisane: "Poprzedni właściciel Miasta może umieścić Osadnika w jednym ze swoich pozostałych Miast (d). Jeśli nie ma innych Miast lub żadnego Osadnika w swojej puli, nie otrzymuje Osadnika"
- gracz nie może nigdzie umieścić Osadnika
- gra się toczy do kolejnego podsumowania i kończy wg zasad
Dobrze myślę?
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

E2MD pisze: 13 lut 2022, 11:22 Chciałem skonsultować wątpliwość
- gracz traci ostatnie miasto, nie posiada też osadnika na planszy ani innej jednostki
- wg instrukcji w akapicie przejmowania miast jest napisane: "Poprzedni właściciel Miasta może umieścić Osadnika w jednym ze swoich pozostałych Miast (d). Jeśli nie ma innych Miast lub żadnego Osadnika w swojej puli, nie otrzymuje Osadnika"
- gracz nie może nigdzie umieścić Osadnika
- gra się toczy do kolejnego podsumowania i kończy wg zasad
Dobrze myślę?
Akurat nigdy taka sytuacja w naszych grach się nie zdarzyła, ale wg mnie dobrze myślisz :)
Purpler
Posty: 8
Rejestracja: 29 gru 2021, 13:19
Has thanked: 15 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Purpler »

Mam pytanie o rozwinięcie "Bojowe Bestie" na karcie cywilizacji Kartagina.
"Możesz Werbować Słonie w swoim dowolnym mieście, jeśli zapłacisz co najmniej 1 złoto lub 1 żeton kultury zamiast standardowego Surowca (za każdego Słonia)"
Czy ta karta oznacza, że mogę werbować słonie bez targowiska?
Czy dodatkowo to oznacza, że zamiast kosztu dwóch żywności za słonia mogę to zrobić za 1 złoto lub 1 żeton kultury?
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

Oznacza że możesz zwerbować słonia w mieście bez targowiska POD WARUNKIEM że zamiast z jednego surowców zapłacisz złoto lub żeton kultury.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Purpler
Posty: 8
Rejestracja: 29 gru 2021, 13:19
Has thanked: 15 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Purpler »

Obrazek
Mam pytanie dotyczące wydarzenia: "Wielkie Trzęsienie Ziemi"
Na karcie jest napisane, że 2 punkty zwycięstwa dostaje gracz, który posiadał ten element(budynek i osada).
Co w przypadku elementu miasta pod wpływem kulturowym innego gracza?
Załóżmy, że gracz niebieski chce "pozbyć się" miasta, złożonego z osady (kolor niebieski) i fortecy (kolor czerwony) czyli będącego pod wpływem kulturowym gracza czerwonego.
Czy gracze niebieski i czerwony dostaną po 2 punkty?
Czy gracz niebieski dostanie 4 punkty?
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Na koniec gry każdy z graczy dostanie 2 punkty za element w jego kolorze na tej karcie.
Regrof2
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2022, 00:17
Has thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Regrof2 »

Mam pytanie o zasadę szlaków handlowych. Czy surowce pobiera się także za ich ustanowienie z miastami barbarzyńców? Z tekstu rozwinięcia wynika, że z wrogimi, a według slowniczka wrogie to każde miasto które nie jest gracza. Natomiast umiejętność Celtów pozwala im ustanawiać szlaki handlowe z miastami barbarzyńców (nie rozgniewanymi), czyli gdyby było tak jak wyżej opisałem byłaby ona bez sensu. Gdzie jest błąd?
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

Wg mnie szlaków handlowych nie można prowadzić do barbarzyńskich miast. W angielskiej instrukcji przy objaśnianiu szlaków handlowych został użyty zwrot "enemy player city".
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: dave8 »

Regrof2 pisze: 01 kwie 2022, 23:24 Mam pytanie o zasadę szlaków handlowych. Czy surowce pobiera się także za ich ustanowienie z miastami barbarzyńców? Z tekstu rozwinięcia wynika, że z wrogimi, a według slowniczka wrogie to każde miasto które nie jest gracza. Natomiast umiejętność Celtów pozwala im ustanawiać szlaki handlowe z miastami barbarzyńców (nie rozgniewanymi), czyli gdyby było tak jak wyżej opisałem byłaby ona bez sensu. Gdzie jest błąd?
Szlaki tylko z miastami innych graczy. Chyba że jesteś Celtem i masz odblokowaną tą umiejętność specjalną.
Regrof2
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2022, 00:17
Has thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Regrof2 »

Dziękuję, tak mi się wydawało, kolejny błąd w tłumaczeniu gry.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Hej, bez przesady miasto wroga to nie jest to samo co wrogie miasto. Wiem, że brzmi podobnie, ale to nie to samo. :)

Więc błędu tutaj nie ma. Choć nieuważnie czytając można to źle zrozumieć.

Aczkolwiek Szlaki handlowe to i tak jest jedno z tych rozwinięć, które ja przed grą (a czasem i w trakcie) muszę graczom wytłumaczyć, bo ten skrótowy opis na planszy gracza nie jest wystarczający. (Inne rozwinięcia, które też wymagają takiego wytłumaczenia to Drogi oraz Nawigacja, resztę da się chyba zrozumieć).
castelano
Posty: 165
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: castelano »

Cześć. W dalszym ciągu jest pytanie o rozwinięcie drogi.
Gdzieś na pierwszych stronach ktoś pisał o ruchu statkiem, zejście jednostek na góry/las i dalszy ruch jednostek. No chyba tak to nie działa bo to nie jest ruch z/do miasta. Dobrze rozumie?

Dla mnie drogi to ruch i o dwa pola i anulowanie kary za teren jeśli się poruszamy z miasta albo do miasta. Dobrze?
Jeśli tak jest to mam następne pytanie, co jeśli mamy 3 miasta A, B, C koło siebie w lini. Miast A i C oddziela miast B. Miasta A i B są moje, C przeciwnika.
Jeśli miasto B jest na terenie lasu albo gór to czy dotyczy mnie kara za teren, jeśli chce zaatakować z miasta A na miasto C? I odwrotnie?
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Drogi działają podczas ruchu z i do własnego miasta, a także niwelują kary za teren w kolejnej akcji. Jeśli skończymy pierwszy ruch w górach/lesie, używając dróg, to kolejną akcją możemy wywołać bitwę tymi jednostkami.
W podanym przykładzie, jeśli miasta A, B i C dzielą dwa heksy terenu, wykonujesz ruch z A do B, płacąc za użycie umiejętności 'drogi', potem z B do C płacąc ponownie. Lasy i góry ignorujesz.
Odwrotnie możesz wykonać ruch z C do B, płacąc koszt ruchu i po wygranej bitwie miasto B staje się Twoje, więc mógłbyś ponownie użyć dróg, gdyby nie fakt, że wojsko w tej rundzie już walczyło i nie może wykonać ponownie akcji ruchu.
Drogi (z oczywistego powodu) nie łączą się w żaden sposób z ruchem statków. Jeśli jednostki schodzą ze statku na pole gór, to tam zostają.
Dodatkowo pamiętaj, że ta umiejętność umożliwia ruch o 2 pola, nie zobowiązuje do niego, więc jeśli chcesz skorzystać tylko z ignorowania terenu, czemu nie. I jeszcze jedno. Jeśli miasta B i C sąsiadują ze sobą, w obu powyższych przykładach w ogóle nie trzeba używać dróg, by się między nimi przemieszczać. Wystarczy ignorowanie terenu podczas ruchu z A do B.
castelano
Posty: 165
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: castelano »

(miasto B jest w kafelku z lasem)

Czerwony gracz ma miast A i B które sąsiadują ze sobą. Niebieski ma miasto C które sąsiaduje z B.
Jeżeli mam 4 jednostki w mieście A to czy mogę bezpośrednio zaatakować miasto C? Albo wykonując dwie akcji ruchu albo w jednej akcji ruchu płacąc za drogi?

Lub

niebieski z C wysyła jednego wojaka do nie bronionego B i w drugiej akcji ruchu wysyła 3 wojaków z C do A płacąc za drogi? Albo wykonując dwie akcji z C do B i B do A?

Nigdzie w instrukcji nie znalazłem czy miasto w lesie albo w górach niwelujemy karę za teren ???

Jest tylko informacja że nie można pobierać surowców z sąsiednich terenów na którym są miasta. Czyli tak jakby tam tego drewna, kamienia nie było 😉
castelano
Posty: 165
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: castelano »

Montesque pisze: 02 sty 2022, 00:16
Xoltro pisze: 01 sty 2022, 11:12 Pytanie o drogi. Jeżeli używam dróg i ląduje w pierwszym swoim ruchu na górach to czy w ramach drugiej oddzielnej akcji ruchu mogę z gór zejść? Chodzi mi o to czy efekt ignorowania terenu z dróg działa w ten sposób że w następnej akcji ruchu mogę ignorować to że korzystając z dróg wszedłem na góry lub przez nie przeszedłem (to samo z lasem), czy ignorowanie terenu działa tylko w momencie gdy korzystam z dróg
W takiej sytuacji możesz zejść z gór, możesz atakować z lasu. Jest na to odpowiedni zapis w instrukcji.
A tutaj widzę sprzeczność w tym co piszesz w cytacie i w odpowiedzi do mnie.
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Nie widzę sprzeczności?

W tej sytuacji obecność miasta B nie ma znaczenia. Znaczenie ma to, że między A i C jest las. Czyli by w jednej turze zaatakować miasto C z miasta A, musisz użyć dróg. Inaczej zatrzymasz się w lesie.

Miasta nie niwelują kary za teren. Przejęcie pustego miasta też nie pozwala na wykonanie ruchu tą samą jednostką. Tutaj możesz przejąć miasto B jedną jednostką, a potem innymi atakować miasto A jednostkami z miasta C, używając dróg oczywiście.
castelano
Posty: 165
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: castelano »

"Drogi (z oczywistego powodu) nie łączą się w żaden sposób z ruchem statków."

"W takiej sytuacji możesz zejść z gór, możesz atakować z lasu. "

Drodzi działaja tylko z i/lub do swojego miasta.
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Tylko tu nie ma nic o statku.
Gość kończy ruch na górach, używając dróg, i pyta, czy może poruszyć się jednostką w kolejnej akcji. Może.
castelano
Posty: 165
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: castelano »

Dobra przepraszam słowo "ląduje" odebrałem jako ruch statkiem i wyładowanie jednostek na górach.

Natomiast w dalszym ciągu nie może się ruszyc bo z gór nie przemieszcza się do swojego miasta. Mam rację?
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Może, bo skończył ruch na górach, używając dróg, więc ignoruje teren. Powoduje to, że w kolejnych akcjach w tej samej turze może normalnie poruszać tymi jednostkami, ponownie używając dróg lub nie.
castelano
Posty: 165
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: castelano »

Okej masz rację biorąc pod uwagę ze pierwszy ruch jest z miasta. Natomiast po co wykonywać druga akcje ruchu, skoro jeśli poruszał się z miasta to mógł odrazu poruszyć się o dwa pola kasując jednocześnie karę za teren.
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

castelano pisze: 06 kwie 2022, 10:22 Okej masz rację biorąc pod uwagę ze pierwszy ruch jest z miasta. Natomiast po co wykonywać druga akcje ruchu, skoro jeśli poruszał się z miasta to mógł odrazu poruszyć się o dwa pola kasując jednocześnie karę za teren.
Nie rozumiem? Teoretycznie możesz poruszyć się o 6 pól w jednej turze, jeśli zawsze używasz dróg i zawsze poruszasz się z/do miasta.
Może w tej sytuacji gracz poruszył się o 2 pola na góry, a potem chciał poruszyć się jeszcze dalej, by np. kogoś zaatakować albo bronić swojego miasta.
castelano
Posty: 165
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: castelano »

Jeśli o dwa pola to tylko bronić swojego miasta. W żadnym razie kogoś atakować.
Ale chyba zasady są dla nas jasne tylko rozpatrujemy x możliwości.


A żeby doprecyzować...

Poruszamy się przed pasmo górskie 5 pól samych gór. Z miasta opłacając drogi o dwa pola na góry i kolejny raz opłacam drogi i idę z gór o dwa pola atakując innego gracza?
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

castelano pisze: 06 kwie 2022, 12:30 Poruszamy się przed pasmo górskie 5 pól samych gór. Z miasta opłacając drogi o dwa pola na góry i kolejny raz opłacam drogi i idę z gór o dwa pola atakując innego gracza?
Jeśli przystankiem było Twoje miasto, to tak. Jeśli nie, to w drugim ruchu nie użyjesz już dróg, bo ani nie wychodzisz z miasta, ani do swojego miasta nie zmierzasz.
castelano
Posty: 165
Rejestracja: 25 kwie 2017, 11:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 6 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: castelano »

Cześć. Jeżeli mam szczesliwe miasto i irygacje i dwa pola pustkowi to czy mogę zebrac dwa żywności w jednej akcji zbierania?
Analogicznie z ryboustwem?
Bo już przy porcie w instrukcji jest opisane że tylko z pojedynczego sąsiadującego...

??
ODPOWIEDZ