Barrage - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Barrage

Post autor: buhaj »

Czy budując podstawę, jako bonus zrealizowanego kontraktu, dopłacam 3 kasy umieszczając na "czerwonym"?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Barrage

Post autor: mat_eyo »

Tak, jeśli wystawiasz jakąś konstrukcję za darmo jako nagrodę (podstawę albo elektrownię), to musisz dopłacić 3 kasy za wystawienie na czerwonym polu.
Petr
Posty: 110
Rejestracja: 31 sie 2015, 18:36
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 56 times
Been thanked: 10 times

Re: Barrage

Post autor: Petr »

Też tak grałem, ale skąd wiadomo, że tak jest? Tekst o dopłacaniu trzech kredytów znajduje się przy 5. punkcie akcji budowy i ma zastosowanie "jeśli budujesz". Natomiast kontrakt dający w nagrodę podstawę należy czytać (wg załącznika 1.*) jako "umieść". Wiemy też, że "zbuduj" i "umieść" nie są pojęciami równoważnymi, bo umieszcza się także (ale nie buduje) maszyny, krople wody czy kafle technologii. Może zamysł autorów był taki, żeby bonusowe wstawki były w pełni darmowe?

*swoją drogą, w tym samym załączniku jedno wstawianie kanału jest nazwane "umieść", a inne "zbuduj"
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Barrage

Post autor: mat_eyo »

Petr pisze: 25 wrz 2020, 11:41 Też tak grałem, ale skąd wiadomo, że tak jest? Tekst o dopłacaniu trzech kredytów znajduje się przy 5. punkcie akcji budowy i ma zastosowanie "jeśli budujesz". Natomiast kontrakt dający w nagrodę podstawę należy czytać (wg załącznika 1.*) jako "umieść". Wiemy też, że "zbuduj" i "umieść" nie są pojęciami równoważnymi, bo umieszcza się także (ale nie buduje) maszyny, krople wody czy kafle technologii. Może zamysł autorów był taki, żeby bonusowe wstawki były w pełni darmowe?

*swoją drogą, w tym samym załączniku jedno wstawianie kanału jest nazwane "umieść", a inne "zbuduj"
https://boardgamegeek.com/thread/224181 ... 9#32827139
Petr
Posty: 110
Rejestracja: 31 sie 2015, 18:36
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 56 times
Been thanked: 10 times

Re: Barrage

Post autor: Petr »

Tak przypuszczałem. Niestety, jest to wytłumaczenie na zasadzie "tak, bo tak", z instrukcji to nie wynika. Ale dzięki!
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Barrage

Post autor: Dziami »

Takie pytanie apropo kafelka punktacji końcowej, gdzie punktujemy za najmniej budowli w jakimś regionie....
Czy jesli wystawie w jakims regionie zero budynków jako jedyny to zgarniam pierwsze miejsce?
Kolega chciał to interpretować na zasadzie tygrysa i eufrata trochę, czyli równomiernie sie rozłożył na planszy i stwierdził, że on ma bonus z kafla bo ma najmniej w jakimkolwiek regionie gdzie ktos ma więcej... Dla mnie pokrętna logika dlatego pytam jak Wy gracie.
Grzess0
Posty: 146
Rejestracja: 20 sty 2020, 15:25
Has thanked: 52 times
Been thanked: 46 times

Re: Barrage

Post autor: Grzess0 »

Dziami pisze: 26 wrz 2020, 01:12 Takie pytanie apropo kafelka punktacji końcowej, gdzie punktujemy za najmniej budowli w jakimś regionie....
Czy jesli wystawie w jakims regionie zero budynków jako jedyny to zgarniam pierwsze miejsce?
Kolega chciał to interpretować na zasadzie tygrysa i eufrata trochę, czyli równomiernie sie rozłożył na planszy i stwierdził, że on ma bonus z kafla bo ma najmniej w jakimkolwiek regionie gdzie ktos ma więcej... Dla mnie pokrętna logika dlatego pytam jak Wy gracie.
Ja rozumiem to tak:
Liczycie wszystkie budowle we wszystkich regionach OSOBNO. Porównujecie najniższą z wartości i ten, który ma najwięcej zajmuje 1 miejsce. Czyli dążycie do równomiernej rozbudowy by minimalna z tych 3 wartości nie odbiegała za bardzo od średniej.

Np. Gracz1 ma 1 budowle w górach, 4 na nizinach i 3 na wyżynach, a Gracz2 ma 2 na nizinach, 3 w górach i 2 na wyżynach.
Więc Gracz1 ma tylko 1 budowle liczącą sie do celu, Gracz2 ma aż 2 więc wygrywa ten cel i dostaje 15 pkt, a Gracz1 10 pkt jako drugi.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Barrage

Post autor: Tomzaq »

Grzess0 pisze: 26 wrz 2020, 07:50
Dziami pisze: 26 wrz 2020, 01:12 Takie pytanie apropo kafelka punktacji końcowej, gdzie punktujemy za najmniej budowli w jakimś regionie....
Czy jesli wystawie w jakims regionie zero budynków jako jedyny to zgarniam pierwsze miejsce?
Kolega chciał to interpretować na zasadzie tygrysa i eufrata trochę, czyli równomiernie sie rozłożył na planszy i stwierdził, że on ma bonus z kafla bo ma najmniej w jakimkolwiek regionie gdzie ktos ma więcej... Dla mnie pokrętna logika dlatego pytam jak Wy gracie.
Ja rozumiem to tak:
Liczycie wszystkie budowle we wszystkich regionach OSOBNO. Porównujecie najniższą z wartości i ten, który ma najwięcej zajmuje 1 miejsce. Czyli dążycie do równomiernej rozbudowy by minimalna z tych 3 wartości nie odbiegała za bardzo od średniej.

Np. Gracz1 ma 1 budowle w górach, 4 na nizinach i 3 na wyżynach, a Gracz2 ma 2 na nizinach, 3 w górach i 2 na wyżynach.
Więc Gracz1 ma tylko 1 budowle liczącą sie do celu, Gracz2 ma aż 2 więc wygrywa ten cel i dostaje 15 pkt, a Gracz1 10 pkt jako drugi.
Wg mnie w powyższym przykładzie cel wygrywa gracz 1. Kafel dotyczy liczenia tylko w jednym dowolnym regionie, więc gdyby jakiś gracz nie miał żadnych budowli w jakimś regionie to wygrywa cel. Tak to rozumiem.
Who is John Galt?
Posiadam
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Barrage

Post autor: buhaj »

Też się nad tym zastanawiam. Moim zdaniem wygrywa gracz 1. Co stawia ten cel w gatunku beznadziejnych
Grzess0
Posty: 146
Rejestracja: 20 sty 2020, 15:25
Has thanked: 52 times
Been thanked: 46 times

Re: Barrage

Post autor: Grzess0 »

Wygrywa ten kto ma WIĘCEJ konstrukcji w regionie w którym ma ich NAJMNIEJ czyli że dążysz by mieć wszędzie równomiernie a nie by gdzieś mieć zero
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Barrage

Post autor: buhaj »

W ten sposób. No to zmienia postać rzeczy. Ale do jasnej cholery nie jest to dobrze opisane w instrukcji
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Barrage

Post autor: Dziami »

Odpowiedzi interesujące, ale sprecyzujmy...
Mi chodziło o kafelek, który w instrukcji jest w środkowym rzędzie po prawej stronie...

Generalnie skłaniam się ku takiej interpretacji jak Tomzaq.

Zresztą... Jak w takim razie interpretować ten po lewej?

Słabo jest wyjaśnione co autor miał na myśli.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Barrage

Post autor: Nidav »

Ten po lewej skupia się na koncentracji w danym regionie - czyli patrzy się gdzie się na najwięcej konstrukcji i to jest wynik. Czyli mając 5 w górach, 3 na wyżynach, 2 na równinach ostateczny wynik to 5.
Ten po prawej skupia się na równomiernym rozwoju, czyli postawieniu podobnej liczby konstrukcji na wszystkich 3 regionach. Zatem mając 5 w górach, 3 na wyżynach i 2 na równinach, ostateczny wynik to 2.
Nie wiem gdzie tu jest nawet jakieś pole na nadinterpretację - gracze nie wybierają sobie który region im punktuje, bo przecież to by było bez sensu.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Barrage

Post autor: Dziami »

Nidav no właśnie interpretując to jak Tomzaq nie skupiamy się na równomiernym rozwoju. I ciężko mi ten kafel inaczej interpretowac. Znaczy, ze gdybym miał w górach 5, na pagórkach 0 i na nizinach 5 to mój najniższy wynik to 0. Nie widzę tu zrównoważonego rozwoju jak w Tygrysie i Eufracie.

Nasunęło mi się kolejne pytanie:
Czy jeśli korzystam ze specjalnej zdolności z czarnej planszy (bodajże Niemcy) i odpalam drugą produkcję to czy mogę zrealizować drugi kontrakt za tą dodatkową produkcję?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Barrage

Post autor: Tomzaq »

Moesz zrealizować drugi kontrakt
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Barrage

Post autor: Nidav »

Dziami pisze: 26 wrz 2020, 17:08 Nidav no właśnie interpretując to jak Tomzaq nie skupiamy się na równomiernym rozwoju. I ciężko mi ten kafel inaczej interpretowac. Znaczy, ze gdybym miał w górach 5, na pagórkach 0 i na nizinach 5 to mój najniższy wynik to 0. Nie widzę tu zrównoważonego rozwoju jak w Tygrysie i Eufracie.
Od samego początku wiesz, że masz rozwijać się równomiernie na wszystkich trzech regionach, zatem to coś, co musisz brać pod uwagę już na starcie. Stawiając po pięć konstrukcji w dwóch regionach i ignorując trzeci automatycznie, czysto obiektywnie nie rozwijasz się równomiernie. Tygrys i Eufrat to jednak kompletnie inna, specyficzna w zasadach gra - próba przerzucenia jej interpretacji na Barrage nie ma większego sensu.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Barrage

Post autor: Dziami »

Zgadzam się, że TiE to inna gra. Chodziło o samą zasadę równomiernego rozwoju.
To co piszesz o równomiernym rozwoju to prawda (a raczej być może prawda bo grałem dwa razy i nie wiem czy to jest konieczne do wygranej), ale nijak się ma do interpretacji tego kafla. Bo jeśli działa tak jak to rozumiemy z kolegą Tomzaq, to ten cel jest wrecz zaprzeczeniem równomiernego rozwoju...
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Barrage

Post autor: Nidav »

Tylko problemem jest tu to, że rozumiecie to źle ^^ Nie mam na podorędziu polskiej instrukcji, zatem zacytuję angielską:
All the structure pieces (of any type) in the area of the Map (Mountains, Hills or Plains) where you have built the least structure pieces
Liczysz wszystkie swoje konstrukcje w regionie, w którym masz najmniej konstrukcji. I to jest Twój wynik końcowy. Tyle. Stricte porównujesz liczbę konstrukcji. To widać od razu który kafel co premiuje - jeden koncentrację w danym regionie, drugi równomierny rozwój. Przy waszej interpretacji oba kafle punktowałyby w zasadzie to samo, czyli stawianie jak najwięcej budynków w jednym regionie, olewając inne.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Barrage

Post autor: Dziami »

Nidav i wszystko by było jasne gdyby tez w angielskiej instrukcji (w polskiej również dało sie to napisać tak, żeby nie pozostawiać pola do interpretacji)zamiast "all" użyto słowa "most" :)
Ergo jesli to tak działa to jest zasada wręcz wycięta z EiT.
Grzess0
Posty: 146
Rejestracja: 20 sty 2020, 15:25
Has thanked: 52 times
Been thanked: 46 times

Re: Barrage

Post autor: Grzess0 »

Jeszcze tak może dopowiem:
ZAWSZE wygrywa cel ten kto ma NAJWIĘCEJ konstrukcji spełniających warunek. (Chociaż w instrukcji to napisali dość chaotycznie)
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Barrage

Post autor: Dziami »

Tomzaq no właśnie też mi się tak wydawało dopóki nie przeczywałem na blogu znadplanszy, że ta zdolność świetnie się kombuje z dyrektorem z dodatku, który na to pozwala...

Jeszcze jedno pytanko. Jedna pani dyrektor ma nadrukowane 9 dolców na planszetce. Jest to jedyna postać, która zaczyna z dodatkową kasą, czy jakiś błąd w druku?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Barrage

Post autor: mat_eyo »

Dziami pisze: 26 wrz 2020, 23:58 Jeszcze jedno pytanko. Jedna pani dyrektor ma nadrukowane 9 dolców na planszetce. Jest to jedyna postać, która zaczyna z dodatkową kasą, czy jakiś błąd w druku?
Ta jedna zaczyna z większą liczbą kasy.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Barrage

Post autor: Dziami »

mat_eyo pisze: 27 wrz 2020, 05:07 Ta jedna zaczyna z większą liczbą kasy.
Dzięki.
Kolejna rzecz w instrukcji, którą zwalili. Nigdzie nie jest to opisane, a wystarczyło napisać "weź zasoby startowe zgodnie z planszą dyrektora..."
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Barrage

Post autor: Fiacik »

Jest taki kafel zaawansowanej technologii, który pozwala zbudować kanał i uzyskać produkcję energii 2 x wartość kanału. Można wtedy wykonać kontrakt, ale czy doliczamy bonus +1 energii za produkcję po odblokowaniu 2 elektrownii, czy działa to tylko przy produkcji w turbinach?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Barrage

Post autor: Nidav »

Fiacik pisze: 27 wrz 2020, 20:08 Jest taki kafel zaawansowanej technologii, który pozwala zbudować kanał i uzyskać produkcję energii 2 x wartość kanału. Można wtedy wykonać kontrakt, ale czy doliczamy bonus +1 energii za produkcję po odblokowaniu 2 elektrownii, czy działa to tylko przy produkcji w turbinach?
Bonus z planszetki dotyczy tylko i wyłącznie produkcji z elektrowni, kiedy produkuje się faktycznie energię przez elektrownie (czyli kiedy jest ikona turbiny).
ODPOWIEDZ