Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Cyel »

Podpowiedzcie mi proszę, bo obcowanie z rulebookiem do tej gry jest dla mnie niełatwe (fatalny układ treści i słaby indeks IMO) a w FAQ podpowiedzi nie znalazłem.

Efekty bez określonego targetu powinny działać na cały map tile. Ale wiele efektów zdaje się nie mieć sensu gdy działają na cały kwadrat. Gdzie znaleźć zasady które konkretnie pozwalają stwierdzić, który efekt działa na cały tile a który nie?

Przykłady
- Witch - po zniszczeniu action space atakuje graczy na całym kwadracie - to rozumiem
- Deacon - zmniejsza rzuty na Horror Event ... ale czy nadal, gdy wszyscy opuszczą jego tile?
- Explorer Event dający na wejściu odzyskanie 2 Esencji - wszystkim graczom na tile'u? To absurdalnie dużo (9 Esencji z jednego EE)
- przedmiot który leczy 1HP na rzucie 5+ - tylko posiadaczowi, czy cały tile?
itd

Krótko mówiąc czuję, że gdzieś musi być jakieś rozróżnienie co działa na cały tile a co nie nawet gdy nie ma wyszczególnionego targetu (typu Attacker, Blocker) ale nie umiem tego znaleźć.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Kitshu
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 16:58
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Kitshu »

szybkie pytanie bo instrukcja w tej grze jest TRAGICZNA. Jeżeli w rozdziale nie ma podanych czynności które pozwalają przejść ci do następnego rozdziału to jak się odbywa progres gry w tedy ? Kolejna sprawa kiedy dajemy marker nieoświetlony a kiedy oświetlony ?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

Jeśli nie ma żetonu wyjścia i rozdział nie jest blokujący, to przechodzisz do następnego rozdziału, gdy aktywujesz pole rozdziału.

Domyślnie jest nieoświetlone (pole planszy bez żetonu). Oświetlasz, jeśli zapieczętujesz pole rozmnożenia. Możliwe, że na wydarzeniach/przedmiotach są jakieś efekty powodujące oświetlenie, ale nie wiem na pewno, bo sam się właśnie uczę zasad :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Jiloo »

Kitshu pisze: 02 mar 2022, 10:08 szybkie pytanie bo instrukcja w tej grze jest TRAGICZNA. Jeżeli w rozdziale nie ma podanych czynności które pozwalają przejść ci do następnego rozdziału to jak się odbywa progres gry w tedy ?
Instrukcja nie jest wcale tragiczna. Na większość pytań zadawanych na grupie na FB jestem w stanie wyciągnąć cytat z instrukcji.
CEL GRY
Przechodź kolejne rozdziały, aż osiągniesz ostateczne wyzwanie i rozpatrzysz jego warunek zwycięstwa.
Czy to blokujący rozdział? Karta rozdziału powie ci, co zrobić, aby rozdział postąpił lub jak umieścić żeton wyjścia.
Czy umieściłeś żeton wyjscia? Wszyscy odkrywcy muszą wyjść z kafelka planszy, aby rozdział postąpił.
Jeśli żadne z powyższych: aktywuj pole rozdziału i spowoduj postęp rozdziału.
Kitshu pisze: 02 mar 2022, 10:08 Kolejna sprawa kiedy dajemy marker nieoświetlony a kiedy oświetlony ?
To jest żeton zniszczenia i używasz go zawsze kiedy używasz jakiegoś pola akcji albo je niszczysz.
Z jego drugiej strony jest żeton oświetlenia. Ta akcja jest wywoływana przez zapieczętowanie pola rozstawiania lub wydarzenia z kart (są przykłady w instrukcji). Sam efekt oświetlania rozdziału jest opisany na stronie 18.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: niepooczach »

Czy karty przedmiotów z dodatków mogę wtasować do talii i używać w grze podstawowej?
Awatar użytkownika
Grzeg0rz
Posty: 84
Rejestracja: 19 lut 2019, 10:36
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Grzeg0rz »

niepooczach pisze: 04 mar 2022, 14:36 Czy karty przedmiotów z dodatków mogę wtasować do talii i używać w grze podstawowej?
Tak. Według twórcy gry, nawet trzeba.
Liarus
Posty: 396
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Liarus »

Mam problem z pierwszym warunkiem ataku potwora K'thun:
W polskiej wersji pisze: "Jeśli w grze znajduje się ranny potwór: przywróć potworom 1 punkt zdrowia"
W angielskiej (ze strony https://machinaarcana.com/cards.html?c=kthun&lang=EN) mamy: "If there is a wounded monster: Restore 1 health to monsters". Nie jestem pewien czy to karty już z 3 edycji czy z poprzedniej.
W instrukcji pisze, że jeśli nie jest wskazane inaczej, to umiejętności bez wskazanego celu tyczą się danego tile, na którym jest postać. Wg Polskiego tłumaczenia jest niby wskazanie, że chodzi o grę, ale na angielskiej wersji nie ma takowego. Czy ten warunek mam rozpatrywać tylko do tile na którym K'thun się znajduje, czy do wszystkich tileów? bo atak magiczny wspomniany dalej na karcie tyczy się tylko tile'a (co jest potwierdzone na bgg). Jakby ktoś pomógł, byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

Liarus pisze: 05 mar 2022, 09:51 Mam problem z pierwszym warunkiem ataku potwora K'thun:
W polskiej wersji pisze: "Jeśli w grze znajduje się ranny potwór: przywróć potworom 1 punkt zdrowia"
W angielskiej (ze strony https://machinaarcana.com/cards.html?c=kthun&lang=EN) mamy: "If there is a wounded monster: Restore 1 health to monsters". Nie jestem pewien czy to karty już z 3 edycji czy z poprzedniej.
W instrukcji pisze, że jeśli nie jest wskazane inaczej, to umiejętności bez wskazanego celu tyczą się danego tile, na którym jest postać. Wg Polskiego tłumaczenia jest niby wskazanie, że chodzi o grę, ale na angielskiej wersji nie ma takowego. Czy ten warunek mam rozpatrywać tylko do tile na którym K'thun się znajduje, czy do wszystkich tileów? bo atak magiczny wspomniany dalej na karcie tyczy się tylko tile'a (co jest potwierdzone na bgg). Jakby ktoś pomógł, byłbym wdzięczny.
Żeby efekt działał również na innych kaflach, to na karcie będzie taka informacja, wprost napisana. Jeżeli nie ma, to dotyczy tylko mapy na której jest potwór.
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: niepooczach »

Dzisiaj naszła mnie mała wątpliwość i nie mogę znaleźć odpowiedzi w instrukcji :/
Czy 0 na k10 odczytuję jako 0 czy 10? Chodzi głównie o rzuty na potwory i wydarzenia grozy.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: khuba »

niepooczach pisze: 05 mar 2022, 20:06 Dzisiaj naszła mnie mała wątpliwość i nie mogę znaleźć odpowiedzi w instrukcji :/
Czy 0 na k10 odczytuję jako 0 czy 10? Chodzi głównie o rzuty na potwory i wydarzenia grozy.
Normalnie jest to 10, ale można obniżyć poziom trudności gry traktując to jako 0.

Jest to opisane na stronie 10:
WARIANT: POZIOM TRUDNOŚCI
POZIOM ŁATWY:
Kość gry normalnie używa cyfr 1-10, gdzie "0"
oznacza 10. Na poziomie łatwym traktuj "0" jak 0.
POZIOM BARDZO ŁATWY:
Dla poziomu bardzo łatwego, zignoruj obniżanie
wskaźnika suwaka podczas fazy rozmnożenia i
zgrozy.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: hamish »

Cyel pisze: 13 kwie 2021, 08:19 Podpowiedzcie mi proszę, bo obcowanie z rulebookiem do tej gry jest dla mnie niełatwe (fatalny układ treści i słaby indeks IMO) a w FAQ podpowiedzi nie znalazłem.

Efekty bez określonego targetu powinny działać na cały map tile. Ale wiele efektów zdaje się nie mieć sensu gdy działają na cały kwadrat. Gdzie znaleźć zasady które konkretnie pozwalają stwierdzić, który efekt działa na cały tile a który nie?

Przykłady
- Witch - po zniszczeniu action space atakuje graczy na całym kwadracie - to rozumiem
- Deacon - zmniejsza rzuty na Horror Event ... ale czy nadal, gdy wszyscy opuszczą jego tile?
- Explorer Event dający na wejściu odzyskanie 2 Esencji - wszystkim graczom na tile'u? To absurdalnie dużo (9 Esencji z jednego EE)
- przedmiot który leczy 1HP na rzucie 5+ - tylko posiadaczowi, czy cały tile?
itd

Krótko mówiąc czuję, że gdzieś musi być jakieś rozróżnienie co działa na cały tile a co nie nawet gdy nie ma wyszczególnionego targetu (typu Attacker, Blocker) ale nie umiem tego znaleźć.
Kolega założył wątek, ale odpowiedzi nie doczekał. Spróbuję jakoś pomóc, przynajmniej w kwestii wymienionych przykładów :wink:

Przypadek Deacona będzie, moim zdaniem, bliźniaczy do przypadku K'thuna. Jego zdolność będzie działać tylko na jego kaflu mapy.

Przypadek wydarzenia, które opisujesz, jest nieco inny. W instrukcji (o ile się nie mylę) nie napisano, że wydarzenia dotyczą jednego kafla mapy). Dotyczą całej gry. Więc karta mówi, że badacze mogą odzyskać 2 punkty esencji. Co jest ciekawe, wygląda na to, że cała grupa badaczy może odzyskać 2 punkty, a nie każdy z badaczy. Jak słusznie zauważyłeś, byłoby to zbyt mocne. Co więcej, jestem absolutnie przekonany o tym, że byłoby to zapisane inaczej (all explorers, each explorer). Tu jest napisane "explorers" i my to interpretujemy jako drużynę. Drużyna zyskuje 2 punkty esencji.

Co do przedmiotu leczącego, myślę, że gdyby mógł leczyć innych byłby tam symbol kółeczka, który oznacza target. W przeciwnym razie domyślnym celem jest zawsze gracz aktywujący zdolność.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Darkon
Posty: 43
Rejestracja: 25 sty 2022, 17:38
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkon »

A ja mam pytanie a propo stacji odnowy bo na kartce z podpowiedziami jest opis, odzyskaj jedno życie, przywrócić cala kondycję lub nic sie nie dzieje. Ja dopiero teraz to przeczytałem i nie zauważyłem wcześniej rozważałem to co jest na kostce. Sa dwa symbole kondycji i trzy i taka ilość odnawiałem. To błąd w instrukcji czy jakoś inaczej to rozważaliście?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

Darkon pisze: 06 mar 2022, 16:56 A ja mam pytanie a propo stacji odnowy bo na kartce z podpowiedziami jest opis, odzyskaj jedno życie, przywrócić cala kondycję lub nic sie nie dzieje. Ja dopiero teraz to przeczytałem i nie zauważyłem wcześniej rozważałem to co jest na kostce. Sa dwa symbole kondycji i trzy i taka ilość odnawiałem. To błąd w instrukcji czy jakoś inaczej to rozważaliście?
Jest tam zapis, że są to możliwe wyniki rzutu. Więc rozważasz tylko kości.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: sirafin »

Darkon pisze: 06 mar 2022, 16:56A ja mam pytanie a propo stacji odnowy bo na kartce z podpowiedziami jest opis, odzyskaj jedno życie, przywrócić cala kondycję lub nic sie nie dzieje. Ja dopiero teraz to przeczytałem i nie zauważyłem wcześniej rozważałem to co jest na kostce. Sa dwa symbole kondycji i trzy i taka ilość odnawiałem. To błąd w instrukcji czy jakoś inaczej to rozważaliście?
Na ściągawce PL jest błąd, też minie to skołowało przy pierwszej rozgrywce. Nie wiem, skąd się tam wzięło "całą kondycję", w oryginale opis brzmi tak:
• Roll the recharge die
• Possible results: restore 1 health, restore stamina or nothing happens
• Put a destroyed token on top of the recharge station.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
slain78
Posty: 31
Rejestracja: 19 gru 2016, 16:51
Been thanked: 4 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: slain78 »

- Witch - po zniszczeniu action space atakuje graczy na całym kwadracie - to rozumiem
a niby dlaczego po zniszczeniu POLA AKCJI wiedzma atakuje graczy w całym kwadracie??
na karcie wiedzmy jest ,że ta zdolnośc na karcie wiedzmy ma zasieg 2(ignoruje przeszkody)
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: hamish »

slain78 pisze: 14 mar 2022, 19:57 - Witch - po zniszczeniu action space atakuje graczy na całym kwadracie - to rozumiem
a niby dlaczego po zniszczeniu POLA AKCJI wiedzma atakuje graczy w całym kwadracie??
na karcie wiedzmy jest ,że ta zdolnośc na karcie wiedzmy ma zasieg 2(ignoruje przeszkody)
Zasięg dotyczy tylko i wyłącznie zdolności niszczenia pól akcji. Atak na graczy rozpatrywany jest tylko jako dodatek do tej akcji i nie ma zasięgu, czyli dotyczy wszystkich na tym samym kaflu.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
slain78
Posty: 31
Rejestracja: 19 gru 2016, 16:51
Been thanked: 4 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: slain78 »

-"Zasięg dotyczy tylko i wyłącznie zdolności niszczenia pól akcji. Atak na graczy rozpatrywany jest tylko jako dodatek do tej akcji i nie ma zasięgu, czyli dotyczy wszystkich na tym samym kaflu".
Hmm a czy mógłbyś mi podać ,gdzie tak pisze w instrukcji?? bo ja sie nigdzie nie doczytałem
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

slain78 pisze: 15 mar 2022, 17:16 -"Zasięg dotyczy tylko i wyłącznie zdolności niszczenia pól akcji. Atak na graczy rozpatrywany jest tylko jako dodatek do tej akcji i nie ma zasięgu, czyli dotyczy wszystkich na tym samym kaflu".
Hmm a czy mógłbyś mi podać ,gdzie tak pisze w instrukcji?? bo ja sie nigdzie nie doczytałem
Leniuszek.

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: hamish »

slain78 pisze: 15 mar 2022, 17:16 -"Zasięg dotyczy tylko i wyłącznie zdolności niszczenia pól akcji. Atak na graczy rozpatrywany jest tylko jako dodatek do tej akcji i nie ma zasięgu, czyli dotyczy wszystkich na tym samym kaflu".
Hmm a czy mógłbyś mi podać ,gdzie tak pisze w instrukcji?? bo ja sie nigdzie nie doczytałem

Mam nadzieję, że ten komentarz rozwieje Twoje wątpliwości :wink:
Spoiler:
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Ashall
Posty: 124
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:16
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Ashall »

Czy gracze mogą wpływać esencją na rzuty ataku beczek/pułapek?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Jiloo »

Ashall pisze: 29 mar 2022, 09:51 Czy gracze mogą wpływać esencją na rzuty ataku beczek/pułapek?
Uważam, że tak.
Po wykonaniu rzutu ataku przez odkrywcę, (patrz «Atakowanie» s. 14), albo po dowolnym innym rzucie ataku w jego turze, dany odkrywca może zwiększyć wynik danego rzutu o 1 za każdy stracony punkt esencji.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Gatherey »

Mógłby ktoś wytłumaczyć dlaczego w instrukcji przykłady nieprawidłowego ulepszenia itemow są rzeczywiście nieprawidłowe? Albo innymi słowy - jakie są warunki możliwości ulepszenia? Instrukcja mówi o jakiś symbolach, ale nie mogę ich zidentyfikować.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Jiloo »

Gatherey pisze: 06 kwie 2022, 21:38 Mógłby ktoś wytłumaczyć dlaczego w instrukcji przykłady nieprawidłowego ulepszenia itemow są rzeczywiście nieprawidłowe? Albo innymi słowy - jakie są warunki możliwości ulepszenia? Instrukcja mówi o jakiś symbolach, ale nie mogę ich zidentyfikować.
Przepatrywacz ma kropkę, a Powłoka magiczna poziomą kreskę. Ogólnie są 3 symbole – kropka, kreska i coś na kształt V (może być w różnych kierunkach).
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Kundzik
Posty: 1
Rejestracja: 17 kwie 2022, 08:14

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Kundzik »

Opis przedmiotu "alternator sił" w instrukcji mówi że pierwsza aktywna zdolność tego przedmiotu wpływa na jej cel(e) (nie na aktywyjącą jednostkę lub wszystkie jednostki). Pytanie moje brzmi: czy mogę wybrać za cel samego siebie? (w opisie celów dystansowych w instrukcji jest: "Jednostka może wybrać samą siebie za cel dystansowy)
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 612
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Machina Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Gab »

Dopiero zaczynam przygodę z tym tytułem i niestety mam problem z interpretacją zapisów na kartach.
Obrazek
Czy w sytuacji kiedy korzystam z tej broni, jeśli atak trafia to wykonuję drugi atak z nadwyżki kości +2 z karty?

Obrazek

Rozumiem, że chodzi o odrzucenie karty wydarzeń odkrywców przypisanej do danej postaci?
ODPOWIEDZ