Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: feniks_ciapek »

Moje wrażenie po przejściu dodatku Roma:

Dodatek daje nam cztery nowe postaci, które można wykorzystać w podstawce (i vice versa). Są mniej przewidywalne, niż te bazowe i moim zdaniem trudniejsze. Trzeba się nieco bardziej nagłowić, liczyć na szczęście lub pecha. To stanowczo na plus.

Samych misji jest 8 i nie są już tak zaskakujące ani fabularnie wciągające, jak główna kampania. To trochę taki wątek poboczny do ciekawego serialu - poprawny, zajmujący jako zagadki, ale już tak nie trzyma w napięciu i nie oferuje takich zwrotów akcji. Oczywiście, mechanicznie jest cały czas bardzo dobrze, tylko trochę bardziej ubogo.

Oczywiście po zakończeniu
Spoiler:
czego można się było spodziewać patrząc po podstawce.

Podsumowując: 8/10, więcej tego samego, chociaż bez szału.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: feniks_ciapek »

Skończyłem właśnie misje z dodatku Tokyo XXI i muszę stwierdzić, że jest on nie tylko słaby, ale też sprawia wrażenie, jakby autorom gry zabrakło zarówno pomysłów, jak i czasu na development i to w każdym aspekcie - fabularnym, produkcyjnym oraz samej rozgrywki.

Zacznijmy od fabuły. Jest nie tylko generyczna i do bólu przewidywalna, zwłaszcza kiedy graliśmy w podstawkę, ale momentami ociera się o bełkot. W zasadzie od początku wiemy z kim nam się przyjdzie zmierzyć. Teksty opisujące i podsumowujące misje są miałkie, a miejscami wręcz pozbawione sensu. Sprawiają wrażenie, jakby były szkicem projektanta, który potem miał zostać przekazany komuś z jakimkolwiek warsztatem pisarskim jako baza, ale o tym zapomniano albo zabrakło na to czasu lub funduszy. Klimat cyberpunkowy też dość trudno łączy się z renesansem, a nawiązania do podstawki są właściwie to całkiem porzucone. A był potencjał do opowiedzenia jakieś ciekawej, może nawet zaskakującej, historii.

Produkcyjnie widać nie tylko ubóstwo komponentów, ale także niedoróbki w postaci literówek na kartach, słabe grafiki, mało treści. Brakuje informacji o tym, w którym momencie otworzyć pudełko T1 (na szczęście się domyśliłem), opisy niektórych zdolności są nie do końca jasne. Większość przedmiotów jest zrobiona na jedno kopyto, na niektóre umiejętności chyba brakowało pomysłu. Powiedzmy, że nie ma tragedii, ale to jest ubóstwo jednak zauważalne.

Jeśli chodzi o rozgrywkę, to mój główny zarzut jest taki, że poziom trudności, zamiast z czasem rosnąć, maleje. Dzieje się tak przez to, że nawet w momencie, w którym pojawia się jakaś nowa przeszkoda, twórcy gry natychmiast dają nam narzędzia do jej pokonania, a posiadane umiejętności także niwelują część wyzwań.
Spoiler:
Niby w instrukcji są wymienieni jacyś testerzy, ale mam wrażenie, że zabrakło dobrego projektanta, który by dodał nieco więcej kminienia, więcej wyzwań, wyborów, uczynił rozgrywkę mniej prostolinijną. Przeciętny gracz nie będzie miał żadnego problemu z ukończeniem żadnej misji z dodatku, ale też nie będzie chyba niczym zaskoczony.
Spoiler:
No dobrze, a czy jest coś fajnego? Owszem. Bazowy system cały czas działa, nawet po przeniesieniu w XXI wiek. Zagadki są cały czas na poziomie, nawet pomimo wspomnianych wyżej problemów. Mechanika drzwi ma potencjał, ciekawy jest pomysł z efektami "synchronizacji", tajnymi sekretnymi celami a same postaci też są niebanalne i nie są prostym powieleniem pomysłów z podstawki, czy z Romy. To jest powód, dla którego może warto do tej kampanii sięgnąć.

Tokyo XXI przeszedłem raz i po raz drugi nie zamierzam, bo nie widzę w nim nic więcej do odkrycia. Mam dogłębne poczucie zmarnowanego potencjału. Dla fanów 6/10. Jak ktoś fanem nie jest, to będzie to 5/10, a jak kogoś interesuje fabuła, to w ogóle niech się do tego nie przymierza.

Liczę na to, że dodatek z nowego KSa będzie lepszy. Ponieważ postanowiłem, że z powtórzeniem kampanii i Romy poczekam od czasu, aż tenże do mnie dotrze, zatem gra wędruje na półkę i będzie czekać właśnie na ten czas.

Podsumowując: polecam gorąco podstawkę. Dodatek Roma tym, którzy czują niedosyt, a Tokyo tylko fanom i jedynie jako ciekawostkę, zajawkę tego, jak można ten system przenieść w XXI wiek, ale przestrzegam przed możliwym rozczarowaniem.
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: Sloth »

Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: karawanken »

Szczerze to nie wiem jakie ceny się spodziewałem ale na pewno nie takiej, pewnie to mój błąd bo nawet nie patrzyłem ile kosztuje wersja angielska. W każdym razie :(
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: Gromb »

karawanken pisze: 02 wrz 2023, 09:33 Szczerze to nie wiem jakie ceny się spodziewałem ale na pewno nie takiej, pewnie to mój błąd bo nawet nie patrzyłem ile kosztuje wersja angielska. W każdym razie :(
W punkt. To była moja pierwsza reakcja również. Rozumiem, że licencja kosztuje, ale tutaj nie znajduję uzasadnienia, dla tej ceny.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: khuba »

Cena portalowa robi wrażenie ale w normalnych sklepach jest duzo lepiej - mozna spokojnie kupic ponizej 400zl.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: japanczyk »

400 zl za te gre to bardzo dobra cena, nie wiem czego się spodziewaliście skoro jest to Tytuł duzo wiekszy od któregokolwiek z zombicide'ow
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: adman »

Ktoś mi może wytłumaczyć ci robią te dodatkowe kości?
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: sasquach »

adman pisze: 02 wrz 2023, 11:24 Ktoś mi może wytłumaczyć ci robią te dodatkowe kości?
Kwestia wygody. Zamiast podawać sobie kości każdy ma swój zestaw.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: Probe9 »

Cena jest akceptowalna, gra jest bardzo dobra ale raczej jednorazowa, więc po przejściu można sprzedać. No chyba, że się czeka na dodatek jeszcze.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Super
Posty: 405
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: Super »

Ktoś się pokusi może o porównanie do V-Commandos (co się zmieniło, jak wiele gry mają wspólnego)?
I o ocenę znaczenia tematyki i jej odbiór dla osoby, która nie ma zielonego pojęcia o komputerowym pierwowzorze?

Gra raczej poza moją orbitą zainteresowań, ale śledzę premiery, a V-Commandos był kiedyś na szerokiej liście zainteresowań. Więc ktoś może będzie tak miły i rozwieje powyższe wątpliwości :)
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: feniks_ciapek »

Probe9 pisze: 02 wrz 2023, 14:04 Cena jest akceptowalna, gra jest bardzo dobra ale raczej jednorazowa, więc po przejściu można sprzedać. No chyba, że się czeka na dodatek jeszcze.
Powiedzmy, że dla fanów może być „dwurazowa” :) czyli można ponad 30 partii rozegrać. Patrząc na inne podobne gry to ta cena jest bardzo ok.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: Probe9 »

feniks_ciapek pisze: 02 wrz 2023, 14:48 Powiedzmy, że dla fanów może być „dwurazowa” :) czyli można ponad 30 partii rozegrać. Patrząc na inne podobne gry to ta cena jest bardzo ok.
No własnie nie wiem, sam jestem fanem, ogrywałem wersję komputerową do czasu aż zamienili serię w Fifę ;) Przy planszówce bawiłem się bardzo dobrze (dodatek Rome też świetny), ale jakoś na powtórkę już nie miałem ochoty.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: feniks_ciapek »

A ja właśnie chętnie powtórzę z postaciami z dodatku i z drugim HQ, jak dotrze do mnie Apocalypse. Czyli pewnie za jakieś 1.5 roku ;)
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: Kal-El83 »

Totalnie nie miałem gry na radarze. Ale tak totalnie wcale i … właśnie poszedł preorder :lol: :lol:
Żona lubi assassina (konsolowego - od 1 części)… mam nadzieję że uda się ograć, a jak się skończy kampanię to w ten czas (jaki był poświęcony assassinowi) wejdą euraski :lol: :lol:
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:27 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
FretkaFantastyczna
Posty: 110
Rejestracja: 08 lip 2023, 12:31
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: FretkaFantastyczna »

Na razie mam za sobą dwa scenariusze tutorialowe, muszę przyznać, że porządnie zaprojektowane by nauczyć gracza mechaniki. Jeszcze nie miałam tego wprowadzającego fazę wroga, więc tu jeszcze nie mam zdania. Porządna produkcja, podstawki do standeesów w porównaniu do tych z Gloomhaven czy Szczęk Lwa to jakiś drugi koniec skali.

Tylko te "gniazda" nam zgrzytają, ale to powiedzmy, że drobiazg. Czekam aż nam wejdą porządne scenariusze.
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 460 times
Been thanked: 53 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: kolosm »

Dziś odpakowuję i zaczynamy z synem naukę! Pytanko, czy można tu grać na dwie ręce np każdy z nas ma po 2 postacie?
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: The Fifth Horseman »

kolosm pisze: 14 wrz 2023, 10:17 Dziś odpakowuję i zaczynamy z synem naukę! Pytanko, czy można tu grać na dwie ręce np każdy z nas ma po 2 postacie?
Tak, jak najbardziej. Pamiętaj tylko że każda postać ma swój własny plecaczek więc np przeszukując ciała nie możesz wrzucić znalezisk do plecaczka drugiej - przedmioty można sobie przekazywac ale trzeba na to wykorzystać akcję.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: feniks_ciapek »

Bardzo polecam grać całą drużyną większość misji, ale nie wszystkie. :)
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: sasquach »

feniks_ciapek pisze: 14 wrz 2023, 15:42 Bardzo polecam grać całą drużyną większość misji, ale nie wszystkie. :)
Nawet grając solo?
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: feniks_ciapek »

sasquach pisze: 14 wrz 2023, 21:07
feniks_ciapek pisze: 14 wrz 2023, 15:42 Bardzo polecam grać całą drużyną większość misji, ale nie wszystkie. :)
Nawet grając solo?
Ja tak lubię, jeszcze od czasu Laser Squad :) Mogę każdą postać wykorzystać do maksimum. A akurat Assassin's Creed nie jest jakoś specjalnie skomplikowany pod względem zasad i daje się to ogarnąć bez większego problemu. Grunt to dobrze przeczytać misję, przyjrzeć się mapce, zaplanować sobie kto co będzie robił w jakim czasie i pod to dobrać ekwipunek.
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: sasquach »

Jasne, że do ogarnięcia. Ale czasami robi się więcej ogarniani niż grania :) Osobiście wolę takie gry na dwie ręce solo.

A za nawiązanie do Laser Squada masz u mnie piwko jakbyśmy się kiedyś spotkali. Choć za Rebelstara byłoby whisky ;)
Ppeper
Posty: 27
Rejestracja: 23 sie 2020, 10:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 14 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: Ppeper »

Zaku w swoim filmie (newsy) wspominał coś o lektorze do Assassin's creed.
Ktoś wie o co chodzi, jaki lektor, po co, co ma czytać?
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Assassin's Creed: Brotherhood of Venice (Thibaud de la Touanne, F. Lamidey, M. Rozoy)

Post autor: sasquach »

Nie wiem jak w polskiej wersji, ale na stronie angielskiego wydawcy jest dostępny angielski lektor do ściągnięcia.
A czyta rozdziały z księgi kampanii. Jeśli nie wiesz, to AC jest grą kampanijną gdzie rozgrywamy kolejne fabularne misje.
ODPOWIEDZ