Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

Svensky95 pisze: 13 gru 2023, 15:30 Witam. Dopiero zaczynam przygodę z Machiną Arcana. Czy podkreślone działanie jest aktywne przez cały czas czy tylko po tym jak użyję podstawową broń postaci? Jeśli tak, czy też działa przez jedną turę?

Obrazek
Umiejętność jest aktywna cały czas.
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Svensky95 »

1. Efekt długotrwały odpala się od razu przy pierwszym ataku kolczastym biczem czy efekt działa dopiero na dwa kolejne ataki?
Rozumiem, że efekt ten jest nadawany jednostce która została zaatakowana tą bronią? Czyli muszę pamiętać do fazy potworów, że dany potworów był atakowany tą bronią i działa na niego efekt? Ehh niewygodne
Obrazek

2. Księżycowa Bestia stoi 2 pola od odkrywcy.
Ruszy się o dwa pola do gracza, a potem użyje zdolności za 3 energii czy najpierw przyciągnie odkrywcę za 2 energii, a potem zaatakuje za 3 energii?
Obrazek
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

Svensky95 pisze: 26 gru 2023, 23:42 1. Efekt długotrwały odpala się od razu przy pierwszym ataku kolczastym biczem czy efekt działa dopiero na dwa kolejne ataki?
Rozumiem, że efekt ten jest nadawany jednostce która została zaatakowana tą bronią? Czyli muszę pamiętać do fazy potworów, że dany potworów był atakowany tą bronią i działa na niego efekt? Ehh niewygodne
Obrazek
Efekt działa na najbliższy atak zaatakowanego potwora, zaznaczasz modyfikator znacznikami poszukiwacza, żeby pamiętać o efekcie. Na początku rundy wszystkie znaczniki wracają na kartę postaci.
Svensky95 pisze: 26 gru 2023, 23:42 2. Księżycowa Bestia stoi 2 pola od odkrywcy.
Ruszy się o dwa pola do gracza, a potem użyje zdolności za 3 energii czy najpierw przyciągnie odkrywcę za 2 energii, a potem zaatakuje za 3 energii?
Obrazek
Ruch zawsze rozpatrywany jest na końcu, więc jak nie ma przeszkód, to najpierw przyciągnie i zaatakuje.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Witam

Gra dopiero rozpakowana, filmików z tutorialami naoglądałem się co niemiara i jedna rzecz mnie męczy niemiłosiernie - efekty długotrwałe i zaznaczanie znacznikiem poszukiwacza . Kompletnie tego nie rozumiem . Nadmienię iż nie zagrałem jeszcze ani razu i tylko łapię póki co teorię.
1. Jest napisane - efekt kumuluje sie maksymalnie 2 razy : czyli do JEDNEGO ataku mogę aktywować go 2 razy ? - i to koniec na daną rundę ? To jak on jest długotrwały ?
2. Po co zaznaczam te efekty znacznikami ? Skoro są długotrwałe to co daje żeton na danym elemencie ?
3. Te efekty są tylko na elementach wyposażenia czy jeszcze gdzieś występują ?
4. Mogę mieć więcej efektów długotrwałych niż żetonów ? Stąd je oznaczam te które chcę używać ?
5. Czy chodzi o to, że ten efekt będzie działał w fazie potworów ? Stąd jest nazwany długotrwały . Ale nadal nie wiem (jeśli moje rozumowanie jest prawidłowe) co robi liczba (wcześniejsze rozkminy prawidłowe)

Już mam kolejne pytania w głowie ale póki co te mnie nurtują najbardziej.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Kajdi pisze: 10 cze 2022, 21:59
kaszkiet pisze: 10 cze 2022, 18:20 Po co wówczas podkreślać tyle razy, że przeszkody nie blokują pola widzenia?
No właśnie po to, żeby można było przez nie atakować tymi specjalnymi zdolnościami z "naszpikowanym" celowniczkiem. Gdyby blokowały pole widzenia, to nie można by było przez nie wcale atakować (jak przez ściany).
Czyli mam rozumieć, że naszpikowanym celowniczkiem strzelam przez ściany ?
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Lossentur pisze: 24 cze 2022, 00:32
bosik111 pisze: 23 cze 2022, 22:53 Pytanie, czy elementy terenu i potwory mogą być aktywowane, i atakować po skosie, czy tylko w 4 podstawowych kierunkach?
Mogą :)
A czy czasem w instrukcji nie jest, że odkrywcy aktywują sąsiadujące elementy , a ściana i drzwi są sąsiadujące w 4 kierunkach ? Równolegle do brzegu boku pola odkrywcy ? Co by powodowało, iż otworzyć/zamknąć/zniszczyć drzwi można TYLKO będąc do nich przodem ?
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Obrazek
Jak działa ten potwór ? Rozumiem, że przywołuje wydarzenie grozy tylko jak ?
1.Jeśli np. wydarzenie grozy ma na wesjciu np. przetasowanie talii przedmiotów to co on robi ?
2. Jest koszt wyzwolenia efektu i jest celownik czyli cel (odkrywca?) i co dalej ?
3. Czy chodzi o to że niektóre wydarzenia grozy mają ataki za np. 3 kondycji a on to robi "taniej" za 2 ?
4. Do w/w , a co jeśli to są ataki na dystans ? On musi podejśc do odkrywcy ? Czy wystarczy, że podejdzie i wywoła taki atak ?
5. Jeśli wydarzenie grozy tylko jest aktywne w momencie wejścia do gry to co ta jednostka robi/co daje ?
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Obrazek
1. Czy o jakiegokolwiek potwora przechodzącego przez odkrywce rozumieć mam tego potwora ? Czy kazdego eterycznego ? Czy ogólnie KAŻDEGO na planszy ?
2.Mając 2 punkty kondycji i wyrzucając różne wartości na kostce to ten potwór jak nienormalny kręci sie w kółko ? Tak on działa ? Lata jak wariat w kółko ? Rozumiem, że jak przejdzie przez odkrywce to kaputtt po nim ... tylko jak ma zrobic jak się tak kręci ?
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

Odpowiedzi @b3lial

1. Nie możesz strzelać przez ściany, bo one blokują line of sight. Naszpikowany celownik pozwala ominąć wymagania dotyczące braku przeszkód na drodze do celu, ale nadal musisz go widzieć.

2. Na pewno jest zapis dotyczący tego w instrukcji, ale z pamięci nie przywołam, jak on dokładnie brzmi. Nie jestem pewien, czy tam nie chodziło o sąsiadowanie pól po obu stronach drzwi (w sensie, że nie można naparzać na skos odkrywcy/potwora po drugiej stronie drzwi). Natomiast jeżeli to dotyczy również samych drzwi, to masz rację - można je otwierać i atakować tylko na wprost.

3. Akcja tego potwora działa tak, jak oblanie testu grozy - dobierasz horror eventa i przesuwasz się na doomtracku. Natomiast kosztuje go to 2 punkty akcji i musi mieć cel (badacza w melee rangu), by móc to odpalić.

4. Tego potwora nie kojarzę (pewnie jest z dodatku), ale na ile rozumiem zasady gry, to on działa tak: Rzuć czarną kostką i porusz się zgodnie z tabelą. Zdolność (w sensie ta dotycząca zabijania przy przechodzeniu - to nie tak, że teraz wszystkie potwory rzucają kostką na ruch) dotyczy wszystkich potworów na kafelku planszy, na którym znajduje się cthugha, ale normalnie tylko eteryczne potwory są w stanie przechodzić przez odkrywców. No i nawet kręcąc się w kółko jest przecież w stanie kogoś zabić - jak mu się wylosuje, że ma popylać do skrzynki, a na drodze do niej będzie stał odkrywca, to przejdzie przez niego i zabije.
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

b3lial pisze: 04 lut 2024, 04:28 Witam

Gra dopiero rozpakowana, filmików z tutorialami naoglądałem się co niemiara i jedna rzecz mnie męczy niemiłosiernie - efekty długotrwałe i zaznaczanie znacznikiem poszukiwacza . Kompletnie tego nie rozumiem . Nadmienię iż nie zagrałem jeszcze ani razu i tylko łapię póki co teorię.
1. Jest napisane - efekt kumuluje sie maksymalnie 2 razy : czyli do JEDNEGO ataku mogę aktywować go 2 razy ? - i to koniec na daną rundę ? To jak on jest długotrwały ?
2. Po co zaznaczam te efekty znacznikami ? Skoro są długotrwałe to co daje żeton na danym elemencie ?
3. Te efekty są tylko na elementach wyposażenia czy jeszcze gdzieś występują ?
4. Mogę mieć więcej efektów długotrwałych niż żetonów ? Stąd je oznaczam te które chcę używać ?
5. Czy chodzi o to, że ten efekt będzie działał w fazie potworów ? Stąd jest nazwany długotrwały . Ale nadal nie wiem (jeśli moje rozumowanie jest prawidłowe) co robi liczba (wcześniejsze rozkminy prawidłowe)

Już mam kolejne pytania w głowie ale póki co te mnie nurtują najbardziej.
Edit: część wypowiedzi skreślona/zmodyfikowana dzięki komentarzom poniżej :)

1. To ile razy można skumulować dany efekt długotrwały zależy od zdolności która go wywołuje i może być nawet 3 razy jak w przypadku poniżej (Delayer). Kumulacja dotyczy tego jak długo będzie trwał (ile rund) - każdy efekt jest nakładany 1 raz przy użyciu zdolności i trwa przez całą rundę, aż do następnej aktywacji jednostki która go nałożyła.
Spoiler:
2. Żetony służą do oznaczenia, że dany efekt jeszcze trwa w końcu może być aktywny kilka rund jeżeli o to zadbamy jest aktywny.
3. Niektóre startowe zdolności badaczy oraz wydarzenia
4. Jeden badacz może aktywować maksymalnie trzy różne efekty długotrwałe - żetony są ograniczeniem. Żetony używane są aby zaznaczyć efekt, a nie jednostkę którą dotyczy - to musisz kontrolować sam.
5. Efekt działa aż do następnej rundy badacza który go nałożył więc tak, również w fazie potworów jest aktywny. Liczba w "tekście" efektu oznacza siłę efektu i to się nie zmienia, niezależnie ile razy skumulujesz efekt. Druga liczba (w kółku) oznacza ile razy maksymalnie można go skumulować, czyli przez ile rund będzie trwał.
b3lial pisze: 05 lut 2024, 01:17
Lossentur pisze: 24 cze 2022, 00:32
bosik111 pisze: 23 cze 2022, 22:53 Pytanie, czy elementy terenu i potwory mogą być aktywowane, i atakować po skosie, czy tylko w 4 podstawowych kierunkach?
Mogą :)
A czy czasem w instrukcji nie jest, że odkrywcy aktywują sąsiadujące elementy , a ściana i drzwi są sąsiadujące w 4 kierunkach ? Równolegle do brzegu boku pola odkrywcy ? Co by powodowało, iż otworzyć/zamknąć/zniszczyć drzwi można TYLKO będąc do nich przodem ?
Drzwi to nie jest elementem terenu który "aktywujesz" dlatego moja wypowiedź ich nie dotyczyła :D Tak jak piszesz, drzwi można otworzyć/zamknąć/zniszczyć jeżeli badacz/potwór jest na wprost nich.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2024, 15:49 przez Lossentur, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

Lossentur pisze: 05 lut 2024, 08:55
Druga liczba (w kółku) oznacza ile razy maksymalnie można go skumulować, czyli przez ile rund będzie trwał.
A jesteś tego pewny? Bo mi się wydaje, że to zdanie jest prawdziwe tylko do przecinka - liczba w kółku oznacza ile razy można skumulować efekt, ale wszystkie instancje efektu przemijają z początkiem tury badacza.
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 460 times
Been thanked: 53 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: kolosm »

Też mam takie wrażenie jak powyżej ..
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Kajdi pisze: 05 lut 2024, 10:01
Lossentur pisze: 05 lut 2024, 08:55
Druga liczba (w kółku) oznacza ile razy maksymalnie można go skumulować, czyli przez ile rund będzie trwał.
A jesteś tego pewny? Bo mi się wydaje, że to zdanie jest prawdziwe tylko do przecinka - liczba w kółku oznacza ile razy można skumulować efekt, ale wszystkie instancje efektu przemijają z początkiem tury badacza.
"Na chłopski rozum" - skoro znaczniki zabieramy z początkiem rundy i te efekty przestają działać to jak to ma działać przez ilośc rund z liczby w kółku ? - Nie jest bardziej to ilość razy jaką można dany efekt w danej rundzie aktywować ? Czyli generalnie możemy użyć 3x efektów długotrwałych na całą rundę ? i trwają one do następnej póki nie zbierzemy żetonów ?
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
@1 to się ze sobą kłóci - nakładamy na X rund poo czym zdejmujemy żeton i mamy w pamięci miec ile to jeszcze będzie trwało ?
@2 ale ściągamy żetony na początku rundy
@3 ok
@4 no tak .... ograniczają efekty długotrwałe...
@5 ale skoro ściągam i nakładam na inny efekt (kartę), a w instrukcji jes,t że w momencie zdjęcia żetonu przestaje działać to nadal nie pasuje to do odpowiedzi ? Czy czasem kumulacja nie oznacza, np. krotności wykorzystania danego efektu w DANEJ rundzie ?
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Obrazek

1.Tutaj chyba dobry przykład - rzucam żeton i kontroluję (1)potwora do następnej rundy.KONIEC
2. Gdyby była (2) w kółku to bym mógł JEDNYM strzałem 2 potwory kontrolować - może to o to chodzi ? - tylko to by było bez sensu bo strzelasz w jednego potwora - chyba że to byłby młot ?

Obrazek

Jeśli te moje słowa maja sens to to powyżej przedłuży ZA JEDNYM RAZEM DWUKROTNIE zasięg - wtedy nie 2 a 4 ?
+ jako efekt stały +1 do ataku?

Czy to ma sens ?
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

To co jest przeszkodą w takim razie ? Wszystkie pozostałe elementy poza drzwiami zamkniętymi i ścianami ? Wtedy naszpikowane kółko daje mi, że przez nie strzelam? Ale nadal muszą być w linii wzroku ? Czyli ściana nie może wchodzić w linię wzroku ?

Oj cos czuję długie rozkminy :)
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
@4 to ma sens, ALE ... skoro potwory mają zasady ataku/poruszania się, to chyba nie ma możliwości żeby potwór przeszedł przez gracza bo nawet jak jest eteryczny i ma atak mele to sie zatrzymuje przed odkrywcą i go atakuje więc w jakim przypadku inny potwór byłby w stanie przejść przez odkrywcę ? Może jakiś wariat jeszcze jest co lata jak szalony po kaflu gracza (dopiero zaczynam przygode z grą).
Co do dalszej odpowiedzi - ma 2 ruchy i jak wyjdą inne wartości to lata w kółko : miałem tak z nim że było jedno miejsce gdzie wyłaziły potwory i przycisk rozdziału i za pierwszym razem szedł w strone skrzyni i zaraz potem wracał do miejsca z potworami albo ze zmianą rozdziału.... jakby miał chorobę sieroca sie kręcił....
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Svensky95 »

b3lial pisze: 05 lut 2024, 01:32 Obrazek
Jak działa ten potwór ? Rozumiem, że przywołuje wydarzenie grozy tylko jak ?
1.Jeśli np. wydarzenie grozy ma na wesjciu np. przetasowanie talii przedmiotów to co on robi ?
2. Jest koszt wyzwolenia efektu i jest celownik czyli cel (odkrywca?) i co dalej ?
3. Czy chodzi o to że niektóre wydarzenia grozy mają ataki za np. 3 kondycji a on to robi "taniej" za 2 ?
4. Do w/w , a co jeśli to są ataki na dystans ? On musi podejśc do odkrywcy ? Czy wystarczy, że podejdzie i wywoła taki atak ?
5. Jeśli wydarzenie grozy tylko jest aktywne w momencie wejścia do gry to co ta jednostka robi/co daje ?
Jeśli potwór stoi obok odkrywcy i zostały mu jeszcze przynajmniej 2 punkty kondycji to odpala zdolność czyli rozpatrujesz wydarzenie grozy.

1. Odpalasz zdolność potwora, bierzesz kartę wydarzenia grozy i jeśli wydarzenie grozy to przetasowanie kart przedmiotów to przetasowujesz talię przedmiotów.
Jeśli zostały mu jeszcze przynajmniej 2 punkty kondycji to bierzesz kolejne wydarzenie grozy i rozpatrujesz je.

2. Pierwsza "zębatka" to koszt efektu, a druga zębatka oznacza 'cel sąsiadujący z potworem'. Oznacza to że ten konkretny potwór potrafi odpalać swój efekt tylko na odkrywców stojących obok niego.

3. Nie. Jeśli w wydarzeniu grozy znajduje się efekt ataku potworów to każdy potwór na planszy prioretytowo wydaje punkty kondycji na ten właśnie efekt. Dopiero potem (jeśli jakieś punkty kondycji mu jeszcze zostały) działa w normalny sposób.

4. Jeśli efektem z wydarzenia grozy jest atak na dystans to potwór nie musi podejść żeby zaatakować tym konkretnym atakiem.

5. Rozumiem że chodzi o wydarzenie grozy odpalone przez tego konkretnego potwora. Jeśli wydarzenie grozy aktywuje się wraz z wejściem do gry to po prostu jest odpalane w momencie wejścia do gry. Jeśli zostały mu jeszcze przynajmniej 2 punkty kondycji to bierzesz i rozpatrujesz kolejne wydarzenie grozy. Jeśli potworowi zostało 0 punktów grozy to jego tura się kończy. Jeśli został mu 1 punkt grozy to wedle ogólnych zasad, w miarę możliwości stanie obok odkrywcy w lini prostej (tyczy się każdego potwora).
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Svensky95 »

b3lial pisze: 05 lut 2024, 01:36 Obrazek
1. Czy o jakiegokolwiek potwora przechodzącego przez odkrywce rozumieć mam tego potwora ? Czy kazdego eterycznego ? Czy ogólnie KAŻDEGO na planszy ?
2.Mając 2 punkty kondycji i wyrzucając różne wartości na kostce to ten potwór jak nienormalny kręci sie w kółko ? Tak on działa ? Lata jak wariat w kółko ? Rozumiem, że jak przejdzie przez odkrywce to kaputtt po nim ... tylko jak ma zrobic jak się tak kręci ?
1. Z tego co pamiętam to efekty z kart potworów działają tylko na kafelku planszy na którym znajduje się potwór posiadający rozpatrywany efekt.
Każdy potwór znajdujący się na kafelku na którym znajduje się Cthugha zabije odkrywce przechodząc przez niego (najczęściej to potwory eteryczne, ale również potwory na które działa efekt pozwalający przechodzić przez jednostki).

2. Tak. Cthugha kręci się na różne strony i w sposób niekontrolowany (tak można interpretować działanie tego potwora). Pamiętaj jednak, że jeśli potwór ten stoi np. obok skrzyni, a rzut kością każe mu przenieść się do najbliższej skrzyni, to się nie ruszy ponieważ skrzynia przy której stoi jest jemu najbliższa.
Cthugha najlepiej atakować bronią dystansową lub efektami z kart jednorazowych/artefaktów albo strzelając w beczki obok niego, ale także uruchamiając pułapkę na której właśnie stoi. Można też, jeśli masz taką możliwość zepchnąć go w czeluść. Jest to potwór eteryczny, więc jeśli chcesz atakować go bronią lub zepchnąć w czeluść musisz zdobyć broń/artefakt/przedmiot jednorazowy który umożliwi ci atakowanie jednostek eterycznych. Wybuchające beczki ranią wszystkie jednostki, bez względu czy są eteryczne czy nie - to samo tyczy się pułapek.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Spoiler:
Generalnie w dalszych punktach zakładałem , że chodzi o to jedno wydarzenie grozy(aktualne), a nie kolejne, więc w sumie 1 sza odpowiedź już rozwiała moje wątpliwości , dzięki.
Svensky95
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2021, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Svensky95 »

b3lial pisze: 05 lut 2024, 15:10 Obrazek

1.Tutaj chyba dobry przykład - rzucam żeton i kontroluję (1)potwora do następnej rundy.KONIEC
2. Gdyby była (2) w kółku to bym mógł JEDNYM strzałem 2 potwory kontrolować - może to o to chodzi ? - tylko to by było bez sensu bo strzelasz w jednego potwora - chyba że to byłby młot ?

Obrazek

Jeśli te moje słowa maja sens to to powyżej przedłuży ZA JEDNYM RAZEM DWUKROTNIE zasięg - wtedy nie 2 a 4 ?
+ jako efekt stały +1 do ataku?

Czy to ma sens ?
PRZYKŁAD 1.
Gdyby w kółeczku była dwójka to mógłbyś dwa razu użyć tego efektu. Nie za jednym strzałem.

Wydajesz 2 punkty kondycji oraz 1 punkt esencji i wybierasz potwora w odległości do trzech pól. Stawiasz żeton odkrywcy na karcie przedmiotu przypominający ci o nadanym efekcie.
W naszym przypadku w kółku jest dwójka, czyli możesz skumulować ten efekt dwa razy na turę. Wydajesz więc ponownie 2 punkty kondycji oraz 1 punkt esencji i wybierasz drugiego potwora w odległości do trzech pól.
Stawiasz drugi żeton odkrywcy na karcie przedmiotu. Więcej razy już nie możesz użyć tej zdolności, bo wyczerpałeś efekt długotrwały który sumował się w jednej rundzie do dwóch razy.

W fazie potworów, kiedy przyjdzie kolej na ruch tych potworów, ty decydujesz co one robią w swojej turze (uwzględniając liczbę ich kondycji). Pamietaj, że kontrolując potwora nie możesz wejść nim na pole czeluści.

Po fazie potworów żetony z przedmiotu wracają na planszetkę gracza. W następnej turze znowu możesz użyć ten efekt do dwóch razy.

PRZYKŁAD 2.
Nie przedłuży za jednym razem dwukrotnie. Ten efekt stały za pierwszym użyciem zwiększy zasięg ataku o dwa więcej. Np. Jeśli twoja broń ma zasięg 3 to po użyciu tego efektu będzie miała 5 zasięgu.
Efekt ten możesz skumulować w jednej turze dwa razy. Jeżeli więc odpalisz ten efekt drugi raz to w sumie twoja broń z bazowym zasięgiem do 3 pól będzie miała do końca tury zasięg do 7 pól.

Tak. To ulepszenie do broni stale dodaje ci +1 do ataku. Nawet jeśli na kościach wypadnie zero.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

1. Czyli generalnie to jest KROTNOŚĆ (lub jeszcze inaczej ilość użyć w danej turze) i nic więcej , a widzę że my tu robimy kwadraturę koła z tematu ...
Czemu ktoś tego tak nie uprościł jeśli to dobrze oczywiście rozumiemy?

2. Więc za KAŻDE użycie/wykorzystanie takiej zdolności kółka dorzucamy żeton , a że mamy ich 3 to ze wszystkich, wszędzie zdolności DŁUGOTRWAŁEJ w jednej rundzie wykorzystamy max.3 zgadza się ?

3. Wnioskowałem z odpowiedzi, że wystarczy, że używamy i dajemy jeden, ale to by było bez sensu bo byśmy musieli pamiętać ile który aktywowaliśmy a tak od razu widzimy ? Zgadza się ?

4. Wracając do ADJUSTABLE SCOPE ... kładziemy znaczniki x2 i mamy do tej broni +4 zasięgu czy do każdej ? (załóżmy, że mamy 2 jednoręczne)

5. I kolejny przykład : DELAYER - redukuje przy użyciu kondycję o 1 (mamy położony żeton- kondycja 6) i stoimy koło punktu odnowy (mamy aktualnie 4 kondycji-po ataku za 2) - wypada na kostce odnowa 2 kondycji to możemy tylko o 1 bo użycie DELAYER`a zmniejszyło max o 1 . W następnej turze się wszystko resetuje ?..... a nie bo użycie odnawiania bierze 2 kondycji .... to co daje redukcja maksymalnego kondycji o 1 ?
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

Obrazek

Tutaj ustawiam się bronią w jednej turze w jakimś konkretnym kierunku (np.przed zamkniętymi drzwiami albo w korytarzu)i kładę żeton , po czym na początku następnej tury DOPIERO przy ściąganiu żetonu atakuję ? I oczywiście w tym momencie nie tracę kondycji bo "zapłaciłem" w poprzedniej turze ?
Efektem jest, że w linii prostej pruję na odległości 5 pól za 5 kostek - atakuję max 5 potworów na raz . Minusem jest, że nie mam pancerza i woli we wcześniejszej turze potworów ?
Ostatnio zmieniony 06 lut 2024, 02:06 przez b3lial, łącznie zmieniany 1 raz.
b3lial
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2024, 22:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: b3lial »

No i kolejna zagwozdka :
Obrazek

Atakując 3krotnie (załóżmy że za każdym razem 3 wyjdzie) :
1 raz nic nie robię i atakuję za 3
2 gi atakuję o 2 ( bo zmniejszam o 1 )
3 ci raz też za 2 atakuję ( nie zmniejszam o 2 tylko o 1 =- chodzi generalnie o atak sam w sobie a nie krotność ? )
Awatar użytkownika
Lossentur
Posty: 310
Rejestracja: 09 maja 2018, 14:49
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 146 times
Been thanked: 146 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lossentur »

Ja już trochę nie grałem, co widać po błędzie z poprzedniej wypowiedzi za którą przepraszam ale przynajmniej rozruszałem wątek :D Poprawiłem poprzedni wpis, bo raz edytowałem jeden punkt, a nie zauważyłem, że w innych powtórzyłem nieprawidłowe informacje.
b3lial pisze: 06 lut 2024, 02:05 No i kolejna zagwozdka :
Obrazek

Atakując 3krotnie (załóżmy że za każdym razem 3 wyjdzie) :
1 raz nic nie robię i atakuję za 3
2 gi atakuję o 2 ( bo zmniejszam o 1 )
3 ci raz też za 2 atakuję ( nie zmniejszam o 2 tylko o 1 =- chodzi generalnie o atak sam w sobie a nie krotność ? )
Nie nakładasz tego efektu na siebie, tylko na potwora którego atakujesz. Potwór atakując w swojej turze będzie miał pomniejszone rzuty każdego swojego ataku o 1 lub 2 w zależności ile razy Ty go trafisz biczem.
b3lial pisze: 06 lut 2024, 01:57 Obrazek

Tutaj ustawiam się bronią w jednej turze w jakimś konkretnym kierunku (np.przed zamkniętymi drzwiami albo w korytarzu)i kładę żeton , po czym na początku następnej tury DOPIERO przy ściąganiu żetonu atakuję ? I oczywiście w tym momencie nie tracę kondycji bo "zapłaciłem" w poprzedniej turze ?
Efektem jest, że w linii prostej pruję na odległości 5 pól za 5 kostek - atakuję max 5 potworów na raz . Minusem jest, że nie mam pancerza i woli we wcześniejszej turze potworów ?
Czemu przed zamkniętymi drzwiami? Chyba, że zakładasz, że przed nadejściem kolejnej tury te drzwi zostaną otwarte/zniszczone inaczej nikogo nie trafisz za zamkniętymi drzwiami bo blokują line of sight. Co do reszta to moim zdaniem się zgadza, jest 8 kierunków do wyboru i atakujesz w linii prostej w danym kierunku.
b3lial pisze: 06 lut 2024, 00:54 1. Czyli generalnie to jest KROTNOŚĆ (lub jeszcze inaczej ilość użyć w danej turze) i nic więcej , a widzę że my tu robimy kwadraturę koła z tematu ...
Czemu ktoś tego tak nie uprościł jeśli to dobrze oczywiście rozumiemy?

2. Więc za KAŻDE użycie/wykorzystanie takiej zdolności kółka dorzucamy żeton , a że mamy ich 3 to ze wszystkich, wszędzie zdolności DŁUGOTRWAŁEJ w jednej rundzie wykorzystamy max.3 zgadza się ?

3. Wnioskowałem z odpowiedzi, że wystarczy, że używamy i dajemy jeden, ale to by było bez sensu bo byśmy musieli pamiętać ile który aktywowaliśmy a tak od razu widzimy ? Zgadza się ?

4. Wracając do ADJUSTABLE SCOPE ... kładziemy znaczniki x2 i mamy do tej broni +4 zasięgu czy do każdej ? (załóżmy, że mamy 2 jednoręczne)

5. I kolejny przykład : DELAYER - redukuje przy użyciu kondycję o 1 (mamy położony żeton- kondycja 6) i stoimy koło punktu odnowy (mamy aktualnie 4 kondycji-po ataku za 2) - wypada na kostce odnowa 2 kondycji to możemy tylko o 1 bo użycie DELAYER`a zmniejszyło max o 1 . W następnej turze się wszystko resetuje ?..... a nie bo użycie odnawiania bierze 2 kondycji .... to co daje redukcja maksymalnego kondycji o 1 ?
Proponuję abyś pierw zagrał, oswoił się z grą bo od tego "przygotowywania" zaczynasz się gubić :) a mogę się założyć, że nawet jak uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania to w trakcie rozgrywki zapomnisz / zacznie się mieszać / w ogóle nie trafisz na przedmioty / potwory o których działanie pytasz.

4. ADJUSTABLE SCOPE jest to "augument" czyli działa tylko na broń do której zostało dołączone chyba, że na samej karcie pisze coś innego. W tym wypadku na samej karcie masz "increase this weapon's..." czyli dotyczy tylko danej broni.
5. W przypadku DELAYER efekt długotrwały nakładasz na target który atakujesz.
ODPOWIEDZ