Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

McPiter pisze: 16 paź 2022, 22:17 Nie sądzicie, że kupwanie piechoty jest o wiele bardziej opłacalne od zakupu kawalerii? De facto, kawaleria zdaje się być w ogóle nieopłacalna, tym bardziej, że do jej zakupu trzeba dodatkowo wynaleźć handel wymuenny i zbudować targowisko. W przypadku piechoty istnieje większe prawdopodobieństwo wyrzucenia ikony zdolności konfliktu, bo na kości jest ich 4 w przeciwieństwie do 3 ikon kawalerii. Co więcej, wartości walki piechoty na kościach są bardziej korzystne od wartości kawalerii, bo są to aż dwie 6, 5 i 3, gdzie kawaleria ma zaledwie 2, 4 i 5. Co o tym myślicie?
To, że symbol piechoty występuje 4 razy, a kawalerii 3 razy przemawia lekko na korzyść piechoty, ale z drugiej strony +2 do wyniku ma większą szansę zrobić różnicę. Bo przecież w tej grze ważne jest to, ile pełnych 5 uda się wycisnąć z sumy wyników.

Co do wyników, to właśnie z tego powodu, że liczą się "pełne 5", to ja bym powiedział, że w bitwach 1v1 bez żadnych ulepszeń to jest to lekko na korzyść kawalerii, bo zwróć uwagę, że ten symbol na 4 robi różnicę i mamy z niego obrażenie. Za to w większych bitwach mam wrażenie, że przypisanie symboli do liczb traci trochę na znaczeniu. Nadal jednak +2 od kawalerii (choć rzadziej występujące) ma jednak większą szasnę się przydać.

Kawaleria zatem jest lepszą piechotą, ale nie jest jakoś dużo lepsza, więc jeśli ktoś specjalnie dąży do tego, żeby ją mieć i inwestuje w handel wymienny i targowiska tylko dlatego (bez uzasadnienia w postaci kart celu, czy sytuacji na mapie), to może być faktycznie błąd strategiczny.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

StanleyStone pisze: 16 paź 2022, 22:37 Kawaleria ma 25% szans na to, że nawet jeśli nie trafiła 5 czy 6 w rzucie, to i tak jej rzut będzie liczony za jedno trafienie (no, poza 2, ale ona i tak zamieni się w 4, więc blisko trafienia). Piechota dodaje jedynki tam, gdzie i tak ma już trafienie i te nawet wysokie 33% szans nie jest aż tak znaczące dla rozstrzygnięcia bitwy. Ale to oczywiście wyizolowany pojedynek 1v1, który rzadko ma miejsce. Jeśli miałbym zasoby i zbudowane targowisko, to zawsze wybierałbym do armii lidera, słona i 2x kawalerię.
Po co tyle analizowania. Liczy się lepszy efekt jednostki. Zawsze będziesz miał 50% - albo trafisz albo nie ;)
DomoGrabka
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2022, 17:39
Has thanked: 19 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: DomoGrabka »

Pytanie :!: :?
Czy jak gracz wyciągnie kartę wydarzeń "głód" to utrata 2 żywności dotyczy tylko jego czy wszystkich graczy ?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

DomoGrabka pisze: 28 paź 2022, 21:30 Pytanie :!: :?
Czy jak gracz wyciągnie kartę wydarzeń "głód" to utrata 2 żywności dotyczy tylko jego czy wszystkich graczy ?
Karty wydarzeń mówią wprost kogo dotyczy efekt. Jeśli efekt ma dotyczyć wszystkich graczy to jest mniej więcej napisane 'wszyscy gracze'.
DomoGrabka
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2022, 17:39
Has thanked: 19 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: DomoGrabka »

Aha no ma to sens, no ale to początki błędy się zdarzają.
Szczególnie mylący jest opis powyżej, na zielonym tle, który mówi: "Gracze posiadający irygacje... Nie dotyczy" IMO powinno być napisane GRACZ.

Swoją drogą w PL instrukcji dużo jest mylących wyrażeń, jak np. Możesz=Musisz w opisie zdolności konfliktu.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

DomoGrabka pisze: 29 paź 2022, 13:11 Aha no ma to sens, no ale to początki błędy się zdarzają.
Szczególnie mylący jest opis powyżej, na zielonym tle, który mówi: "Gracze posiadający irygacje... Nie dotyczy" IMO powinno być napisane GRACZ.

Swoją drogą w PL instrukcji dużo jest mylących wyrażeń, jak np. Możesz=Musisz w opisie zdolności konfliktu.
No niestety ale zawiłość niektórych tłumaczeń to znany problem polskiej edycji :D
Tutaj jeszcze przykłady kart, które potwierdzają moje powyższe tłumaczenie
Obrazek
DomoGrabka
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2022, 17:39
Has thanked: 19 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: DomoGrabka »

Mamy problem/spór ze zrozumieniem sposobu wystawiania statków piratów. Proszę o pomoc.
Tekst z instrukcji:
1. Umieść 2 Statki Piratów na polach Morza, na których nie ma żadnego Statku gracza. Jeśli to możliwe, jeden ze Statków Piratów musi sąsiadować z jednym z twoich Miast. Możesz umieścić oba Statki Piratów na tym samym polu Morza. Jeśli we wspólnej puli nie ma wystarczająco dużo Statków Piratów abyś mógł je umieścić, musisz najpierw usunąć ich tyle z Mapy, aby w puli były 2 do umieszczenia. Możesz umieścić je tam skąd zostały zabrane, jeśli pole to jest odpowiednie.
2. Każdy gracz, który ma przynajmniej jedno Miasto sąsiadujące z przynajmniej jednym Statkiem Piratów traci 1 Surowiec, 1 minka albo 1 dzban (to on wybiera). Jeśli gracz nie może zapłacić musi, o ile to możliwe, obniżyć Nastrój w jednym ze swoich Miast sąsiadujących z Piratami
(chyba że wszystkie są już Rozgniewane).

1. Rozumiem to tak, że muszę umieścić jeden statek na morzu z moim miastem, a drugi mogę wystawić obojętnie, może to być wolne morze (bez miasta) albo morze przy mieście przeciwnika, albo dać dwa statki u siebie.
Jeśli nie mam miasta nad morzem mogę oba statki wysłać obojętnie, może to być wolne morze (bez miasta) albo morze przy mieście przeciwnika.
I przechodzimy dalej do pkt.2, statki są już na planszy, dokonujemy od razu opłat.

2. Jeśli kolega drugi raz odkrył wydarzenie z piratami, ale umieścił statek u innego gracza, a przy polu z moim miastem dalej jest statek piratów, ze wcześniejszego wydarzenia ja także dokonuje opłaty ?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

DomoGrabka pisze: 05 lis 2022, 22:38 Mamy problem/spór ze zrozumieniem sposobu wystawiania statków piratów. Proszę o pomoc.
Tekst z instrukcji:
1. Umieść 2 Statki Piratów na polach Morza, na których nie ma żadnego Statku gracza. Jeśli to możliwe, jeden ze Statków Piratów musi sąsiadować z jednym z twoich Miast. Możesz umieścić oba Statki Piratów na tym samym polu Morza. Jeśli we wspólnej puli nie ma wystarczająco dużo Statków Piratów abyś mógł je umieścić, musisz najpierw usunąć ich tyle z Mapy, aby w puli były 2 do umieszczenia. Możesz umieścić je tam skąd zostały zabrane, jeśli pole to jest odpowiednie.
2. Każdy gracz, który ma przynajmniej jedno Miasto sąsiadujące z przynajmniej jednym Statkiem Piratów traci 1 Surowiec, 1 minka albo 1 dzban (to on wybiera). Jeśli gracz nie może zapłacić musi, o ile to możliwe, obniżyć Nastrój w jednym ze swoich Miast sąsiadujących z Piratami
(chyba że wszystkie są już Rozgniewane).

1. Rozumiem to tak, że muszę umieścić jeden statek na morzu z moim miastem, a drugi mogę wystawić obojętnie, może to być wolne morze (bez miasta) albo morze przy mieście przeciwnika, albo dać dwa statki u siebie.
Jeśli nie mam miasta nad morzem mogę oba statki wysłać obojętnie, może to być wolne morze (bez miasta) albo morze przy mieście przeciwnika.
I przechodzimy dalej do pkt.2, statki są już na planszy, dokonujemy od razu opłat.

2. Jeśli kolega drugi raz odkrył wydarzenie z piratami, ale umieścił statek u innego gracza, a przy polu z moim miastem dalej jest statek piratów, ze wcześniejszego wydarzenia ja także dokonuje opłaty ?
ad. 1. Wszystko dobrze rozumiesz
ad. 2. Opłaty dokonuje się za sam fakt sąsiedztwa Miasta ze Statkiem Piratów nieważne skąd i kiedy się tam znalazł, czyli opłaty i tak dokonujesz. Ogólnie ten efekt jest upierdliwy, bo nie wiesz ile wyjdzie pirackich wydarzeń i olanie tematu może powodować biedę w surowcach :D
Hh453
Posty: 128
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Hh453 »

Witam , mam cel który mówi że dostaje 2 punkty jeśli moje statki sąsiadują z wrogim portem ,czy ma tutaj znaczenie w którą stronę jest port obrócony czy wystarczy że sąsiaduje z hexem na który. Jest port?
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 266
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 78 times

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: Montesque »

Hh453 pisze: 17 lis 2022, 19:26 Witam , mam cel który mówi że dostaje 2 punkty jeśli moje statki sąsiadują z wrogim portem ,czy ma tutaj znaczenie w którą stronę jest port obrócony czy wystarczy że sąsiaduje z hexem na który. Jest port?
Nie mam pewności, ale stawiałbym, że musi być na polu, na które miasto rekrutuje okręty. Zwłaszcza, że cel w nazwie ma słowo "blokada".
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

Z drugiej strony to nadal blokada bo wróg nie może zbierać jedzonka z tego pola?
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Christian Marcussen)

Post autor: grzeslaw90 »

Hh453 pisze: 17 lis 2022, 19:26 Witam , mam cel który mówi że dostaje 2 punkty jeśli moje statki sąsiadują z wrogim portem ,czy ma tutaj znaczenie w którą stronę jest port obrócony czy wystarczy że sąsiaduje z hexem na który. Jest port?
Stawiany port musi rozciągać się na konkretne pole morskie i tym samym je również zajmuje. Sąsiadujący z portem oznacza sąsiadujący z polem morza, na które port rekrutuje. Będąc na portowym polu morza również z tym portem sąsiadujesz, ponieważ port tak samo znajduje się na lądzie w mieście.
Purpler
Posty: 8
Rejestracja: 29 gru 2021, 13:19
Has thanked: 15 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Purpler »

Czy po ostatnim wieku w fazie podsumowania, dobieramy karty celów i sprawdzamy czy taki cel jest od razu zrealizowany?
Czy nie ma sensu już dobierać takich kart?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Purpler pisze: 31 gru 2022, 13:40 Czy po ostatnim wieku w fazie podsumowania, dobieramy karty celów i sprawdzamy czy taki cel jest od razu zrealizowany?
Czy nie ma sensu już dobierać takich kart?
Na koniec gry nie robi się pełnej fazy podsumowania, a jedynie jej pierwszy krok, czyli punktowanie celów.
Poprawiam się. Gra w powyższy sposób kończy się jedynie jak się zlikwiduje gracza.
Ogólnie robi się całą fazę podsumowania, jednakże dobieranie kart to krok trzeci, a punktowanie celów to punkt pierwszy więc nie za wiele jesteśmy w stanie zrobić z nowymi kartami.
Ostatnio zmieniony 31 gru 2022, 14:45 przez grzeslaw90, łącznie zmieniany 1 raz.
plackijacki
Posty: 14
Rejestracja: 19 gru 2022, 13:06

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: plackijacki »

Witam
1.Czy jeśli niszczę miasto za złoto w rundzie podsumowania to muszę także zredukować budynki które nie spełniają warunków - ilość osad =wielkość miasta.
2.podpvne pytanie czy jeśli w fazie podsumowania zmieniam rozwinięcie-ustrój dzieki któremu mam rozwinięcie swojej cywilizacji to tracę je ?
Purpler
Posty: 8
Rejestracja: 29 gru 2021, 13:19
Has thanked: 15 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Purpler »

grzeslaw90 pisze: 31 gru 2022, 14:05
Na koniec gry nie robi się pełnej fazy podsumowania, a jedynie jej pierwszy krok, czyli punktowanie celów.
A darmowe rozwinięcie też jest pomijane ?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Purpler pisze: 31 gru 2022, 14:37
grzeslaw90 pisze: 31 gru 2022, 14:05
Na koniec gry nie robi się pełnej fazy podsumowania, a jedynie jej pierwszy krok, czyli punktowanie celów.
A darmowe rozwinięcie też jest pomijane ?
Byłem w błędzie. Poprawiłem pierwotną odpowiedź :)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

plackijacki pisze: 31 gru 2022, 14:14 Witam
1.Czy jeśli niszczę miasto za złoto w rundzie podsumowania to muszę także zredukować budynki które nie spełniają warunków - ilość osad =wielkość miasta.
2.podpvne pytanie czy jeśli w fazie podsumowania zmieniam rozwinięcie-ustrój dzieki któremu mam rozwinięcie swojej cywilizacji to tracę je ?
1. Nie. Ilość osad jest sprawdzana jedynie przy wznoszeniu budynku. Tak samo jak przejmiesz czyjeś miasto max level to takie zostaje nawet jak nie masz wystarczającej ilości osad.
2. Też nie. Warunek już spełniłeś przy kładzeniu kostki.
SolarWind
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2020, 14:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: SolarWind »

grzeslaw90 pisze: 31 gru 2022, 14:45
Purpler pisze: 31 gru 2022, 14:37
grzeslaw90 pisze: 31 gru 2022, 14:05
Na koniec gry nie robi się pełnej fazy podsumowania, a jedynie jej pierwszy krok, czyli punktowanie celów.
A darmowe rozwinięcie też jest pomijane ?
Byłem w błędzie. Poprawiłem pierwotną odpowiedź :)
Nie byłeś w błędzie, w ostatniej epoce faktycznie robi się tylko pierwszy krok fazy podsumowania.

Obrazek
bombastik
Posty: 104
Rejestracja: 23 gru 2015, 23:44
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: bombastik »

Cześć,

Jakie rozmiary koszulek potrzeba do gry i które karty koszulkować a które odpuścić?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

bombastik pisze: 07 sty 2023, 17:35 Cześć,

Jakie rozmiary koszulek potrzeba do gry i które karty koszulkować a które odpuścić?
Standard 63x88mm około 200 sztuk. Koszulkować wszystko.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

bombastik pisze: 07 sty 2023, 17:35 Cześć,

Jakie rozmiary koszulek potrzeba do gry i które karty koszulkować a które odpuścić?
To zależy, jaki jest cel koszulkowania :)

Jeśli chodzi o zabezpieczenie kart, które gracze trzymają "w ręku", to teoretycznie karty wydarzeń można sobie odpuścić, bo one zazwyczaj losowane są w talii i po odkryciu od razu rozpatrywane i odrzucane, ale jest parę wyjątków, gdy karta wydarzenia trafia do gracza "na rękę" i może być potem zagrana "jako akcja" (ale to jest jawna sytuacja, więc zazwyczaj gracze trzymają taką kartę przed sobą - przynajmniej my tak gramy).

Z drugiej strony jeśli celem jest to, żeby karty łatwiej się tasowało oraz żeby zabezpieczyć przed zniszczeniem te karty, które potem stanowią talię i nie powinny być odróżnialne, to teoretycznie można odpuścić sobie karty przywódców, bo przywódcy nie są zbierani to talii i tasowani, są przypisani do konkretnej cywilizacji i potem świadomie w trakcie gry wybierani (no chyba, że zagracie z wariantem losowi przywódcy i/lub historia alternatywna - to wtedy tworzy się z nich zakrytą talię)

Ale ja bym nie kombinował i nie ryzykował, tylko dał koszulki na wszystko.
bombastik
Posty: 104
Rejestracja: 23 gru 2015, 23:44
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: bombastik »

Dzięki, to poleci wszystko.
Nie ma co żałować ;)
sandman_1410
Posty: 6
Rejestracja: 17 mar 2021, 13:13

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: sandman_1410 »

Mam dwa pytania:
1. Karty taktyki - zagrywa się jedną na całą bitwę (jedna lub kilka rund) czy w każdej kolejnej rundzie walki wybiera się nową?
2. Cud Wielka Arena - "Po rzucie na walkę możesz wydać 1 kultury lub 1 zadowolenia, aby dodać +1 siły. Możesz to zrobić po zsumowaniu swoich kości, ale tylko raz na Bitwę Lądową" - czy mogę wydać tylko jeden żeton kultury lub zadowolenia, czy mogę wydać np. 3 żetony kultury, żeby dodać siły +3 ?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

sandman_1410 pisze: 15 sty 2023, 03:10 Mam dwa pytania:
1. Karty taktyki - zagrywa się jedną na całą bitwę (jedna lub kilka rund) czy w każdej kolejnej rundzie walki wybiera się nową?
2. Cud Wielka Arena - "Po rzucie na walkę możesz wydać 1 kultury lub 1 zadowolenia, aby dodać +1 siły. Możesz to zrobić po zsumowaniu swoich kości, ale tylko raz na Bitwę Lądową" - czy mogę wydać tylko jeden żeton kultury lub zadowolenia, czy mogę wydać np. 3 żetony kultury, żeby dodać siły +3 ?
1. Mozna jedną na każdą rundę walki
2. Z efektu możesz skorzystać tylko jednorazowo żeby dostać +1
ODPOWIEDZ