Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kiler
Posty: 121
Rejestracja: 07 sie 2010, 18:26
Lokalizacja: Starachowice/Warszawa/Wałcz/Piła/Stargard
Has thanked: 4 times
Been thanked: 24 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Kiler »

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to nie tylko klon BSG ale taki bieda-klon BSG ; ). Instrukcji jeszcze nie ma co prawda i być może zaskoczą jakimiś ciekawymi pomysłami, jednak na chwilę obecną przyjęty koncept to mocne ograniczenie. W BSG jest rozmach: resztki ludzkości na kilku ocalałych statkach i, pierwotnie, jedynym okręcie wojennym, przemierzające nieskończony kosmos w poszukiwaniu mitycznej planety dającej nadzieję na odbudowę cywilizacji i ocalenie gatunku, mierzący się z kryzysami humanitarnymi, politycznym i kurczącym się zasobami a jednocześnie walczący z wrogą flotą pościgową. Tutaj mamy natomiast rejsowy parostatek, którego zatopi kilka deep oneow ; ). Zarówno miejsce jak i czas akcja wycinają tez dużo małych elementów z oryginału, które jednak wprowadzały pewne zamieszanie i otwierały możliwości przed zdrajcą. Może moja wyobraźnia jest ograniczona ale wydaje mi się, że nijak nie uda się zostawić:
- mechaniki skoku i wyboru celu podróży,
- całej klasy pilotów,
- rozdzielenia przywództwa politycznego i wojskowego wraz z benefitami jakie miała każda pozycja no i zmagania o tę pozycje,
- obecności floty cywilnej i konieczności jej obrony,
- walk wokół statku,
- zwiadu,
- dodatkowych pól dla zdrajcy po ujawnieniu.
Ponadto opis trochę sugeruje, że zostaną tylko 2 grupy postaci: załoga oraz pasażerowie i tu też ciężko mi sobie wyobrazić co mogłoby dojść jeszcze (ochrona jakaś statku? Loża srebrnego świtu?). Pozostawiono za to 4 zasoby i to chyba akurat tak na siłę bo co by to mogło być? Woda, jedzenie, wungiel, ludzie? Przy takie skali to liczbę graczy można by przyjmować za początkowa liczbę tego ostatniego zasobu :D
Jako ogólnie fan ich gier z tej serii byłem zaciekawiony, jednak na chwilę obecną wygląda raczej tak sobie i nie mówię tylko o ogólnej nędznej oprawie. Mam nadzieję, że coś ciekawego dodadzą do szkieletu mechaniki.
Ostatnio zmieniony 12 cze 2021, 12:40 przez Kiler, łącznie zmieniany 1 raz.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Shodan »

Kiler pisze: 12 cze 2021, 10:09 Jako ogólnie fan ich gier z tej serii byłem zaciekawiony jednak na chwilę obecną wygląda raczej tak sobie i nie mówię tylko o ogólnej nędznej oprawie. Mam nadzieję, że coś ciekawego jednak dodadzą do szkieletu mechaniki.
Tak tak dodadzą w pierdylionie dodatków za miliony monet :-)
Generalnie mam podobne odczucia. Nie wygląda mi to na jakiś świeży pomysł, nową jakość czy próbę wprowadzenia wartości dodanej do uznanego klasyka, tylko chęć zagospodarowania sierot po BSG i MoM2 za jednym zamachem.
Mam nadzieję, że się mylę.

EDIT
Szkoda, że Corey Konieczka odszedł z FFG.
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: everan »

jediwolf pisze: 10 cze 2021, 22:42 Mam tylko nadzieję, że to jakiś wczesny prototyp, bo gra wygląda koszmarnie xD
Z mojej strony opinia kompletnie odmienna - posiadam w kolekcji Battlestar, ale ta estetyka art nouveau wygląda moim zdaniem świetnie i przez nią samą kto wie, czy nie doczekam się funkcjonalnego dubla na półce. I bardzo, bardzo podobają mi się karty - czyste, klarowne, zero wizualnej zupy.
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Tygrys69 »

Super. Będzie pasować do mojej grupy która nie lubi SF. Generalnie byle było dużo zmian na lepsze w stosunku do BSG. Pewnie dołożą znów role jak polityk, kapitan, żołnierz, mechanik. Karty są ok, czytelne. Klimat mają przede wszystkim budować gracze. Muszę odnaleźć dziadkową czapkę jak był w marynarce wojennej;) Trzeba teraz cierpliwie czekać na instrukcje;)
Focus!
Brockk
Posty: 3
Rejestracja: 11 cze 2021, 22:14
Been thanked: 2 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Brockk »

Trudno oceniać zmiany z samych domysłów. Ja lubię BSG za trzon zasad, nie mam nic przeciwko zmianie oklejających go szczegółowych reguł tak, aby bardziej pasowały do rejsu po oceanie. Inna gra nie znaczy gorsza, a może nawet będzie lepsza, nie mam klapek na oczach i potrafię przyznać, że w BSG czasem coś zgrzytało. Kibicuję nowej grze, dobrze, że interesujące projekty z wygaśniętymi licencjami mają szansę wrócić w odświeżonej postaci. Teraz czas na Zakazane Gwiazdy i Diskwars.
Awatar użytkownika
koniu_ko
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2021, 19:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: koniu_ko »

PLASK!

Co to? To dźwięk przekładania na drugą stronę odgrzewanego kotleta!

Ale spoko, spoko, BSG już nie jest w druku, więc na bezrybiu i rak ryba. Wygląda nieźle, jak recenzje będą dobre, to może się skuszę, bo nikt nie chce ze mną grać w Studium w Szmaragdzie.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Evokenx »

Ja szczerze mówiąc nie kupiłbym tej gry nawet jakby się okazało że mechanicznie jest dobra i przyjemnie się gra. Dla mnie walory estetyczne też mają jakieś znaczenie, a ta gra wygląda po prostu słabo pod tym względem, chociaż nie przeczę że komuś taki styl może się spodobać. Może będzie to dobra gra, ale ja już mam wiele dobrych gier na półce w domu, które dodatkowo wyglądają super :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Markus »

Na bgg jest trochę wpisów z domysłami + jest 45 minutowy live od Rebela

https://www.youtube.com/watch?v=mvhkU5W8UD0

w którym osoba opowiada o tej grze i odpowiada na pytania zadane na czacie (pokazano kilka rzeczy więcej niż w materiałach ffg)
Z opisu wychodzi że to wygładzony/upłynniony 95 % reskin BSG z dodanym modułem z dodatku jaki miała BSG.
Mnie to kupiło. Nie mam ciśnienia na klimat BSG, więc akceptuje to cthulhu.

Co do odgrzewanych kotletów (jakby ffg zrobiiło TYLKO dodruk części swoich starszych hitów (bez przetematowania) to byłoby super, bo na razie ich katalog "upcoming" zapełniają tylko paczki do LCG i nowy Descent.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Shodan »

No właśnie o to mi chodzi. Ffg mieli w kółko pomysły z recyklingu. Nawet jeśli Odmęty okażą się dobrą grą, to nie wnoszą nic nowego do gatunku. Gdzie podziała się firma, która wytyczała nowe ścieżki w naszym hobby takimi tytułami jak SW Rebelia, MoM czy serie LCG.
Skywarden
Posty: 203
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 6 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Skywarden »

Ale kto ma im te nowe świeżynki projektować? Trafili pod skrzydła Korpo i pewien etap się skończył. Wchodzenie na stronę ffg od miesięcy powiązane jest z narastającym rozczarowaniem. Mam wrażenie że jak nie wypali nowy descent i to - to po prostu się zwiną jako studio do wydawania lcg, które ostatnio też skrócili.
Awatar użytkownika
koniu_ko
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2021, 19:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: koniu_ko »

Markus pisze: 12 cze 2021, 18:17 Co do odgrzewanych kotletów (jakby ffg zrobiiło TYLKO dodruk części swoich starszych hitów (bez przetematowania) to byłoby super, bo na razie ich katalog "upcoming" zapełniają tylko paczki do LCG i nowy Descent.
Tak, trochę co-kto-lubi. To brzmi jak przedruk, którego ludzie chcieli od dawna. Mi osobiście temat BSG też leży, ale spójrzmy prawdzie w oczy - ten serial ma już ponad 10 lat i nie jest nigdzie emitowany (poza jednym czy dwoma serwisami streamingowymi). Większość potencjalnych odbiorców tylko by się po głowie drapała co to w ogóle jest BSG.

No a z line-upem FFG to już bida z nyndzą od dawna. Jak nie lubisz Gwiezdnych Wojen, Twilight Imperium, karcianych co-opów i ogólnie co-opów, to nie masz czego szukać. W sumie to nie jest aż tak źle, ale są cieniem FFG sprzed 5-10 lat jeśli chodzi o różnorodność oferty. Trochę to tak wygląda, jakby korporacyjne krawaty spojrzały na słupki i skasowały wszystko co nie przynosiło im oczywistego profitu. Najbardziej było mi szkoda jak padła ich euro-linia; ślicznie tego Knizie wydali i nikt tego nie chciał. Inna rzecz, że ta strategia chyba jest skuteczna, bo ja te ich karcianki kupuję...
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Atamán »

Markus pisze: 12 cze 2021, 18:17 Na bgg jest trochę wpisów z domysłami + jest 45 minutowy live od Rebela

https://www.youtube.com/watch?v=mvhkU5W8UD0
Z ciekawych informacji, jeśli komuś nie chcę się oglądać.
1. Największą różnicą będzie walka - potwory wbijają na statek i przechodzą się po pokładzie, trzeba będzie z nimi walczyć przechodząc do odpowiednich pomieszczeń - czyli nie ma myśliwców, ale za to rozbudowanie tego elementu, który w BSG był abstrakcyjny (czyli abordaż Centurionów). To jest o tyle ciekawe, że nie potrzebujemy planszy pościgu, bo większość walk się toczy na pokładzie statku.
2. Mechanika skoków FTL została zachowana, jedynie fabularnie jest to opisane jako jakieś dotarcie do punktu zaczepienia / checkpointu - przepływamy wtedy pewną odległość i dowiadujemy się co napotkaliśmy (to fabularnie jest naciągane, ale mechanika dobrze działała po co ją zmieniać).
3. Poza człowiekiem i hybrydą będzie trzecia rola, która może wygrać z jednymi lub drugimi, również będzie miała swoją kartę i losowo do kogoś trafi - obstawiam, że to będzie używane przy parzystej liczbie graczy, czyli używając terminologii BSG to coś pomiędzy Sympatykiem a Liderem Cylonów
4. W grze będą umiejętności "raz na grę" - nie ma ich na karcie postaci, gracze otrzymają je w postaci kart (nie wiem dlaczego w ten sposób - jakieś mniej eleganckie rozwiązanie to mi się wydaje).
5. Nie widzę natomiast w grze zdolności negatywnych (bo to co jest na karcie na ciemnym polu to umiejętność odpalana w momencie ujawnienia się - w BSG była ona zapisana na karcie "Jesteś Cylonem", a tu będzie powiązana z postacią, którą gramy).
5. W grze będą dwie funkcje specjalne, kapitan i ktoś jeszcze, ale nie ujawniono kto to taki. Kapitan to odpowiednik Admirała, ale czy druga postać będzie odpowiednikiem Prezydetna ze swoimi kartami? Raczej nie, ale nie wiem, poniżej moje domysły na ten temat.
6. Jeśli karta kryzysu (tu nazywane kartami mitów) nie zawiera symbolu przygotowania (płynięcia statku), to zamiast tego zawiera symbol zaklęcia ochronnego (które też się ładuje i jak się naładuje, to się odpali - szczegółów nie znamy).
7. Jak hybryda się ujawni, to nie ma oddzielnych lokacji, nadal chodzi po statku, nie ma możliwości, by go zabić, co najwyżej można wysłać takiego jawnego zdrajcę do więzienia, ale on dostanie też swoje sposoby, by się z niego wydostać.
8. W grze występuje coś takiego jak karty przedmiotów - to będą jakieś dodatkowe zdolności, każda postać startuje grę z 1 przedmiotem, ale będą też możliwości w trakcie gry by zyskać (a może i utracić?) tego typu przedmioty.

A tu jeszcze kilka bardziej moich domysłów, bo to nie było powiedziane wprost:
- w grze będą karty zaklęć, wiadomo, że jest tor przygotowania zaklęcia i jak on się wypełni, to zaklęcie ochronne zostaje zagrane - pytanie, czy zagrywane jest losowe, czy też ktoś może je wybrać? Wg mnie to jest dobra przestrzeń na drugą rolę w grze - czyli poza kapitanem, który będzie decydował gdzie płynąć będziemy mieli kogoś, kto rzuca te ochronne zaklęcia może też wybiera potajemnie 1 z 2 do wyboru?
- kwestia załogi / pasażerów - nie do końca to zrozumiałem, ale trochę mi wychodzi na to, że załoga to są postaci graczy, a pasażerowie to będą takie postacie na statku - bardziej odpowiedniki statków cywilnych z BSG
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: sirafin »

Atamán pisze: 12 cze 2021, 20:13(...)
4. W grze będą umiejętności "raz na grę" - nie ma ich na karcie postaci, gracze otrzymają je w postaci kart (nie wiem dlaczego w ten sposób - jakieś mniej eleganckie rozwiązanie to mi się wydaje).
(...)
Z praktycznego punktu widzenia? Po użyciu zdolności karta wylatuje z gry i później nie masz sytuacji "ale czy na pewno używałeś swojej jednorazówki w tej grze"?
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Tygrys69 »

Mam nadzieję, że postać prezydenta zostanie zastąpiona. To był jeden z ciekawszych elementów bsg. Zapewne ochronne czary jak i wybór co rzucić będą kluczowe. Równie mocne co rozkazy prezydenckie.

Na filmiku pod kapitanem jest chyba kolejny kapitan który ma dziwnie wykręcona rękę. Zauważyliście może?

Walka na statku brzmi jako jedna z ciekawszych zmian. W naszej grupie walka w kosmosie sprawdzała się tak se, częściej skakaliśmy po prostu. Za to bolał poziom abstrakcji abordażu. Dobrze że chcą to rozwiązać.
Focus!
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Atamán »

sirafin pisze: 13 cze 2021, 12:23
Atamán pisze: 12 cze 2021, 20:13(...)
4. W grze będą umiejętności "raz na grę" - nie ma ich na karcie postaci, gracze otrzymają je w postaci kart (nie wiem dlaczego w ten sposób - jakieś mniej eleganckie rozwiązanie to mi się wydaje).
(...)
Z praktycznego punktu widzenia? Po użyciu zdolności karta wylatuje z gry i później nie masz sytuacji "ale czy na pewno używałeś swojej jednorazówki w tej grze"?
Niby tak, ale do tego wystarczyłby jakiś żeton. A tak to trzeba będzie w przygotowaniu do gry te karty wyjmować i rozdawać do odpowiednich postaci. A jak gracze będą chcieli wybierać postać, to też mogą chcieć wiedzieć co dokładnie ta postać robi, jakie ma wszystkie umiejętności.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: sirafin »

Masz rację, choć mi osobiście pomysł z kartą podoba się dużo bardziej. Faktycznie wywalenie umiejętności z gry przemawia do mnie lepiej niż odrzucenie jakiegoś żetonu. Żeton robiący za "licznik do jednego" pewnie byłby przez wiele osób traktowany jako niepotrzebne zawracanie czterech liter.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Tygrys69 »

Unboxing i info o grze od FFG https://www.youtube.com/watch?v=9Pc6sMb1ZAU. Przesłuchałem sam początek:) Będzie 10 postaci i UWAGA! Da się atakować bezpośrednio postać Hybrydy.

Coś więcej:
Spoiler:
Focus!
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: thorus197 »

Gra trafi do sprzedaży 10 września. Całkiem niedługo!
Reloxart14
Posty: 30
Rejestracja: 19 sie 2021, 17:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: Reloxart14 »

Data premiery przesunięta na 30/11/2021 :/, oficjalna informacja od rebela do sklepów.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: dwaduzepe »

dziwne takie dwa dni przed premiera przelozenie o 3 miesiace
MgK1989
Posty: 320
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 53 times
Been thanked: 125 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: MgK1989 »

Ja w sumie nie będę płakał- kasa poszła na figurki do bolt action a tak nie poczuje, że się nie załapałem i muszę czekać na dodruk
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: thorus197 »

Wydawnictwo Rebel poinformowało iż gra pojawi się z początkiem listopada :)
mythil
Posty: 75
Rejestracja: 23 lis 2015, 17:01
Lokalizacja: Wołów k/Wrocławia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: mythil »

Datę premiery ustalono na 19.11.
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 460 times
Been thanked: 53 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: kolosm »

Został już tylko tydzień! Lada moment niektórzy rozpoczną premierowe streamy :)
Gra zamówiona, cena całkiem ok, poniżej 250zł.
myrmek
Posty: 26
Rejestracja: 10 paź 2019, 00:38
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

Re: Unfathomable / Odmęty Grozy (Tony Fanchi)

Post autor: myrmek »

Z tego co widziałem Rebel już wysyłał zamówienia, komuś udało się zagrać?
ODPOWIEDZ