Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
vasquez77
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2021, 12:28
Has thanked: 5 times

Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: vasquez77 »

Witam,

jestem tu nowy, więc jeśli coś psuję tym postem, to z góry przepraszam.
Do rzeczy. Postanowiłem stworzyć od podstaw zmodernizowaną wersję Pucharu Europy, gry z lat 80.
Chcę wydrukować planszę, karty drużyn w wersji rozbudowanej (64 drużyny w podziale na IV klasy, a nie 32 na III jak było w oryginale) oraz zamówić kostki.
IV klasę zamierzam stworzyć sam na podstawie układu z klas I-III, wiadomo, że układ będzie musiał być najmniej uprzywilejowany.
By zrealizować tę ideę brakuje mi układu cyfr na kostkach z wersji oryginalnej.
I tutaj zwracam się do Was z prośbą o pomoc.
Jeżeli ktoś będzie chciał podyskutować o moim pomyśle, zapraszam :)
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: jnowaczy »

Zwykła turlanka a ja się w to zagrywalem jak głupi, tworząc ligii, turnieje, puchary, Pamietam ze była jedyna 5 na czerwonej kostce dla I klasy na wyjeździe i na tej samej kostce było tez 0. Na białej II klasa u siebie ?największa to 4,było 0 i chyba 2 dwójki. Na czarnej na pewno było 0. Wiem nie za wiele ale ciężko przypomnieć, pomysł super
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: MichalStajszczak »

vasquez77 pisze: 08 sty 2021, 13:20 By zrealizować tę ideę brakuje mi układu cyfr na kostkach z wersji oryginalnej.
Moim zdaniem oryginalny układ nie jest potrzebny. Szczególnie, że zamierzasz dodać IV klasę. Dobierz po prostu takie układy liczb, żeby uzyskać założone prawdopodobieństwa.
ManowarPL
Posty: 14
Rejestracja: 07 lis 2014, 20:44
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: ManowarPL »

Ja w swojej grze zastąpiłem kości. Gra odbywa się za pomocą wyłącznie kart.

Przykład kart
Obrazek
vasquez77
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2021, 12:28
Has thanked: 5 times

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: vasquez77 »

MichalStajszczak pisze: 08 sty 2021, 17:33
vasquez77 pisze: 08 sty 2021, 13:20 By zrealizować tę ideę brakuje mi układu cyfr na kostkach z wersji oryginalnej.
Moim zdaniem oryginalny układ nie jest potrzebny. Szczególnie, że zamierzasz dodać IV klasę. Dobierz po prostu takie układy liczb, żeby uzyskać założone prawdopodobieństwa.
Pamiętam, że ten układ cyfr w zależności od klasy drużyny sprawdzał się całkiem dobrze i chciałbym przy nim pozostać. Chyba, że ktoś bardziej matematycznie biegły byłby w stanie wymyśleć taki układ cyfr na 8 kostek z podziałem na mecz domowy i wyjazdowy, który odzwierciedlałby siłę danej drużyny w zależności od przynależności do jednej z IV klas.
vasquez77
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2021, 12:28
Has thanked: 5 times

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: vasquez77 »

ManowarPL pisze: 08 sty 2021, 17:45 Ja w swojej grze zastąpiłem kości. Gra odbywa się za pomocą wyłącznie kart.

Przykład kart
Obrazek
Dzięki za te skany kart. Choć przyznam, że nie łatwo mi zorientować się, na czym mogą polegać reguły tej Twojej gry. Mógłbyś pokrótce je przybliżyć?
vasquez77
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2021, 12:28
Has thanked: 5 times

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: vasquez77 »

jnowaczy pisze: 08 sty 2021, 15:57 Zwykła turlanka a ja się w to zagrywalem jak głupi, tworząc ligii, turnieje, puchary, Pamietam ze była jedyna 5 na czerwonej kostce dla I klasy na wyjeździe i na tej samej kostce było tez 0. Na białej II klasa u siebie ?największa to 4,było 0 i chyba 2 dwójki. Na czarnej na pewno było 0. Wiem nie za wiele ale ciężko przypomnieć, pomysł super
Zatem mamy podobne wspomnienia ;) Zarówno te sentymentalne, jak i te, dotyczące kolorów kostek ;) Ale to za mało, by odtworzyć ten układ cyfr, który jednak dawał większe szanse na wygranie meczu przez drużynę z wyższej klasy.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: mikeyoski »

O matko jedyna. Pamiętam. Grałem często i namiętnie. Nawet pamiętam kilka dziwnych ekip jak Sliema Wanderers z Malty czy HJK Helsinki. Udawało im się wygrać rozgrywki :-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: MichalStajszczak »

vasquez77 pisze: 08 sty 2021, 20:47
MichalStajszczak pisze: 08 sty 2021, 17:33
vasquez77 pisze: 08 sty 2021, 13:20 By zrealizować tę ideę brakuje mi układu cyfr na kostkach z wersji oryginalnej.
Moim zdaniem oryginalny układ nie jest potrzebny. Szczególnie, że zamierzasz dodać IV klasę. Dobierz po prostu takie układy liczb, żeby uzyskać założone prawdopodobieństwa.
Pamiętam, że ten układ cyfr w zależności od klasy drużyny sprawdzał się całkiem dobrze i chciałbym przy nim pozostać. Chyba, że ktoś bardziej matematycznie biegły byłby w stanie wymyśleć taki układ cyfr na 8 kostek z podziałem na mecz domowy i wyjazdowy, który odzwierciedlałby siłę danej drużyny w zależności od przynależności do jednej z IV klas.
Nie znam tej gry ale jak zrozumiałem z opisu, rzucało się dwiema kostkami i porównywało liczby na kostkach. Większa oznaczała zwycięstwo, równa - remis. Przykładowo: jeżeli na jednej kostce są liczby 1, 2, 3, 4, 5 i 6 a na drugiej 0, 1, 2, 3, 4 i 5, to na 36 rzutów pierwsza kostka wygrywa 21 razy, druga 10 razy i jest 5 remisów. Czy tak to wyglądało?
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: jnowaczy »

MichalStajszczak pisze: 08 sty 2021, 22:43
vasquez77 pisze: 08 sty 2021, 20:47
MichalStajszczak pisze: 08 sty 2021, 17:33 Moim zdaniem oryginalny układ nie jest potrzebny. Szczególnie, że zamierzasz dodać IV klasę. Dobierz po prostu takie układy liczb, żeby uzyskać założone prawdopodobieństwa.
Pamiętam, że ten układ cyfr w zależności od klasy drużyny sprawdzał się całkiem dobrze i chciałbym przy nim pozostać. Chyba, że ktoś bardziej matematycznie biegły byłby w stanie wymyśleć taki układ cyfr na 8 kostek z podziałem na mecz domowy i wyjazdowy, który odzwierciedlałby siłę danej drużyny w zależności od przynależności do jednej z IV klas.
Nie znam tej gry ale jak zrozumiałem z opisu, rzucało się dwiema kostkami i porównywało liczby na kostkach. Większa oznaczała zwycięstwo, równa - remis. Przykładowo: jeżeli na jednej kostce są liczby 1, 2, 3, 4, 5 i 6 a na drugiej 0, 1, 2, 3, 4 i 5, to na 36 rzutów pierwsza kostka wygrywa 21 razy, druga 10 razy i jest 5 remisów. Czy tak to wyglądało?
Bardzo matematycznie i już od strony designerskiej to rozwiązałeś ;), tak to wyglądało mniej więcej. Były drużyny podzielone na 3 klasy i każda klasa miała swój komplet kostek. Jeden kolor na mecz u siebie a drugi na wyjazdowy. Układ na tych kostkach był rożny tak jak napisałeś. Te drużyny wyżej rozstawione miały lepszy układ a te niżej, gorszy. Może sentymentalnie podchodzę ale mi to grało się super, było jakoś to tak fajnie policzone ze zdążały się nie małe niespodzianki. Strasznie bym w to charatnal.
Tak przy okazji, czy przypadkiem nie Ty popełniłeś grę prezydent ?
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: Tomzaq »

Pamiętam. Wspaniałe wspomnienia. I te częste wyniki meczy typu: 5:4. Cudo. Albo wspomniana Sliema, która potrafiła wygrać w Realem w finale. :lol:
Who is John Galt?
Posiadam
kenji
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2020, 19:47
Been thanked: 1 time

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: kenji »

Ja niby tylko czytam to forum, ale - jak coś - na Board Game Geeku, w opisie tej gry jest zawarty rozkład cyfr na kostkach.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: DarkSide »

Zdaje się, że gra wbiła na polski rynek niejako przy okazji wygranej Pucharu Europy przez FC Porto w 1987r. W środku był dołączony plakat właśnie z FC Porto z Młynarczykiem w składzie i chyba ze zdobytym pucharem właśnie. :D

MichalStajszczak: To nawet nie chodziło tylko o samą wygraną, remis czy przegraną. Wyniki na kostkach odzwierciedlały faktyczny rezultat bramkowy w meczu. W systemie pucharowym przy tym samym bilansie bramkowym w dwumeczu premiowana jest liczba bramek strzelonych na wyjeździe. Dlatego gdy rozgrywało się jakiś dwumecz zestawionych drużyn trzeba było zapisywać sobie te konkretne wyniki. Gdy nawet liczba bramek strzelonych na wyjeździe nie rozstrzygała, to była seria rzutów karnych. Tutaj rozwiązano to bardzo prosto dla każdej drużyny rzut wszystkimi kośćmi. Jednak nie pamiętam czy wszystkim "wszystkimi" czy wszystkimi przypisanymi do klasy danej drużyny. Może ktoś z forumowiczów pamięta? :wink:

Ileż się rozpisek robiło, drabinek pucharowych, a najwięcej emocji było właśnie w sytuacji, gdy w dwumeczu między drużynami różnych klas był remis i trzeba było właśnie rozstrzygać pojedynek w karnych. Zdarzało się że drużyna klasy III stawała się killerem i dochodziła nawet do półfinału. Niby to była "głupia losowa gra", a ile emocji przy turlaniu "durnymi kostkami". :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: jnowaczy »

kenji pisze: 09 sty 2021, 05:41 Ja niby tylko czytam to forum, ale - jak coś - na Board Game Geeku, w opisie tej gry jest zawarty rozkład cyfr na kostkach.
I problem rozwiązany. Jesteś genialny
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: Lothrain »

A kostek było sześć.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: MichalStajszczak »

Na bgg można też znaleźć informację, że pierwowzorem Pucharu Europy była gra Road to Wembley z roku 1952, która w różnych wydaniach miała różną liczbę kostek (6 lub 8 ). Układ liczb na kostkach w tej grze jest podany w tym wątku
Ostatnio zmieniony 09 sty 2021, 13:21 przez MichalStajszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: trance-atlantic »

DarkSide pisze: 09 sty 2021, 08:21 Zdaje się, że gra wbiła na polski rynek niejako przy okazji wygranej Pucharu Europy przez FC Porto w 1987r. W środku był dołączony plakat właśnie z FC Porto z Młynarczykiem w składzie i chyba ze zdobytym pucharem właśnie. :D

MichalStajszczak: To nawet nie chodziło tylko o samą wygraną, remis czy przegraną. Wyniki na kostkach odzwierciedlały faktyczny rezultat bramkowy w meczu. W systemie pucharowym przy tym samym bilansie bramkowym w dwumeczu premiowana jest liczba bramek strzelonych na wyjeździe. Dlatego gdy rozgrywało się jakiś dwumecz zestawionych drużyn trzeba było zapisywać sobie te konkretne wyniki. Gdy nawet liczba bramek strzelonych na wyjeździe nie rozstrzygała, to była seria rzutów karnych. Tutaj rozwiązano to bardzo prosto dla każdej drużyny rzut wszystkimi kośćmi. Jednak nie pamiętam czy wszystkim "wszystkimi" czy wszystkimi przypisanymi do klasy danej drużyny. Może ktoś z forumowiczów pamięta? :wink:

Ileż się rozpisek robiło, drabinek pucharowych, a najwięcej emocji było właśnie w sytuacji, gdy w dwumeczu między drużynami różnych klas był remis i trzeba było właśnie rozstrzygać pojedynek w karnych. Zdarzało się że drużyna klasy III stawała się killerem i dochodziła nawet do półfinału. Niby to była "głupia losowa gra", a ile emocji przy turlaniu "durnymi kostkami". :mrgreen:
Ja to miałem (chyba mam w sumie jeszcze, ale w domu rodziców) wersję z plakatem AC Milan (a na okładce Maradona), kiedyś to się te nazwiska znało na pamięć. ;) I te TDT, gdzie można było "dokupić" sobie bramki. ;) W środku wciąż leży sterta kartek z pozapisywanymi wynikami. A kartony z nazwami drużyn koślawo powycinane, co i tak w żaden sposób nie psuło frajdy z gry. Na bgg wrzuciłem nawet zdjęcie moich kostek.

https://boardgamegeek.com/image/1547999/puchar-europy

Dzięki za przypomnienie tej gry, koniecznie muszę sobie zaktualizować moją historię przygód z planszówkami, że też mi PE z głowy wyleciał... :oops: Shame on me!

ps. co do karnych to niestety nie rozwieję Twoich wątpliwości... :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: DarkSide »

trance-atlantic pisze: 09 sty 2021, 13:08 Ja to miałem (chyba mam w sumie jeszcze, ale w domu rodziców) wersję z plakatem AC Milan (a na okładce Maradona), kiedyś to się te nazwiska znało na pamięć. ;)
A to nawet nie wiedziałem że było wydanie z Maradoną :D Miałem tę wersję z ....(i tu musiałem sprawdzić) Rabah Madjer. Dopiero wujek Google wyjaśnił mi kim był ten piłkarz i dlaczego znalazł się na okładce jednego z wydań PE.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: trance-atlantic »

Na dodatek, jak już zdążyłem sprawdzić, było to wydanie uaktualnione o najnowszych uczestników rozgrywek PE, więc w sumie każda wersja (nie wiem niestety ile ich było) miała osobną pulę zespołów, w zależności od sezonu rozgrywek.

Nie mam pojęcia, co mnie w tej grze tak emocjonowało, ale teraz faktycznie przypominam sobie, że mogłem się w nią bawić godzinami. A pojedyncze rozgrywki bardzo szybko szły. Więcej było zapisywania wyników niż czasu spędzonego na "graniu". :)

Pamiętam też, że na początku lat 90 w jakimś wydaniu Tygodnika Żużlowego ktoś zaproponował rozgrywkę meczu ligowego za pomocą skatowej talii kart. Tu już niestety potrzebny był rywal, żeby jednak wykładał karty za siebie. Później nawet robiłem jakieś swoje modyfikacje, żeby gra była trochę ciekawsza, muszę sobie przypomnieć co ja tam próbowałem pozmieniać. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
ManowarPL
Posty: 14
Rejestracja: 07 lis 2014, 20:44
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: ManowarPL »

Ogólnie to tworzę różne gry i nieco zmieniłem zasady, choćby z tego względu, że nie lubię używać kostek. Oprócz tego, aby gra była nieco inna dodałem też smaczek wykorzystywania pogody, doboru i używania kart taktyk i wydarzeń, które wspomagają i urozmaicają rozgrywkę, a sama talia tychże kart robi za kostkę. W górnym prawym rogu jest cyfra, która odpowiadałaby za rzut kością. Samej gry nie wrzucałem na swoją stronę, nie pomyślałem o tym. Być może w przyszłości to zrobię.
vasquez77
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2021, 12:28
Has thanked: 5 times

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: vasquez77 »

Lothrain pisze: 09 sty 2021, 09:22 A kostek było sześć.
Masz rację, natomiast w poście wspomniałem o tym, że chcę rozbudować tę grę do 64 drużyn i IV klas, a więc potrzebuję układu z 6 oryginalnych kości i na tej podstawie stworzę 2 nowe, dla tej IV klasy. I dzięki dobrym ludziom na tym forum, którym kłaniam się w pas za okazaną pomoc, już wiem, jak to jest z tymi kostkami.
Poznałem też naczelną zasadę: z każdą kolejną klasą oraz kostką "domową" i wyjazdową, suma oczek na kostce spada o 1. A zatem I klasa - kostka "domowa" - suma oczek 15, a III klasa - wyjazd - suma oczek 10.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów zna firmę, w której można zamówić 8 różnokolorowych kostek z niestandardowym układem cyfr w rozsądnej cenie?
Do jednej się odezwałem, w odpowiedzi dostając wycenę 100 zł za sztukę...
Na ten moment noszę się z zamysłem nabycia zestawu 13 różnokolorowych kostek w wersji blank i oklejeniem ich cyframi-naklejkami. Całość, wraz z przesyłką, wyniesie mnie nieco ponad 30 zł...
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: trance-atlantic »

I to będzie chyba najlepsze rozwiązanie, możesz zresztą poeksperymentować z liczbą ścianek, spróbować np. dołożyć k8 czy k10 albo rozpisać to w formie tabeli, gdzie wybierać się będzie kości nie tylko ze względu na to jaką klasę reprezentuje zespół "nasz", ale również przeciwnika. Wiadomo, że w meczu dwóch zespołów 4 klasy szanse na strzelenie bramki wcale nie muszą być mniejsze niż w przypadku dwóch zespołów 1 klasy. Ale to już chyba za dużo w tym zabawy. ;)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: MichalStajszczak »

vasquez77 pisze: 09 sty 2021, 19:12 Poznałem też naczelną zasadę: z każdą kolejną klasą oraz kostką "domową" i wyjazdową, suma oczek na kostce spada o 1. A zatem I klasa - kostka "domowa" - suma oczek 15, a III klasa - wyjazd - suma oczek 10.
Przy oryginalnym układzie kostek, proporcje wyników (1X2) są następujące:
I kontra I 17:4:15
I kontra II 19:5:12
I kontra III 20:6:10
II kontra I 13:8:15
II kontra II 17:5:14
II kontra III 20:4:12
III kontra I 12:6:18
III kontra II 14:7:15
III kontra III 17:7:12

Gdyby teraz dodać dla klasy IV kostki 001233 (home) i 001124 (away), to proporcje wyników przy meczach drużyny tej klasy byłyby takie:
I kontra IV 22:6:8
II kontra IV 20:8:8
III kontra IV 18:8:10
IV kontra IV 16:7:13
IV kontra III 14:8:14
IV kontra II 12:7:17
IV kontra I 11:5:20
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: andrzejstrzelba »

vasquez77 pisze: 09 sty 2021, 19:12
Lothrain pisze: 09 sty 2021, 09:22 A kostek było sześć.
Masz rację, natomiast w poście wspomniałem o tym, że chcę rozbudować tę grę do 64 drużyn i IV klas, a więc potrzebuję układu z 6 oryginalnych kości i na tej podstawie stworzę 2 nowe, dla tej IV klasy. I dzięki dobrym ludziom na tym forum, którym kłaniam się w pas za okazaną pomoc, już wiem, jak to jest z tymi kostkami.
Poznałem też naczelną zasadę: z każdą kolejną klasą oraz kostką "domową" i wyjazdową, suma oczek na kostce spada o 1. A zatem I klasa - kostka "domowa" - suma oczek 15, a III klasa - wyjazd - suma oczek 10.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów zna firmę, w której można zamówić 8 różnokolorowych kostek z niestandardowym układem cyfr w rozsądnej cenie?
Do jednej się odezwałem, w odpowiedzi dostając wycenę 100 zł za sztukę...
Na ten moment noszę się z zamysłem nabycia zestawu 13 różnokolorowych kostek w wersji blank i oklejeniem ich cyframi-naklejkami. Całość, wraz z przesyłką, wyniesie mnie nieco ponad 30 zł...
Nie wiem jak u ciebie z narzędziami, ale jeżeli masz dostęp do urządzenia typu "Dremel" to możesz sobie wygrawerować czy wyryć cyfry na kostkach i na koniec "zalać" wycięcie farbą. Kostka do małego imadła, żeby w ręce nie trzymać i jedziesz 😀
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Puchar Europy - układ cyfr na kostkach

Post autor: trance-atlantic »

Doszedłem jednak do wniosku, że najprostszym (najtańszym, najmniej czasochłonnym) rozwiązaniem byłoby kupno normalnych kolorowych kostek k6 i wydrukowanie karty pomocy, która wartościom od 1 do 6 przypisywałaby odpowiedni wynik "bramkowy". :) Ot, taka spóźniona refleksja. :)

ps. przez Was mam chęć odkurzyć tę głupią, losową grę tu i teraz a kurcze nie mam jej pod ręką, grrr :twisted:
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
ODPOWIEDZ