Gloom of Kilforth - zasady i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Gloom of Kilforth - zasady i wątpliwości

Post autor: seki »

Mam sporo wątpliwości czy prawidłowo rozpatruje różne zasady. Będę poniżej przedstawiał sytuacje i proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie tego czy grałem poprawnie.

1. Akcja ruchu, prowadzi do wyciągnięcia karty Strange. Rozumiem, że muszę wydać jeszcze jedną akcje konfrontacji aby zrobić test na Influence? Mogę tę akcje ponawiać w ramach jednego dnia tak by uzbierać potrzebną ilość sukcesów. Natomiast gdyby w pierwszym teście wyszło 0 sukcesów to stranger z automatu staje się enemy? I jeśli dobrze zrozumiałem zasady to zamiast testu influence mogę od razu położyć na nim żeton enemy i przejść do walki na śmierć lub życie (ucieczka jest dla tchórzy).
Jednocześnie w tym punkcie chciałbym się upewnić w kwestii spotkania z kartą Enemy. Jako jedyna po odkryciu prowadzi z automatu do walki, bez konieczności wydania akcji konfrontacji, prawda?

2. Karty dodające +1 do atrybutu oraz podobnie działające żetony. Patrz niżej na zdjęciu. Rozumiem, że zwiększają one ilość kości? Tak grałem, ale zastanawiam się czy nie dają zamiast kości od razu sukcesu.
Spoiler:
3. Poniższa karta nocy (przepraszam za jakość). Mogę usunąć jakiegokolwiek enemy z planszy, prawda? Ale tylko jednego, prawda?
Spoiler:
4. Karta z 4 poziomu rozwoju Pious
Spoiler:
Czy ta umiejętność pozwala:
a) na wykonanie testu atrybutem influence ZAMIAST fight w ramach walki
czy b) na dodanie atrybutu influence do atrybutu figth podczas walki

Grałem jako opcja a ale wydaje mi się to dość słabe choć pewnie w pewnych sytuacjach będziemy mieli influence rozwinięty bardziej niż fight i wtedy miałoby to jakiś mały sens.

5. Karta umiejętności Deacona. Podpunkt 2. Czy nie usunięte karty plotek też wliczają się do ilości stranger? Takie słowo kluczowe mają na sobie. Przed finałową walką miałem tylko jednego prawdziwego stranger na planszy ale aż 3 plotki niezwalczone. Dodałem Deaconowi +4 HP chociaż mam wątpliwość czy słusznie.
Spoiler:
Spoiler:
murtagh
Posty: 29
Rejestracja: 17 paź 2018, 22:17
Been thanked: 1 time

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: murtagh »

Ad1.
a) Tak. Po wyciągnięciu karty Stranger, Place albo Quest trzeba wydać dodatkowy AP jeśli chce się wykonać akcję Confront. Można tę akcję ponawiać i w ciągu jednego dnia sukcesy się sumują.
b) Tak, ale trzeba najpierw wykonać akcję Confront i wtedy wybrać, czy próbujesz go przekonać w teście na Influence, czy zamieniasz go na Enemy i chcesz z nim walczyć. Przy 0 sukcesach w teście Influence w pierwszej akcji Confront, Stranger z automatu staje się Enemy.
Pamiętaj, że przy kartach Stranger nie ma nigdy bonusu zaskoczenia (z "hidden"), bo konfrontując Strangera nie możesz być ukryty.
c) Tak, walka jest z automatu, bez wydawania AP.

Ad2.
Karty i żetony dodają bonusy do danego skilla, czyli dodatkową kość.

Ad3.
Tak, jednego dowolnego.

Ad4.
a) pozwala użyć w walce skilla Influence zamiast Fight.
Jest to mocna zdolność jak gra się postaciami bazującymi na skillu Influence i pod ten skill "dokokszonymi".

Ad5.
Na pytanie "Czy jak karta nocy usuwa jednego Strangera z gry, to czy można usunąć Plot card z keywordem Stranger?", Tristan Hall odpowiedział twierdząco. Więc w tym przypadku też bym liczył te Plot cards jako Stranger.
Avaell
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2014, 11:28

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Avaell »

Cześć wszystkim.

Jest gdzieś wersja pl instrukcji?
Oryginał przeczytałem, ale pewne wątpliwości pozostały.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
choczkins
Posty: 337
Rejestracja: 01 kwie 2014, 11:40
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 100 times
Been thanked: 39 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: choczkins »

Avaell pisze: 20 gru 2021, 10:02 Cześć wszystkim.

Jest gdzieś wersja pl instrukcji?
Oryginał przeczytałem, ale pewne wątpliwości pozostały.

Pozdrawiam serdecznie
Niestety nie ma, a przynajmniej ja nie znalazłem.
Avaell
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2014, 11:28

Re: Gloom of Kilforth - zasady i wątpliwości

Post autor: Avaell »

Dziękuję za informację.

Moja wątpliwość:

Odkrywam wroga, zaczyna się walka. Wróg przeżył, ja też. Nie mam już AP, aby go wykończyć. U co teraz? Zostaję z nim na noc?:) Czy muszę przeprowadzić ucieczkę na sąsiednie puste pole? (I czy w tej sytuacji odkrywam nową kartę emcounters?)
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Gloom of Kilforth - zasady i wątpliwości

Post autor: bajbaj »

Avaell pisze: 20 gru 2021, 12:32 Dziękuję za informację.

Moja wątpliwość:

Odkrywam wroga, zaczyna się walka. Wróg przeżył, ja też. Nie mam już AP, aby go wykończyć. U co teraz? Zostaję z nim na noc?:) Czy muszę przeprowadzić ucieczkę na sąsiednie puste pole? (I czy w tej sytuacji odkrywam nową kartę emcounters?)
Gdy odkrywasz wroga, to - o ile nie jesteś ukryty lub ew. nie pokonujesz go automatycznie (skilem, klasą etc.) - rozpoczyna się walka. Jeśli jesteś ukryty, to możesz zrobić test przemknięcia obok. Walka rozpoczyna się automatycznie, ponieważ w GoK nie ma takiej akcji jak akcja walki. Tj. nie możesz na walkę wydać punktów akcji! Walka jest ewentualną konsekwencją wykonania akcji ruchu i trwa tyle rund aż ktoś nie polegnie, ew. tak długo aż nie uciekniesz na sąsiednie pole. Nie jest więc możliwe, abyś został w tej samej lokacji z wrogiem.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 20 gru 2021, 12:52 przez bajbaj, łącznie zmieniany 2 razy.
Snorri
Posty: 59
Rejestracja: 10 kwie 2022, 23:57
Has thanked: 29 times

Re: Gloom of Kilforth - zasady i wątpliwości

Post autor: Snorri »

Mam pytanie o umiejętność - (Deed) Veil -.

(Deed) Veil - jedna z umiejętności, może zostać użyta jak jest nie tapnięta/ nie odwrócona. Ale po jej użyciu czy jest jakiś etap w którym można ją odwrócić i użyć ponownie?
Instrukcja na str. 23 mówi: "A veiled ability cannot be resolved again until it becomes unveiled". Ok, a jak można tego dokonać? Jest inna karta która to powoduje?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Gloom of Kilforth - zasady i wątpliwości

Post autor: seki »

Snorri pisze: 11 sie 2022, 09:26 Mam pytanie o umiejętność - (Deed) Veil -.

(Deed) Veil - jedna z umiejętności, może zostać użyta jak jest nie tapnięta/ nie odwrócona. Ale po jej użyciu czy jest jakiś etap w którym można ją odwrócić i użyć ponownie?
Instrukcja na str. 23 mówi: "A veiled ability cannot be resolved again until it becomes unveiled". Ok, a jak można tego dokonać? Jest inna karta która to powoduje?
Ja już gry nie mam od dawna. A nie ma nic w instrukcji, że na koniec dnia albo na jego początku wszystkie zdolności tego typu stają się ponownie aktywne? Tak mi się kojarzy. Może zaraz odpowie Ci ktoś kto na bieżąco gra
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Gloom of Kilforth - zasady i wątpliwości

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:44 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Gloom of Kilforth - zasady i wątpliwości

Post autor: maciejo »

Mam kilka pytań, a mianowicie:
1. Jeśli wchodzę na nowe miejsce (nie jestem Ukryty) i ciągnę kartę
Nieznajomego to czy muszę się z nim Konfrontować czy mogę po prostu pójść dalej ?

2. Chcę Walczyć z Nieznajomym zamiast się z nim Konfrontować - ( jestem Ukryty).
W instrukcji jest napisane,że jezeli jestem Ukryty to nie mogę się z Nieznajomym konfrontować.
Jeśli zakwalifikuje Nieznajomego jako Wroga i chcę z nim walczyć to czy pozostaję Ukryty na początku starcia i to daje mi bonus - (w wypadku Odkrycia się) - w postaci jednej dodatkowej Kostki, czy też żeby w ogóle coś zacząć z Nieznajomym robić muszę się Odkryć ?
- co w konsekwencji doprowadzi do straty mojego Bonusu w postaci jednej dodatkowej Kostki podczas walki.

3. Ciągnę kartę Spotkania i wypada mi Wróg który posiada natychmiastową Pułapkę a ja jestem Ukryty to czy jeżeli uda mi się go Ominąć Pułapka mimo to zadziała ?

Z góry dziękuję za pomoc.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ