Carnegie (Xavier Georges)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: seki »

JimmyPL pisze: 18 kwie 2023, 08:59 Moje doświadczenie to raczej wybuduje się 2-3 działy czysto do gry (bo jeżeli jeszcze ktoś dorzuci coś na koniec to raczej celem zapełnienia planszy i punktów za to
Najbardziej oczywistą strategią jest gra na mapie. Ale to nie jedyna. W tym poście viewtopic.php?p=1492387#p1492387 opisywałem swoją wygraną gdy nastawiłem się na działy. Wybudowałem 7 działów (komplet na najwyższym piętrze). Całkowite punkty były niskie ale przewagę nad innymi graczami miałem całkiem sporą. To nie jest gra, w której da się porównać wyniki 1:1 ponieważ w tej partii wybierałem akcje zarządu która sama w sobie daje mało punktów ale gracze przeciwni nie punktowali wtedy prawie nic i to dawało mi większą przewagę niż wyżej punktowane akcje. W grze mamy sporo ciekawych możliwości gry, pod warunkiem że wydusimy maksimum z ciekawych działów zawartych w dodatku.
Jako ciekawostkę dodam, że w tej samej partii wszyscy gracze tak się blokowali nawzajem ma mapie miast, że z tego miejsca chyba tylko ja zdobyłem marne kilka punktów.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: XLR8 »

Zagraliśmy drugi raz mając Wasze uwagi w serduszkach i było lepiej. Więcej było kontroli innych graczy i robienia akcji nie pod siebie ale pod zaszkodzenie innym.
Jednak nadal jest tzbyt otwarta i sałatko punktowa.
Ocena poszła w górę ale w kolekcji nie zostanie.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: wajwa »

Odnośnie tego wydania PL to coś wiadomo więcej , oprócz tego , że Rebel i że w tym roku ?
Ktoś coś :wink: ?
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
B.Rychu
Posty: 50
Rejestracja: 20 sty 2021, 20:01
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: B.Rychu »

Vuk0 pisze: 07 maja 2023, 20:02
wajwa pisze: 07 maja 2023, 14:02 Odnośnie tego wydania PL to coś wiadomo więcej , oprócz tego , że Rebel i że w tym roku ?
Ktoś coś :wink: ?
Podpinam się pod pytanie :D
Na pewno gra zostanie wydana razem z dodatkiem. Jedyną niewiadomą jest to, czy gra będzie w wersji retail (wtedy dodatek będzie do nabycia oddzielnie) czy Deluxe zawierający dodatek w jednym pudle. Jak tylko Rebel potwierdzi tą informację to zapewne poznamy termin premiery gry.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Apos »

Carnegie zdobyło główną nagrodę Golden Geek Awards 2022 w kategorii gry zaawansowanej. Gratulacje! :D

https://boardgamegeek.com/thread/308006 ... nners-2022
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: seki »

Bardzo słuszny wybór graczy. Dla mnie to również najlepsza gra zeszłego roku. Nie najlepiej to świadczy o portalowym sicie jakiego dokonują wydając gry. Jeśli zrezygnowali z wydania takiego hitu a świat ewidentnie grę docenił to widać, że ich przeczucia zawodzą.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: wajwa »

seki pisze: 08 maja 2023, 22:36 Bardzo słuszny wybór graczy. Dla mnie to również najlepsza gra zeszłego roku. Nie najlepiej to świadczy o portalowym sicie jakiego dokonują wydając gry. Jeśli zrezygnowali z wydania takiego hitu a świat ewidentnie grę docenił to widać, że ich przeczucia zawodzą.
Wszystkiego się nie da wydać , zresztą trzeba się podzielić tym tortem z konkurencją na rynku :wink:
Co do gry nie za bardzo mam u kogo zagrać , żeby ocenić , ale po dwóch rozgrywkach na BGA raczej jestem na tak jeżeli chodzi o zakup.
Czekam zatem co tam wymyśli Rebel i kiedy :wink:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: JimmyPL »

wajwa pisze: 09 maja 2023, 07:00
seki pisze: 08 maja 2023, 22:36 Bardzo słuszny wybór graczy. Dla mnie to również najlepsza gra zeszłego roku. Nie najlepiej to świadczy o portalowym sicie jakiego dokonują wydając gry. Jeśli zrezygnowali z wydania takiego hitu a świat ewidentnie grę docenił to widać, że ich przeczucia zawodzą.
Wszystkiego się nie da wydać , zresztą trzeba się podzielić tym tortem z konkurencją na rynku :wink:
Co do gry nie za bardzo mam u kogo zagrać , żeby ocenić , ale po dwóch rozgrywkach na BGA raczej jestem na tak jeżeli chodzi o zakup.
Czekam zatem co tam wymyśli Rebel i kiedy :wink:
Ale tu Portal miał prawa od Stork Games i powiedział pass, jednocześnie wydają parę słabszych tytułów, coś nie zagrało przy przesiewaniu zdecydowanie
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: wajwa »

Może w mniemaniu Portalu te "słabsze" gry są akurat lepsze :wink:
Oko wydawcy różni się pewnie od oka graczy ...
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: JimmyPL »

wajwa pisze: 09 maja 2023, 12:32 Może w mniemaniu Portalu te "słabsze" gry są akurat lepsze :wink:
Oko wydawcy różni się pewnie od oka graczy ...
A to też fakt... czasami zapominamy o warunkach druku, kosztach minalnej liczbie egzemplarzy i faktycznie nie powinienem tak łątwo krytykować nie mając pełnego obrazu... co nie zmienia faktu że gra bardzo dobra
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: wajwa »

JimmyPL pisze: 09 maja 2023, 12:50
wajwa pisze: 09 maja 2023, 12:32 Może w mniemaniu Portalu te "słabsze" gry są akurat lepsze :wink:
Oko wydawcy różni się pewnie od oka graczy ...
A to też fakt... czasami zapominamy o warunkach druku, kosztach minalnej liczbie egzemplarzy i faktycznie nie powinienem tak łątwo krytykować nie mając pełnego obrazu... co nie zmienia faktu że gra bardzo dobra
Żeby nie było , też bym to wydał na ich miejscu , no ale jak wspomniałem wcześniej , ja nie jestem wydawcą :wink:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: rav126 »

Szczególnie, że mieli już gotowe tłumaczenie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: seki »

Carnegie zostało wydane w wielu lokalizacjach. Pomijając te największe rynki zbytu dla planszowek jest też wersja hiszpańska, portugalska, koreańska. Nie sądzę by warunki druku Carnegie były trudne do spełnienia dla polskiego wydawcy. Zwyczajnie Portalowi gra się nie spodobała. Gust pracowników wydawcy jako tako nie ma znaczenia ale ten kto o tym decyduje powinien umieć ocenić czy globalnie innym graczom gra się spodoba na tyle by się sprzedać. Nagroda jaką zdobyło Carnegie jest nagrodą przyznawaną przez społeczność graczy więc jak widać gra się podoba. Zwyczajnie w tym przypadku zawiodło oko wydawcy wg mnie.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: khuba »

Nie wiadomo jaką umowę Stork miało na Carnegie - nie zakładałbym że Portal przejął ją z automatu, swego czasu na fb było sporo postów pracownika Portalu z rozgrywek z pozytywnymi wrażeniami. Licencja mogła po prostu wrócić na rynek i Rebel był szybszy/zaoferował lepsze warunki.
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
Awatar użytkownika
Marcin Michalak
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2020, 16:02
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Marcin Michalak »

seki pisze: 09 maja 2023, 13:26 Carnegie zostało wydane w wielu lokalizacjach. Pomijając te największe rynki zbytu dla planszowek jest też wersja hiszpańska, portugalska, koreańska. Nie sądzę by warunki druku Carnegie były trudne do spełnienia dla polskiego wydawcy. Zwyczajnie Portalowi gra się nie spodobała. Gust pracowników wydawcy jako tako nie ma znaczenia ale ten kto o tym decyduje powinien umieć ocenić czy globalnie innym graczom gra się spodoba na tyle by się sprzedać. Nagroda jaką zdobyło Carnegie jest nagrodą przyznawaną przez społeczność graczy więc jak widać gra się podoba. Zwyczajnie w tym przypadku zawiodło oko wydawcy wg mnie.
Mam wrażenie, że w Portalu decyzje co do wydawania eurasów podejmuje Grzesiek. Wystarczy, że gra mu nie podejdzie/nie jest zbyt innowacyjna/jest podobna do innej posiadanej już przez nich w portfolio i mówi pass (vide Lacrimosa). Niejednokrotnie można było to usłyszeć z jego ust przy okazji różnych wypowiedzi. Według mnie Rebel na pewno zyska na sprzedaży (obstawiam nawet dodruk/i). A Portal - ostatnio średnio trafia z doborem tytułów (nie wszystkie okazują się hitami tak hype'owanymi przez Trzewika - chociażby Golem, Tabbanusi), gry autorskie również nie powalają (Eleven, Dziki Samogon itd.). Carnegie wygrało zasłużenie i tylko przyklasnąć Rebelowi (głównie chyba Windziarzowi, odkąd przyszedł pojawiają się coraz to ciekawsze pozycje) :D .
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: wajwa »

No więc właśnie , nie zawsze wiesz czy dany tytuł będzie hitem.
Wspomniany Golem ... wszystko pięknie , znani autorzy , frapująca mechanika , no i chyba nie pykło 8)
To potem jak masz wydać kolejną ciężką kobyłkę , to z tyłu głowy masz takiego Golema i się dwa razy zastanowisz nim podejmiesz decyzję "wydajemy".
Kto wie , może przy Carnegie właśnie tak było ?
Fajnie/łatwo ocenia się nam graczom takie decyzje z perspektywy czasu no nie 8)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Marcin Michalak
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2020, 16:02
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Marcin Michalak »

wajwa pisze: 09 maja 2023, 14:38 No więc właśnie , nie zawsze wiesz czy dany tytuł będzie hitem.
Carnegie funkcjonowało na rynku rok, przyjęło się na świecie bardzo pozytywnie. W polskim światku planszówkowym również zbierało pochlebne opinie. Portal miał czas, żeby poczytać opinie tu i tam. Ark Nova w Essen też nie była hitem, wystrzeliła dopiero po kilku miesiącach i wtedy szybko podpisali umowę :wink: . Może niektóre eurasowe tytuły zapowiedziane na 2023 były już zakontraktowane i, według klucza 3 sztuki z danego gatunku na konkretny rok, nie było tematu do podjęcia.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Atk »

Marcin Michalak pisze: 09 maja 2023, 15:22
wajwa pisze: 09 maja 2023, 14:38 No więc właśnie , nie zawsze wiesz czy dany tytuł będzie hitem.
Carnegie funkcjonowało na rynku rok, przyjęło się na świecie bardzo pozytywnie. W polskim światku planszówkowym również zbierało pochlebne opinie. Portal miał czas, żeby poczytać opinie tu i tam. Ark Nova w Essen też nie była hitem, wystrzeliła dopiero po kilku miesiącach i wtedy szybko podpisali umowę :wink: . Może niektóre eurasowe tytuły zapowiedziane na 2023 były już zakontraktowane i, według klucza 3 sztuki z danego gatunku na konkretny rok, nie było tematu do podjęcia.
Ark Nova na Essen też nie była hitem? Zdaje mi się że właśnie Ark Nova, golem i bitoku to były perełki Essen.
Awatar użytkownika
Marcin Michalak
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2020, 16:02
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Marcin Michalak »

Grzesiek z Trzewikiem mówili kiedyś na jednym z live'ów, że tak było, machina ruszyła spory kawałek po targach, ale nie upieram się :D . Pomijając wszystko - najważniejsze, że Carnegie pozna duuużo osób :wink: .
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: wajwa »

Marcin Michalak pisze: 09 maja 2023, 15:22
wajwa pisze: 09 maja 2023, 14:38 No więc właśnie , nie zawsze wiesz czy dany tytuł będzie hitem.
Carnegie funkcjonowało na rynku rok, przyjęło się na świecie bardzo pozytywnie. W polskim światku planszówkowym również zbierało pochlebne opinie. Portal miał czas, żeby poczytać opinie tu i tam. Ark Nova w Essen też nie była hitem, wystrzeliła dopiero po kilku miesiącach i wtedy szybko podpisali umowę :wink: . Może niektóre eurasowe tytuły zapowiedziane na 2023 były już zakontraktowane i, według klucza 3 sztuki z danego gatunku na konkretny rok, nie było tematu do podjęcia.
Heh , ale czym my się martwimy ?
Tym , że to Rebel zarobi a nie Portal :wink:
Myślę , że (ogólnie) wydawnictwa mają akurat większe problemy , niż utyskiwanie że nie zdecydowały się wydać tytułu x ...
Z naszej perspektywy , co to zmienia , jedni i drudzy wydają gry na wysokim poziomie.
Dla mnie obojętne czy kupię pudełko z logiem Rebela czy Portalu.
Pozostaje czekać 8)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: ave.crux »

Zagrałem wczoraj w carnegie 4os i grało się wybornie. Ok 3h z tłumaczeniem.
Zachłysnąłem się tą grą niemiłosiernie i mam ogromną potrzebę posiadania wersji deluxe. Wiadomo coś więcej od Rebela albo/i dodrukach oryginalnego wydawcy wersji deluxe?
Przyznam, że goła wersja retail z miejsca odpada, bo tak jak miejsce na zasoby i meple mogę pominąć tak tacka na żetony przedsiębiorstw to imho must have.

Edit: dowiedziałem się, że dodruk Deluxe będzie w tej kampanii https://gamefound.com/projects/quined-g ... ject-story
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: eveni »

ave.crux pisze: 15 maja 2023, 08:18 Wiadomo coś więcej od Rebela albo/i dodrukach oryginalnego wydawcy wersji deluxe?
3Trolle wrzuciły Deluxe z obitym narożnikiem w obniżonej cenie:
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: ave.crux »

eveni pisze: 16 maja 2023, 14:26
ave.crux pisze: 15 maja 2023, 08:18 Wiadomo coś więcej od Rebela albo/i dodrukach oryginalnego wydawcy wersji deluxe?
3Trolle wrzuciły Deluxe z obitym narożnikiem w obniżonej cenie:
nie zdążyłem.. Kumpel do którego jadę dziś grać mi to zawinął sprzed nosa
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: eveni »

ave.crux pisze: 16 maja 2023, 15:27 nie zdążyłem..
Kilka kolejnych egzemplarzy deluxe:
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: ave.crux »

eveni pisze: 18 maja 2023, 14:17 Kilka kolejnych egzemplarzy deluxe:
Dzięki, ja tamtego dnia napisałem do 3trolli czy będą jeszcze dodawać, odpowiedzieli twierdząco i filowałem wczoraj co 10 min wciskając F5 i oto dzisiaj jest już u mnie w domu:

Obrazek
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ODPOWIEDZ