The Thing: the boardgame (zasady)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: grzeslaw90 »

caro pisze: 30 lip 2022, 11:43 Pytanie o ucieczkę helikopterem. Jak rozumiem do helikoptera wchodzimy po wykonaniu wszystkich spotkań. Czy wiedząc że w danej rundzie będzie podejmowana ucieczka, można po prostu wszystkimi ludźmi iść do sypialni po to żeby ujawniony obcy nie mógł już nikogo zasymilować przed końcem gry?
Można
caro
Posty: 37
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:48
Has thanked: 29 times
Been thanked: 12 times

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: caro »

Ok, a jak wygląda wtedy kwestia wczesniejszego spotkania między graczami, przypuśćmy że 5 graczy poszło wtedy do sypialni. Jest w ogóle spotkanie? Jak z braniem żetonów?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: Hardkor »

caro pisze: 30 lip 2022, 15:33 Ok, a jak wygląda wtedy kwestia wczesniejszego spotkania między graczami, przypuśćmy że 5 graczy poszło wtedy do sypialni. Jest w ogóle spotkanie? Jak z braniem żetonów?
W sypialni nie ma spotkań
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
morfeusz-22
Posty: 10
Rejestracja: 27 mar 2021, 11:34
Has thanked: 1 time

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: morfeusz-22 »

Mam pytanie:
Kto zostaje liderem jeżeli do pomieszczenia z żetonem lidera wybierze się kilka postaci?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: grzeslaw90 »

morfeusz-22 pisze: 26 wrz 2022, 20:42 Mam pytanie:
Kto zostaje liderem jeżeli do pomieszczenia z żetonem lidera wybierze się kilka postaci?
Pierwszy, który tam pójdzie od razu zabiera żeton.
Alky
Posty: 1
Rejestracja: 02 lip 2021, 06:17

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: Alky »

Pytanko: obcy jest ujawniony- można co turę iść do sypialni i obcy nic nam nie zrobi?
traxar@interia.pl
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2022, 12:27
Been thanked: 1 time

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: traxar@interia.pl »

Hardkor pisze: 30 lip 2022, 15:44
caro pisze: 30 lip 2022, 15:33 Ok, a jak wygląda wtedy kwestia wczesniejszego spotkania między graczami, przypuśćmy że 5 graczy poszło wtedy do sypialni. Jest w ogóle spotkanie? Jak z braniem żetonów?
W sypialni nie ma spotkań
Na końcu instrukcji


Obrazek
traxar@interia.pl
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2022, 12:27
Been thanked: 1 time

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: traxar@interia.pl »

Kojec można spalić? Jeśli tak co z psami?
Bo rozumiem że jak używasz miotacza ognia to nie musisz być w danym miejscu podpalając pomieszczenie. Przy ładunku wybuchowym jest zwrot ze musisz być w danym pomieszczeniu podpalając je (przy okazji odwracasz postać) z kolei przy miotaczu takiego zwrotu nie ma.


Obrazek
caro
Posty: 37
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:48
Has thanked: 29 times
Been thanked: 12 times

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: caro »

"Możesz to zrobić, odrzucając 1 żeton ładunku w lokalizacji, którą chcesz podpalić" - instrukcja nie jest jasna, ale musisz znajdować się w lokalizacji, którą chcesz podpalić, lider musi się na to zgodzić, wszystkie postacie uciekają z takiego pomieszczenia po podpaleniu (tak samo jak po użyciu dynamitu / koktajlu). Kojca zatem nie możesz podpalić, bo nie możesz tam wejść, jedynie ujawniony obcy może tam wejść po to, żeby zabić psa i zwiększyć sobie siłę.
primula
Posty: 11
Rejestracja: 25 sie 2014, 17:52
Has thanked: 1 time

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: primula »

W temacie spotkań.
Jestem nieujawnionym Obcym. Spotykam się z innym graczem. Chcę próbować go zarazić, więc wystawiam żeton człowieka i żeton Obcego.

Czy je tasuje? Tzn czy wiem czy inny gracz wziął żeton Obcego (czyli że udało mi się go zarazić) czy nie?
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: Leinadus »

primula pisze: 14 sty 2023, 15:55 W temacie spotkań.
Jestem nieujawnionym Obcym. Spotykam się z innym graczem. Chcę próbować go zarazić, więc wystawiam żeton człowieka i żeton Obcego.

Czy je tasuje? Tzn czy wiem czy inny gracz wziął żeton Obcego (czyli że udało mi się go zarazić) czy nie?
Nie tasuje, to by nie miało sensu, musicie współpracować.
Nikt3001
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2021, 00:27

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: Nikt3001 »

Wytłumaczyłby kotoś działanie laboratorium?
Czy mogę podejrzeć dobrany żeton przed zdecydowaniem czy go zatrzymać? Nie jestem w stanie wydedukować tego z zapisu w instrukcji, ale bliżej mi do interpretacji, że nie. Nie widzę tylko wtedy sensu odrzucania żetonów w ciemno.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: Nidhogg »

caro pisze: 14 lis 2022, 13:07 "Możesz to zrobić, odrzucając 1 żeton ładunku w lokalizacji, którą chcesz podpalić" - instrukcja nie jest jasna, ale musisz znajdować się w lokalizacji, którą chcesz podpalić, lider musi się na to zgodzić, wszystkie postacie uciekają z takiego pomieszczenia po podpaleniu (tak samo jak po użyciu dynamitu / koktajlu). Kojca zatem nie możesz podpalić, bo nie możesz tam wejść, jedynie ujawniony obcy może tam wejść po to, żeby zabić psa i zwiększyć sobie siłę.
Gdzie jest w zasadach że lider musi się zgodzić na podpalenie pomieszczenia?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: Pynio »

W poprawionej wersji instrukcji.
caro
Posty: 37
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:48
Has thanked: 29 times
Been thanked: 12 times

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: caro »

Nidhogg pisze: 26 sie 2023, 12:34
caro pisze: 14 lis 2022, 13:07 "Możesz to zrobić, odrzucając 1 żeton ładunku w lokalizacji, którą chcesz podpalić" - instrukcja nie jest jasna, ale musisz znajdować się w lokalizacji, którą chcesz podpalić, lider musi się na to zgodzić, wszystkie postacie uciekają z takiego pomieszczenia po podpaleniu (tak samo jak po użyciu dynamitu / koktajlu). Kojca zatem nie możesz podpalić, bo nie możesz tam wejść, jedynie ujawniony obcy może tam wejść po to, żeby zabić psa i zwiększyć sobie siłę.
Gdzie jest w zasadach że lider musi się zgodzić na podpalenie pomieszczenia?
Jak napisał kolega powyżej została wydana errata do instrukcji, Galakta chyba zaktualizowała ja u siebie i można ją gdzieś chyba pobrać. Znalazłem jakieś stare info na ontable:
https://ontable.pl/errata-2022-10-30-140058/

Na Bgg można też znaleźć FAQ gdzie powyższa zasada (jak wiele innych) została opisana.

Pierwsza wersja instrukcji do tej gry była tragiczna, errata i FAQ sporo wyjaśniają. Sytuacja do której się odnosisz powodowała brak balansu w grze, kiedy obcy palił pomieszczenia od samego startu (Gambit o tym mówił w swojej recenzji). Opcja z liderem dość mocno to ryzyko redukuje (choć nie niweluje calkowicie).
ahroun21
Posty: 41
Rejestracja: 07 sie 2018, 13:05
Has thanked: 25 times
Been thanked: 5 times

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: ahroun21 »

Gra podstawowa, bez dodatków.

Jaki jest sens niewsiadania do helikoptera/ratraka, gdy ktoś odpalił ucieczkę? Teoretycznie instrukcja daje taką możliwość, tylko nie rozumiem, dlaczego ktoś miałby z tego korzystać.

Dziwi mnie też osobne wypunktowanie w warunkach zwycięstwa Obcego ucieczki z Ludźmi i ucieczki samemu, bo chyba wystarczyłoby wskazać po prostu na ucieczkę i tyle, ale może coś mi umknęło? ;)
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: Nidhogg »

ahroun21 pisze: 29 gru 2023, 13:48 Gra podstawowa, bez dodatków.

Jaki jest sens niewsiadania do helikoptera/ratraka, gdy ktoś odpalił ucieczkę? Teoretycznie instrukcja daje taką możliwość, tylko nie rozumiem, dlaczego ktoś miałby z tego korzystać.

Dziwi mnie też osobne wypunktowanie w warunkach zwycięstwa Obcego ucieczki z Ludźmi i ucieczki samemu, bo chyba wystarczyłoby wskazać po prostu na ucieczkę i tyle, ale może coś mi umknęło? ;)
Jak jesteś przy helikopterze i masz kluczyki i lider daje ci użycie to możesz wsiąść do helikoptera, ale nie musisz. Jak nie jesteś pewny kto jest obcym to lepiej nie wsiadać.
Jeśli zdecydujesz się wsiąść to pokazujesz kartę czy jesteś obcym czy człowiek. Jak obcym wygrywają obcy koniec sprawdzania :).
Jeśli jesteś człowiekiem to decydujesz czy bierzesz kolejną osobę która jet najmniej podejrzana (na torze podejrzeń). Po twojej decyzji osoba ta pokazuje karę, jeśli leci i jest obcym albo nie leci i jest człowiek to obcy wygrał. Jeśli jest obcym i nie leci lub jest człowiek i leci procedurę powtarzasz z następna osobą (teraz decydujecie wspólnie).

To osoby w helikopterze decydują czy kogoś brać czy nie.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
ahroun21
Posty: 41
Rejestracja: 07 sie 2018, 13:05
Has thanked: 25 times
Been thanked: 5 times

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: ahroun21 »

Rozumiem, tylko wg instrukcji:
"(...) gracz kierujący Postacią o drugim najniższym poziomie Podejrzenia decyduje, czy też chce wsiąść na pokład".
Dlaczego miałby nie chcieć? ;) Pozwolenie na wejście to osobna kwestia, przynajmniej bazując na instrukcji.

I jeszcze jedna rzecz:

Nie mogą wszyscy wygrać jako Obcy? W tej sytuacji przegrywa ten, kto jako ostatni został zainfekowany?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: The Thing: the boardgame (zasady)

Post autor: Nidhogg »

ahroun21 pisze: 30 gru 2023, 11:28 Rozumiem, tylko wg instrukcji:
"(...) gracz kierujący Postacią o drugim najniższym poziomie Podejrzenia decyduje, czy też chce wsiąść na pokład".
Dlaczego miałby nie chcieć? ;) Pozwolenie na wejście to osobna kwestia, przynajmniej bazując na instrukcji.

I jeszcze jedna rzecz:

Nie mogą wszyscy wygrać jako Obcy? W tej sytuacji przegrywa ten, kto jako ostatni został zainfekowany?
Jest to niefortunny dobór słów :)
W przykładzie na następnej stronie mjest wyjaśnienie i tam zawsze każdy chce wsiąść :D
Jeśli wszyscy się zarażą to przegrywa postać która jako ostatnia została zmieniona w obcego.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: The Thing: The Boardgame (Giuseppe Cicero, Andrea Crespi)

Post autor: bdm »

Poza tym taka strategia wymaga współpracy wszystkich graczy będących ludźmi. Nie ma pewności, że ktoś się nie wyłamie bo np uzna, że chce grać jak mu się podoba. Moim zdaniem jest dobra pomimo swojej wady, którą opisałeś ale raczej tylko na próbę/przetestowanie bo gra się wówczas robi faktycznie zbyt schematyczna i zwyczajnie nudna.

Co do strategii wygrywającej obcych to faktycznie należy za wszelką cenę gnać po lidera a potem oczyścić się mając test. Obcemu pozostaje wówczas tylko ujawnienie się, bo kto uzna, że idzie po miotacz nie w celu podpalenia kotłowni/laboratorium?
Vallarr pisze: 19 sty 2024, 08:14Zaś co do kotłowni - z FAQ ze strony pendragona - można spalić kotłownię zanim się zepsuje, a spalone pomieszczenia są "zepsute"
Gdzie dokładnie jest ten zapis? Przeleciałem cały FAQ i tam jest tylko, że można podpalać zanim się zepsuje. Nie ma nic o tym, że kładziesz planszetkę mrozu po podpaleniu.
Awatar użytkownika
Vallarr
Posty: 92
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:46
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: The Thing: The Boardgame (Giuseppe Cicero, Andrea Crespi)

Post autor: Vallarr »

bdm pisze: 20 sty 2024, 02:26 Gdzie dokładnie jest ten zapis? Przeleciałem cały FAQ i tam jest tylko, że można podpalać zanim się zepsuje. Nie ma nic o tym, że kładziesz planszetkę mrozu po podpaleniu.
Tego nie trzeba FAQ. W FAQ jedynie, że można zanim, bo tylko tu były wątpliwości.

W instrukcji angielskiej (bo taką mam pod ręką do ściągnięcia z netu)

Strona 19, czerwona ramka w prawym dolnym rogu:
(...) may set a location on fire to heat the base. That location is then considered destroyed (...)

Oraz

Strona 20. opis boiler room, też prawy dolny róg
Destroyed : If the boiler room is completely damaged, it can no longer be repaired. Place the Freezing Tile on this location (...)

Dla mnie sytuacja jasna.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: The Thing: The Boardgame (Giuseppe Cicero, Andrea Crespi)

Post autor: bdm »

Vallarr pisze: 20 sty 2024, 20:38
bdm pisze: 20 sty 2024, 02:26 Gdzie dokładnie jest ten zapis? Przeleciałem cały FAQ i tam jest tylko, że można podpalać zanim się zepsuje. Nie ma nic o tym, że kładziesz planszetkę mrozu po podpaleniu.
Tego nie trzeba FAQ. W FAQ jedynie, że można zanim, bo tylko tu były wątpliwości.

W instrukcji angielskiej (bo taką mam pod ręką do ściągnięcia z netu)

Strona 19, czerwona ramka w prawym dolnym rogu:
(...) may set a location on fire to heat the base. That location is then considered destroyed (...)

Oraz

Strona 20. opis boiler room, też prawy dolny róg
Destroyed : If the boiler room is completely damaged, it can no longer be repaired. Place the Freezing Tile on this location (...)

Dla mnie sytuacja jasna.
Na stronie 20 ten zapis jest oczywisty. Zresztą nie tego zagadnienia dotyczyło pytanie.
Pytanie brzmi: czy po podpaleniu kotłowni umieszcza się planszę mrozu?
Szkoda, że na stronie 19 nie dopisali jednego zdania: po podpaleniu kotłowni umieść planszę mrozu. :roll:

Poza tym na stronie 19 angielskiej instrukcji nie ma tekstu, który wkleiłeś...
Obrazek
Awatar użytkownika
Vallarr
Posty: 92
Rejestracja: 13 sty 2020, 07:46
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: The Thing: The Boardgame (Giuseppe Cicero, Andrea Crespi)

Post autor: Vallarr »

Spoiler:
Cytowałem stąd.

Dla mnie to logiczne. Po podpaleniu destroyed, a jeśli destroyed, to kładziemy planszetkę.

edit => Ale widzę, że masz nowszą wersję, w której jest dodany zapis o liderze. Natomiast koncepcja ta sama, "is thus destroyed".
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: The Thing: The Boardgame (Giuseppe Cicero, Andrea Crespi)

Post autor: bdm »

To jest destroyed ale nie typowo po podpaleniu. Takiej sytuacji nie ma opisanej NIGDZIE a przestudiowałem instrukcję, erratę, FAQ, bgg i to forum. Na forach oczywiście to wszystko kwestia interpretacji i logiki zapisu, którego czarno na białym niestety nie ma i to jest duży błąd.

Wg instrukcji kocioł jest uszkodzony jak jest umieszczony ostatni znacznik zepsucia i wówczas kładziesz planszę mrozu. Podpalenie nie nakazuje dołożyć żadnego znacznika a jedynie to dane pomieszczenie jest do końca gry wyłączone i nie do użytku. W przypadku kotłowni jeśli wcześniej był już tam mróz a później zostało podpalone to podejrzewam, że doliczasz mróz do końca toru a jeśli nie było mrozu to go już nie umieszczasz bo nie możesz już tam wejść.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: The Thing: The Boardgame (Giuseppe Cicero, Andrea Crespi)

Post autor: Gambit »

bdm pisze: 21 sty 2024, 18:00 To jest destroyed ale nie typowo po podpaleniu. Takiej sytuacji nie ma opisanej NIGDZIE a przestudiowałem instrukcję, erratę, FAQ, bgg i to forum. Na forach oczywiście to wszystko kwestia interpretacji i logiki zapisu, którego czarno na białym niestety nie ma i to jest duży błąd.

Wg instrukcji kocioł jest uszkodzony jak jest umieszczony ostatni znacznik zepsucia i wówczas kładziesz planszę mrozu. Podpalenie nie nakazuje dołożyć żadnego znacznika a jedynie to dane pomieszczenie jest do końca gry wyłączone i nie do użytku. W przypadku kotłowni jeśli wcześniej był już tam mróz a później zostało podpalone to podejrzewam, że doliczasz mróz do końca toru a jeśli nie było mrozu to go już nie umieszczasz bo nie możesz już tam wejść.
Wybacz, ale to co piszesz jest wysoce nielogiczne. Instrukcja mówi o zniszczonym pomieszczeniu w jasny sposób. Dopisek dla Kotłowni jest tylko dlatego, że inne pomieszczenia, które dostają żetony uszkodzeń można naprawiać nawet jeśli ich tor uszkodzeń się zapełni. Kotłownia jest wyjątkiem. Kiedy tor się zapełni zostaje Zniszczona. Tak samo jak się ją spali zostaje Zniszczona. A kiedy zostaje zniszczona kładzie się planszetkę Mrozu.
ODPOWIEDZ