Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: kieszen »

PiLi pisze: 16 sty 2021, 22:10
kieszen pisze: 16 sty 2021, 21:43 Od siebie dodam, że zawartość komponentów jest taka sama jaką podałem w poście wyżej.
Mógłbyś coś napisać o jakości wykonania kart? Na BGG pojawiła się informacja, że zużycie widać już po pierwszej grze.
Grałem trzy razy póki co i są jak nowe - wszystkie - bez wgniotów/zagięć/"rys"/czy białych obtarć itp. W mojej opinii są dosyć standardowe - ludzie narzekający chyba za często grają taliami premium i odzwyczaiło ich to od zwykłych kart. Mi nie przeszkadzały. Nie miałem też sytuacji, żeby je nerwowo mielić w dłoniach. Jest ich stosunkowo mało w obiegu, także nie szuflujesz tu i tam. Koszulkowanie jest zalecane jak w sumie do każdego rodzaju kart, bez znaczenia na jakość.
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Portal_Games pisze: 05 paź 2020, 09:37 - Dodatek Aquatica: Mroźne Wody zawiera wszystkie elementy niezbędne do rozgrywki 5-osobowej, a także nowe Postaci Oceanu, Królów, Lokacje i Manty. Wprowadza także nową mechanikę Plemion.
No właśnie co z tymi królami w Cold Waters?
W podstawce jest 8 kart nr 1-8
W instrukcji jest ze w dodatku ma byc 6 kart , ale ja znalazłem tylko 3 karty z numerami 11,12,13...
Sprawdziłem że dziura na 9 i 10 to promki https://bgg.cc/boardgameexpansion/32748 ... law-keeper
ale w takim razie brakuje 3 kart królów. To bład w instrukcji, czy brakuje w moim ezgempkarzu?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: tomp »

Rafal_Kruczek pisze: 18 sty 2021, 09:24
Portal_Games pisze: 05 paź 2020, 09:37 - Dodatek Aquatica: Mroźne Wody zawiera wszystkie elementy niezbędne do rozgrywki 5-osobowej, a także nowe Postaci Oceanu, Królów, Lokacje i Manty. Wprowadza także nową mechanikę Plemion.
No właśnie co z tymi królami w Cold Waters?
W podstawce jest 8 kart nr 1-8
W instrukcji jest ze w dodatku ma byc 6 kart , ale ja znalazłem tylko 3 karty z numerami 11,12,13...
Sprawdziłem że dziura na 9 i 10 to promki https://bgg.cc/boardgameexpansion/32748 ... law-keeper
ale w takim razie brakuje 3 kart królów. To bład w instrukcji, czy brakuje w moim ezgempkarzu?
To błąd w instrukcji. Na stronie oryginalnego wydawcy jest info o:
• Rulebook
• Game board
• Three-layered player board
• 6 more first-hand character cards
• 3 more Kings
• 11 new Location cards
• 12 new Ocean Character cards
• 11 extra Mantas
• 2 new Goal-tokens
• 20 Land cards, bringing new machining into the game
Źródło
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: Rafal_Kruczek »

tomp pisze: 18 sty 2021, 10:08
Rafal_Kruczek pisze: 18 sty 2021, 09:24
Portal_Games pisze: 05 paź 2020, 09:37 - Dodatek Aquatica: Mroźne Wody zawiera wszystkie elementy niezbędne do rozgrywki 5-osobowej, a także nowe Postaci Oceanu, Królów, Lokacje i Manty. Wprowadza także nową mechanikę Plemion.
No właśnie co z tymi królami w Cold Waters?
W podstawce jest 8 kart nr 1-8
W instrukcji jest ze w dodatku ma byc 6 kart , ale ja znalazłem tylko 3 karty z numerami 11,12,13...
Sprawdziłem że dziura na 9 i 10 to promki https://bgg.cc/boardgameexpansion/32748 ... law-keeper
ale w takim razie brakuje 3 kart królów. To bład w instrukcji, czy brakuje w moim ezgempkarzu?
To błąd w instrukcji. Na stronie oryginalnego wydawcy jest info o:
• Rulebook
• Game board
• Three-layered player board
• 6 more first-hand character cards
• 3 more Kings
• 11 new Location cards
• 12 new Ocean Character cards
• 11 extra Mantas
• 2 new Goal-tokens
• 20 Land cards, bringing new machining into the game
Źródło
wielkie dzieki ja szukałem na stronie Arcane Wonders i na BGG ine znalzłem tych liczb ani angielskeij instrukcji.
Ale ten spis tez nie jest w pełni poprawny. I w pudełku miałem 14 kart lokacji (57-70) tak samo było w instrukcji, a na tym spisie jest 11. wiec nie mam do tego źródła pełnego zaufania,
Więc to moze być jakies wyjaśnienie, ale bede drążyć dalej
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: tomp »

Kilka postów wcześniej miałem podobny problem, ale z podstawką.
Z tego co zrozumiałem Aquatica pierwotna wersja nie jest już wydana. Obecne wydania oraz w tym polskie bazują na wersji "Essentials".
Strzelam, że wszystkie rozjazdy wynikają właśnie z różnic w wersjach.
(Nie wykluczam, również scenariusza, że ktoś nie zaktualizował informacji na stronach lub zrobił to fragmentarycznie).
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: rand »

Grał ktoś już z dodatkiem Mroźne wody i może napisać pare słów czy warto kupić?

Wg mnie mankamentem Aquatici jest czas rozgrywki, człowiek akurat zaczyna rozwijać skrzydła a gra akurat się kończy. O dziwo nie zawsze przez realizacje celów a po prostu przez brak kart w talii. Tym bardziej dziwi mnie to co czytam w Mroźnych Wodach, gra dodaje 14 kart lokacji a w grze dla 2 osób nakazuje wywalić 30(!) kart.
Wczoraj grałem 2 osobową partie i starałem się nie korzystać ze zwiadu a i tak z 56 lokacji zostało ich koło 10. Zmniejszenie liczby lokacji do 40, jeszcze bardziej skróci tą i tak krótką gre. To sprawiło że nabrałem wątpliwości co do dodatku i ogólnie gry. Wygląda jakby nie była do końca przetestowana, zasady też nie są jasno wytłumaczone. Do tego granie z celami nadrukowanymi jest najgorszym co można zrobić. Moja pierwsza partia w 3 osoby była właśnie z podstawowymi celami, 2 z nich bodaj po 5 rundzie miałem spełnione. Gre skończyliśmy szybko, bez satysfakcji i z niesmakiem. Niestety w tym gronie do tej gry juz chyba nie usiądę, na szczęście z innymi celami gra żonie podpasowała i póki co testujemy, niemniej mam poczucie zawodu.

Czy dodatek w jakiś sposób poprawia gre, jak wasze wrażenia z pierwszych rozgrywek w Aquatice?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: garg »

Ja grałem wczoraj, ale tylko z celami z dodatku, więc nie potrafię odpowiedzieć wprost na Twoje pytanie. Po lekturze jego instrukcji mam jednak podobne - letnie - odczucia. A że podstawka mnie też z kapci nie wyrwała, to całość sprzedaję. W skrócie:

1) Bardzo ładna grafika i klimatyczne ilustracje.

2) Świetna wypraska, choć widać drobne niedopasowanie elementów, tzn. np. plansza leży w niej trochę krzywo i na wcisk, a instrukcja jest nieco za mała do swojego miejsca.

3) Pomysł z przesuwaniem kart (czyli główny myk całej gry) oceniam pozytywnie. Daje możliwości zaplanowania działań na kilka ruchów do przodu, jednocześnie pozwalając reagować na niespodziewane sytuacje.

4) Efekty kart postaci są takie jakieś... wydziwione. Nie przychodzi mi inne słowo do głowy. Zagrywając karty za każdym razem widziałem ich sens mechaniczny i żadnego tematycznego. Czyli rozumiem, że na przykład akcja zwiadu ma wymusić koniec gry, ale jest to dla mnie arbitralne skracanie czasu rozgrywki, a nie jakieś fajne rozwiązanie łączące się z fabułą gry.

5) Dodatek jest nietypowy, bo nie pozwala zintegrować się z podstawką, tylko zastępuje niektóre jej elementy. Ani to dobre, ani złe, tylko wywołało u mnie lekkie zaskoczenie, bo dawno nie widziałem takiego pomysłu. Zupełnie, jakby autor wymyślił kilka wariantów rozgrywki i zamiast włączyć je do podstawowej wersji (jak to robi np. Uwe Rosenberg), wyciął część i zrobił z nich dodatek.

6) Też miałem wrażenie sztucznego skracania czasy gry. Kart postaci mało, zrealizować cele jest łatwo, a w grze brak jakiegoś przytupu na koniec - ot, nagle coś się kończy i mamy ostatnią rundę.

7) No i mój umysł nie ogarnia, jak do tak prostej w sumie gry można napisać tak dziwną i niejasną instrukcję i to na aż tylu stronach... :?

Podsumowując - ładna, pomysłowa i nieskomplikowana gra ze źle napisaną instrukcją, niewielkimi emocjami podczas rozgrywki i dziwnie zaprojektowanym dodatkiem. Dałem na BGG 6/10, więc nie odradzam, ale moim zdaniem za tę cenę zdecydowanie nie warto kupować, zanim się nie zagra.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: dwaduzepe »

Gra jest bardzo slaba, odradzam komukolwiek zakup.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: dave8 »

Kurcze miałem brać ale chyba odpuszczę.
Może wezmę Abyss.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: dwaduzepe »

dave8 pisze: 24 sty 2021, 22:52 Kurcze miałem brać ale chyba odpuszczę.
Może wezmę Abyss.

Abyss jest duzo lepszy, nawet nie ma co porownywac.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: yrq »

dwaduzepe pisze: 24 sty 2021, 23:04
dave8 pisze: 24 sty 2021, 22:52 Kurcze miałem brać ale chyba odpuszczę.
Może wezmę Abyss.

Abyss jest duzo lepszy, nawet nie ma co porownywac.
... i elementem wspólnym jest tylko tematyka ;)
Moja recenzja ma jakieś opóźnienie nie z mojej winy - miałem ją gotową w połowie listopada :/

Ogólnie: mi gra się podobała, szybko się rozkręca i zaczynamy odpalać komba. Rekrutacja, lokacja w górę, efekt z manty, zdobycie kolejnej, kolejna manta, punktowanie.
Co do końcówki to akurat miałem odmiennie niż wyżej - nikt nie chciał kończyć gry, więc zwiad był robiony oszczędnie, przez co nawet gra dłużyła się.
W kategorii lżejszych gier do pokombinowania całkiem mocny typ.
W kolekcji jednak nie zagrzała miejsca ;)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: dwaduzepe »

yrq pisze: 24 sty 2021, 23:20
dwaduzepe pisze: 24 sty 2021, 23:04
dave8 pisze: 24 sty 2021, 22:52 Kurcze miałem brać ale chyba odpuszczę.
Może wezmę Abyss.

Abyss jest duzo lepszy, nawet nie ma co porownywac.
... i elementem wspólnym jest tylko tematyka ;)
Moja recenzja ma jakieś opóźnienie nie z mojej winy - miałem ją gotową w połowie listopada :/

Ogólnie: mi gra się podobała, szybko się rozkręca i zaczynamy odpalać komba. Rekrutacja, lokacja w górę, efekt z manty, zdobycie kolejnej, kolejna manta, punktowanie.
Co do końcówki to akurat miałem odmiennie niż wyżej - nikt nie chciał kończyć gry, więc zwiad był robiony oszczędnie, przez co nawet gra dłużyła się.
W kategorii lżejszych gier do pokombinowania całkiem mocny typ.
W kolekcji jednak nie zagrzała miejsca ;)
jest wiecej elementow wsplonych - rekrutowanie postaci z rynku, zdobywanie miejsc/lokacji. Tylko, ze Aquatica wypada po prostu biednie i malo ciekawie.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: citmod »

PiLi pisze: 16 sty 2021, 22:10
kieszen pisze: 16 sty 2021, 21:43 Od siebie dodam, że zawartość komponentów jest taka sama jaką podałem w poście wyżej.
Mógłbyś coś napisać o jakości wykonania kart? Na BGG pojawiła się informacja, że zużycie widać już po pierwszej grze.
Nie wiem na ile ta informacja nadal Cię interesuje, ale jakość kart jest rzeczywiście tragiczna. Nie jest też tak jak to napisał kieszen w odpowiedzi na twoje pytanie, że jestem przyzwyczajony do kart premium. Może gdyby to była gra typu Concordia, to nie rzucałoby się to aż tak w oczy i pasowałoby do reszty elementów. A tutaj mamy dwuwarstwowe planszetki graczy, plastikowe manty i całkiem fajne grafiki co sprawia wrażenie, że masz do czynienia z trochę lepszej jakości produktem. Natomiast karty są po prostu cieniutkie, aż bałem się je tasować. Na szczęście rzeczywiście nie "mieli" się ich w ręku, więc nie jest też tak, że od razu się zniszczą. Nie mniej jednak, jeśli gra u mnie zostanie (po pierwszej partii jeszcze się nad tym zastanawiam) to na pewno zakoszulkuje karty postaci. Lokalizacji nie ma jak zakoszulkować ze względu na myk z wsuwaniem w planszetkę.
garg pisze: 24 sty 2021, 15:38 7) No i mój umysł nie ogarnia, jak do tak prostej w sumie gry można napisać tak dziwną i niejasną instrukcję i to na aż tylu stronach... :?
Tez tego nie ogarniam. Przed zakupem obejrzałem recenzję Dice Towera i gra wydawała się prosta. Przed czytaniem instrukcji obejrzałem sobie tłumaczenie watch it played i dalej wszsytko wydawało się jasne i proste. Jednak kiedy zacząłem czytać instrukcję (angielską, do polskich tłumaczeń już się zraziłem) nagle zacząłem mieć przeróżne wątpliwości, do tego stopnia, że po jej przeczytaniu upewniłem się co do paru kwestii w wątkach na bgg. W tym wszystkim zdecydowanie nie pomaga nazewnictwo raising/exploting (raising(strzałka do góry) bez używania zdolności lokacji, exploiting użycie zdolności lokalizacji) które są innymi czynnościami a w instrukcji angielskiej w którymś punkcie sami mylnie używają któregoś określenia.
Też w instrukcji nigdzie nie widziałem (ale może po prostu mi gdzieś umknęło), że nie można zapłacić "dużo" więcej (nie wiem jak to inaczej określić) za karty. dopiero na bgg wyczytałem. Chodzi o to, że mogę użyć +2g (g=gold) z dwóch rożnych zdolności lokalizacji aby kupić kartę która kosztuje 3g, ale nie mogę użyć trzech różnych zdolności które dają +2g do jej zakupu, głównie w takim celu aby szybciej lokalizację podnieść. Zawsze trzeba użyć całe złoto z kart a z ostatniej użytej przynajmniej część (typu 3x2g aby zaplacic 5g, nie wiem nawet czy zrozumiale to wytłumaczyłem), czyli nie można sobie używać umiejętności złota od tak na "pusto" tylko po to aby lokalizację podnieść.
Poza tym myślę, że sporo osób może grać źle i używać akcji dających efekty (tj nie te które dają złoto/siłę) w trakcie głównej akcji tj zagrywania postaci (swoją drogą nie wiem po co nazwali to główną akcją a nie po prostu zagranie postaci...). Czyli np. zagra postać która umożliwia rekrutację i chce kupić coś za 3g, doda sobie +2g z jakiejś lokacji, dzięki temu wsunie ją do końca, więc z innej lokacji użyje zdolności zapunktowania karty na pierwszej użytej karcie (bo ta już jest wsunięta do końca), przez co wsunie tą drugą lokację o jeden wyżej co umożliwi na niej użycie kolejnych +2g i użyje tego do dodania sobie kolejnych 2g aby kupić kartę za 3 która miał na oku od początku rundy. Jest to co prawda napisane w instrukcji, ale mimo wszystko jestem przekonany, że wiele osób może tego niezrozumieć/zapomnieć.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: ChlastBatem »

Czy ktoś analizował jak finalnie powinien działać Zwiad? Polska instrukcja mówi coś innego niż angielska.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: citmod »

ChlastBatem pisze: 14 mar 2021, 23:42 Czy ktoś analizował jak finalnie powinien działać Zwiad? Polska instrukcja mówi coś innego niż angielska.
Ale gdzie jest różnica? Patrze na obie i brzmią identycznie.

Edit: Poza tym nie wiem czy nie jest to pytanie do działu zasad.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: ChlastBatem »

Różnica jest dosyć spora. Polska instrukcja pozwala w każdej sytuacji zrobić zwiad, gdzie angielska mówi, że nie można zrobić zwiadu jeśli jest dostępnych 5 lub 6 kart lokacji. Można robić więc zwiad tylko gdy są maksymalnie 4 karty lokacji. Pytanie ile jeszcze jest różnic między wersjami, których jeszcze nie znalazłem.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: citmod »

ChlastBatem pisze: 16 mar 2021, 20:39 Różnica jest dosyć spora. Polska instrukcja pozwala w każdej sytuacji zrobić zwiad, gdzie angielska mówi, że nie można zrobić zwiadu jeśli jest dostępnych 5 lub 6 kart lokacji. Można robić więc zwiad tylko gdy są maksymalnie 4 karty lokacji. Pytanie ile jeszcze jest różnic między wersjami, których jeszcze nie znalazłem.
Patrzysz na starą wersję angielskiej instrukcji. Tutaj link do aktualnej: https://tesera.ru/images/items/1649105/Aquatica.pdf
adurg
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:46
Has thanked: 7 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: adurg »

W 100 % zgadzam się z Citmodem w kwestii jakości wykonania gry. Patrząc na planszę, figurki mant, myślisz sobie "ale super". Natomiast jakość kart jest słaba. Jakby dwie różne osoby były odpowiedzialne za jakość wykonania poszczególnych elementów gry. Sama gra podpadła mi do gustu. Dodatek dostałem w prezencie. Tak więc będę miał okazję przetestować.
Suseł23
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2019, 10:17
Has thanked: 1 time

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: Suseł23 »

Mi osobiście kombinowanie w grze się spodobało. Liczę, że jak pojawi się więcej informacji o nowym dodatku Aquatica: Coral Reefs to Portal rozważy wydanie go w języku polskim.
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Aquatica (Ivan Tuzovsky)

Post autor: JimmyPL »

Po cichu liczę że może dodatek wskoczy na zbiórkę...gra super przyjemna idealna na koniec wieczoru
ODPOWIEDZ