Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
ryba555
Posty: 144
Rejestracja: 18 sty 2009, 12:15
Has thanked: 1 time

Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: ryba555 »

Cześć,
Przy podliczaniu końcowym w pierwszej kolejności zdobywamy bonus dolny bonus z kafelka plazy.
Jeżeli dostaniemy srebrne okno i będzie to nasze drugie okno możemy jeszcze skorzystać z tych okien czy nie ?

Edit:
Wydaje mi się, że nie w instrukcji jest napisane, że tylko podczas własnej tury można używać okien.

Pozdro
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1251 times
Kontakt:

Re: Praga Caput Regni

Post autor: mat_eyo »

Powiedziałbym, że raczej nie:

"To move up, you must pay 2 silver windows. You can do this as often as you want at any time during your turn."

Okna można wydawać w swojej turze.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: magnetfix »

Cześć
Czy dobrze rozumiem instrukcję że po odblokowaniu bonusa za 9 złota lub 9 kamieni nie ma już potem potrzeby poruszania kołem produkcji aby odwzorowywać ilość zdobytego złota/kamieni?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

Nie, źle rozumiesz.

Oczywiście, że jest potrzeba - wskaźnik na kołach informuje cię ile masz aktualnie danego surowca i musisz go zaktualizować za każdym razem kiedy go otrzymujesz lub wydajesz.

Skąd w ogóle taka myśl?

magnetfix pisze: 12 gru 2020, 11:03 Cześć
Czy dobrze rozumiem instrukcję że po odblokowaniu bonusa za 9 złota lub 9 kamieni nie ma już potem potrzeby poruszania kołem produkcji aby odwzorowywać ilość zdobytego złota/kamieni?
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: magnetfix »

Hej.
Dzięki za odpowiedź. Masz rację. Teraz rozumiem. Koło pokazuje ilość zasobów. Myślałem że złoto i kamienie mają jakieś żetony. Nie jestem specjalistą z angielskiego i powoli tłumacze sobie instrukcje gry. Kupiłem angielską wersję.
Jeszcze raz dziękuję za wyjaśnienie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

Inne zasobu mają żetony, ale te dwa oznaczamy na kołach. Jakbyś miał jakieś pytania to wal, będę pomagał 🙂
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: magnetfix »

PytonZCatanu pisze: 12 gru 2020, 15:27
Inne zasobu mają żetony, ale te dwa oznaczamy na kołach. Jakbyś miał jakieś pytania to wal, będę pomagał 🙂
Wielkie dzięki.
Korzystając zatem z Twojej wiedzy mam kolejną wątpliwość dot. zasad gry.
Budując budynki wokół placu na niektórych heksach jest miejsce na znacznik gracza. Co jeśli nie będę miał wolnego takiego znacznika? Czy w ogóle taka sytuacja może się zdarzyć?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1251 times
Kontakt:

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: mat_eyo »

Możesz wybudować budynek z miejscem na kostkę i nie wyłożyć na nim kostki, ale jest to bardzo nieopłacalne - nie dostaniesz nagrody po zamknięciu targowiska, a nagrody jednorazowe na tych kafelkach są z reguły słabsze od nagród na kafelkach bez miejsca na kostki.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: PytonZCatanu »

magnetfix pisze: 13 gru 2020, 13:15
PytonZCatanu pisze: 12 gru 2020, 15:27
Inne zasobu mają żetony, ale te dwa oznaczamy na kołach. Jakbyś miał jakieś pytania to wal, będę pomagał 🙂
Wielkie dzięki.
Korzystając zatem z Twojej wiedzy mam kolejną wątpliwość dot. zasad gry.
Budując budynki wokół placu na niektórych heksach jest miejsce na znacznik gracza. Co jeśli nie będę miał wolnego takiego znacznika? Czy w ogóle taka sytuacja może się zdarzyć?
Potwierdzam, jak kolega powyżej powiedział.

1. Nigdy mi nie brakowało znacznika (7partii) więc to chyba rzadka sytuacja
2. Te rzeczy, które odblokowujesz na kołach dają Ci dodatkowe znaczniki (a więc w trakcie gry może dojść ci jeszcze 3 kostki, łącznie 5).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: PytonZCatanu »

ryba555 pisze: 26 lis 2020, 11:43 Cześć,
Przy podliczaniu końcowym w pierwszej kolejności zdobywamy bonus dolny bonus z kafelka plazy.
Jeżeli dostaniemy srebrne okno i będzie to nasze drugie okno możemy jeszcze skorzystać z tych okien czy nie ?

Edit:
Wydaje mi się, że nie w instrukcji jest napisane, że tylko podczas własnej tury można używać okien.

Pozdro
Problem został podniesiony na BGG i autor roztrzygnął, ze nie ma mozliwości rozegrania dodatkowej akcji. W zasadzie w tej fazie (podliczanie końcowe za niezamkniete plazy) licza się już tylko punkty i jajka (bo jajka są warte jakies punkty na koniec), pozostałe bonusy w zasadzie są nieważne.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: magnetfix »

Hej.
Jestem po pierwszych trzech partiach Pragi. Moje pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Gra dla osób które uwielbiają wielowątkowe gry euro ukierunkowane zbieranie punktów z różnych ścieżek rozwoju.

Mam jednak kilka pytań/wątpliwości co do zasad:
1) czy punkty zwycięstwa za ilość budynków przy danym placu otrzymuje dopiero wtedy kiedy mój budynek zamyka plac, czy punktuje nawet jeśli plac nie jest jeszcze zamknięty?
2) na koniec rundy odrzucam okna powyżej 2. Ale czy w czasie swojej rundy mogę dysponować 3 lub nawet 4? I czy w związku z tym mając 4 okna mogę wykonać dodatkowa akcje (koszt 2 okna) i poruszyć się w górę na katedrze lub ścianie (koszt dwa okna)?
3) rozumiem że po zamknięciu placu i rozliczeniu punktów z tytułu roszczenia do placu gracze zdejmują swoje znaczniki z budynków?
4) czy dobrze rozumiem że w grze 2 osobowej 1 era trwa 8 rund i 2 era też trwa 8 rund?

Będę wdzięczny za odpowiedź. A ja po rozegraniu jeszcze kilku partii podzielę się pelniejszymi wrażeniami z gry.
Obrazek

Obrazek
Fojtu
Posty: 3391
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 560 times
Been thanked: 1266 times

Re: Praga Caput Regni (Vladimir Suchy)

Post autor: Fojtu »

magnetfix pisze: 31 sty 2021, 12:51 Hej.
Jestem po pierwszych trzech partiach Pragi. Moje pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Gra dla osób które uwielbiają wielowątkowe gry euro ukierunkowane zbieranie punktów z różnych ścieżek rozwoju.

Mam jednak kilka pytań/wątpliwości co do zasad:
1) czy punkty zwycięstwa za ilość budynków przy danym placu otrzymuje dopiero wtedy kiedy mój budynek zamyka plac, czy punktuje nawet jeśli plac nie jest jeszcze zamknięty?
2) na koniec rundy odrzucam okna powyżej 2. Ale czy w czasie swojej rundy mogę dysponować 3 lub nawet 4? I czy w związku z tym mając 4 okna mogę wykonać dodatkowa akcje (koszt 2 okna) i poruszyć się w górę na katedrze lub ścianie (koszt dwa okna)?
3) rozumiem że po zamknięciu placu i rozliczeniu punktów z tytułu roszczenia do placu gracze zdejmują swoje znaczniki z budynków?
4) czy dobrze rozumiem że w grze 2 osobowej 1 era trwa 8 rund i 2 era też trwa 8 rund?

Będę wdzięczny za odpowiedź. A ja po rozegraniu jeszcze kilku partii podzielę się pelniejszymi wrażeniami z gry.
1) punktujesz natychmiast
2) Możesz mieć więcej i wydawać do woli, tylko ekstra akcja jest x1
3) Tak
4) Tak, niezależenie od ilości graczy gra się 16 akcji
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: magnetfix »

Wielkie dzięki za pomoc.
Jeszcze dwa pytania o końcową punktację:

1) Ile punktów należy mi się za tor technologii w poniższym przykładzie? Czy dobrze liczę że będzie to 6 pkt? (6 pkt x 1)?


Obrazek


2) Ile punktów należy mi się za pozycję zajętą na Hunger Wall w poniższym przykładzie? Czy będzie to 13 pkt za osiągnięcie 4 rzedu oraz dodatkowo 9 pkt? (3 pkt x 3 niebieskie tokeny)?


Obrazek

Dziękuję za informację.
Fojtu
Posty: 3391
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 560 times
Been thanked: 1266 times

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: Fojtu »

magnetfix pisze: 31 sty 2021, 16:03 Wielkie dzięki za pomoc.
Jeszcze dwa pytania o końcową punktację:

1) Ile punktów należy mi się za tor technologii w poniższym przykładzie? Czy dobrze liczę że będzie to 6 pkt? (6 pkt x 1)?
2) Ile punktów należy mi się za pozycję zajętą na Hunger Wall w poniższym przykładzie? Czy będzie to 13 pkt za osiągnięcie 4 rzedu oraz dodatkowo 9 pkt? (3 pkt x 3 niebieskie tokeny)?
Dziękuję za informację.
Tak i tak
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: magnetfix »

Super. Dzięki.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: PytonZCatanu »

Dopiero miałem czas spojrzeć do wątku i potwierdzam wszystkie odpowiedzi Fojtu 🙂🙂
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: magnetfix »

Jeszcze raz dzięki wielkie. Pewnie po kolejnych partiach coś się jeszcze pojawi to będę pytał. Pozdrawiam!
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: magnetfix »

Hej.
Kolejne pytanie i zasady.
Co oznacza bonus złotego okna na akcji rozwoju akcji? Czy złote okno otrzymuje od razu kiedy kładę ten heks, a potem za każdym razem gdy rozwijam dowolną inną akcję?
Czy już rozwiniętą akcję mogę ponownie rozbudować?
Dzięki za odpowiedź. I wtedy nakładając kolejny heks z rozwiniętą akcję ponownie mogę skorzystać z potencjalnych bonusów jeśli się zetkną z nowym nakładanym heksem?

Obrazek


I jeszcze pytanie o poniższy bonus. Czy dobrze rozumiem że mogę wziąć bonus dolny i górny z placu, który nie został jeszcze zabudowany?


Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 lut 2021, 12:56 przez magnetfix, łącznie zmieniany 2 razy.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: magnetfix »

O jeszcze jedna zagwozdka...
Jeśli na kole akcji jedna z akcji z bonusem 5 pkt dojedzie do końca koła, co robię dalej? Przekładam tą akcję z bonusem 5 pkt na wolne pole na kole?
A co jeśli jeszcze jeden kafelek z akcją powinien otrzymać bonus 5 pkt? W grze jest tylko jeden żeton 5 pkt.
Obrazek
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: PytonZCatanu »

Ad 1

Jeśli masz taki kafel, to OD TEJ PORY za każdym razem, gdy wykonujesz akcje upgrade dostajesz złote okno.

Ad 2.

a. Bierzesz kafelek z niebieskimi 5 pkt i kładziesz na pierwszym wolnym zielonym polu
b. Nie wyobrażam sobie 2 kafelków z 5 pkt, bo to by oznaczało że ktoś nie wziął darmowych (co najmniej) 8 pkt.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: magnetfix »

Bardzo Ci dziękuję za rozwianie wątpliwości. Jeszcze tylko pytanie czy można robić upgrade już rozwiniętych akcji, ale wydaje mi się że tak oraz pytanie o bonus z IV poziomu technologii...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1251 times
Kontakt:

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: mat_eyo »

PytonZCatanu pisze: 06 lut 2021, 12:55 Ad 1

Jeśli masz taki kafel, to OD TEJ PORY za każdym razem, gdy wykonujesz akcje upgrade dostajesz złote okno.
Błąd, złote okno dostajesz natychmiast, w ramach ulepszenia właśnie tej akcji ulepszenia. Nieintuicyjne, ale tak jest. Oczywiście później dostajesz okno za każdym razem, kiedy ulepszasz dowolną akcję.

Możesz ulepszyć już ulepszoną akcję, ale nie dostaniesz ponownie bonusów za dopasowanie rogów i boków.

Tech 4 poziomu mówi, że możesz wziąć oba bonus z dowolnego, znajdującego się w grze targowiska.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: magnetfix »

mat_eyo pisze: 06 lut 2021, 13:10
PytonZCatanu pisze: 06 lut 2021, 12:55 Ad 1

Jeśli masz taki kafel, to OD TEJ PORY za każdym razem, gdy wykonujesz akcje upgrade dostajesz złote okno.
Błąd, złote okno dostajesz natychmiast, w ramach ulepszenia właśnie tej akcji ulepszenia. Nieintuicyjne, ale tak jest. Oczywiście później dostajesz okno za każdym razem, kiedy ulepszasz dowolną akcję.

Możesz ulepszyć już ulepszoną akcję, ale nie dostaniesz ponownie bonusów za dopasowanie rogów i boków.

Tech 4 poziomu mówi, że możesz wziąć oba bonus z dowolnego, znajdującego się w grze targowiska.
Oooo... Tak przez moment grałem z ulepszeniem. Ale rozumiem że ta zasada natychmiastowego bonusa dotyczy tylko akcji uprage a bonusy z rozbudowanej akcji np ścian dostaję dopiero wtedy kiedy buduje ścianę?
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: magnetfix »

A oba bonusy z dowolnego placu czy tylko z niezabudowanych?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1251 times
Kontakt:

Re: Praga Caput Regni - zasady, wątpliwości.

Post autor: mat_eyo »

Bonus z akcji dostajesz zawsze, jak wykonujesz daną akcję. Tutaj okno dostajesz podc,as akcji ulepszenia, a że ulepszasz właśnie ją, to bonus otrzymujesz trochę "wstecznie " ;)

Oba bonusy z dowolnego, tego samego targowiska. Nieważne, czy jest zabudowane, musi być w grze -nie można wziąć bonusów z targowiska, które zostało w pudełku.
ODPOWIEDZ