Barrage - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Bulva »

Przepraszam, jeśli pytam w złym miejscu.
Czy jest dostępna instrucja (pdf) Barrage w polskiej wersji językowej dotycząca gry solo - Automa ???
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Bulva »

Właśnie odebrałem przesyłkę z Barrage ;-)
W końcu mam też polską instrukcję Automy.
W zasadzie na etapie czytania intsrukcji wszystko jest dla mnie jasne z wyjątkiem dwóch ostatnich kryterów budowania przez Automę Elektrowni (tabelka strona 11).
Bardzo proszę cierpliwą osobę o wyjaśnienie mi dwóch ostatnich podwójnych symboli ze str 11 instrukcji AI.
Z polskiego na polski ;-)

1a) - "Elektrownia, z której Krople Wody spływają naturalnie (przez zbiorniki bez innych Tam) do własnej Tamy" - ok. to jest dla mnie zupełnie jasne
1b) - " W PRZECIWNYM WYPADKU
Elektrownia, z której Krople Wody nie spływają pośrednio (przez zbiorniki) do Tamy przeciwnika"
- co rozumieć pod pojęciem "pośrednio" (nie władam angielskim, ale wydaje mi się, że w wersji angielskiej jest zwrot "bezpośrednio" : "A Powerhouse not directly feeding (through basins) an opponent Dam.")

Jest duża róznica między "pośrednio", a "bezpośrednio" w tym wypadku (!)

Jak to dokładnie mam rozpatrywać ???

---
2a) -"Elektrownia, z której Krople Wody spływają pośrednio (przez rzeki) do Tamy przeciwnika" <--- to już mnie kompletnie rozwaliło ;-). Ikona 2a) jest identyczna jak w 1b), a w opisie brak zwrotu "..nie spływają..." , a jest ".. spływają ..." - to już jest zupełnie inne znaczenie (!!!)

I dlaczego tu jest "przez rzeki" a nie "przez zbiorniki" - czym to się różni ???

2b) - " W PRZECIWNYM WYPADKU
Elektrownia, z której Krople Wody spływają naturalnie (przez rzeki bez innych Tam) do własnej Tamy"


Znowu: ikona 2b) jest identyczna, jak w 1a), a opis zupełnie inny.
Czym różni się sformułowanie "spływają pośrednio" (lub może powinno być "bezpośrednio" ;-) ) od sformułowania: "spływają naturalnie" ???


===
I na koniec wątpliwość. Jak rozumieć zwrot " W PRZECIWNYM WYPADKU..." ?
Skoro jest to jedno kryterium tzn, że mają być spełnione oba warunki 1a) i 1b), czy też: gdy nie może być spełnioe 1a) wtedy sprawdź 1b) ???


Ileż tu niejasności ...

Na forum bgg jest też kilka wątków dotyczących tego zagadnienia, ale używając tłumacza google wychodzi zupełny bełkot --> zero szansy abym coś z tego zrozumiał. ;-)

Dlatego bardzo, bardzo ładnie proszę o pomoc w zrozumieniu tych niuansów.
Jdn
Posty: 289
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Jdn »

Rozpatrujesz to po kolei i polecam przeczytać dodać po każdym sobie pytanie czy któreś miejsce to spełnia, Polecam obejrzeć na youtube kanał solo a ja teraz testuje takie cudo: https://www.lazysoftware.org/barrage/
Jeden z graczy to napisał i to rozwiązuje za Ciebie ten problem. Może Ci pomóc w nauce.

Osobiście nie rozpatruję tych opisow bez konkretnego przypadku na mapie, bo nie warto i ciężko zrozumieć.

Jak masz 1a to szukasz miejsca na mapie gdzie masz elektrownie a pod nikt nie zbudował jeszcze tamy. Jak znalazłeś to koniec. Naturalnie czyli nie przez kanał czy tamę. Jak nie ma takiego to masz drugą część w przeciwnym przypadku i znów szukasz takiego miejsca co spełnia to. Jak nie to następny warunek itd. Tutaj jest to dość jasne po max jednej partii. Premiowane masz to że jak wyprodukjesz to opłaca się znów za elektrownia postawić tamę. I znów kanał i elektrownię. Wtedy z jednej kropli wody możesz produkować prąd wiele razy. Kropli przeważnie zawsze jest za mało.

P.s. pośrednio czyli przelewają się przez tamy.
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Bulva »

Jdn pisze: 01 sie 2022, 22:39 P.s. pośrednio czyli przelewają się przez tamy.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Dzisiaj grałem po raz kolejny i pojwił się dokładnie ten problem ze zwrotem "pośrednio" vs "bezpośrednio" przy budowie Elektrowni AI.
Moja Tama była na szlaku naturalnego spływu kropel ze klasyfikowanej do budowy Elektroni AI, ale nie bezpośrednio, lecz poniżej jego Tamy.
Jeśli zastosowałbym sformułowanie "bezpośrednio" - wtedy to miejsce na budowę jego elekrowni nie byłoby klasyfikowane.
Ale jeśli zastosowałbym sformułowanie "pośrednio" (czyli za jego Tamą) - wtedy to miejsce na budowę jego elekrowni byłoby już klasyfikowane, jako potencjalne do budowy Elektrowni AI.

Generalnie chodzi o to, że (o ile dobrze tłumaczę instrukcję angielską) - tam jest sformułowanie "bezpośrednio", zaś w polskiej instrukcji jest "pośrednio".
Wersja angielska: "A Powerhouse not directly feeding (through rivers) an opponent Dam"
Wersja polska: "Elektrownia z której Krople Wody nie spływają pośrednio (przez rzeki) do Tamy przeciwnika"
I teraz pytanie, która opcja jest poprawna ???
Jdn
Posty: 289
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Jdn »

Tam masz not directly a to znaczy nie bezpośrednio dosłownie, ale tutaj chyba bardziej znaczy przeciwne do bezpośrednio czyli pośrednio.
Pamiętaj, że Polska instrukcja uwzględniała jeszcze odpowiedzi autorów. Wg mnie jest lepsza niż angielska. Gra jest fajna ale niestety obsługa autom zajmuje kupę czasu, ja na razie widzę że jedna automa to conajmniej +40-60min do całej gry. Granie na normalnej mapie z 1 automa nie ma sensu jest za luźno. Z dwoma już jest znacznie lepiej.
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Bulva »

Jeszcze raz bardzo dziękuję. To ma sens, że trzeba to rozumieć, jako "pośrednio".
Na razie zagrałem 3 partie z automą. Jest generalnie bardzo OK i jej ruchy są na ogół jasne, zrozumiałe i intuicyjne, poza zaledwie kilkoma takimi różnymi właśnie ;-)
Faktem jest, że partia to u mnie 3h, a V runda to jest już na zupełne dobicie mojego biednego mózgu, ale jest fajnie.;-)
Słyszałem, że ponoć najlepsza zabawa jest, gdy się gra z 2 Automami. Narazie chcę się poczuć pewnie ucząc się gry i ruchów AI. Potem z peewnością spróbuję z dwoma Automami.
Dzięki.
Jdn
Posty: 289
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Jdn »

Zobacz sobie czy nie warto z bgg wydrukować nawet na zwykłych kartkach A4 mapy na 2osoby. Wtedy jest ciaśniej i szybciej idą decyzje, mniej wyborów masz Ty i mniej do rozpatrzenia dla automy. Dodatkowo jest zbiórka na nowy dodatek i mapę Nilu i doradców, oni poprzednio byli dostępni tylko na Kickstarterze, Polecam przemyśleć. Dodatkowo ja na razie nie otworzyłem ale już mam dodatek Leeghwater. Wiele osób twierdzi że w oryginale gra była z nim i go wyjęto z niej. Podobno na nim można wykręcać ponad 200pkt, na bazie podobno max 180. Ja na razie raz miałem 148pkt. A karty automy uwzględniają też dodatek.
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Bulva »

Oglądałem rozgrywkę z dodatkiem Leeghwater - bardzo fajna sprawa. Myślę o tym, ale nie wiem, czy to nie za dużo szczęścia dla gry z Automą ?
Widziałem także ciaśniejszą mapę na 2 os. (do wydrukowania) na bgg. Ale ona nie uwzględnia do końca Automy - np jak analizować kody z kart pomocy, skoro iość dostępnych na mapie pól jest inna ?
Twoje wyniki są dla mnie obecnie całkowicie poza zasięgiem ;-). Wczoraj udało mi się przekroczyć 116 pkt ( i to też nie jestem pewny, czy nie oszukałem niechcący automy) :wink: ;-)
Skiborg
Posty: 60
Rejestracja: 01 gru 2014, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: Barrage

Post autor: Skiborg »

Nidav pisze: 26 wrz 2020, 17:29 Tylko problemem jest tu to, że rozumiecie to źle ^^ Nie mam na podorędziu polskiej instrukcji, zatem zacytuję angielską:
All the structure pieces (of any type) in the area of the Map (Mountains, Hills or Plains) where you have built the least structure pieces
Liczysz wszystkie swoje konstrukcje w regionie, w którym masz najmniej konstrukcji. I to jest Twój wynik końcowy. Tyle. Stricte porównujesz liczbę konstrukcji. To widać od razu który kafel co premiuje - jeden koncentrację w danym regionie, drugi równomierny rozwój. Przy waszej interpretacji oba kafle punktowałyby w zasadzie to samo, czyli stawianie jak najwięcej budynków w jednym regionie, olewając inne.
No dobra, czyli jeszcze raz żebym to dobrze zrozumiał: Gracz A ma najmniej konstrukcji w górach - 2. Gracz B ma najmniej konstrukcji na Równinach: 1. 15 pkt dostaje Gracz A bo ma wyższy wynik?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Barrage

Post autor: bogas »

Skiborg pisze: 19 wrz 2022, 20:27
Nidav pisze: 26 wrz 2020, 17:29 Tylko problemem jest tu to, że rozumiecie to źle ^^ Nie mam na podorędziu polskiej instrukcji, zatem zacytuję angielską:
All the structure pieces (of any type) in the area of the Map (Mountains, Hills or Plains) where you have built the least structure pieces
Liczysz wszystkie swoje konstrukcje w regionie, w którym masz najmniej konstrukcji. I to jest Twój wynik końcowy. Tyle. Stricte porównujesz liczbę konstrukcji. To widać od razu który kafel co premiuje - jeden koncentrację w danym regionie, drugi równomierny rozwój. Przy waszej interpretacji oba kafle punktowałyby w zasadzie to samo, czyli stawianie jak najwięcej budynków w jednym regionie, olewając inne.
No dobra, czyli jeszcze raz żebym to dobrze zrozumiał: Gracz A ma najmniej konstrukcji w górach - 2. Gracz B ma najmniej konstrukcji na Równinach: 1. 15 pkt dostaje Gracz A bo ma wyższy wynik?
Dokładnie tak.
STUDENT85M
Posty: 34
Rejestracja: 11 lut 2020, 09:57
Has thanked: 1 time

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: STUDENT85M »

Witajcie, przystąpiłem do nauki zasad Barrage zaczecony świetnymi ocenami zwłaszcza pod kątem gry w pojedynkę . Z racji na to, że zasady automy są tu dosyć skomplikowane to najpierw starałem się przez kilka rund nauczyć ruchów w oparciu o kafle automy. Jednakże niektóre zasady(te zaznaczone na czerowno są dla mnie niezrozumiałe) czy ktoś z Was mógłby mi wyjaśnić dobrze na przykładach w jaki sposób rozpatrywać te zasady? (byłbym wdzięczny np za screena mapy i zaznaczenie miejsc w których można budować poszczególne
konstrukcje)
Obrazek
Jdn
Posty: 289
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Jdn »

Polecam obejrzeć z dwie gry solo od razy Ci się wyjaśni. Słowo klucz często używane naturalnie, czyli leci samo bez tam czy kanałami które budujesz. Tego nie da się tak łatwo wytłumaczyć, ale polecam wbić sobie stronę z tego wątku i Ci podpowie co teraz robi automa.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: michal2014 »

LongJohn pisze: 19 wrz 2020, 22:07 Odpalasz od razu, a potem w fazie przychodu
"Re: Barrage (Simone Luciani)
Post autor: magnetfix » sobota, 19 wrz 2020, 21:58

Pytanie: czy po odsłonięciu na planszetce karty spółki dochodu (np w postaci obrotu koła) od razu odpalam ten dochód czy dopiero przy fazie przychodu?"

Hej.
Gdzie to jest w instrukcji ? Jest napisane, ze te bonusy dostaje się tylko w fazie przychodu.
CZyżbym czegoś nie doczytał i źle grał ?
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: bogas »

michal2014 pisze: 11 gru 2022, 00:54
LongJohn pisze: 19 wrz 2020, 22:07 Odpalasz od razu, a potem w fazie przychodu
"Re: Barrage (Simone Luciani)
Post autor: magnetfix » sobota, 19 wrz 2020, 21:58

Pytanie: czy po odsłonięciu na planszetce karty spółki dochodu (np w postaci obrotu koła) od razu odpalam ten dochód czy dopiero przy fazie przychodu?"

Hej.
Gdzie to jest w instrukcji ? Jest napisane, ze te bonusy dostaje się tylko w fazie przychodu.
CZyżbym czegoś nie doczytał i źle grał ?
Nie doczytałeś i grasz źle. Wyraźnie jest napisane w instrukcji, że dostajesz je w chwili odkrycia i potem w fazie przychodu.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: michal2014 »

Faktycznie. Strona 13. Zmyliły mnie 2 filmy tutoriale na YT, które o tym nie wspominają i strona instrukcji wyjaśniająca fazę przychodu.
DZieki. To wiele zmienia. :D



quote=bogas post_id=1525609 time=1670717924 user_id=2131]
michal2014 pisze: 11 gru 2022, 00:54
LongJohn pisze: 19 wrz 2020, 22:07 Odpalasz od razu, a potem w fazie przychodu
"Re: Barrage (Simone Luciani)
Post autor: magnetfix » sobota, 19 wrz 2020, 21:58

Pytanie: czy po odsłonięciu na planszetce karty spółki dochodu (np w postaci obrotu koła) od razu odpalam ten dochód czy dopiero przy fazie przychodu?"

Hej.
Gdzie to jest w instrukcji ? Jest napisane, ze te bonusy dostaje się tylko w fazie przychodu.
CZyżbym czegoś nie doczytał i źle grał ?
Nie doczytałeś i grasz źle. Wyraźnie jest napisane w instrukcji, że dostajesz je w chwili odkrycia i potem w fazie przychodu.
[/quote]
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
fastsync1
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2022, 08:17
Has thanked: 3 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: fastsync1 »

Zagrałem dwa razy Niemcami i wygląda jakby zdolność przy 3 poziomie elektrowni jest op w porównaniu do innych.
Czy ja dobrze rozumie, że mogę dwukrotnie wykonać akcję produkcji?
Tzn wykonuję akcje produkcji załóżmy z jedną kropelką i dostaje kontrakt, a potem kropla spada niżej i ja znowu mogę wykonać akcję produkcji z tą dodatkową kroplą i wykonać znowu kontrakt?
Możliwość wykonania dwóch kontraktów, zarządzanie wodą itp. to wygląda na coś strasznie broken. Niemcy przy obu grach miały dwukrotną przewagę nad innymi.
fastsync1
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2022, 08:17
Has thanked: 3 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: fastsync1 »

I pytanie czy jak Niemcy mają zdolność do dwukrotnego zagrania produkcji to czy za każdym razem muszę stawiać ludzików? Czy tylko raz wysyłam ludzików na produkcję, a wykonuję ją dwukrotnie?
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Void »

Przecież gdyby trzeba było dwukrotnie stawiać pracowników to by nie była żadna specjalna umiałka, każdy tak może (tylko oczywiście w kolejnej turze) :D

Generalnie wygląda to następująco uruchamiasz normalnie produkcję z wykorzystaniem modyfikatorów plus/minus. Po rozpatrzeniu tej produkcji (wraz ze spływem wody z elektrowni) możesz od razu wykonać kolejną produkcję bez modyfikatorów (po prostu krople razy wartość kanału). Niemcy mają łatwiej przy wykonywaniu wielu mniejszych kontaktów ale np Francja ma łatwiej przy realizacji dużych kontraktów.
fastsync1
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2022, 08:17
Has thanked: 3 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: fastsync1 »

Ale porownajmy dwie zdolności, bo może ja czegoś nie rozumiem:
Niemcy - dodatkowa produkcja
Włochy - dodatkowe 3 energii

Włochy wykonują akcje produkcji i wytwarzają 10 energii i biorą kontrakt o tej mocy i ustawiają się na torze energii na poziomie 13, bo mają zdolność +3 energii.

Niemcy wykonując akcje produkcji i wytwarzają 10 energii i biorą kontrakt o tej mocy. Następnie wykonują znowu akcję produkcji z innej elektrowni i wytwarzają 6 energii i biorą kontrakt o tej mocy.

Czyli ja dobrze rozumiem po fazie produkcji Niemcy są na poziomie energii równej 16 vs 13 Włochów i mają dodatkowy kontrakt wykonany?
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: wajwa »

Żeby porównywać poszczególne zdolności , trza by jeszcze wziąść pod uwagę kiedy z nich korzystasz :wink:
Czasem fajne są dwie produkcje z jednej akcji , w innym momencie gry przyda się "+3" ...
Zależy od partii , każda jest inna 8)
Always look on the bright side of life
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Lancelot »

Czy jeśli automa buduje jakiś obiekt, to czy są brane pod uwagę również pola z czerwoną obwódką i dodatkowym kosztem? Pomimo, że na kafelku umiejscowienia nie ma czerwonej obwódki, ale samo pole spełnia warunki.
Przykład: budowany obiekt musi być połączony z kanałem automy. Zwykłe miejsce jest zajęte, ale sąsiaduje bezpośrednio z polem czerwonym również spełniającym ten warunek.
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: piterro88 »

Lancelot pisze: 23 sie 2023, 12:18 Czy jeśli automa buduje jakiś obiekt, to czy są brane pod uwagę również pola z czerwoną obwódką i dodatkowym kosztem? Pomimo, że na kafelku umiejscowienia nie ma czerwonej obwódki, ale samo pole spełnia warunki.
Przykład: budowany obiekt musi być połączony z kanałem automy. Zwykłe miejsce jest zajęte, ale sąsiaduje bezpośrednio z polem czerwonym również spełniającym ten warunek.
Tak, automa może budować na polu z czerwoną obwódką.
Najpierw rozpatrujesz po kolei wszystkie kryteria aby zdefiniować zbiornik, który je spełnia. Następnie, o ile któreś z kryteriów nie zawęża wyboru do pól z czerwoną obwódką, to:
- jeśli jest dostępne tylko darmowe pole - automa buduje na darmowym,
- jeśli jest dostępne tylko pole z czerwoną obwódką - automa buduje na nim i płaci koszt,
- jeśli są dostępne obydwa pola, darmowe i płatne - automa wybiera darmowe (jeśli żadne z kryteriów nie mówiło inaczej).

Poniżej linki do wątków BGG, w których autor wyjaśnia tą sytuację:
https://boardgamegeek.com/thread/233212 ... 7#33604487
https://boardgamegeek.com/thread/231972 ... 5#33458365
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: piterro88 »

Witam,

Również mam pytanie odnośnie automy:
Załóżmy, że Automa ma wybudować kanał, posiada 6 koparek. Nie ma możliwości domknięcia żadnego systemu.
Pierwsze kryterium to 'Kanał o drugiej najwyższej wartości spośród dostępnych, w przeciwnym wypadku kanał o najwyższej wartości'.
Przyjmując w tej sytuacji, że wszystkie kanały o wartości 2 są już zajęte to:
a) Automa będzie chciała wybudować kanał o wartości 1 (jako druga najwyższa wartość spośród dostępnych)?
b) Automa wybuduje kanał o wartości 3, czyli odpala się 'przeciwny wypadek', ponieważ biorąc pod uwagę 6 koparek to druga najwyższa wartość byłaby 2, ale są onę zajęte, więc Automa buduje kanał o najwyższej wartości?
Jdn
Posty: 289
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: Jdn »

piterro88 pisze: 23 sie 2023, 18:11 Witam,

Również mam pytanie odnośnie automy:
Załóżmy, że Automa ma wybudować kanał, posiada 6 koparek. Nie ma możliwości domknięcia żadnego systemu.
Pierwsze kryterium to 'Kanał o drugiej najwyższej wartości spośród dostępnych, w przeciwnym wypadku kanał o najwyższej wartości'.
Przyjmując w tej sytuacji, że wszystkie kanały o wartości 2 są już zajęte to:
a) Automa będzie chciała wybudować kanał o wartości 1 (jako druga najwyższa wartość spośród dostępnych)?
b) Automa wybuduje kanał o wartości 3, czyli odpala się 'przeciwny wypadek', ponieważ biorąc pod uwagę 6 koparek to druga najwyższa wartość byłaby 2, ale są onę zajęte, więc Automa buduje kanał o najwyższej wartości?
B) "...w przeciwnym wypadku kanał o najwyższej wartości'."
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Barrage - pytania i wątpliwości

Post autor: piterro88 »

Jdn pisze: 23 sie 2023, 18:38
piterro88 pisze: 23 sie 2023, 18:11 Witam,

Również mam pytanie odnośnie automy:
Załóżmy, że Automa ma wybudować kanał, posiada 6 koparek. Nie ma możliwości domknięcia żadnego systemu.
Pierwsze kryterium to 'Kanał o drugiej najwyższej wartości spośród dostępnych, w przeciwnym wypadku kanał o najwyższej wartości'.
Przyjmując w tej sytuacji, że wszystkie kanały o wartości 2 są już zajęte to:
a) Automa będzie chciała wybudować kanał o wartości 1 (jako druga najwyższa wartość spośród dostępnych)?
b) Automa wybuduje kanał o wartości 3, czyli odpala się 'przeciwny wypadek', ponieważ biorąc pod uwagę 6 koparek to druga najwyższa wartość byłaby 2, ale są onę zajęte, więc Automa buduje kanał o najwyższej wartości?
B) "...w przeciwnym wypadku kanał o najwyższej wartości'."
Hm.. a nie powinno to być tak, że jeszcze przed rozważeniem kryterium powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno ilość koparek Automy, jak i dostępność pól na planszy i dopiero wtedy przystąpić do stworzenia hierarchii wartości kanałów? Wówczas pasowałaby wersja A, ponieważ dostępność pól wyklucza kanały wartości 2 jeszcze przed rozważeniem tego kryterium. Natomiast w wersji B opieramy się tylko na ilości koparek Automy.
ODPOWIEDZ