The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Revol
Posty: 71
Rejestracja: 23 paź 2018, 15:36
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: Revol »

Siema, mam zapytanie do was na temat karty frakcji Bezlicych. Karta łkanie żywota... Przywróc 1 żeton wytrzymalosci za każdą ranę jaką zada podczas tej walki. A na karcie frakcji ponizej karty pisze "...jesli Miażdzyciel otrzyma 1 ranę i przywróci sobie 1 żeton wytrzymałosci, uzywajac tej karty w obrębie tej samej sekwencji walki, nie ginie (nawet jesli nie mial juz zetonów wytrzymalosci kiefy otrzymal ranę) . Przeciez sekwencja walki konczy się po zadaniu lub otrzymaniu obrażenia ewentualnie udana obrona przy kontrataku. ... Wiec jakim cudem podczas jednej sekwencjii ataku jesteśmy w stanie przyjąć obrażenie i zadać obrażenie jeżeli po otrzymaniu obrażenia sekwencja walki kończy się. Pozdrawiam. Jeżeli ktoś ma pytania dot. Gameplay-u niech pisze żebyśmy mogli rozwiać wątpliwości itp. Pozdrawiam
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: Pawelw »

Ja mam angielską wersję gry i u mnie jest to opisane następująco:
Perform Combat with the Shatterer. Restore 1 of his Endurance tokens for each Wound he deals during this combat.
i wyjaśnienie na karcie frakcji:
if the Shatterer sufferes 1 Wound and restores 1 of his endurance tokens using this card at the same time, it doesn't die even if it had no Endurance tokens left when it suffered the wound.
W instrukcji "combat sequence" to jest:
1. Porównanie inicjatywy i wybór atakującego
2. Atakujący wybiera kość i rzuca.
3. Obrońca wybiera kość i rzuca
4. Porównaj wyniki.
4a Atakujący wygrał - przydziel obrażenie
4b Obrońca się obronił i ma kontratak.
5. koniec sekwencji walki

Ja bym to rozpatrzył w 2 przypadkach:
1. Shatterer nie ma inicjatywy -> zaczyna się bronić:
1a - nie obronił się - dostaje obrażenie, nie ma kontrataku. Jeśli nie miał żetonów wytrzymałości to ginie. Nie ma możliwości zadania obrażenia, bo przegrał walkę.
1b - obronił się - dostaje możliwość kontrataku i może odzyskać żeton wytrzymałości. Nie ma możliwości, że zginie bo się obronił.
2. Shatterer ma inicjatywę i walczy pierwszy.
2a - Skuteczny atak - przeciwnik nie ma kontrataku - zadajesz obrażenie i odzyskujesz tarczę
2b - atak nieskuteczny i dostajesz kontratak - możesz zginąć bo nie zadałeś obrażenia.

Zakładam, że tutaj jest wszystko jasne. Spodziewam się, że opis na arkuszu frakcji odnosi się do jakichś specyficznych warunków, kiedy np przeciwnik zagra jakąś kartę i jakieś efekty są rozpatrywane równocześnie. Np "jeśli dostałeś obrażenie, to zadaj obrażenie" (np Dvergar ma jakieś karty z detonacją jednostki po jej śmierci). Wtedy Shatterer nie zginie, bo zadał obrażenie i odzyskał wcześniej tarczę. Przykładowo w instrukcji masz napisane, że jeżeli dwie jednostki mają backstab równocześnie (dźgnięcie w plecy? :) ) to wyniki rzutów rozpatrywane są równocześnie i obie jednostki mogą zginąć.

Jeśli dalej nie jest to dla Ciebie jasne, to podaj konkretny przykład z gry. Postaramy się pomóc ;)
Revol
Posty: 71
Rejestracja: 23 paź 2018, 15:36
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: Revol »

Wypadało by żeby na karcie była jeszcze błyskawica. Mimo wszystko rozwiałeś moje wątpliwości, wielkie dzięki. :D
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: Pawelw »

No właśnie nie. Bo Ty zagrywasz tę kartę, a Twój przeciwnik może zagrać kartę z błyskawicą. To jest Twoja tura ;)
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: Pawelw »

Dla tych co by chcieli i zagrać kampanię polecam wydrukowanie FAQ:

http://awakenrealms.com/wp-content/uplo ... -1_ENG.pdf

W instrukcji nie wszystko jest jasne. Czasami jest wręcz beznadziejnie opisane, albo nie opisane w ogóle...
dylu1988
Posty: 12
Rejestracja: 03 lut 2019, 16:28

Re: The Edge: Dawnfall (M. Oracz, K. Piskorski, M. Świerkot)

Post autor: dylu1988 »

Witam,
Mam pytanie odnośnie zasad.

1. Czy mogę zagrać kartę z działaniem natychmiastowym (biała ramka) w momencie wykonywania rzutów kośćmi ( w swojej turze lub turze przeciwnika )
np. karta unik, czy w momencie oddania pierwszego rzutu a ostatniego jest ta opcja całkowicie zablokowana.

Dodatkowe pytanie.

Czy można gdziekolwiek cokolwiek zakupić związane z tą grą, ? Choćby dodatki, play maty itp (strasznie słabo)
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: The Edge: Dawnfall (M. Oracz, K. Piskorski, M. Świerkot)

Post autor: Pawelw »

dylu1988 pisze: 13 lip 2020, 17:06 1. Czy mogę zagrać kartę z działaniem natychmiastowym (biała ramka) w momencie wykonywania rzutów kośćmi ( w swojej turze lub turze przeciwnika )
np. karta unik, czy w momencie oddania pierwszego rzutu a ostatniego jest ta opcja całkowicie zablokowana.
Generalnie karty są opisane kiedy mogą być zagrane. Zakładam, że Tobie chodzi o kartę "Dodge" z frakcji Chapters. Na karcie masz: "use after Chapter model enters combat". Możesz ją zagrać na początku walki, czyli po deklaracji przeciwnika, że Cię atakuje, ale przed jakimikolwiek rzutem. Z kolei np kartę "Defence" możesz zagrać po rzucie kością na obronę ("may be played immediately after your roll"). Także to zależy od karty I nie na generalnej reguły. W instrukcji jest napisane, że karty nie mogą być zagrywane pomiędzy rzutem na atak i na obronę. Chyba, że tekst karty mówi inaczej :)

Co do drugiego pytania, to gra dopiero wyszła i nie jest nawet w sprzedaży detalicznej. Dodatków musisz szukać na rynku wtórnym (np OLX). Maty to chyba tylko na zamówienie, do indywidualnej produkcji ;) chyba, że chodzi Ci o innego rodzaju dodatki.
Awatar użytkownika
rav4
Posty: 61
Rejestracja: 14 lut 2017, 12:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: rav4 »

W kampanii Zakonu vs Demony w talii Zakonu wskazana jest karta 'Gotowość'. W mojej talii mnie znalazłem karty o takiej nazwie, na arkuszu Zakonu również nie ma jej opisanej. Czy to jakoś błąd w tłumaczeniu ?
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: Pawelw »

rav4 pisze: 12 sie 2020, 17:51 W kampanii Zakonu vs Demony w talii Zakonu wskazana jest karta 'Gotowość'. W mojej talii mnie znalazłem karty o takiej nazwie, na arkuszu Zakonu również nie ma jej opisanej. Czy to jakoś błąd w tłumaczeniu ?
Jak mi powiesz która to kampania i który dokladnie punkt Cię interesuje, to Ci sprawdzę. Ja mam angielską wersję i może będzie jasne.
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: fitzroy »

Cześć, udało się wreszcie zagrać w mój własny egzemplarz. Na pierwszy ogień poszedł oczywiście tryb GvsG. Demony kontra odrodzeni. Od razu 2 partie pod rząd. Na szczęście okazało się, że zasady gry są dość proste i przyswajalne. Jednakże jakieś tam niepewności są. Pytanie odnośnie najsłabszej jednostki odrodzonych jakimi są drzewice. Mają one ulepszenie(dołączaną kartę)pozwalające unikać ataku jeśli zostaną wybrane za cel ataku. Oczywiście jest to płatne i kosztuje jeden żeton ładunku, które jednak dość szybko się zbiera. Czy działa to również kiedy są atakowane czarem z dystansu np. lodowa lanca albo kula ognia? Czy wtedy ten unik nie działa?
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: suibeom »

fitzroy pisze: 06 wrz 2020, 11:19 Cześć, udało się wreszcie zagrać w mój własny egzemplarz. Na pierwszy ogień poszedł oczywiście tryb GvsG. Demony kontra odrodzeni. Od razu 2 partie pod rząd. Na szczęście okazało się, że zasady gry są dość proste i przyswajalne. Jednakże jakieś tam niepewności są. Pytanie odnośnie najsłabszej jednostki odrodzonych jakimi są drzewice. Mają one ulepszenie(dołączaną kartę)pozwalające unikać ataku jeśli zostaną wybrane za cel ataku. Oczywiście jest to płatne i kosztuje jeden żeton ładunku, które jednak dość szybko się zbiera. Czy działa to również kiedy są atakowane czarem z dystansu np. lodowa lanca albo kula ognia? Czy wtedy ten unik nie działa?
My gramy, że działa, ponieważ drugie zdanie tej zdolności mówi, że po użyciu uniku "Jeśli kontakt "podstawek" został zerwany...". Dla nas oznacza to, że możesz zerwać kontakt "podstawki" z wrogiem (wymagany do każdej walki w zwarciu) używając uniku, ale nie musisz. A jeśli nie musisz być w zwarciu z wrogiem więc możesz wykonać unik przy każdym ataku dystansowym.
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: fitzroy »

Ok, a czy w takim razie unik ten działa w momencie kiedy poświęcamy akolite(dzięki ulepszeniu)żeby zadać obrażenia albo gdy wykonujemy szybki atak ogarem który niweluje inicjatywę i kontratak? Słowem czy dzięki temu ulepszeniu dziewice mogą uniknąć każdego możliwego ataku? Jeśli tak to trochę jest to OP ponieważ są 4 drzewice a ładunki dość szybko przychodzą(są dodatkowe karty w tej talii, które dokładają ładunki bez konieczności przeprowadzania tury pasywnej).
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: suibeom »

Przy samozagładzie masz wyraźnie napisane, że wszystkie modele są objęte działaniem, a więc unik nie działa. Jeśli chodzi o szybki atak uznaliśmy grając, że skoro niweluje inicjatywę i kontratak to i tu unik nie działa
:-) ale to nasza interpretacja
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: suibeom »

Kolejny raz grałem przeciwko Imepratrycy Otchłani i kolejna porażka. Dlatego mam pytanie, czy wejście w tryb pasywny zatrzymuje tryb apokalipsy, czy pozamiatane? I czy udało się komuś tę cholerę zabić?
Pawelw
Posty: 95
Rejestracja: 14 kwie 2020, 23:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: Pawelw »

Mi się udało raz. Ale przyfarciły mi się karty i rzuty. Grałem bezmordziami i w jednej kolejce zdawałem po kilka obrażeń.
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: gogovsky »

Czy karta ostrzał dla łowców z frakcji zakonu są zagrywane zamiast akcji ataku?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: grzeslaw90 »

gogovsky pisze: 30 paź 2020, 00:02 Czy karta ostrzał dla łowców z frakcji zakonu są zagrywane zamiast akcji ataku?
https://boardgamegeek.com/thread/238770 ... d-question

Ogólnie w angielskiej wersji nie powinno być ostatniego zdania na karcie.
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: gogovsky »

Pawelw pisze: 15 sie 2020, 00:12
rav4 pisze: 12 sie 2020, 17:51 W kampanii Zakonu vs Demony w talii Zakonu wskazana jest karta 'Gotowość'. W mojej talii mnie znalazłem karty o takiej nazwie, na arkuszu Zakonu również nie ma jej opisanej. Czy to jakoś błąd w tłumaczeniu ?
Jak mi powiesz która to kampania i który dokladnie punkt Cię interesuje, to Ci sprawdzę. Ja mam angielską wersję i może będzie jasne.
początek kampnii demony vs zakon pierwsze decki jakie należy złożyć
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: bexolini »

Mam problem z rozstrzygnięciem jak to wygląda w przypadku przerzucenia czerwonej kości a dokładnie na przykładzie:
-Rozpoczynam walkę
- płacę jeden kryształ by rzucać czerwoną kością
- wypada symbol koła zębatego

teraz mam dwie opcje:
1. Przywrócić jeden kryształ z puli zużytych
2. Zrobić przerzut

Czy ten przerzut jest płatny kolejny kryształ w przypadku rzutu czerwoną kością ? bo w instrukcji istnieje zapis

"PRZERZUT (PŁATNY) – Zapłać 1 kryształ i przerzuć kość. Jeśli pierwotny rzut był
wykonany czerwoną kością, przerzut nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów.[/color]
Ważne: Kość może być przerzucona tylko raz, nawet jeśli wynik to znów ścianka
z kołem zębatym."
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: Nidhogg »

Taki przerzut nie wymaga płacenia kolejnego kryształa
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: bexolini »

Mam pytanie dotyczące zagrywania kart podczas ruchu. A mianowicie.

Dla przykładu aktywuje oddział który ma wartość ruchu 4 i wykonuje nim ruch o dwa pola. Następnie zagrywam kartę która rozpoczyna walkę tego oddziału. Po rozpatrzeniu walki mogę zużyć moje dwa ostatnie pola ruchu ? (z aktywacji) i następnie wykonać atak (z aktywacji) tym oddziałem ale z innym przeciwnikiem.
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: suibeom »

bexolini pisze: 11 mar 2021, 15:58 Mam pytanie dotyczące zagrywania kart podczas ruchu. A mianowicie.

Dla przykładu aktywuje oddział który ma wartość ruchu 4 i wykonuje nim ruch o dwa pola. Następnie zagrywam kartę która rozpoczyna walkę tego oddziału. Po rozpatrzeniu walki mogę zużyć moje dwa ostatnie pola ruchu ? (z aktywacji) i następnie wykonać atak (z aktywacji) tym oddziałem ale z innym przeciwnikiem.
my gramy, że akcja ruchu, nieważne, czy z karty, czy z aktywacji kończy się, gdy figurka zajmie daną pozycję (np poruszy się tylko o 2 pola, gdzie zdolność oddziału daje maks 4). Grając w Twoim przypadku u nas musiałbyś wykonać np. ruch (aktywacja) 2 pola + atak (karta) i dopiero po tym ruch (karta) do 4 pól + atak (aktywacja)
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: suibeom »

kusił kusił aż skusił: wielkie pudła znowu weszły na stół :D
gram w solo i mam dwa pytania:
1. zasada "mrocznego kresu" - co to jest taktyka żółwia? (o ile translator dobrze mi to przetłumaczył z FAQ). I czy owe "wąskie gardła" to też przestrzenie między Cieńwrotami i źródłami kryształów? W sumie dalej nie wiem jak grać z tą zasadą, która mnóstwo krwi mi napsuła i przez to zarzuciłem ją.
2. w instrukcji jest napisane, że zabity model Ciemności wraca do puli, ale karty akcji Ciemności mówią, że wystaw model, gdy jest to możliwe, lub otrzymaj punkt mroku o ile się nie da. Czy to oznacza, że jedynym warunkiem, kiedy nie idzie wystawić danej figurki jest fakt, że wszystkie są w boju?
Tencz
Posty: 479
Rejestracja: 07 lut 2012, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: Tencz »

Pytanie początkującego po jednej partii:
- czy strzelanie jest zamiast ataku? Tzn. jest to jedyny atak, który mogę zrobić w ciągu danej tury, czy mogę strzelić i zaatakować później wręcz?
Kanał Discord Dice Masers || Zapraszam też na turnieje online DM z nagrodami!
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: The Edge: Dawnfall - pytania o zasady

Post autor: suibeom »

Tencz pisze: 30 mar 2022, 15:20 Pytanie początkującego po jednej partii:
- czy strzelanie jest zamiast ataku? Tzn. jest to jedyny atak, który mogę zrobić w ciągu danej tury, czy mogę strzelić i zaatakować później wręcz?
o ile dobrze pamiętam strzelanie związane jest z kartami, więc jeśli masz odpowiednią kartę z tą akcją to możesz walczyć wręcz (akcja podstawowa z ruchem) + strzelać (karty).
ODPOWIEDZ