Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: agt »

rafauPL pisze: 10 sie 2023, 11:03 Mogę wybrać tylko stanowisko gdzie jest 1 okręt ? Właśnie nie bardzo rozumiem kart ,gdzie jest napisana zniżka. :roll:
Możesz wybrać stanowisko gdzie jest więcej okrętów - wtedy zapłacisz o 1 okręt mniej niż jest przy stanowisku napisane.
RUNner pisze: 10 sie 2023, 11:24 Możesz wybrać takie stanowiska, które wymagają okrętu lub buta. Wtedy po prostu płacisz 1 mniej (czyli czasem nic jeśli koszt to 1).
Możesz też wybrać stanowisko bez okrętów. Nie skorzystasz wtedy ze zniżki.

A tego archeologa, jeśli dobrze kojarzę, możesz przenieść też z jakiegoś stanowiska na planszy, a niekoniecznie ze swojej planszetki.
Dobrze mówię?
Bo nie mam instrukcji pod ręką.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

agt pisze: 10 sie 2023, 11:57 A tego archeologa, jeśli dobrze kojarzę, możesz przenieść też z jakiegoś stanowiska na planszy, a niekoniecznie ze swojej planszetki.
Dobrze mówię?
Bo nie mam instrukcji pod ręką.
Tylko z planszetki.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
rafauPL
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2023, 15:24
Has thanked: 51 times
Been thanked: 1 time

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: rafauPL »

Dziękuję za odpowiedzi, jeżeli chodzi o aktywowanie dowolnego stanowiska np. karta z lornetka to, kładę na puste stanowisko archeologa nie opłacam kosztu podróży ? A później wykładam kartonik z wykopalisk iem zbieram to co na nim jest i wykładam strażnika, którego mogę ujarzmić ?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

rafauPL pisze: 10 sie 2023, 12:20 Dziękuję za odpowiedzi, jeżeli chodzi o aktywowanie dowolnego stanowiska np. karta z lornetka to, kładę na puste stanowisko archeologa nie opłacam kosztu podróży ? A później wykładam kartonik z wykopalisk iem zbieram to co na nim jest i wykładam strażnika, którego mogę ujarzmić ?
Poczytaj ostatnią stronę instrukcji, to wiele wyjaśni:
Aktywuj stanowisko archeologiczne – gdy aktywujesz stanowisko archeologiczne, rozpatrujesz jego efekt. Nie musisz mieć tam archeologa, a obecność archeologów innych graczy na tym stanowisku nie blokuje Ci możliwości aktywowania go, chyba że karta mówi inaczej. Nie opłacasz żadnych kosztów podróży. Nie możesz aktywować stanowiska archeologicznego, które nie zostało jeszcze odkryte
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
rafauPL
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2023, 15:24
Has thanked: 51 times
Been thanked: 1 time

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: rafauPL »

Kolejne pytanie, karty artefaktów mogę rozpatrywać płacąc tabliczką raz na turę czy raz na rundę ?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: RUNner »

Jak kupujesz artefakt to go od razu rozpatrujesz bez wydawania tabliczki. Na koniec rundy karta artefaktu trafi do twojej talii i jeśli go ponownie dobierzesz na rękę, to znowu go możesz użyć, ale tym razem już musisz zapłacić tabliczką.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
rafauPL
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2023, 15:24
Has thanked: 51 times
Been thanked: 1 time

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: rafauPL »

Jeżeli chodzi o dodatek do Arnak - Przywódcy Ekspedycji to grając profesorem kuouje artefakty żetonami z walizki za ich cenę podana na karcie ? Czy place tylko jeden kompas i mogę kartę zagrać tak jak przy kupowaniu z toru kart ?
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: agt »

Za cenę z karty.
Możesz użyć kompasów z walizki i/lub spoza walizki. Te z walizki mogą służyć tylko do tego.
Skellig
Posty: 123
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:16
Has thanked: 3 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Skellig »

Cześć
Jakoś nie mogę zrozumieć działania przedmiotu Podbierak z dodatku.

Tam jest darmowa akcja dająca dwie monety i niżej tekst:
"Do końca rundy za każdym razem gdy kupisz przedmiot, możesz umieścić go na wierzchu swojej talii"

Czy ten tekst wlicza się do "darmowej akcji"? Czy działa tylko wtedy gdy zagram kartę jako główną akcje?

Stawiam że wlicza się do darmowej. Dobrze myślę?
Leliw
Posty: 84
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Leliw »

Skellig pisze: 06 wrz 2023, 18:43 Cześć
Jakoś nie mogę zrozumieć działania przedmiotu Podbierak z dodatku.

Tam jest darmowa akcja dająca dwie monety i niżej tekst:
"Do końca rundy za każdym razem gdy kupisz przedmiot, możesz umieścić go na wierzchu swojej talii"

Czy ten tekst wlicza się do "darmowej akcji"? Czy działa tylko wtedy gdy zagram kartę jako główną akcje?

Stawiam że wlicza się do darmowej. Dobrze myślę?
Ten "tekst" oznacza, że jeśli w tej rundzie kupisz kartę (przedmiot) to możesz umieścić go na wierzchu swojej talii zamiast na jej dnie (jak przy normalnej akcji zakupu karty przedmiotu).
Skellig
Posty: 123
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:16
Has thanked: 3 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Skellig »

Moje pytanie było takie, czy jest to akcja darmowa tak samo jak wzięcie tych dwóch monet.

Nie wiem po prostu czy symbol błyskawicy dotyczy tylko wzięcia dwóch monet czy również tekstu poniżej, ale zakładam że jednego i drugiego.
Leliw
Posty: 84
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Leliw »

Skellig pisze: 06 wrz 2023, 20:59 Moje pytanie było takie, czy jest to akcja darmowa tak samo jak wzięcie tych dwóch monet.

Nie wiem po prostu czy symbol błyskawicy dotyczy tylko wzięcia dwóch monet czy również tekstu poniżej, ale zakładam że jednego i drugiego.
Ale jak efekt stały może być darmowy? Darmowe są 2 monety a do tego dostajesz efekt stały na czas rundy.
Skellig
Posty: 123
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:16
Has thanked: 3 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Skellig »

Nie wiem czy się rozumiemy. Może inaczej: czy muszę marnować akcje główną chcąc skorzystać w pełni z tej karty?

W przypadku karty "Mała małpka" też?
"Mała małpka" daje dwie monety (symbol błyskawicy) i ma tekst: "Ponadto możesz usunąć jedną kartę z rzędu i uzupełnić rząd".
Beerior
Posty: 70
Rejestracja: 26 maja 2020, 10:13
Has thanked: 135 times
Been thanked: 25 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Beerior »

Nie, nie musisz marnować akcji głównej. Jak kolega wyżej wspomniał jest to efekt pasywny (taki darmowy bonus) który działa do końca rundy.
Skellig
Posty: 123
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:16
Has thanked: 3 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Skellig »

Beerior pisze: 06 wrz 2023, 23:52 Nie, nie musisz marnować akcji głównej. Jak kolega wyżej wspomniał jest to efekt pasywny (taki darmowy bonus) który działa do końca rundy.
O to chodziło, dzięki :)

Mylące nieco jest to, że w przypadku Małej Małpki jest to słowo "ponadto", a w przypadku Podbieraka nie ma "Ponadto do końca rundy gdy kupujesz przedmiot..."
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Gargi »

W nowym dodatku mam pytanie odnośnie 1 rozdziału:
Spoiler:
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

Gargi pisze: 31 gru 2023, 10:00 W nowym dodatku mam pytanie odnośnie 1 rozdziału:
Spoiler:
Karta z rozbitym samolotem zastępuje standardowe 2 kompasy, więc możesz dostać 2 kompasy lub zniżkę na przedmiot, do czasu naprawy samolotu.
Swoją drogą mam pytanie do tego dodatku, mogę trochę zaspojlerować:
Spoiler:
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: arian »

Wrotek pisze: 31 gru 2023, 10:39 [spoilerObliczyłem tak na szybko, że trzeba mieć co najmniej 36 żetonów kompasu. Nie wiem czy źle graliśmy i moje obliczenia są błędne, czy już pierwszy scenariusz już jest tak trudny. Czy ktoś miał podobne odczucia po pierwszym kontakcie z tym dodatkiem?[/spoiler]
Grałem tylko solo, ale żeby przesunąć kafelek cztery razy (tyle jest wymagane) potrzeba co najmniej* 12, a może 15 kompasów, zakładając , że odkryjemy sobie jakieś stanowisko w trzecim rzędzie. Tobie wyszło 18 na osobę, nie wiem dlaczego, ale wydaje mi się że dalej do zrobienia. Nie jest to mało, ale też przesuwając się na torze świątyni sporo kompasów wpada jako nagrody. Przy odrobinie szczęścia z nowo odkrywanych stanowisk będą dodatkowe. Kompasy są na kartach i w zdolnościach przywódców ekspedycji, więc nawet przy braku szczęścia da się coś nazbierać.

* Czasami wystarczy mniej, jeśli dopisze nam szczęście i umiejętnie kupujemy przedmioty, pozwalające obniżyć koszt odkrywania nowych stanowisk.

Natomiast moja rada, jeśli macie wrażenie, że jest za trudno,
Spoiler:
Dziennikarzem miałem najniższy wynik w scenariuszu który nim grałem, a kolejny scenariusz zaczynał się tak fatalnie, że zapowiadała się przegrana, więc nawet nie dogrywałem do końca, tylko zmieniłem postać. Ona kiepsko działa w tej kampanii i to trochę niefart, że akurat to jedna z dwóch, które tam wrzucono. Moim zdaniem, jeśli ktoś nie ma przywódców ekspedycji, to już lepiej grać tymi postaciami zaproponowanymi w instrukcji jako dodatkowe. Zdaje się, że twórcy zdawali sobie sprawę, że granie dziennikarzem w niektórych scenariuszach będzie generowało problemy i frustrację i dlatego dodali taką opcję (bo przecież nie dlatego, że więcej niż dwie postaci są w tej kampanii potrzebne 😉 ).
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: pabula »

To ja wyczytałem, że tester bez problemu zbierał za każdym razem komplet artykułów.
Inni też się wypowiadali, że ta postać jest silna. Chyba kwestia podejścia.
Silne jest że książka wyprzedza lupę.

A z innej beczki: jest w tym dodatku artefakt (chyba "Płaszcz ciemności" - nie pamiętam) który daje nam możliwość doboru kart jak już nie mamy ich na ręce. I zadałem pytanie na discordzie CGE czy możemy dobrowolnie zagrać Strach tylko dla butów (czyli zrzucić kartę z ręki) i padła twierdząca odpowiedź!
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: arian »

pabula pisze: 31 gru 2023, 23:02 To ja wyczytałem, że tester bez problemu zbierał za każdym razem komplet artykułów.
Postać jest silna, jak to jest możliwe, żeby te artykuły zbierać, ale w kampanii są scenariusze, gdzie odwiedza się tylko dwie czy trzy lokacje (poza podstawowymi), w kółko te same. Może w grze dwuosobowej jest nieco lepiej, ale solo przynajmniej w dwóch scenariuszach jego umiejętność była w zasadzie bezużyteczna. Szczególnie, gdy na mapie niemal nie było bożków. Żeby nie spoilować za dużo, to napiszę tylko, że z dziennikiem też bywa różnie, bo czasami mogłem go przesunąć daleko, a czasami musiałem pędzić lupą, bo brakowało czasu, a w kampanii nie gra się tylko o punkty i trzeba robić to, czego wymaga cel.

Natomiast rozgrywka w otwartym trybie, nawet solo, to już zupełnie inna bajka, bo wtedy warto chodzić nawet do odkrytych lokacji, z surowcami które nas nie interesują, bo z planszetki dziennikarza dostajemy dodatkowe mocne bonusy, które mogą się przydać. A wyprzedzenie dziennikiem lupki, nawet kosztem tego, że zabraknie czasu na dojście na szczyt, może mieć duży sens ze względu na zdobyte surowce, które przełożą się na punkty. Kampania nie jest zbalansowana pod tym względem i jednak to, że ona działa tylko w trybie solo/kooperacji, a nie rywalizacyjnym jest pewnie podyktowane między innymi faktem, że siła postaci bardzo się zmienia w zależności od celu, który mamy wypełnić.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: pvdel »

Bez problemu da sie przejsc kampanie w dwojke na jedno podejscie - bez porazki i powtarzania scenariuszy na standardowym poziomie trudnosci (nawet grajac z dziennikarzem). Zrobienie wszystkich achievementow jest duzo trudniejsze.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: pabula »

Zastanawiam się czy jest możliwe dojść do końca wszystkich ścieżek. Znając już scenariusz jest łatwiej?
Ja grałem na razie tylko raz (wszystko mechaniczką) i doszedłem do 3 końców. Niestety poległem w ostatnim rozdziale.
Nie doczekałem się odpowiedzi od CGE jeszcze czy wpisuję -10 i podliczam punkty, czy też mój wynik to przegrana.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: arian »

pabula pisze: 01 sty 2024, 13:33 Nie doczekałem się odpowiedzi od CGE jeszcze czy wpisuję -10 i podliczam punkty, czy też mój wynik to przegrana.
Ale poległeś w jaki sposób? Punkty nie mają znaczenia jeśli chodzi o sukces albo porażkę w scenariuszu albo kampanii. Jedyne co o tym decyduje to wypełnienie celu scenariusza. Jeśli się nie uda, to zgodnie z instrukcją nie podliczasz punktów, tylko powtarzasz scenariusz do skutku. Jeśli wypełniłeś cel, to wpisujesz wynik, nawet ujemny i przechodzisz dalej, w tym przypadku do podsumowania.

A co do ścieżek, to solo raczej nierealne jest dotarcie do końca choćby większości w jednej rozgrywce. Zdobywając niemal wszystkie osiągnięcia daleko mi było do tego. Może mógłbym zdobyć jeszcze kilka kart wydarzeń, ale na pewno nie aż tyle.
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: pabula »

arian pisze: 01 sty 2024, 15:18
pabula pisze: 01 sty 2024, 13:33 Nie doczekałem się odpowiedzi od CGE jeszcze czy wpisuję -10 i podliczam punkty, czy też mój wynik to przegrana.
Ale poległeś w jaki sposób? Punkty nie mają znaczenia jeśli chodzi o sukces albo porażkę w scenariuszu albo kampanii. Jedyne co o tym decyduje to wypełnienie celu scenariusza. Jeśli się nie uda, to zgodnie z instrukcją nie podliczasz punktów, tylko powtarzasz scenariusz do skutku. Jeśli wypełniłeś cel, to wpisujesz wynik, nawet ujemny i przechodzisz dalej, w tym przypadku do podsumowania.
Dla mnie nie było do skutku. Grałem wg zasad jak cię gra pokonała to wpisujesz -10 punktów z rozgrywki. I przegrałem tylko w ostatnim rozdziale.
I jeszcze się zastanawiam czy te punkty ze ścieżki to są tylko odnośniki do tekstów czy punkty?
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: arian »

Ok, ja tego nie robiłem, bo w sumie nie przegrałem żadnego scenariusza (jeden zakonczyłem na minusie) i zapomniałem, że uznanie przegranej daje -10 punktów oprócz kary z opisu. No ale jeśli uznajesz swoją przegraną w ostatnim, to
Spoiler:
ODPOWIEDZ