Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg)

Post autor: Mr_Fisq »

Obrazek

___________________________Obrazek___________________________


Commands & Colors: Samurai Battles

O grze: BGG, strona wydawcy (GMT)
Instrukcja: PDF, eng
Ciekawe linki
: wariant solo do C&C (ENG)

Nowa wersja C&C w świecie samurajów; tym razem z bloczkami (zamiast plastikowych figurek) większą liczbą bitw i jednostek.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2021, 08:44 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 2 razy.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: Mr_Fisq »

Pierwszy post zostawiam na informację o grze, linki do recenzji, BGG, etc.

Założyłem temat, bo gra dostępna jest już w przedsprzedaży w kilku polskich sklepach, a mnie kusi podjęcie drugiej próby zaprzyjaźnienia się z serią; poważyłby się ktoś porównać Samurai Battles, do Napoleonics i/albo Ancients/Medieval?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: maciej.kr »

Temat bardzo ciekawy. Pytanie czy jak pograłem w ancients i napoleonics a mechanika jest ta sama to wystarczy klimatu. Mocno się zastanawiam.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: Mr_Fisq »

O tym co wyróżnia tą część od pozostałych gier z serii C&C można przeczytać na BGG (ENG), głównie w pierwszych postach.

Warto zwrócić uwagę na dodatkową talię kart (Dragon Deck 40 kart, w tym 37 wzorów, dla porównania w command jest tylko 28 - informacja na bazie instrukcji), która jest powiązana z mechanizmem honoru (który może spowodować, że armia szybko pójdzie nam w rozsypkę). Ciekaw jestem czy wpłynie to znacząco na czas rozgrywki.

Jedna rzecz której może brakować przy przesiadce z Napoleonics, to brak zróżnicowania frakcji (chyba, że scenariusze dodadzą coś od siebie)...

PS. Dorzucam informację o wariancie solo (wariant teoretycznie dla całej serii C&C).
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: Goldberg »

Ciekawe czy to rozwiniecie tego c wydał kiedys w kooperacji ze ZVEZDA? Swoja droga było to łądne po pomalowaniu :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: Mr_Fisq »

W dużej mierze tak, natomiast AFAIK wydanie ZVEZDA było kastrowane na późnym etapie - zmniejszyli liczbę figurek w pudełku, przez co scenariusze zostały (naprędce) przeskalowane w dół (przy niezmienionych wymiarach mapy).

Zmiany dobrze wydaje się podsumowywać fragment ze strony GMT:
First - there are more units and more unit types in the game. Yep, it will take some time to apply stickers to all the blocks, but doing so is a breeze, when compared to the time it took to assemble figures. When done, blocks are very durable and easy to store.

Second - the battlefield comes on a one-piece mounted map board. Not really any larger in that it still stands at 11 hexes deep by 12 hexes wide, but there are plenty of terrain tiles including new types of terrain, fences, ramparts, castle walls and more.

Third - more scenarios, which no doubt will be the most important feature for anyone who owns and enjoys the previous version of Samurai Battles from Zvezda. If all goes as planned, the game will have around 40 scenarios.
Więcej jednostek i ich typów, więcej terenów i ich typów, więcej scenariuszy (ogólnie 40 scenariuszy wydaje się być dużą liczbą w porównaniu do 15 w Napoleonics i w Ancients).

Edit:
Jeszcze jeden link z odnośnie tego co wyróżnia SB spośród innych gier serii: BGG (ENG)
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: mk20336 »

Video Unboxing – Commands & Colors Samurai Battles

Pudełko z C&C Samurai Battles nareszcie dotarło. Poniżej krótki film pokazujący zawartość paczki plus zdjęcia komponentów. Miłej lektury / oglądania!

LINK: Video Unboxing – Commands & Colors Samurai Battles

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: Markus »

Tak mała uwaga techniczna, filmy lepiej ogląda się jak są nagrywane poziomo,
Ja tego unboxingu nie potrafię wrzucić na pełny ekran telefonu. Zawsze są czarne pasy po bokach a właściwy ekran jest tyci.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: mistrz_yon »

Ostatnio zaglądałem na ich stronę i to widziałem. Ale koszty przesyłek są od GMT zabójcze...
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: mk20336 »

Markus pisze: 01 kwie 2021, 19:55 Tak mała uwaga techniczna, filmy lepiej ogląda się jak są nagrywane poziomo,
Ja tego unboxingu nie potrafię wrzucić na pełny ekran telefonu. Zawsze są czarne pasy po bokach a właściwy ekran jest tyci.
Tak, to mój błąd - nastepnym razem sie poprawię!
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: Mr_Fisq »

mistrz_yon pisze: 01 kwie 2021, 20:33 Ostatnio zaglądałem na ich stronę i to widziałem. Ale koszty przesyłek są od GMT zabójcze...
Zawsze można kupić w polskim sklepie (ja właśnie czekam na wysyłkę).
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: mk20336 »

Samurai Battles session reports – Arita Castle 1517 AD

Rozpakowanie gry i wyklejenie bloczków nie zajęło dużo czasu - dzięki czemu już w ostatni weekend udało mi się zagrać dwie pierwsze partie w Samurai Battles. Rozgrywka była dynamiczna i bardzo ekscytująca. Więcej w poniższym raporcie!

LINK: Samurai Battles session reports – Arita Castle 1517 AD

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: mistrz_yon »

Czy jak się chce coś zacząć z C&C to zaczynać od samurajów czy raczej starożytnych? Mówimy o jednym tytule póki co.
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: Forcemaster »

mistrz_yon pisze: 08 kwie 2021, 00:20 Czy jak się chce coś zacząć z C&C to zaczynać od samurajów czy raczej starożytnych? Mówimy o jednym tytule póki co.
Od tego co Cię bardziej kręci. Pewnie bardziej się orientujesz w "starożytnych" to łatwiej się wczuć.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: Zet »

A ja niedawno obejrzałem Erę Samurajów na Netflixie, więc SB o wiele bardziej siedzi mi w głowie i kusi niż Ancients czy Medieval :D Problem tylko w tym, że praktycznie nie grywam w 2 osoby :?
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: mistrz_yon »

Zet pisze: 08 kwie 2021, 00:55 A ja niedawno obejrzałem Erę Samurajów na Netflixie, więc SB o wiele bardziej siedzi mi w głowie i kusi niż Ancients czy Medieval :D Problem tylko w tym, że praktycznie nie grywam w 2 osoby :?
U mnie podobnie: w mocnych rekomendacjach (czytaj: wiadomo że tak, pytanie tylko - kiedy?) Sekigahara.
Na konsoli w kolejce: Tsushima i Sekiro.
Na Netflixie: Era Samurajów.
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: Forcemaster »

Zet pisze: 08 kwie 2021, 00:55 A ja niedawno obejrzałem Erę Samurajów na Netflixie, więc SB o wiele bardziej siedzi mi w głowie i kusi niż Ancients czy Medieval :D Problem tylko w tym, że praktycznie nie grywam w 2 osoby :?
Offtopowa trochę konwersacja, ale netflixowe "dokumenty" często można o kant dupy rozbić.
Przekłamania i głupoty.
W dok. o II wojnie światowej nawet mapy Polski nie potrafili zrobić. Na temat Rzymu też debilne rzeczy były. Raczej bym szukał innego źródła.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: Odi »

Tylko tutaj nie tyle chodzi o źródło wiedzy, co raczej o przyjemnie spędzony czas i wprowadzenie w klimat przed rozgrywką.
Zawsze oczywiście namawiam do czytania i czerpania wiedzy z książek, ale też nie lekceważmy popularyzatorskiej roli tego rodzaju filmów. Wiedza ma swoje poziomy zaawansowania - nie od razu trzeba sięgać do wyższych poziomów. Jeśli kogoś - po obejrzeniu Ery Samurajów - zainteresuje temat, to sięgnie po odpowiednią literaturę, do czego wszyscy namawiamy. Jeśli chce tylko zorientować się, czym charakteryzowały się czasy przedstawione w grze, to serial spełnia tutaj swoją rolę. W zwarty, choć oczywiście skrótowy i wybiórczy, ale też w miarę przejrzysty sposób, prowadzi oglądającego do bitwy pod Sekigaharą. I pod tym kątem - polecam.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: Mr_Fisq »

Ja raczej polecałbym kanał The Shogunate na youtube, jest playlista z materiałem o drodze do Sengoku-jidai
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 7CUMGBKvv5
oraz trzy playlisty o samej epoce:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... MYfFl8LE6I
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... QURsHfGtXe_
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... HHzRvCexCN
mistrz_yon pisze: 08 kwie 2021, 00:20 Czy jak się chce coś zacząć z C&C to zaczynać od samurajów czy raczej starożytnych? Mówimy o jednym tytule póki co.
Jw. najistotniejsze jest, żeby epoka Cię interesowała; Samurai Battles jest trochę bardziej złożone niż Ancients, ale nie jest to diametralna różnica. Poszczególne części niejednokrotnie różnią się też pewnymi akcentami i stylem rozgrywki, które to są wynikiem specyfiki epok:
- ancients => trzymamy piechotę w linii
- medieval => większe znaczenie konnicy
- itd.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: mistrz_yon »

Odi pisze: 08 kwie 2021, 11:05 Tylko tutaj nie tyle chodzi o źródło wiedzy, co raczej o przyjemnie spędzony czas i wprowadzenie w klimat przed rozgrywką.
Zawsze oczywiście namawiam do czytania i czerpania wiedzy z książek, ale też nie lekceważmy popularyzatorskiej roli tego rodzaju filmów. Wiedza ma swoje poziomy zaawansowania - nie od razu trzeba sięgać do wyższych poziomów. Jeśli kogoś - po obejrzeniu Ery Samurajów - zainteresuje temat, to sięgnie po odpowiednią literaturę, do czego wszyscy namawiamy. Jeśli chce tylko zorientować się, czym charakteryzowały się czasy przedstawione w grze, to serial spełnia tutaj swoją rolę. W zwarty, choć oczywiście skrótowy i wybiórczy, ale też w miarę przejrzysty sposób, prowadzi oglądającego do bitwy pod Sekigaharą. I pod tym kątem - polecam.
Dokładnie tak jak piszesz. Niektóre tematy są dla mnie na tyle interesujące i na tyle już o nich wiem, że czytam tylko specjalistyczne publikacje i nie oglądam filmów (szczególnie z Netlixa, gdzie często festyniarstwo jest w cenie). Ale z tematu Japonii jestem takim amatorem, że wystarczy mi serial z Netlixa i gry dla poczucia klimatu. A i tak się rozwinę intelektualnie :) Po prostu :)
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: mk20336 »

mistrz_yon pisze: 08 kwie 2021, 00:20 Czy jak się chce coś zacząć z C&C to zaczynać od samurajów czy raczej starożytnych? Mówimy o jednym tytule póki co.
Ja uwielbiam Ancients i zdecydowanie polecam jako pierwsza grę.
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: mk20336 »

Samurai Battles session reports – Okehazama 1560 AD

Kontynuujemy sesje Commands & Colors Samurai Battles. Tym razem dwa scenariusze, mini-kampania - Okehazama 1560 AD. Miłej lektury!

LINK: Samurai Battles session reports – Okehazama 1560 AD

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: mk20336 »

Video How to Play – C&C Samurai Battles – Part 1

Zastanawialiście się, czy Commands & Colors Samurai Battles to gra dla was? W poniższym filmie rozgrywam jeden ze scenariuszy, przedstawiając przy okazji część zasad. Miłego oglądania!

Video How to Play – C&C Samurai Battles – Part 1

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: mk20336 »

Samurai Battles session reports – Koriyama Castle 1540 AD

Kolejna mini-kampania w Samurai Battles - tym razem 4 scenariuszowe oblężenie Koriyama Castle 1540 AD. Miłej lektury!

LINK: Samurai Battles session reports – Koriyama Castle 1540 AD

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Commands & Colors: Samurai Battles (Richard Borg, 2021)

Post autor: mk20336 »

Samurai Battles session reports – Azukizaka 1542 & 1548 AD

To już nasze czwarte spotkanie z Samurai Battles i kolejna mini-kampania zagrana. Wstęp historyczny do każdej bitwy i bogato okraszony zdjęciami raport poniżej! Miłej lektury!

LINK: Samurai Battles session reports – Azukizaka 1542 & 1548 AD


Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ