Gry planszowe 70+

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Gry planszowe 70+

Post autor: rutra1992 »

Czesc,

Chciałbym rodzicom pokazać planszówki, żeby mieli się czym zająć w domu na emeryturze. Na początku nie byli zbyt chętni, ale jak namówiłem siostrę i jej się spodobało to nawet się zainteresowali więc chce wykorzystać sytuacje. Doświadczenie niemalże 0 (mama głownie kojarzy scrabble, a tata tradycyjne gry karciane typu tysiąc, makao, dureń, oboje kojarzą szachy, ale prawdopodobnie w nic takiego nie grali przynamniej z 10 lat) + podeszły wiek każą szukać czegoś prostego. Czy macie jakieś rady? Chciałbym, żeby zasady były proste i najlepiej, żeby nie było edge caseow (np. myślałem o splendorze, ale limit żetonów + warunek na branie 2 może być problematyczny), najlepiej też, żeby nie było żadnego tekstu na kartach, szczególnie jeśli muszą one być ukryte, albo żeby był on napisany dużą czcionką. Co mi przychodzi do głowy:

- Sen jako gra ćwicząca pamięć, proste zasady, z jakimś tam minimalnym edge casem ale opisanym na karcie. No i mam ją już w domu :P
- Kolejka - raz grałem, i z tego co pamiętam zasady są bardzo proste, może też efekt nostalgii pomagać
- Pędzące żółwie - nigdy nie grałem, ale nawet na tym forum widziałem pochlebne opinie do gier wśród samych dorosłych, a gra wydaje się mieć wybitnie proste zasady

Macie jeszcze jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9465
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1445 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: MichalStajszczak »

Może Rummikub?
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 134 times
Been thanked: 245 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: foxikos »

Zobacz NMBR 9
Gra polega na ukladniu cyfr w stosu. Logiczna gra
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 772
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 671 times
Been thanked: 782 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: anitroche »

Moim rodzicom od razu podeszło Wsiąść do pociągu, więc może to? W sumie to podeszło aż za bardzo, bo odkąd kupili, to już w nic innego nie chcą nawet próbować i tylko w to grają, ale za to bardzo często ;)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 178 times
Been thanked: 139 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: woytas »

A może Carcassonne? Taki podstawowy, bez żadnych dodatków. Ta gra nie bez powodu sprzedała się w kosmicznych ilościach.
Pędzące Żółwie sobie odpuść.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: anna26 »

Rummicube i Carcassonne to na pewno.
Jeszcze małe karcianki Niezłe Ziółka oraz od NK kruki na 2 osoby a od 3 sen, smoki.
j_g
Posty: 1994
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 249 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: j_g »

Tajniacy, Jednym słowem, Prezencik, Trucizna, Kruki, Kakao, Jaipur, Century... Jest tego cała masa...

Dla Taty, jeśli grał w tysiąca to Załoga (choć nie wiem jak z nakładem; dodruk chyba w drodze), ale to tylko, gdy Mama by była chętna, bo jest ryzyko, że nie chwyci. Może Mama da się złapać na jakieś ładne? Azul, Sagrada, Calico, Patchwork itp.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: rutra1992 »

Dzięki za pełno sugestii. Popatrzę na to, na pewno carcassone nie bo sam tego nie trawię i nie dam rady przedstawić jako ciekawej gry :P jakby ktoś miał jeszcze jakieś pomysły to oczywiście wciąż chętnie spojrzę :)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: Kin@a »

Na dwie osoby polecam, zamiast Carcassonne, Zamek. I Patchwork.
Catan powinien się spodobać ale to 3+,
Niebawem ukaże się dwuosobowa Agricola.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: krokodiler »

woytas pisze: 10 kwie 2021, 20:58 A może Carcassonne? Taki podstawowy, bez żadnych dodatków. Ta gra nie bez powodu sprzedała się w kosmicznych ilościach.
Pędzące Żółwie sobie odpuść.
Popieram samą podstawkę Carcassonne, u mnie się spodobała.
Ale Pędzące żółwie akurat bardzo polecam, a także Polowanie na robale, o ile będziecie grali razem z Rodzicami, bo na 2 osoby - gdyby mieli grać sami - to faktycznie słabo.
Poza tym rysowanki: Kartografowie albo Welcome to, Spacer po Burano też się może spodobać.
Awatar użytkownika
pacholettti
Posty: 68
Rejestracja: 26 sty 2020, 11:41
Has thanked: 14 times
Been thanked: 26 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: pacholettti »

Ja ze swoją babcią regularnie grywam w Azul: Letni pawilon, a ostatnio pokazałem Iwari i też "zatrybiło"
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: Arcziwald »

j_g pisze: 10 kwie 2021, 23:36 Tajniacy, Jednym słowem, Prezencik, Trucizna, Kruki, Kakao, Jaipur, Century... Jest tego cała masa...

Dla Taty, jeśli grał w tysiąca to Załoga (choć nie wiem jak z nakładem; dodruk chyba w drodze), ale to tylko, gdy Mama by była chętna, bo jest ryzyko, że nie chwyci. Może Mama da się złapać na jakieś ładne? Azul, Sagrada, Calico, Patchwork itp.
Trucizna jest od 3 os. Prezencik też jakoś nie widzę do grania na 2 osoby.

+ Dla Azula
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: trance-atlantic »

Dla rodziców (sprawdzone!) najlepsze na wejście są takie planszówki, które kojarzą im się z tym, w co grywali w młodości, czyli najczęściej z tradycyjnymi grami karcianymi.

Polegają one w dużej mierze na tym, że w każdej swojej kolejce wykonuje się tę samą akcję, czyli... zagrywa kartę. Polecam więc skorzystać z tego schematu, żeby nie burzyć im ich percepcji i płynnie przejść w świat nowoczesnych gier. Dlatego dobrym wstępem powinna być gra Geniusz lub Axio - weź płytkę, wyłóż na planszę i podlicz punkty. I tak w kółko. 2 minuty tłumaczenia - zabawa na lata. :)

W następnej kolejności można im podsunąć Zaginione Miasta - układaj karty do koloru w porządku rosnącym. :)

U mnie dobrze sprawdziły się również gry pokroju Qwixx - nie wiem jak z dostępnością, ale można wydrukować plansze w formacie A4, zalaminować, kupić kostki, markery i bawić się w turlanie. Ten tytuł też się u mnie przyjął.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 717 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: arturmarek »

Zdecdowanie podbijam Azula, dobrze działa w dwie osoby.
Polecam Onitamę, testowana na rodzicach i dziadku (85l) i bardzo wielu niegrających znajowych
Pędzące żółwie do grania w większym gronie są znakomite
Patchworka jakby załapali to na pewno mieliby grę na kolejne 20lat, ale pewnie musiałbyś kilka razy z nimi zagrać, bo jenak pasowanie, zdobywanie guzików itp to nie tak mało reguł.

Ogólnie to myślę, że abstrakty sa zdecydowanie najlepszym pomysłem: seria GIPF, Mandala, Azule itp. Jedynie odradzałbym Sagradę, za dużo setupu, reguł i dla starszych osób może być ciężko manipulować kostkami.

Co do Załogi, to ostatnio wyjąłem do grania z tatą, który rozegrał miliony rozdań w brydża, tysiąca itp. Zaskoczyło mnie, że miał spore trudności, żeby załapać. Te mały karty celów mu się myliły z normalnymi, ogólnie nie mógł załapać flow.

EDIT: może Tajniacy + Tajniacy Duet? Moim rodzicom bardzo podbają się Tajniacy, Duetu nie testowałem na nich, ale myślę, że po rozegraniu kilku(nastu) partii w normalnych Tajniaków, dało by się wprowadzić Duet.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: rutra1992 »

Dzięki za wszystkie rady, zdecydowalem się zakupić Azula (trafiły się witraże sintry), ale na ten moment szał zrobił inny tytuł - Leśne Duchy, także jakby ktoś się na przyszłość zastanawiał to polecam
Awatar użytkownika
frezje
Posty: 12
Rejestracja: 20 kwie 2011, 00:15

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: frezje »

Moi rodzice (oboje 70+) uwielbiają Epokę Kamienia, Kakao, Fasolki, Domek. Mama ubóstwia wręcz Sagradę. To znaczy te gry to były dla nich gateway'e z Catan i Wsiąść do Pociągu na czele. Teraz oprócz wyżej wymienionych zagrywamy się z nimi w Everdell, Terraformacje Marsa, Zamki Burgundii i ogólnie sporo eurogier. Plus oczywiście Brzdęk, który jest ulubieńcem Taty oraz Kingdomino, które zawsze wjeżdża na stół pół godziny przed naszym wyjściem. W dwoje najczęściej grają w Epokę Kamienia i Fasolki. W zasadzie Fasolki poleciłabym na początek, bo chyba od nich zaczynaliśmy przechodząc z rodzicami od brydża do planszowo-karcianych gier. Fasolki razu im "zaskoczyły" i sentyment do nich mają do dzisiaj.

Edit. Na śmierć zapomniałabym o uwielbianej przez rodziców "księżniczce" czyli List Miłosny.
j_g
Posty: 1994
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 249 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: j_g »

frezje pisze: 12 maja 2021, 19:39 [...]przechodząc z rodzicami od brydża do planszowo-karcianych gier.
Załogę im już zajawiłeś? (gratuluję planszowych rodziców). (Fasolki na dwójkę? ciekawe...)
Awatar użytkownika
frezje
Posty: 12
Rejestracja: 20 kwie 2011, 00:15

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: frezje »

j_g pisze: 13 maja 2021, 11:58
frezje pisze: 12 maja 2021, 19:39 [...]przechodząc z rodzicami od brydża do planszowo-karcianych gier.
Załogę im już zajawiłeś? (gratuluję planszowych rodziców). (Fasolki na dwójkę? ciekawe...)
Jeszcze nie pokazywałam im Załogi, głównie ze wzgledu na cenę ale mam w planie jak im się znudzą karcianki, w które ostatnio grywamy. Nie wiem jak to podeszłoby mamie, bo ona raczej eurosucharowo pasjansowe gry preferuje. Tacie na pewno sie spodoba.
A fasolki we dwójkę? - tak, też ich pytałam jak im się to sprawdza, ale zgodnie twierdzą, że grają i im działa jak należy. A jak im się podoba i przynosi radość to ja nie mam pytań :)
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 129
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: floyd »

Moja mama 70+ też uwielbia Fasolki czy Wsiąść do pociągu i wspomniana tu Załoga również szturmem wskoczyła do ulubionych. Ze swojej strony polecam, chociaż nie wypowiem się o wariancie dwuosobowym bo w takim składzie nie graliśmy, ale od trzech jest rewelacja.
... No ale jak w Fasolki grają we dwójkę to nie ma się co zastanawiać :lol:

Pozdrowienia dla rodziców.
buhaj
Posty: 1046
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 861 times
Been thanked: 513 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: buhaj »

Moi rodzice (70+) bardzo lubią Terraformację Marsa oraz Zamki Burgundii. Lubią też zagrać w szybsze 18xx. Trzeba brać jednak na nich poprawkę bo są zaawansowanymi brydżystami i szachistami.
j_g
Posty: 1994
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 507 times
Been thanked: 249 times

Re: Gry planszowe 70+

Post autor: j_g »

buhaj pisze: 14 maja 2021, 08:13 Moi rodzice (70+) bardzo lubią Terraformację Marsa oraz Zamki Burgundii. Lubią też zagrać w szybsze 18xx. Trzeba brać jednak na nich poprawkę bo są zaawansowanymi brydżystami i szachistami.
No to masz dobre planszowe geny... zresztą jak na buhaja przystało.
ODPOWIEDZ