Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: PytonZCatanu »

Pomnik pisze: 26 lis 2023, 17:00 Projektuje insert ale mam małe doświadczenie - grając z dodatkami to ile, przeciętnie, kart (imperium i intrygi) ma się na koniec gry? :D
Wiem że taktyki i strategie są różne, chodzi mi o przybliżona ilość.
Dlaczego ilość kart na koniec gry ma wpływ na zaprojektowanie insertu? Nie widzę związku 😊
Pomnik
Posty: 308
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 149 times
Been thanked: 103 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Pomnik »

PytonZCatanu pisze: 26 lis 2023, 17:02
Pomnik pisze: 26 lis 2023, 17:00 Projektuje insert ale mam małe doświadczenie - grając z dodatkami to ile, przeciętnie, kart (imperium i intrygi) ma się na koniec gry? :D
Wiem że taktyki i strategie są różne, chodzi mi o przybliżona ilość.
Dlaczego ilość kart na koniec gry ma wpływ na zaprojektowanie insertu? Nie widzę związku 😊
Elementem insertu są planszetki. Planszetki mają sloty na talie. Sloty muszą być odpowiednio wysokie żeby talie z nich nie uciekały.
Zakładam że talia na koniec gry jest większa niż na początku więc uznałem że będzie to dobry wyznacznik.

Panie, ja projektuje, nie Pan :D
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 79 times
Been thanked: 46 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: flissak »

itsthisguyagain pisze: 26 kwie 2023, 13:49
autopaga pisze: 26 kwie 2023, 12:57 Albo do zaprzestania kupowania kolejnych dodatków ;) Ponieważ czasem to wpływa na to że tytuł jest już zbyt uciążliwy do ogarniania np. setupu lub przypominania sobie zasad w 4 osobnych instrukcjach.
Jak dla mnie dodatki się super zazębiają i zasady są logiczne i spójne.

Największy problem mamy z pamiętaniem o darmowym żolnierzu za kontrolę obszaru a to zasada z podatawy
Dobrze wiedzieć po 5 rozgrywkach, że istnieje taka zasada lol BTW ZNACZNIE Łatwiej było mi wrócić do Pax pamira niż do DI z IX.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: eveni »

Pomnik pisze: 26 lis 2023, 17:06 Planszetki mają sloty na talie. Sloty muszą być odpowiednio wysokie żeby talie z nich nie uciekały.
Panie, ja projektuje, nie Pan :D
W Diunie jakiejś spektakularnej ilości kart nie kupisz, 1-2 na rundę. Podstawowa Talia + zakupione myślę, że około 25 kart.
Pomnik
Posty: 308
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 149 times
Been thanked: 103 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Pomnik »

eveni pisze: 26 lis 2023, 18:35 W Diunie jakiejś spektakularnej ilości kart nie kupisz, 1-2 na rundę. Podstawowa Talia + zakupione myślę, że około 25 kart.
Dzięki wielkie - a jak z kartami Intryg? :D
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
Wiedmolol
Posty: 43
Rejestracja: 18 lis 2021, 01:08
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Wiedmolol »

Pomnik pisze: 26 lis 2023, 18:46 Dzięki wielkie - a jak z kartami Intryg? :D
Pytanie o karty intryg na koniec gry jest trochę bez sensu. Tu bardziej chodzi o to ile intryg maksymalnie masz szansę trzymać w dowolnym momencie gry. Jako, że wszyscy gracze bardzo starają się trzymać nie więcej niż 3(bo od 4+ można je ukraść) to takim sensownym limitem byłoby dla mnie 5 kart(np. mam 3 na ręce, dwóch graczy ma po 4, idę na pole Bene Geserit i obu zabieram po jednej intrydze - rzadki przypadek, ale może raz na kilkanaście gier się zdarzy).

Co do kart imperium to wg mnie 25 jest trochę przesadzone, powiedziałbym, że będzie to bliżej 18-20 kart, bo część kart uda nam się w trakcie gry zniszczyć.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: seki »

Pomnik pisze: 26 lis 2023, 18:46
eveni pisze: 26 lis 2023, 18:35 W Diunie jakiejś spektakularnej ilości kart nie kupisz, 1-2 na rundę. Podstawowa Talia + zakupione myślę, że około 25 kart.
Dzięki wielkie - a jak z kartami Intryg? :D
Nie zdarzyło mi się by kiedykolwiek ktoś miał więcej niż 3-5. Nie opłaca się trzymać kart intryg bo można je łatwo stracić.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

eveni pisze: 26 lis 2023, 18:35
Pomnik pisze: 26 lis 2023, 17:06 Planszetki mają sloty na talie. Sloty muszą być odpowiednio wysokie żeby talie z nich nie uciekały.
Panie, ja projektuje, nie Pan :D
W Diunie jakiejś spektakularnej ilości kart nie kupisz, 1-2 na rundę. Podstawowa Talia + zakupione myślę, że około 25 kart.
25 to jest bardzo dużo ale wyobrażam sobie takie sytuacje kiedy ktoś gra pierwszy raz i stosuje strategie z innych deckbuilderów z rozwodnieniem decka kartami z rynku. Oby tylko taki gracz się szybko zorientował, że ta strategia słabo się sprawdza w D:I.

Maks jakiego ja się pilnuję to 15 kart. Zwykle celuję raczej w 12 kart w decku.
seki pisze: 26 lis 2023, 18:54 Nie zdarzyło mi się by kiedykolwiek ktoś miał więcej niż 3-5. Nie opłaca się trzymać kart intryg bo można je łatwo stracić.
Widziałem 15. Sam miałem kiedyś 10. To są meega rzadkie sytuacje. Zazwyczaj wszyscy się pilnują, żeby nie mieć więcej niż 3.
harry1991
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2020, 21:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: harry1991 »

itsthisguyagain pisze: 26 wrz 2023, 18:08 I jeszcze jedna rzecz która zdarza się dosyć często z Nieśmiertelnością a nie wiedziałem tego nigdy z IX - brakuje kostek żołnierzy, co jest wynikiem nieprzemyślanego/nierozważnego grania.
Na czym polega ten brak kostek? Czy nie jest tak, że gdy potrzebujesz wysłać żołnierza do garnizonu, to po prostu bierzesz go z planszy eksperymentów? Czy jest to na zasadzie dylematu "zostawiłbym do dokupienia lepszej karty, ale w garnizonie też byłby z niego użytek"?
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Dune: Imperium / Diuna: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

harry1991 pisze: 22 gru 2023, 23:08
itsthisguyagain pisze: 26 wrz 2023, 18:08 I jeszcze jedna rzecz która zdarza się dosyć często z Nieśmiertelnością a nie wiedziałem tego nigdy z IX - brakuje kostek żołnierzy, co jest wynikiem nieprzemyślanego/nierozważnego grania.
Na czym polega ten brak kostek? Czy nie jest tak, że gdy potrzebujesz wysłać żołnierza do garnizonu, to po prostu bierzesz go z planszy eksperymentów? Czy jest to na zasadzie dylematu "zostawiłbym do dokupienia lepszej karty, ale w garnizonie też byłby z niego użytek"?
Zawsze możesz zrekrutować żołnierza ze specimenów ale mówię o odwrotnej sytuacji.

Jest ostatnia runda i brakuje ci jednego żuczka żeby nabić punkt z Tleilaxu, masz już 2 specimeny i masz w odkrywaniu eksperymentację policzyłeś to już jako VP, pewną ręką sięgasz do miski a tu brakuje Ci kostki żołnierza.

Miałem tak kilka razy. Teraz się pilnuję.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

Szybki shout out. Bardzo szybko zbliża się finał kolejnej edycji Imperial Cup. IC to coroczny turniej TTS gdzie grają najlepsi TTSowi gracze z całego świata.

Tu LINK z moją grą w barażach z komentarzem Black Shadow (niestety odpadłem w ćwierćfinałach)

Kolejność idzie tak Czerwony->Zielony->Żółty->Niebieski->Czerwony itd. Wszystkie gry zwyczajowo mają ustawione "Red goes first" - czyli czerwony w R1 jest pierwszy. BShadow ma ustawiony kolor Czarny czyli nie gra ale widzi wszystkie ukryte informacje - normalnie gracze nie widzą niezagranych kart innych graczy. Wszystkie gry mają zasadę wyboru przywódców hidden picks 4312 - czyli z pełnej puli przywódców odrzuca się 8 i z pozostałych 6 jest ukryty draft w kolejności Niebieski->Żółty->Czerwony->Zielony. Wszystkie gry z kompletem dodatków.

W finałach gra nawet dosyć sporo Polaków i osobiście kibicuję graczowi Kirby. Z Polaków oprócz Kirby gra jeszcze Rybas (chyba najlepszy Polak) i Fumbles.

Fanom D:I polecam śledzić ten kanał bo wkrótce będą gry finałowe.

LINK do tabel.
Awatar użytkownika
Gun3R
Posty: 127
Rejestracja: 13 wrz 2020, 23:10
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 34 times
Been thanked: 44 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Gun3R »

itsthisguyagain pisze: 08 sty 2024, 17:35 Szybki shout out. Bardzo szybko zbliża się finał kolejnej edycji Imperial Cup. IC to coroczny turniej TTS gdzie grają najlepsi TTSowi gracze z całego świata.

Tu LINK z moją grą w barażach z komentarzem Black Shadow (niestety odpadłem w ćwierćfinałach)

Kolejność idzie tak Czerwony->Zielony->Żółty->Niebieski->Czerwony itd. Wszystkie gry zwyczajowo mają ustawione "Red goes first" - czyli czerwony w R1 jest pierwszy. BShadow ma ustawiony kolor Czarny czyli nie gra ale widzi wszystkie ukryte informacje - normalnie gracze nie widzą niezagranych kart innych graczy. Wszystkie gry mają zasadę wyboru przywódców hidden picks 4312 - czyli z pełnej puli przywódców odrzuca się 8 i z pozostałych 6 jest ukryty draft w kolejności Niebieski->Żółty->Czerwony->Zielony. Wszystkie gry z kompletem dodatków.

W finałach gra nawet dosyć sporo Polaków i osobiście kibicuję graczowi Kirby. Z Polaków oprócz Kirby gra jeszcze Rybas (chyba najlepszy Polak) i Fumbles.

Fanom D:I polecam śledzić ten kanał bo wkrótce będą gry finałowe.

LINK do tabel.
W takich turniejach używa się kart promo jak np Jessica czy Duncan?
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

@Gun3R tak oczywiście
Rahuene
Posty: 7
Rejestracja: 25 mar 2021, 16:27
Has thanked: 1 time

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Rahuene »

Czy obecny nakład Diuny Imperium się wyczerpał? Same pustki w magazynach. Są jakieś informacje o dodruku?
sasquach
Posty: 1830
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: sasquach »

Rahuene pisze: 11 sty 2024, 11:48 Czy obecny nakład Diuny Imperium się wyczerpał? Same pustki w magazynach. Są jakieś informacje o dodruku?
Tu jeszcze są:
https://planszove.pl/product/search?typ ... a+imperium
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: vnzk »

Ciekawostka: Diuna Imperium wyprzedziła Terraformację Marsa w rankingu BGG i jest obecnie 6. grą na świecie.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Dako »

vnzk pisze: 14 lut 2024, 09:43 Ciekawostka: Diuna Imperium wyprzedziła Terraformację Marsa w rankingu BGG i jest obecnie 6. grą na świecie.
Potęga X muzy czyli kina oraz premiery drugiej części Diuny :)
medzix
Posty: 31
Rejestracja: 16 sty 2017, 21:26
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: medzix »

Dako pisze: 14 lut 2024, 10:01
vnzk pisze: 14 lut 2024, 09:43 Ciekawostka: Diuna Imperium wyprzedziła Terraformację Marsa w rankingu BGG i jest obecnie 6. grą na świecie.
Potęga X muzy czyli kina oraz premiery drugiej części Diuny :)
Obserwuję sobie raz na miesiąc statystyki TOP50 na BGG i widać, że Diuna Imperium sukcesywnie i konsekwentnie idzie w górę od dłuższego czasu, to raczej nie efekt zbliżającej się premiery.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: JollyRoger90 »

vnzk pisze: 14 lut 2024, 09:43 Ciekawostka: Diuna Imperium wyprzedziła Terraformację Marsa w rankingu BGG i jest obecnie 6. grą na świecie.
jednak znowu 7 :p

Edit: Jednak 6
Ostatnio zmieniony 26 lut 2024, 12:20 przez JollyRoger90, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 318
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 58 times
Been thanked: 44 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: xtomashx »

Mam pytanie. Posiadam tylko podstawkę i zastanawiam się nad sensownością zakupu dodatków kiedy na horyzoncie jest nowa wersja podstawki która będzie niewiele droższa niż sama Potęga Ix. Czy jest teraz sens bawić się w dodatki?
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Bruno555 »

To pewnie zależy czy zamierzasz trzymać obie wersje gry.
Dodatek lX i Nieśmiertelność podobno nie najlepiej współpracują z Uprising.
Ja zdecydowałem że stawiam na Uprising, a Imperium sprzedałem, gdyż słyszałem że z podstawek to ta jest lepsza. W dodatki nie chcę wschodzić - takie mam ogólne założenie kupując gry planszowe.
Wiedmolol
Posty: 43
Rejestracja: 18 lis 2021, 01:08
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Wiedmolol »

Ja za to słyszałem inne opinie o Uprising. Na początku dużo ekscytacji, że jest lepszą podstawką, ale po czasie jakoś entuzjazm wg mnie opadł i bardziej słyszę głosy, że tak, jest dobra, ale czy aż tak lepsza niż pierwsza podstawka? Jest po prostu trochę inna.

Także ja widzę dwie opcje jeśli chcesz grać z dodatkami. Albo kupujesz Ix/Nieśmiertelność i grasz na obecnej podstawce, albo czekasz parę miesięcy(?) na Uprising, potem kolejne miesiące aż powstaną dodatki dedykowane dla Uprising(bo pewnie będą), a na końcu aż te zostaną przetłumaczone na polski. Wg mnie znacznie lepszą opcją jest ta pierwsza.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 345 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: itsthisguyagain »

xtomashx pisze: 26 lut 2024, 12:03 Mam pytanie. Posiadam tylko podstawkę i zastanawiam się nad sensownością zakupu dodatków kiedy na horyzoncie jest nowa wersja podstawki która będzie niewiele droższa niż sama Potęga Ix. Czy jest teraz sens bawić się w dodatki?
A grasz w ogóle w podstawkę? D:I ulepszona IX i Nieśmiertelnością to moim zdaniem 10/10. Uprising oceniłbym na solidne 8/10. Goła D:I to najwyżej 7/10

Poza tym Potęga IX to chyba najlepszy dodatek jaki kiedykolwiek powstał do jakiejkolwiek gry. Nieśmiertelność też jest świetny. Wiele razy powtarzałem tu i gdziekolwiek miałem okazję chwalić D:I, że to najlepsza 4 osobówka min dlatego, że ta gra nie tylko premiuje znajomość gry ale również kreatywność. Zarówno IX i Nieśmiertelność otwierają wiele możliwości dla kreatywnych zagrań. Mimo setek gier w D:I na karku nadal odkrywam nowe możliwości i ciekawe zagrania.

Jeśli grasz jak obecnie nakazuje moda planszówkowa: zagrasz raz "spoko gierka" i półeczka to nie ma sensu kupować dodatków. Natomiast jeśli masz rozum i godność człowieka i grasz w gry a nie tylko je kolekcjonujesz to dodatki do D:I to dobra inwestycja.

Gram też w Uprising ale osobiście nadal wolę klasyczną Diunę z dodatkami (możliwe, że to kwestia ogrania) o czym już pisałem w wątku dedykowanym Uprising.
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Dhel »

A ja dodam tylko do postu powyżej, podpisując się pod tym, że jest to kapitalna gra na 4 osoby, że ta gra ma fantastyczny tryb solo. Multi rządzi, ale solo naprawdę daje radę i pozwala cieszyć się tą grą częściej (przynajmniej u mnie)
Moonz
Posty: 282
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: Diuna: Imperium / Dune: Imperium (Paul Dennen)

Post autor: Moonz »

Może wygasł we mnie promień poszukiwacza, ale jeśli uwielbiam DI to za Uprasing nawet się nie oglądam. To co mam już znam i uwielbiam nawet na dwie osoby z botem, który potrafi zepsuć ruch albo wywalić konflikt. Bo nowe do mnie nie mówi, może dlatego, że ostatnio na trochę hypowanych gier się mocno zawiodłem.
ODPOWIEDZ