Diuna/Dune: Imperium - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2823
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 845 times
Been thanked: 363 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Gromb »

Wszystkie karty są odkryte do końca twej tury, jeżeli użyłeś ich do pozyskania agentów, a później używasz kolejnych kart z fremenska więzią, cały twój "stół" brany jest pod uwagę i karty się combują
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Borys_x
Posty: 8
Rejestracja: 02 lip 2015, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Borys_x »

Fojtu pisze: 03 lis 2021, 08:42
jopek121 pisze: 03 lis 2021, 08:35 Hej, mam pytanie odnośnie "więzi". Załóżmy, że używam 2 agentów, z czego jednego wystawiłem karta Fremenów. Następnie mam fazę kupowania, zostały mi 3 karty na ręce i tylko jedna z tych 3 jakie mi zostały jest fremenem, to liczy się tutaj fremenska więź, jeśli użyłem fremena do wystawiania agenta? Czy jednak w pozostałych kartach po wystawianiu agentów muszą mi zostać 2 karty fremenow żeby liczyć to jako fremenska więź?
Liczy się też ten co zagrałeś, żeby wystawić agenta, jest ciągle "in play". Warto tutaj zaznaczyć przy okazji, że karty które zagrałeś do wystawienia agentów nie wchodzą do kart odrzuconych aż do końca fazy Reveal, więc jeżeli w czasie tury musisz przetasować talię, żeby dociągnąć karty, to zostają one przed Tobą.
ale ta pierwsza karta, zagrana w fazie agentów, gdyby też miała fremeńską więź nie zadziała na koniec rundy?
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Fojtu »

Borys_x pisze: 30 lis 2021, 18:20
Fojtu pisze: 03 lis 2021, 08:42
jopek121 pisze: 03 lis 2021, 08:35 Hej, mam pytanie odnośnie "więzi". Załóżmy, że używam 2 agentów, z czego jednego wystawiłem karta Fremenów. Następnie mam fazę kupowania, zostały mi 3 karty na ręce i tylko jedna z tych 3 jakie mi zostały jest fremenem, to liczy się tutaj fremenska więź, jeśli użyłem fremena do wystawiania agenta? Czy jednak w pozostałych kartach po wystawianiu agentów muszą mi zostać 2 karty fremenow żeby liczyć to jako fremenska więź?
Liczy się też ten co zagrałeś, żeby wystawić agenta, jest ciągle "in play". Warto tutaj zaznaczyć przy okazji, że karty które zagrałeś do wystawienia agentów nie wchodzą do kart odrzuconych aż do końca fazy Reveal, więc jeżeli w czasie tury musisz przetasować talię, żeby dociągnąć karty, to zostają one przed Tobą.
ale ta pierwsza karta, zagrana w fazie agentów, gdyby też miała fremeńską więź nie zadziała na koniec rundy?
Nie zadziała, bo nie aktywuje się w tej fazie. Jak zagrasz kartę do wystawienia agenta, to nigdy nie odpalisz jej fremeńskiej więzi. Jedynie co to liczysz się jako fremen do innych kart z fremeńską więzią, które są częścią tej fazy (masz je jeszcze na ręce i aktywujesz).
Borys_x
Posty: 8
Rejestracja: 02 lip 2015, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Borys_x »

Fojtu pisze: 30 lis 2021, 18:26
Borys_x pisze: 30 lis 2021, 18:20
Fojtu pisze: 03 lis 2021, 08:42

Liczy się też ten co zagrałeś, żeby wystawić agenta, jest ciągle "in play". Warto tutaj zaznaczyć przy okazji, że karty które zagrałeś do wystawienia agentów nie wchodzą do kart odrzuconych aż do końca fazy Reveal, więc jeżeli w czasie tury musisz przetasować talię, żeby dociągnąć karty, to zostają one przed Tobą.
ale ta pierwsza karta, zagrana w fazie agentów, gdyby też miała fremeńską więź nie zadziała na koniec rundy?
Nie zadziała, bo nie aktywuje się w tej fazie. Jak zagrasz kartę do wystawienia agenta, to nigdy nie odpalisz jej fremeńskiej więzi. Jedynie co to liczysz się jako fremen do innych kart z fremeńską więzią, które są częścią tej fazy (masz je jeszcze na ręce i aktywujesz).
a karty z efektem Jeśli masz wyłożoną inną kartę Bene Gesserit. Zagrywam taką w fazie agenta a w fazie ujawniania kartę Bene Gesserit. I teraz cofam się do karty zagranej w pierwszej fazie żeby odpalić efekt?
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Fojtu »

Borys_x pisze: 30 lis 2021, 18:56 a karty z efektem Jeśli masz wyłożoną inną kartę Bene Gesserit. Zagrywam taką w fazie agenta a w fazie ujawniania kartę Bene Gesserit. I teraz cofam się do karty zagranej w pierwszej fazie żeby odpalić efekt?
Nie jestem pewien czy rozumiem o co pytasz. Efekty Bene Geserit odpalają się tylko i wyłącznie w momencie zagrania karty. Jak nie spełniasz w momencie zagrania karty warunku, to efekt przepada, niezależnie od tego co zrobisz później
Borys_x
Posty: 8
Rejestracja: 02 lip 2015, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Borys_x »

Fojtu pisze: 30 lis 2021, 19:22
Borys_x pisze: 30 lis 2021, 18:56 a karty z efektem Jeśli masz wyłożoną inną kartę Bene Gesserit. Zagrywam taką w fazie agenta a w fazie ujawniania kartę Bene Gesserit. I teraz cofam się do karty zagranej w pierwszej fazie żeby odpalić efekt?
Nie jestem pewien czy rozumiem o co pytasz. Efekty Bene Geserit odpalają się tylko i wyłącznie w momencie zagrania karty. Jak nie spełniasz w momencie zagrania karty warunku, to efekt przepada, niezależnie od tego co zrobisz później
"tylko i wyłącznie w momencie zagrania" to wyjaśnia sprawę, dzięki
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: fitzroy »

Fojtu pisze: 28 lip 2021, 15:26
Losiek pisze: 28 lip 2021, 15:12 Nie. W rozgrywce dla 3 graczy nie ma nagrody za 3. miejsce. Patrz przykład na dole strony 12.
Brak jest nagrody za 3 miejsce, ale oni nie zajmują 3 miejsca, tylko remisują na 2 miejscu, więc dostają 3 nagrodę z karty.
"When players tie for second place, they each receive the third reward."
Ja to inaczej rozumiem. Remisowanie sprawia, że gracze dostają nagrodę z miejsca poniżej czyli jeśli remisujemy na 1-szym miejscu dostajemy oboje nagrodę za drugie miejsce. W związku z tym jeśli remisujemy na 2-gim miejscu spadamy na nagrodę za 3-cie miejsce , które w grze na 3 osoby nie jest przyznawane.
dannte
Posty: 731
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 425 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: dannte »

fitzroy pisze: 08 sty 2022, 13:54
Fojtu pisze: 28 lip 2021, 15:26
Losiek pisze: 28 lip 2021, 15:12 Nie. W rozgrywce dla 3 graczy nie ma nagrody za 3. miejsce. Patrz przykład na dole strony 12.
Brak jest nagrody za 3 miejsce, ale oni nie zajmują 3 miejsca, tylko remisują na 2 miejscu, więc dostają 3 nagrodę z karty.
"When players tie for second place, they each receive the third reward."
Ja to inaczej rozumiem. Remisowanie sprawia, że gracze dostają nagrodę z miejsca poniżej czyli jeśli remisujemy na 1-szym miejscu dostajemy oboje nagrodę za drugie miejsce. W związku z tym jeśli remisujemy na 2-gim miejscu spadamy na nagrodę za 3-cie miejsce , które w grze na 3 osoby nie jest przyznawane.
Źle to rozumiesz. Remisowanie oznacza, że gracze zajmują ex aequo drugie miejsce. Podział nagrody realizowany jest poprzez przyznanie obu graczom nagród za poziom niżej.
Jedyna sytuacja, gdzie przy remisie nie ma nagrody, występuje przy 4 graczach, gdzie dwóch remisuje na trzecim miejscu. Wtedy obu graczy dostaje nagrodę za 4. miejsce, czyli nic.

To o czym Ty piszesz to nie "przyznawanie nagrody za 3. miejsce", tylko "zajęcie trzeciego miejsca" - zajęcie trzeciego miejsca nie daje nagrody, ale to nie znaczy, że nagroda NIGDY nie jest przyznawana, bo gracze remisujący na drugim miejscu nie spadają na trzecie miejsce. Niby drobna różnica, ale o to w chodzi w tych regułach remisów.
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: fitzroy »

To o czym Ty piszesz to nie "przyznawanie nagrody za 3. miejsce", tylko "zajęcie trzeciego miejsca" - zajęcie trzeciego miejsca nie daje nagrody, ale to nie znaczy, że nagroda NIGDY nie jest przyznawana, bo gracze remisujący na drugim miejscu nie spadają na trzecie miejsce. Niby drobna różnica, ale o to w chodzi w tych regułach remisów.
[/quote]
Nic nie pisałem, że jakaś nagroda nie jest NGDY przyznawana, odpowiadasz sobie na niezadawane pytania. To spadanie to było w cudzysłowie/skrót myślowy; finał jest taki, że nie dostają nagrody bo jeśli zajmują 3-cie miejsce w wyniku remisowania (a nie spadają na 3-cie miejsce) to nagroda za 3-cie miejsce nie jest przyznawana w grze na 3 graczy a to było pytaniem ,na które odpowiadałem.
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Fojtu »

fitzroy pisze: 08 sty 2022, 14:55 Nic nie pisałem, że jakaś nagroda nie jest NGDY przyznawana, odpowiadasz sobie na niezadawane pytania. To spadanie to było w cudzysłowie/skrót myślowy; finał jest taki, że nie dostają nagrody bo jeśli zajmują 3-cie miejsce w wyniku remisowania (a nie spadają na 3-cie miejsce) to nagroda za 3-cie miejsce nie jest przyznawana w grze na 3 graczy a to było pytaniem ,na które odpowiadałem.
Zacytowałeś mnie na początku to się wypowiem.
Szczerze mówiąc to ja nie rozumiem wypowiedzi, którą cytuję, ale chciałem tylko napisać ponownie, że zasady są bardzo klarownie i jednoznacznie napisane.

Nie ma zasady mówiącej, że grając na trzy osoby nie przyznaje się trzeciej nagrody. Jest zasada, że osoba z trzecią najwyższą siłą nie dostaje nagrody (a dokładniej nagroda dla trzeciego miejsca jest przyznawana tylko grając na czterech graczy).

Jest zasada, że kiedy gracze remisują na drugim miejscu, otrzymują trzecią nagrodę, a nie nagrodę za trzecie miejsce.

Tutaj na BGG masz przykłady od autora gry jeżeli coś jest niejasne: https://boardgamegeek.com/thread/257077 ... bat/page/1
dannte
Posty: 731
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 425 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: dannte »

fitzroy pisze: 08 sty 2022, 14:55
To o czym Ty piszesz to nie "przyznawanie nagrody za 3. miejsce", tylko "zajęcie trzeciego miejsca" - zajęcie trzeciego miejsca nie daje nagrody, ale to nie znaczy, że nagroda NIGDY nie jest przyznawana, bo gracze remisujący na drugim miejscu nie spadają na trzecie miejsce. Niby drobna różnica, ale o to w chodzi w tych regułach remisów.
Nic nie pisałem, że jakaś nagroda nie jest NGDY przyznawana, odpowiadasz sobie na niezadawane pytania. To spadanie to było w cudzysłowie/skrót myślowy; finał jest taki, że nie dostają nagrody bo jeśli zajmują 3-cie miejsce w wyniku remisowania (a nie spadają na 3-cie miejsce) to nagroda za 3-cie miejsce nie jest przyznawana w grze na 3 graczy a to było pytaniem ,na które odpowiadałem.
Być może źle zacytowałeś (bo zacytowałeś wiadomość z lipca), ale wyraźnie widać, że odpowiadasz na "remisowanie na drugim miejscu" jako "ja to inaczej rozumiem", po czym używasz stwierdzenia "spadamy" - ja nic nie dodałem od siebie, wyprowadzam ewentualnych przyszłych czytelników z błędu, w który Ty wprowadzasz. Naprawdę nie ma sensu dalej dyskutować na ten temat, chyba, że nie zgadzasz się z faktami.
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: fitzroy »

Macie rację panowie. Przeanalizowałem jeszcze raz ten akapit w instrukcji; jest różnica między zajmowanym miejscem pod względem siły a kolejną nagrodą. Jednakże urodziło się pytanie; co w sytuacji gdy gracz A ma 10 punktów siły , gracze B i C mają po 8 punktów siły a gracz D 6 punktów? Gracz A wygrywa i zdobywa pierwszą nagrodę, gracze B i C remisują zajmując drugie miejsce i dostają po trzeciej nagrodzie a gracz D zajmuje trzecie miejsce pod względem siły i dostaje ? Też trzecią nagrodę czy nic bo gracze remisujący zabrali trzecią nagrodę?
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Otorek »

Nic nie dostaje. Wyżej ktoś wrzucił post autora gry na BGG - zdaje się, że opisuje tam każdy wariant w jasny sposób.
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Fojtu »

fitzroy pisze: 09 sty 2022, 08:52 Macie rację panowie. Przeanalizowałem jeszcze raz ten akapit w instrukcji; jest różnica między zajmowanym miejscem pod względem siły a kolejną nagrodą. Jednakże urodziło się pytanie; co w sytuacji gdy gracz A ma 10 punktów siły , gracze B i C mają po 8 punktów siły a gracz D 6 punktów? Gracz A wygrywa i zdobywa pierwszą nagrodę, gracze B i C remisują zajmując drugie miejsce i dostają po trzeciej nagrodzie a gracz D zajmuje trzecie miejsce pod względem siły i dostaje ? Też trzecią nagrodę czy nic bo gracze remisujący zabrali trzecią nagrodę?
Tu masz błąd Twojego zrozumienia zasad jakby co. On nie zajmuje 3 miejsca tylko 4, bo masz 1/2/2/4 miejsca jeżeli na drugim jest remis 2 osób.
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: fitzroy »

Tak, tak czaje już, widziałem zresztą teraz rozpiskę przypadków od autora, dzięki.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 351
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 271 times
Been thanked: 109 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: dispe »

Hej. Mam pewną wątpliwość dotyczącą "odkrywania" kart.

Jeśli zrobię to wcześniej niż inni, to znaczy po wysłaniu 1 agenta, kolejnym ruchem robię z odkrywanie i nie chcę już wysyłać kolejnych agentów, to czy mogę kupić kartę jako pierwszy?
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Fojtu »

dispe pisze: 20 sty 2022, 12:55 Hej. Mam pewną wątpliwość dotyczącą "odkrywania" kart.

Jeśli zrobię to wcześniej niż inni, to znaczy po wysłaniu 1 agenta, kolejnym ruchem robię z odkrywanie i nie chcę już wysyłać kolejnych agentów, to czy mogę kupić kartę jako pierwszy?
Kupujesz karty jak tylko robisz reveal, możesz go zrobić nawet jako pierwszą akcję i wtedy nie wysyłasz w ogóle agentów. Zakupy nie "czekają" na innych graczy.
sasquach
Posty: 1838
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 935 times
Been thanked: 588 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: sasquach »

Dodatkowo, jak zrobisz odkrywanie, to nie ma, że "nie chcesz" wysyłać swoich agentów. Po prostu nie możesz już tego zrobić po odkryciu.

Ale nie wiem co by musiała być na rynku, żebym olał wysłanie agenta i poszedł kupować karty. Może Kwisatz Haderach.
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Fojtu »

sasquach pisze: 20 sty 2022, 13:47 Ale nie wiem co by musiała być na rynku, żebym olał wysłanie agenta i poszedł kupować karty. Może Kwisatz Haderach.
Mi się zdarzyło po Kwisatza wcześnie albo po prostu kiedy wysłanie kolejnego agenta spowoduje, że nie kupię punktu.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 351
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 271 times
Been thanked: 109 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: dispe »

sasquach pisze: 20 sty 2022, 13:47 Dodatkowo, jak zrobisz odkrywanie, to nie ma, że "nie chcesz" wysyłać swoich agentów. Po prostu nie możesz już tego zrobić po odkryciu.

Ale nie wiem co by musiała być na rynku, żebym olał wysłanie agenta i poszedł kupować karty. Może Kwisatz Haderach.
Pisałem w temacie o grze, nastawiłem się na kupowanie "robali" za 9 wpływu, dwie tury skończyłem po wysłaniu 1 agenta bo inaczej zabrakłoby mi pkt wpływu na zakup tej karty (miałem też kartę dająca 3 pkt zniżki na robala). Gram sporo w euro więc po szybkim przeliczeniu uznałem, że bardziej opłaca się po prostu dostać 1PZ za kupno tej karty niż wysyłać agentów, którzy mają zdobyć surowce a potem je zamieniać na coś tam i jeszcze rekrutować wojska, żeby podczas rozwiązania konfliktu dostać nagrodę... słabszą niż 1PZ, np. podniesienie na torze wpływu i kartę intrygi. Plan jak widać zadziałał bo wygrałem :)
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: osa1908 »

Jezeli w oststni komflikcie udalo mi sie dobrac karte spisku wydaj 7 solaris zdobac 1vp nie moge jej zagrac?bo to nie jest moja faza.karta letarg bidu dobierz karte mozesz pominac swoja ture,czy to oznacza ze gram na przeczekanie i jak tura do mnie wroci moge w6slac agenta badz sie wyłożyć?
Fojtu
Posty: 3384
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1263 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: Fojtu »

osa1908 pisze: 16 lut 2022, 13:36 Jezeli w oststni komflikcie udalo mi sie dobrac karte spisku wydaj 7 solaris zdobac 1vp nie moge jej zagrac?bo to nie jest moja faza.karta letarg bidu dobierz karte mozesz pominac swoja ture,czy to oznacza ze gram na przeczekanie i jak tura do mnie wroci moge w6slac agenta badz sie wyłożyć?
Zgadza się, nie możesz jej zagrać.
Tak, to jest takie przeczekanie, zazwyczaj, żeby wyjaśnić co się będzie działo w konflikcie.
pawwda
Posty: 20
Rejestracja: 18 sty 2020, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: pawwda »

pytanie do dodatku Potega IX
na karcie intrygi jest napisane:
jesli masz:
1+ "Przyprawa musi płynąc" i
4+ pkt wpływu na 2+ torach wpływu
to otrzymujesz punkt zwycięstwa.

czy wg was to "1+" znaczy ze musze mieć co namniej 1 czy 2 lub wiecej ?:)
analogicznie "4+" znaczy conajmniej 4 pkt ?
akurat miało to znaczenie kto wygrał grę
sasquach
Posty: 1838
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 935 times
Been thanked: 588 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: sasquach »

Nie no, 1+ zawsze oznacz 1 lub więcej. 2 lub więcej to było by 2+.
dzium
Posty: 20
Rejestracja: 09 kwie 2015, 23:25
Has thanked: 4 times

Re: Dune: Imperium - zasady

Post autor: dzium »

Cześć,

3 szybkie pytania:

1. Czy można wysłać agenta na pole i nie wykonać akcji?
np. wysyłam agenta na pole "sprzedaj melanż" nie mając przyprawy lub mając przyprawę, ale nie chce jej wymienić na Solarisy

2. Na kartach takich jak "Jeźdźcy piaski" albo "Ornitopter przemytniczy" są oznaczenia "*sojusz 2pkt wpływu: akcja"
Czy to oznacza, że mając dokładanie 2 pkt wpływu w danym sojuszu mogę użyć tej akcji, czy mogę mieć np też 3,4?

3. Czy za każdym razem jak wchodzę na pole z "polem walki" to mogę wysłać do 2 żołnierzy z garnizonu?
Np: mam 3 agentów i w swoich turach wysyłam ich 3x po przyprawę. Z każdym takim ruchem wysyłam 2 żołnierzy na pole bitwy dzięki czemu na koniec rundy mam tam 6 znaczników
ODPOWIEDZ