Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: Pieter1989 »

Nie chcę wybierać najlepszej gry (z Zachodniego Królestwa), ale chcę wybrać grę, która najlepiej spełni moje wytyczne przedstawione poniżej.
Natomiast jeśli chodzi o Caylusa to chyba dodałem go tutaj, żeby potem nie zaśmiecać kolejnym tematem w stylu "zwycięzca Zachodniego Królestwa vs Caylus":)
no ale do rzeczy, co chciałbym porównać:
1.jak chodzi na 2 osoby - naprawdę najważniejszy aspekt. To jak chodzi na więcej osób jest mniej ważne.
2.tryb solo (prócz Caylusa 1303 bo nie kojarzę by miał taką opcję) - lubię poprawiać wynik, więc tego typu sprawa interesuje najbardziej niż jakieś scenariusze i inne tego typu :) no i jak sam tryb solo działa nazwijmy to 'w obsłudze', jak dużo sama obsługa zajmuje względem gry;
3.czas rozkładania, a czas samej rozgrywki - jeśli mam grać 45min a rozkładać 20min to średnio...
4.niuanse i inne drobne zasady o których jak zapomnisz to słabo - oczywiście trzeba się nauczyć gry, w pełni to rozumiem, ale niech już ta 2,3 partia jest grą a nie siedzeniem przy FAQ czy na forum :)
5.regrywalność - kto da więcej? też chodzi głównie o ten sam 2osobowy skład oraz rozgrywki solo.

Z wszystkich powyższych gier zagrałem jeden raz w Paladynów. Owszem podobało mi się, chętnie zagrałbym kolejny raz, ale miałem wrażenie, że na stole była ogromna ilość spraw, które trzeba przygotować na początku jak i później pilnować uzupełniając coś, wymieniając etc. Wolałbym jednak skupić się więcej na grze niż na pilnowaniu porządku (choć możliwe, że się mylę i to było tylko takie pierwsze wrażenie...) Choć jak mówię, grało się fajnie.

Będę wdzięczny za sugestie:)
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: Koziełło »

Nie wiem jak w przypadku solo (nie gram tym trybie), ale poza tym moim skromnym zdaniem najlepiej powyższe oczekiwania spełnią Wicehrabiowie.
Mam nadzieję, że pomogłem ;)
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: Pieter1989 »

Uf:) czyli jednak ktoś przeczytał:)
dzięki za odpowiedź, choć po cichu liczę, że jeszcze ktoś podzieli się jakimiś spostrzeżeniami:)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: krzyss »

Temat założyłeś prawie identyczny jak ja chciałem założyć.
Ja się przymierzam do Caylus`a, a również gry z trylogii Zachodniego Królestwa są brane pod uwagę.
Chętnie poczytam za i przeciw.
autopaga
Posty: 1430
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: autopaga »

A więc tak, architektów i caylusa praktycznie możesz wykreślić na dwie osoby. Sweet spot jest na 3 osoby, bo wszystkie mechaniki działają, od 4 zaczyna się większy chaos.

Co do paladynów i wicehrabiów. Obie mają bardzo dobre solo, które prosto się obsługuje i obie pewnie chodzą najlepiej na 2 osoby, 3 i 4ty gracz po prostu nic nie dodaje oprócz czasu rozgrywki, a nawet w przypadku wicehrabiów skraca grę (w sensie liczba ruchów na gracza). Szczerze mówiąc patrząc na cenę tych gier brałbym obie, nawet nowe są śmiesznie tanie, zarówno na kg jak i mięso w grze. Natomiast co do czasu rozgrywki i rozkładania, sądzę że czas jest podobny, natomiast paladyni wydają mi się odrobinę dłuższą grą. W wicehrabiów zagrałem 4 partie solo w niedzielę i trwały po godzinie, jak już miałem grę rozłożoną i robiłem tylko jej ponowne przygotowanie. Problem z paladynami jest taki że bez dodatkowych kart promo z przedsprzedaży, mają znacząco mniejszą regrywalność według mnie i bardzo je polecam, najciekawsi paladyni są właśnie z przedsprzedaży. Finalnie obie gry są według mnie wybitne, na bgg wicehrabiowie maja u mnie o 0,25 wyższą ocenę na bgg.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 770
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 671 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: anitroche »

W Caylusa grałam tylko oryginalnego i zdecydowanie lepiej nam się grało w 3 i 4 osoby niż 2, nie wiem jak to wygląda w nowym wydaniu.
Architektów na 2 osoby nie polecam.
W Wicehrabiów nie grałam, ale jeśli chodzi o Paladynów, to na 2 osoby chodzą super i właściwie to to gra tylko solo lub na 2 graczy :D. Solo działa fajnie, ale to nie pobijanie swojego wyniku, a walka z botem, którego musisz obsługiwać, na co przeznaczasz myślę tak z 1/3 czasu gry, więc może to komuś przeszkadzać. Dodatkowo, jeśli nie zrobisz sobie lub nie kupisz jakiegoś insertu, to rozkładanie Paladynów jest długie i może denerwować, no ale nawet jak rozkładasz 20 minut, to potem grasz co najmniej godzinę, więc stosunek czasu rozkładania do gry jest całkiem niezły ;)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
sabat24
Posty: 107
Rejestracja: 13 mar 2019, 23:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: sabat24 »

Tryb solo pomijam w grach, więc zupełnie nie wiem, jak to funkcjonuje w praktyce. Aczkolwiek z Zachodnich Królestw najlepiej na 2 osoby sprawdzają się Paladyni. W Wice właściwie lepiej się gra w 3 osoby, a w Architektów w 4 (dla 2 nie mają sensu). Jeśli chodzi o pewną złożoność podczas gry, to mam wrażenie, że jest zupełnie odwrotnie. W Paladynach dość sporo opcji jest, o których trzeba po prostu pamiętać, a także czas gry jest trochę dłuższy niż w poprzednich tytułach. Można powiedzieć, że setup tutaj to około 10-15% czasu gry. U mnie było tak, że po kilku pierwszych partiach w weekend w Paladynów prawie wszystko wiedziałem. Po czym minął tydzień i ponownie musiałem sięgać do instrukcji, gdyż czegoś nie pamiętałem lub nie byłem pewien różnych opcji. Tyle, że ta pewna kompleksowośc sprawia właśnie, że najlepiej ona wygląda dla 2 osób spośród wszystkich. I to dla dwóch osób, które częściej ze sobą grają, bo to pozwala wyjść na jaw pewnym strategiom i niuansom. Wiąże się to z kompromisem trochę dłuższej obsługi samej gry i zachowania pewnej czujności w jej trakcie.
Wice mają w miarę zbliżoną kompleksowość, ale szybciej idzie tasowanie kart i setup mam wrażenie, że też jest delikatnie sprawniejszy. Paladyni mają dłuższy czas gry niż pozostałe tytuły. W Wice w 2 osoby grało mi się znacznie gorzej, bo po prostu brakowało jeszcze kogoś, by trochę urozmaicił rozgrywkę.

Reasumując, jeśli punkt pierwszy jest dla Ciebie najważniejszy, to bierz Paladynów. Jeśli grasz w powtarzalnym składzie i często, a tylko wtedy ta gra potrafi dać najwięcej, to czasy rozkładania i wertowania instrukcji przy rozgrywce zmaleją.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: Pieter1989 »

krzyss pisze: 03 lis 2020, 11:45 Temat założyłeś prawie identyczny jak ja chciałem założyć.
Ja się przymierzam do Caylus`a, a również gry z trylogii Zachodniego Królestwa są brane pod uwagę.
Chętnie poczytam za i przeciw.
no to się cieszę, że jest nas dwóch :)

Widzę zatem, że Paladyni i Wicehrabiowie wysunęli się na czoło. Na pewno odpada póki co zakup dwóch gier - wolę tę drugą stówkę przeznaczyć na inną grę ;)
A może jednak znajdzie się ktoś kto stwierdzi, że Architekci biją resztę z trylogii? Czy we wszystkich grach tryb solo to walka z botem czy jest w któreś podbijanie swojego wyniku?
No i Caylus 1303 mam rozumieć, że dla 2 osób to jednak zła opcja?

Dzięki za odzew:)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: krzyss »

Mi najbardziej pasowałby Caylus. Zamek na planszy to dodatkowy atut dla syna, który bardzo lubi tematykę średniowiecza.
Nie chcę też gry zbyt skomplikowanej z długim setupem czy też przestojami długimi jak inni wykonują swój.
bardzo lubimy zarządzanie surowcami i robotnikami. Epoka Kamienia, Belfort czy Montana lubi u nas lądować na stole.
Gram głównie w ekipie 2-4 czasem 5 osób. Najczęściej 2 osoby.
autopaga
Posty: 1430
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: autopaga »

Na pewno odpada póki co zakup dwóch gier - wolę tę drugą stówkę przeznaczyć na inną grę
Kupując obie kupisz dwie zupełnie inne gry, nie jest to subtelne różnice jak w przypadku obu brassów np. Jedna drugiej z kolekcji absolutnie nie wyklucza. Ja czekam na polskie wydanie najeźdzców z scythii, która również nie wypchnie mi żadnej z powyżej wymienionych.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: Pieter1989 »

A nie mając tej drugiej stówki to co? Paladyni czy Wicehrabiowie? :)
autopaga
Posty: 1430
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: autopaga »

Przeczytaj zasady jednej i drugiej i sam zdecyduj, albo zagraj na tabletopii solo są za darmo obie.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1496 times
Been thanked: 1151 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: Bruno »

Pieter1989 pisze: 03 lis 2020, 12:56 A może jednak znajdzie się ktoś kto stwierdzi, że Architekci biją resztę z trylogii? Czy we wszystkich grach tryb solo to walka z botem czy jest w któreś podbijanie swojego wyniku?
Nikt, kto zna Architektów, nie napisze Ci, że to dobry tytuł na 2 osoby, a w każdym razie lepszy niż pozostałe części trylogii Zach. Królestwa. Ta gra zawiera fajny rodzaj negatywnej interakcji, który jednak na mniej niż 3 graczy po prostu słabo się sprawdza.
Względem dwóch pozostałych - znam tylko Paladynów i jest to świetna gra na 2 osoby (3-4 też, ale musisz się liczyć z dłuższym oczekiwaniem na swoją kolej, bo - jako że jest to gra optymalizacyjna - to każdy chce przemyśleć swój ruch). Tryb solo jest całkiem fajny, ale faktycznie upierdliwy w obsłudze. Jeśli lubisz gry oparte na "łańcuchach zależności" (jak zrobię A, to dzięki temu będę mógł zrobić B, a potem jeszcze C), to Paladyni będą świetnym wyborem!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
autopaga
Posty: 1430
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: autopaga »

Zgadza się w architektach na czarnym rynku w 2 osoby wychodzi sytuacja patowa, gdzie żadnego graczowi nie opłaca się zająć 3 miejsca i trzeba grać z botem co jest upierdliwe i losowe. No niestety jeżeli automa ma być w miarę inteligentna to trzeba trochę poświęcić na nią czasu, jednak i jedna i druga jest dosyć klarowna i faktycznie symuluje gracza, przy czym wicehrabiowa wydaje mi się inteligentniejsza.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: trance-atlantic »

Wystarczy popatrzeć na najprostszy mechanizm, tj. "czas" odmierzający rozgrywkę. W Paladynach są to rundy, w których z każdą kolejną masz więcej opcji, ale też więcej myślenia nad swoimi ruchami. Jednocześnie nie masz specjalnie możliwości (a jeśli nawet, to najczęściej nie masz na to ochoty), żeby pochylić się nad tym, co dłubią rywale, bo Twoje podwórko jest ważniejsze. :) Pozostałe gry, patrząc na czas rozgrywki, są już bardziej zależne od decyzji graczy.

Architekci - na dwie osoby nie tyle nudni, ile jacyś tacy zachowawczy. Na więcej było zdecydowanie ciekawiej, bo tu jednak warto pilnować tego, co robią inni i czasem trochę ich w tym stopować.

Wicehrabiowie dopiero są ogrywani, więc ocena może być niepełna, ale tutaj też każdy jest panem własnego losu; mam wrażenie, że wchodzenia sobie w drogę jest jeszcze mniej niż w Paladynach, w których i tak nie ma go dużo.

Ale... jeśli szukasz gry dla pary z mocnym naciskiem na solo, to weź pod uwagę Newtona. Ok, tematyka jest jaka jest, ale grę jednoosobową od wieloosobowej różni tylko jedna rzecz, mianowicie rozłożenie na planszy żetonów bonusowych (więcej osób - więcej żetonów), więc nie musisz bawić się w obsługę "wirtualnego gracza", co bardzo ułatwia sprawę. To jest rzeczywiście euro dla miłośników kręcenia własnego wyniku, interakcji nie ma żadnej (jedynie wspomniane bonusy może ktoś zabrać, bo są jednorazowe, ale to i tak kropla w morzu). Trzeba się ponadto dość mocno skupić na realizacji celów, więc co grę, patrząc na losowy układ elementów na planszy, starasz się znaleźć swoją optymalną drogę do uzyskania lepszego wyniku niż poprzednio.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3360
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2023 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: Ardel12 »

Caylusa na radarze nie miałem, więc tutaj się nie wypowiem, ale całą trylogię mam obeznaną.

Archotekci jak już wspomnianio na 2os gra się średnio. Widać gra ma potencjał na 3+ os.

Paladynów uwielbiam i choć rozkładanie wydaje się upierdliwe, to tak naprawdę to tylko przetasowanie kart i rozłożenie ich gdzie trzeba + drewienek. W trakcie samej partii pozostaje jedynie ogarnianie odkrywania jednej karty oraz usuwania i dokładania kart postaci. Na 2os gra się świetnie i moim zdaniem jest to optymalna liczba.

W Wicehrabiów jeszcze nie grałem, ale obejrzałem tonę rozgrywek i recek. Moje odczucia są takie, że bliżej im do Paladynów niż Architektów oraz powinni znacznie lepiej się skalować niż poprzednicy. Na 2 jak i 3 graczy powinni działa bardzo dobrze.

Sam kupiłem Paladynów i Wicehrabiów, bo cena obu jest po prostu niska. 100zł około za pudełko wypchane po brzegi ładnymi elementami oraz mięsistą rozgrywką. Nic więcej nie trzeba. Bierz obie :D
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: NestorZolo »

Mam pytanie o trylogie - Jak radzicie sobie z grafiką na kartach? Po ilu partiach przestajecie mieć ochotę na potarganie ich(kart) ? :wink:
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
autopaga
Posty: 1430
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: autopaga »

Mi tam kreska się podoba.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: seki »

Mnie się wydaję, że znajdzie się całkiem sporo graczy, kupujących te tytuły tylko dla grafik The Mico. Ja bardzo lubię. Takie groteskowe, ale dobrze narysowane, ze smakiem.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: trance-atlantic »

NestorZolo pisze: 05 lis 2020, 12:41 Mam pytanie o trylogie - Jak radzicie sobie z grafiką na kartach? Po ilu partiach przestajecie mieć ochotę na potarganie ich(kart) ? :wink:
Dobrze, że nie jestem w tym osamotniony. Patrzę na te rysunki i od razu w myślach pojawia mi się Lorezno czy inny Newtont, którego kreska - o zgrozo - znacznie bardziej mi "leży". Świat zwariował. :o :wink:
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
autopaga
Posty: 1430
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: autopaga »

Ja tam toleruję zarówno Klemensa jak i Mico. Najważniejsze żeby szata graficzna była spójna, najlepszy przykład jak tego nie robić: Maracaibo. Obrazki na kartach ładne jak malowane, a planszetka gracza jak przeglądarkowa gra flash z 2000 roku, plansza natomiast wczesny Klemes.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: Pieter1989 »

A drążąc jeszcze temat wyboru, czy wiek rzemieślników zmienia co na korzyść architektów w kontekście mojego 1.pkt czyli partii dwuosobowych? Jest wtedy lepiej?
sabat24
Posty: 107
Rejestracja: 13 mar 2019, 23:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 45 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: sabat24 »

W partiach dwuosobowych właściwie nie wykorzystujesz części mechaniki gry, bo nie ma to sensu (czarny rynek, więzienie). Zatem w praktyce grasz w uproszczoną wersję, która i tak jest średnio skomplikowana w porównaniu do Palladynów albo Wicehrabiów. To jest gra dla 4 osób, w którą po prostu da się grać we 2. Zresztą własnie dlatego m.in. wprowadzono bota dla partii 2-osobowych, z którego jednak większość ludzi i tak rezygnuje. Sam "wiek" właściwie rozszerza rozgrywkę dla kolejnych osób, niż ją w jakikolwiek sposób uzdatnia dla mniejszej liczby.
mczlonka
Posty: 212
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: mczlonka »

Odkopuję trochę temat.

Która z tych gier najlepiej chodzi na 3 osoby i która z nich ma w takim składzie największą (negatywną?) interakcję?
autopaga
Posty: 1430
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times

Re: Architekci vs Wicehrabiowie vs Paladyni vs... Caylus 1303?

Post autor: autopaga »

caylus i architekci i obie nie działają na mniej niż 3.
ODPOWIEDZ