Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
slain78
Posty: 31
Rejestracja: 19 gru 2016, 16:51
Been thanked: 4 times

Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: slain78 »

Hmm rozumiem,że po zdobyciu żetonu ze skrzynią z ulepszoną bronią odrzucam ten żeton i skrzynia jest już pusta?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: pan_satyros »

slain78 pisze: 10 cze 2021, 14:41 Hmm rozumiem,że po zdobyciu żetonu ze skrzynią z ulepszoną bronią odrzucam ten żeton i skrzynia jest już pusta?
tak
Zmij pisze: 10 cze 2021, 14:59 Te duze dodatki z kampaniami to jezeli język jest dla kogos problematyczny to faktycznie warto poczekac bo sporo tekstu jest na kartach
Sa juz plany wydawnicze na te dodatki?
byłbym baaardzo zaskoczony, gdyby ich nie wydano. Z Zombicide Portal ciśnie wszystko, a ta odsłona jest przy okazji jedną z najlepszych.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: dispe »

Chciałbym się upewnić że dobrze grałem, czy podczas wykonywania akcji przeszukania, mogę przekazać przedmiot Ocalałemu stojącemu na moim polu? Przeszukiwanie pozwala na darmową reorganizację a ta z kolei pozwala na przekazywanie przedmiotów w dowolny sposób. No ale może coś sobie ułatwiam...
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Damon22 »

dispe pisze: 11 cze 2021, 09:40 czy podczas wykonywania akcji przeszukania, mogę przekazać przedmiot Ocalałemu stojącemu na moim polu? Przeszukiwanie pozwala na darmową reorganizację a ta z kolei pozwala na przekazywanie przedmiotów w dowolny sposób.
Przeszukiwanie to inna akcja niż reorganizacja/wymiana. Przy przeszukaniu możesz sobie tylko poukładać ekwipunek.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: dispe »

No właśnie tak mi się wydawało, że to trochę nadinterpretowałem.
Zbaviec
Posty: 69
Rejestracja: 09 wrz 2020, 07:40
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Zbaviec »

Ja mam natomiast pytania dot. pojazdów.

1. Zmieniając miejsce w aucie z kierowcy na pasażera to tylko osoba inicjująca, czyli kierowca wydaje punkt akcji, a pasażer przesiada się na miejsce kierowcy bez wydania punktu? Czyli tak jak mniej więcej jak wygląda wymiana pomiędzy Ocalałymi.

2. Czy siedząc w samochodzie mogę używać ataków dystansowych zgodnie z zasięgiem broni, czy też żeby to zrobić muszę wysiąść z samochodu?

3. Jazda samochodem, czy jeżeli dojadę do końca ulicy, samochód ma tył i przód, a droga nie pozwala, żeby objechać dany teren, to obracam go. Jeżeli tak to czy traktowane jest to jako akcja, czy obracam go i wykonuje wolna lub szybką jazdę i dopiero wtedy wydaje punkt akcji. A może po dojechaniu do końca ulicy nie można już dalej używać samochodu.

4.przy szybkiej jeździe jest opis że auto przejeżdża 2 kolejne strefy, nie może zawrócić do początkowej strefy, czyli chodzie o przejechanie 2 kolejnych stref, a nie że w następnej akcji nie będę mógł wrócić do strefy z której rozpocząłem jazdę.

5. I ostatnie pytanie z radiowozem. Przeszukując radiowóz "kopiemy" dopóki nie znajdziemy broni, resztę odrzucamy lub kończymy, gdy wypadanie nam Zombiak. W przeszukaniu radiowozu obowiązuje zasada jak przeszukaniu budynku? W następnej turze znów będę mógł go przeszukać?

6. Przeszukując pojazd wystarczy, że jest w moje strefie, nie muszę do niego wsiadać?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: pan_satyros »

1. Tylko inicjujący akcję, skąd pomysł że mogło by być inaczej? 😅

2. Odpowiedź cmon na podobne pytanie z bgg "Survivors can still perform Melee and Ranged Actions from inside of a car, as if they were standing in the Zone." czyli wciąż możesz normalnie strzelać i siekać z okien 😎

3. Tak, obracasz. Tył i przód samochodu to tylko wizualna oprawa gry, bez wpływu na zasady - bez przesady z tym realizmem 😅 ew. Zawracasz "na 3" lub z "wykorzystaniem infrastruktury" 😅

4. Po prostu nie możesz w ramach jednej akcji jazdy szybkiej, zrobić "1 kroku w przód i 1 w tył". Na zasadzie - "wrzucę wsteczny, by dojechać to co przeżyło po 1 ruchu". Nie ma to wpływu na kolejne akcje.

5. Zasady strona 32 "Each Pimpmobile contains a single Pimpweapon. Police Cars contain an unlimited amount of weapon cards."

6. Tak wystarczy być w strefie.

W razie innych pytań, wal śmiało 😊
Winc3nty
Posty: 1
Rejestracja: 22 cze 2020, 17:04
Has thanked: 2 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Winc3nty »

Ja mam, może nie tyle wątpliwość, co zapytanie do bardziej doświadczonych... Jak na Boga przechowuje się żetony w tym pudle??!! 😱😱
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Fojtu »

Winc3nty pisze: 12 cze 2021, 12:20 Ja mam, może nie tyle wątpliwość, co zapytanie do bardziej doświadczonych... Jak na Boga przechowuje się żetony w tym pudle??!! 😱😱
Zrób sobie z tych małych wstawek tekturowych mini trzymadełka. Wystarczy nożyk, trochę kleju i masz mini inserciki na żetony.
Awatar użytkownika
Lopek43
Posty: 160
Rejestracja: 14 lut 2019, 13:01
Has thanked: 66 times
Been thanked: 40 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Lopek43 »

Winc3nty pisze: 12 cze 2021, 12:20 Ja mam, może nie tyle wątpliwość, co zapytanie do bardziej doświadczonych... Jak na Boga przechowuje się żetony w tym pudle??!! 😱😱
Ano tak :
Spoiler:
Raffik_San
Posty: 50
Rejestracja: 02 gru 2019, 16:40
Has thanked: 22 times
Been thanked: 40 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Raffik_San »

Zombicide 2nd to mój pierwszy kontakt z serią. Przymierzałem się do niej już wcześniej, ale gdy pojawiła się ta część, to z racji zawartości wydaje się być najlepszym wyborem na start, bez inwestycji w dodatki. Przynajmniej narazie. 🙂
Podczas rozgrywki nasunęło mi się jedno pytanie.
Czy podczas akcji przeszukania można wielokrotnie dokonywać go na tym samym pomieszczeniu? Oczywiście pamiętając o ograniczeniu raz na turę.
Zbaviec
Posty: 69
Rejestracja: 09 wrz 2020, 07:40
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Zombicide: 2nd Edition/ 2 Edycja (Raphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult)

Post autor: Zbaviec »

Można wielokrotnie.
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: SwistakCZC »

Mam pytanie, pewna rzecz jest dla mnie trochę niejasna w książce (to trzeci scenariusz dwa poprzednie zagraliśmy bez problemów):

s. 56 M20- Festiwal Zombie CELE - Jak się bawicie?
1. Czy dobrze rozumiem, że jeśli otworzę drzwi niebieskie lub zielone to zaczynam wyczerpywać rezerwę? Tzn. każda zabita figurka jest usunięta z gry i gdy skończą się modele to jest wygrana?
2. Co z abominacjami? Mamy zabić 4 abominacje? Teoretycznie mamy wyczerpać rezerwy a w pudełku są 4 szt.
3. O co chodzi z zapisem: Zombie nie wracają do rezerwy. Oznacza to, że w raz w wyczerpywaniem figurek w rezerwie, Zombie znajdujące się na planszy będą częściej otrzymywać Dodatkowe Aktywacje - tutaj celowo napisałem jak w instrukcji, bo jest błąd językowy i zapis dla mnie całkiem niejasny. Skoro mamy wyczerpać figurki z rezerwy i wyeliminowane zombie nie wracają do rezerwy to co sprawi, że będą otrzymywać Dodatkowe Aktywacje?
Następny punkt zawiera rozkminę co do przechodzenia misji.
Spoiler:
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: KOSHI »

Jaka jest kolejność wybierania celów w 2 edycji z dodatkami z 1 edycji? Jest na to jakaś rozpiska czy jak w 1 edycji? Znalazłem na BGG plik Reference Card 1.1 czy coś takiego ale nie chce mi się zakładać 4 konta tam, żeby to sprawdzić (ach ta pamięć do haseł...).
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Zmij »

KOSHI pisze: 01 lip 2021, 19:08 Jaka jest kolejność wybierania celów w 2 edycji z dodatkami z 1 edycji? Jest na to jakaś rozpiska czy jak w 1 edycji? Znalazłem na BGG plik Reference Card 1.1 czy coś takiego ale nie chce mi się zakładać 4 konta tam, żeby to sprawdzić (ach ta pamięć do haseł...).
Prosze bardzo
Obrazek
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: RUNner »

Odnośnie tego strzelania w strefę, w której jest spaślak i inne zombiaki. Jeśli mam broń która zadaje 1 obrażenie i uzyskam nią nawet kilka trafień, to spaślak wszystko zasłoni? Inne zombiaki nie zostaną trafione?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Zmij »

RUNner pisze: 01 lip 2021, 20:56 Odnośnie tego strzelania w strefę, w której jest spaślak i inne zombiaki. Jeśli mam broń która zadaje 1 obrażenie i uzyskam nią nawet kilka trafień, to spaślak wszystko zasłoni? Inne zombiaki nie zostaną trafione?
Dokładnie tak
Z abo jest jeszcze gorzej bo trzeba 3 obrazenia lub molotowa żeby ja zdjąc. Z tym ze ta tabelka jest tylko i wylacznie do atakow dystansowych (dla postaci bez zdolnosci/broni snajpera), wrecz Ty wybierasz cel.
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 612
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Gab »

SwistakCZC pisze: 27 cze 2021, 22:21 Mam pytanie, pewna rzecz jest dla mnie trochę niejasna w książce (to trzeci scenariusz dwa poprzednie zagraliśmy bez problemów):

s. 56 M20- Festiwal Zombie CELE - Jak się bawicie?
1. Czy dobrze rozumiem, że jeśli otworzę drzwi niebieskie lub zielone to zaczynam wyczerpywać rezerwę? Tzn. każda zabita figurka jest usunięta z gry i gdy skończą się modele to jest wygrana?
2. Co z abominacjami? Mamy zabić 4 abominacje? Teoretycznie mamy wyczerpać rezerwy a w pudełku są 4 szt.
3. O co chodzi z zapisem: Zombie nie wracają do rezerwy. Oznacza to, że w raz w wyczerpywaniem figurek w rezerwie, Zombie znajdujące się na planszy będą częściej otrzymywać Dodatkowe Aktywacje - tutaj celowo napisałem jak w instrukcji, bo jest błąd językowy i zapis dla mnie całkiem niejasny. Skoro mamy wyczerpać figurki z rezerwy i wyeliminowane zombie nie wracają do rezerwy to co sprawi, że będą otrzymywać Dodatkowe Aktywacje?
Następny punkt zawiera rozkminę co do przechodzenia misji.
Spoiler:
1. Tak
2. Uważam, że wszystkie abominacje muszą zostać wybite.
3. Po otwarciu zielonych lub niebieskich drzwi zombiaki zabite przez Ciebie definitywnie odpadają z gry. Jeżeli wyczerpie sie rezerwa zombie i w skutek namnażania nie możesz już dołożyć zombiaków danego typu to wszystkie pozostałe zombie takiego samego typu będące na planszy otrzymują dodatkową aktywację.
4. Scenariusz ewidentnie wymaga postaci mogącej wielokrotnie przeszukiwać + kogoś szybkiego (np Wanda). Wanda w 2 tury otwiera drzwi w gornych budynkach, zdobywasz cele i ekipą kierujesz się na dół gdzie robisz zombiakom ścieżkę zdrowia a w miedzyczasie Wanda dzięki umiejętności "nieuchwytna" może spokojnie oczyścić dwa środkowe budynki(pamietaj na koniec aktywacji pozostawać dwa pola od ulicy - zombie Cie wtedy nie widza). Scenariusz wydaje sie trudniejszy niż naprawdę jest.
Awatar użytkownika
Prus
Posty: 85
Rejestracja: 01 sie 2019, 12:17
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Prus »

Postanowiłem nieco ożywić moją rozgrywkę i za radą Żmija wprowadzę do podstawki zasady noc/dzień. Proszę o informację czy właściwie rozumiem zasady:

1. Czy latarkę, którą używam mogę mieć w plecaku? Jak w podstawce?
2. Zombie po zakończonej fazie Ocalałych dostaje dodatkową aktywację jeżeli widzi światło. Zakładam, że musi widzieć pole na które pada snop światła. Jeżeli zobaczy Ocalałego stojącego np. bokiem z włączoną latarką to nic tego?
3. Zakładam też, że snop światła jest widoczny z dużego dystansu na ulicy, ale nie jest widoczny przez kilka otwartych pomieszczeń. Obowiązują normalne zasady widoczności.
4. Aktywacja zombie za sprawą latarki następuje tylko przed ich ruchem. Jeżeli zombie wykona ruch i wtedy zobaczy światło, to się już nie aktywuje dodatkowo?
5. Zombie dostaje dodatkową aktywację za sprawą latarki, ale nie musi jej wykorzystać na ruch w kierunku światła. Jeżeli zasady nakazują, by poruszał się w innym kierunku to tam idzie, wykorzystując dodatkowy ruch?

Gdy usłyszałem, że snop światła aktywuje zombie, myślałem, że następuje to tylko na zasadzie lampy w oczy, ale za to natychmiast po włączeniu latarki. Też byłoby ciekawie.

PS. Jeszcze jedno:
6. Jeżeli przeszukuję z latarką pomieszczenie, to snop światła oświetla całe pomieszczenie?
7. A jeżeli zapalę latarkę w pomieszczeniu stojąc bokiem do drzwi i oświetlę ścianę to czy światło jest widoczne z ulicy przez wspomniane drzwi? Chyba nie.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2021, 11:01 przez Prus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Zmij »

Prus pisze: 06 lip 2021, 10:43 Postanowiłem nieco ożywić moją rozgrywkę i za radą Żmija wprowadzę do podstawki zasady noc/dzień. Proszę o informację czy właściwie rozumiem zasady:

1. Czy latarkę, którą używam mogę mieć w plecaku? Jak w podstawce?
2. Zombie po zakończonej fazie Ocalałych dostaje dodatkową aktywację jeżeli widzi światło. Zakładam, że musi widzieć pole na które pada snop światła. Jeżeli zobaczy Ocalałego stojącego np. bokiem z włączoną latarką to nic tego?
3. Zakładam też, że snop światła jest widoczny z dużego dystansu na ulicy, ale nie jest widoczny przez kilka otwartych pomieszczeń. Obowiązują normalne zasady widoczności.
4. Aktywacja zombie za sprawą latarki następuje tylko przed ich ruchem. Jeżeli zombie wykona ruch i wtedy zobaczy światło, to się już nie aktywuje dodatkowo?
5. Zombie dostaje dodatkową aktywację za sprawą latarki, ale nie musi jej wykorzystać na ruch w kierunku światła. Jeżeli zasady nakazują, by poruszał się w innym kierunku to tam idzie, wykorzystując dodatkowy ruch?

Gdy usłyszałem, że snop światła aktywuje zombie, myślałem, że następuje to tylko na zasadzie lampy w oczy, ale za to natychmiast po włączeniu latarki. Też byłoby ciekawie.
1. jaknajbardziej
2. token wlaczonej latarki obejmuje dwa pola, bohatera z latarka i przyleglego pola ktore oswietla tak wiec jezeli widzi pole goscia z wlaczona latarka to tez dostaje aktywacje
3. dokladnie
4. dodatkowa aktywacja jest tuz przed faza zombich wiec jezeli w fazie zombich ktorys dopiero zobaczy swiatlo to nic sie nie dzieje dodatkowego
5. dokladnie, rusza sie wg normalnych regul do strefy gdzie widzi postac lub do najglosniejszej strefy lub atakuje jezeli moze
Awatar użytkownika
Prus
Posty: 85
Rejestracja: 01 sie 2019, 12:17
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Prus »

Po Twojej odpowiedzi na drugie pytanie, pytania nr 6 i 7 właściwie tracą rację bytu. Dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Zmij »

Prus pisze: 06 lip 2021, 11:05 Po Twojej odpowiedzi na drugie pytanie, pytania nr 6 i 7 właściwie tracą rację bytu. Dziękuję za odpowiedzi.
Pamietaj ze latarke musisz wlaczyc za akcje zeby dawala snop swiatla i za akcje ja tez wylaczasz, do szukania mozesz jej uzywac bez wlaczania
Awatar użytkownika
Prus
Posty: 85
Rejestracja: 01 sie 2019, 12:17
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Prus »

Zmij pisze: 06 lip 2021, 11:18 Pamietaj ze latarke musisz wlaczyc za akcje zeby dawala snop swiatla i za akcje ja tez wylaczasz, do szukania mozesz jej uzywac bez wlaczania
Ale włączam ją "za darmo" poprzedzając ataku dystansowy 0-1?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Blue »

W cyklu dnia i nocy jak rozumiem nie ma tak że na starcie mamy latarki, tylko znów - trzeba je sobie znaleźć ? :D

Czyli granie w podstawkę z cyklem dnia i nocy jest jeszcze bardziej przewalone, bo tu są tylko 2 latarki w decku, a pewnie skoro jest 6 żetonów latarki w Washington Z.C. to i tam jest 6 kart latarki do wylosowania ;).
Awatar użytkownika
Prus
Posty: 85
Rejestracja: 01 sie 2019, 12:17
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Re: Zombicide: 2nd Edition - pytania, wątpliwości

Post autor: Prus »

Blue pisze: 06 lip 2021, 12:12 W cyklu dnia i nocy jak rozumiem nie ma tak że na starcie mamy latarki, tylko znów - trzeba je sobie znaleźć ? :D

Czyli granie w podstawkę z cyklem dnia i nocy jest jeszcze bardziej przewalone, bo tu są tylko 2 latarki w decku, a pewnie skoro jest 6 żetonów latarki w Washington Z.C. to i tam jest 6 kart latarki do wylosowania ;).
Niestety. Trzeba stawiać na broń dystansową, przy której rzuca się wieloma kośćmi. Doug z dwoma UZI będzie mile widziany w towarzystwie. Zwłaszcza, gdy wejdzie w pomarańczowe.
ODPOWIEDZ