Zerywia - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
uikasai
Posty: 2
Rejestracja: 31 maja 2020, 09:35

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: uikasai »

uikasai pisze: 07 sty 2022, 18:32 Scenariusz Pamięć Świata: w danym rejonie (Uroczyska Kręgu) mam szczelinę, hordę i Znicz. obydwoje z naszych bohaterów chce w najbliższej turze iść na Uroczyska ze względu na rozwijane sagi. Jak to rozegrać? Czy trzeba - i czy w ogóle można walczyć ze Zniczem, jeśli nie jest to epicka bitwa?
Dobra, odpowiedz na to pytanie znalazłam w zasadach specjalnych tego scenariusza – Znicza traktujemy jak szczelinę. My szczelinę już tam mamy, więc nic się nie zmienia.
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: Dhel »

Panowie, help, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi, jak było to przepraszam, ślepy jestem...

Czy jak robię test, np. niebieskiej zdolności, to czy do tego testu mogę dobrać inne kolory kości?, są karty, które za rezultat krytyczny dają akurat runę w niebieskim kolorze. W instrukcji jest odwołanie tylko do jednego koloru kości, ale nie jest nigdzie wspomniane, że nie wolno z innych korzystać.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: Yuri »

Ja grałem że można robić jak piszesz.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: Dhel »

Dzięki, wydaje się to niby logiczne, no ale w tej grze naprawdę instrukcja woła o pomstę do nieba, chyba najgorzej napisana ze wszystkich gier, które do tej pory grałem.
Ale poza tym małym mankamentem gra mi się coraz bardziej podoba :D
bobiaczek
Posty: 413
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 132 times
Been thanked: 110 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: bobiaczek »

Dhel pisze: 27 maja 2022, 11:59 Panowie, help, bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi, jak było to przepraszam, ślepy jestem...

Czy jak robię test, np. niebieskiej zdolności, to czy do tego testu mogę dobrać inne kolory kości?, są karty, które za rezultat krytyczny dają akurat runę w niebieskim kolorze. W instrukcji jest odwołanie tylko do jednego koloru kości, ale nie jest nigdzie wspomniane, że nie wolno z innych korzystać.
z instrukcji ZERYWIA ONLINE (naprawdę polecam)

Przed przystąpieniem do Testu, Bohater ma prawo do Reakcji (czyli wymiany jednej z aktywnych kart Sagi z jego Planszy Wybrańca na inną z dostępnych mu kart Sagi). Płaci za to punkt Atrybutu właściwego kości zapewnianej przez kartę Sagi, która chce Przygotować (czyli wprowadzić do gry). BOHATER MOŻE WYKONAĆ JEDNĄ REAKCJĘ, chyba, że posiada zdolności umożliwiające mu dodatkowe Przygotowania kart Sagi

W następnym kroku tworzona jest pula kości Testu. Bohater dodaje 1 kość Atrybutu, który jest testowany (kość Wigoru w Teście Wigoru, etc.).
Następnie, za każdy Baner w typie testowanego Atrybutu, dodaje kolejna taka kość.
Jeżeli zgromadzi w ten sposób 3 kości danego Atrybutu, to każda następna zapewni mu automatyczne Przebicie , co oznaczamy odpowiednim
żetonem Runy . Warto zaznaczyć, ze w trakcie Testów nie działają żadne zdolności kart oznaczone symbolami etapów Wyzwania, a tylko te, które wyraźnie wskazują Test jako obszar swojego działania
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

W czasie testu nie można jak mi się zdaje korzystać z symboli krytycznych na kartach.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: the_ka »

Mam pytanie:

Karta wyprawy - jeżeli nie ma na niej wyzwania w wyniku którego będziemy rozpatrywać sukces/porażka to czy również dostajemy żeton danego terenu za samo rozpatrzenie karty?

edit:
znalazłem odpowiedź w jednym z gameplayów - dostajemy żeton regionu po odpaleniu karty regionu
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: Dhel »

Dobra, rozegrałem w końcu cały pierwszy długi scenariusz i baardzo mi się podobało.

Ale oczywiście nie obyło się bez pytań, na które już nie mogę znaleźć odpowiedzi:

1. Walka ze zniczem - rozumiem to tak, to jest wyzwanie to mogę wymienić 1 kartę za koszt przed wyzwaniem. I teraz mamy 1 rundę, opłacam za poszczególne kości pod wyzwanie, przeżyłem, dałem mu parę strzałów i mamy 2 rundę - czy tutaj jak rozumiem od nowa wykupujemy te kości czy mamy już gotową pulę i tylko rzucamy kolejny raz?, czy możemy przy 2 rundzie wymienić jeszcze jedną kartę czy to całość traktujemy jako wyzwanie i to co mamy od 1 rundy ustawione to z tym już jedziemy?
2. Kadź na kości podczas wyzwania - jak wypadnie kadź na kości, a w wyzwaniu symbol kadzi wskazuje na kadź - co to znaczy?, czy po prostu mamy farta i żadnych negatywów z tego?, przy testach jest to opisane, że kadź niweluje 1 przebicie, natomiast wyzwanie?
grik81
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2023, 10:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: grik81 »

Cześć

Mam pytanie, jak rozpatrywać tę kartę eksploracji.

- nie mogę iść lewą ścieżką bo nie mam PAMIĘCI
- z prawej strony nie mam POSTRACHU LUB PODSTĘPU więc uwzględniam tylko pierwszy akapit tej strony

Ale czy w takim razie jako, że nie ma tam słowa PORAŻKA mogę uważać, że przeszedłem to wydarzenie (po prostu bez żadnego efektu) i mogę pobrać żeton wypraw?

Obrazek
bobiaczek
Posty: 413
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 132 times
Been thanked: 110 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: bobiaczek »

grik81 pisze: 15 gru 2023, 08:40 Cześć

Mam pytanie, jak rozpatrywać tę kartę eksploracji.

- nie mogę iść lewą ścieżką bo nie mam PAMIĘCI
- z prawej strony nie mam POSTRACHU LUB PODSTĘPU więc uwzględniam tylko pierwszy akapit tej strony
...
Generalnie w tego typu grach ciężko o 100% precyzję, więc należy stosować zasady RPG gracza, czyli to co sobie stryjenka uważa. Byleby wszędzie konsekwentnie.
Dla powyższego przykładu przyjmowałem zasadę następującą (być może nawet jest to zgodne z intencją autora):
- jak nie mam żadnego z tych tytułów, to kończę eksplorację otrzymując żeton wyprawy i tyle (zauważ, że nie odzyskałeś Pierwu, co stanowi ogromny bonus tej karty)
- jak mam tylko jeden z wymienionych tytułów to nie ma przebacz - realizuję tę ścieżkę. W końcu jest to gra z aspiracjami RPG.
- jedynie jak mam oba tytuły to mogę zdecydować, którą stronę karty eksploracji mogę realizować
grik81
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2023, 10:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: grik81 »

Dzięki. Też podszedłem do tego z podobną zasadą. Najbardziej chodziło o kwestię żetonu wyprawy, ale zgadzam się, że jaki by nie był efekt (poza wprost wskazaną porażką) wyprawa się odbyła więc należy się żeton.


Udało mi się ostatecznie zakończyć scenariusz wstępny. I pojawiło się kolejne pytanie - w nowej instrukcji w podsumowaniu scenariusza jest informacje, żeby zachować wszystkie karty i żetony i podejść do kolejnego scenariusza "Pamięć Świata". Z drugiej strony na starcie Pamięci Świata pisze żeby przygotować startowe karty sag - czyli zacząć od nowa.

I jak tu się kierować? Wydaje mi się, że wybierając opcję z żetonami i kartami scenariusz będzie łatwiejszy a z zestawem startowym trudniejszy i tyle, ale może lepiej inaczej do tego podejść?
grik81
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2023, 10:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: grik81 »

Cześć, kolejny scenariusz i kolejne pytania:

Chodzi o karty Herolda
Obrazek

Mamy 6 typów rewersów:

1. Nie wiem kompletnie czym są karty ze znakiem pierwu na rewersie.
2. Nie wiem czym są karty ataku z niebieskim kolorem.
3. W Czarnej Stronicy 3B jest informacja żeby dołożyć do kart ataków Skazę Dveru - nie rozumiem tego - czy to znaczy że ta talia na starcie kampanii nie jest traktowana jako całość? Nigdzie nie ma informacji, że nie wszystkie karty ataku są w 1 scenariuszu.
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: SeekerKuba »

grik81 pisze: 16 gru 2023, 12:41 Cześć, kolejny scenariusz i kolejne pytania:

Chodzi o karty Herolda
Obrazek

Mamy 6 typów rewersów:

1. Nie wiem kompletnie czym są karty ze znakiem pierwu na rewersie.
2. Nie wiem czym są karty ataku z niebieskim kolorem.
3. W Czarnej Stronicy 3B jest informacja żeby dołożyć do kart ataków Skazę Dveru - nie rozumiem tego - czy to znaczy że ta talia na starcie kampanii nie jest traktowana jako całość? Nigdzie nie ma informacji, że nie wszystkie karty ataku są w 1 scenariuszu.
Karty z pierwem to karty próby chyba z Kampani Włócznia życia. Jest to napisane w ostatnim punkcie Przygotuj talie kart.
Niebieskie to testy, ale jeszcze nie znalazłem kiedy się ich używa.
Znalazłem na YT w tym filmiku https://youtu.be/MIXH2ZhiA-w?t=378, tak jak myślałem używa się ich w którymś scenariusz na lodwej planszy. Co jest dziwne, ze w polskiej księdze scenariuszów nie ma tych obrazków kart zimnego zniacza...
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: SeekerKuba »

We wtorek ma się pojawić filmik Dominika w którym min będzie mówił o scenariuszach.
grik81
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2023, 10:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: grik81 »

SeekerKuba pisze: 17 gru 2023, 09:28 We wtorek ma się pojawić filmik Dominika w którym min będzie mówił o scenariuszach.
Z tego co widzę to nie ma :) Chyba zaczynam się przyzwyczajać.

A skąd masz takie info? Od Dominika?
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: SeekerKuba »

grik81 pisze: 20 gru 2023, 14:48
SeekerKuba pisze: 17 gru 2023, 09:28 We wtorek ma się pojawić filmik Dominika w którym min będzie mówił o scenariuszach.
Z tego co widzę to nie ma :) Chyba zaczynam się przyzwyczajać.

A skąd masz takie info? Od Dominika?
Tak, pytałem go o te karty zimowego zniczna ;)
grik81
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2023, 10:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: grik81 »

SeekerKuba pisze: 20 gru 2023, 16:01
grik81 pisze: 20 gru 2023, 14:48
SeekerKuba pisze: 17 gru 2023, 09:28 We wtorek ma się pojawić filmik Dominika w którym min będzie mówił o scenariuszach.
Z tego co widzę to nie ma :) Chyba zaczynam się przyzwyczajać.

A skąd masz takie info? Od Dominika?
Tak, pytałem go o te karty zimowego zniczna ;)
No i ani widu ani słychu :wink: Mówił Dominik czy to wtorek w tym roku będzie? :lol:
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: SeekerKuba »

grik81 pisze: 28 gru 2023, 13:01
SeekerKuba pisze: 20 gru 2023, 16:01
grik81 pisze: 20 gru 2023, 14:48

Z tego co widzę to nie ma :) Chyba zaczynam się przyzwyczajać.

A skąd masz takie info? Od Dominika?
Tak, pytałem go o te karty zimowego zniczna ;)
No i ani widu ani słychu :wink: Mówił Dominik czy to wtorek w tym roku będzie? :lol:
Nie mówił. Mam wrażenie że on zawsze podaje terminy na które chciałby coś zrobić, później życie to weryfikuje i z tego wychodzą te wszystkie opóźnienia.
Może się mylę ale ludzie woleli by usłyszeć termin za miesiąc i dostać cos za 3 tygodnie bo np się udało szybciej coś skończyć, niz termin 2 tygodnie i dostać za 3 lub później...
grik81
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2023, 10:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Zerywia - pytania i wątpliwości

Post autor: grik81 »

SeekerKuba pisze: 28 gru 2023, 14:13
grik81 pisze: 28 gru 2023, 13:01
SeekerKuba pisze: 20 gru 2023, 16:01

Tak, pytałem go o te karty zimowego zniczna ;)
No i ani widu ani słychu :wink: Mówił Dominik czy to wtorek w tym roku będzie? :lol:
Nie mówił. Mam wrażenie że on zawsze podaje terminy na które chciałby coś zrobić, później życie to weryfikuje i z tego wychodzą te wszystkie opóźnienia.
Może się mylę ale ludzie woleli by usłyszeć termin za miesiąc i dostać cos za 3 tygodnie bo np się udało szybciej coś skończyć, niz termin 2 tygodnie i dostać za 3 lub później...
Dokładnie. Szczególnie, że widzę, że to jest norma. Mam bardzo krótki okres zaznajomienia z tematem, a już tak było z wysyłką gry, z poprawioną instrukcją na sklepie i teraz z księgą scenariuszy. Specjalnie czekam z grą na te scenariusze, żeby grać w ciągu.

Najgorsze jest to, że ta gra jest naprawdę dobra - jak już przebrniesz przez sortowanie tego chaosu w pudełku, dojdziesz co jest czym i jak się w to gra. Do szczęścia brakuje tylko poprawionej księgi scenariuszy. No i szkoda, bo przez te wszystkie opóźniania ta gra już raczej dużego sukcesu nie osiągnie. A da się to zrobić co widać przykładowo po kampanii nowych Łowców.
ODPOWIEDZ