Idea na grę planszową

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
MaxiDuck
Posty: 3
Rejestracja: 01 sty 2018, 16:52

Idea na grę planszową

Post autor: MaxiDuck »

Witam tak jak w tytule chciałbym wam przedstawić mój pomysł gry planszowej pod nazwą "Infinity Combat". Gra polega na zniszczeniu zamku przeciwnika przy pomocy specjalnych postaci, które losujemy na początku gry. Gramy na planszy podzielonej na pola(na razie grałem na planszy 10x10 pól). Każdy gracz posiada swój zamek na 1 z 4 rogów planszy. Jeśli chodzi o postacie to każda ma swoją specjalną i unikatową dla każdego umiejętność. Postacie dzielą się również na klasy (wojownik, strzelec, mag, obrońca, zabójca, wspierający). Każda postać ma swoje punkty życia (PŻ), punkty siły (PS) oraz punkty ruchu (PR). Gra kończy się kiedy tylko 1 gracz będzie posiadał swój zamek.

Teraz krótko omówię zasady każdej z klas:
a) wojownik - atakuje wszystkie jednostki na 3 kratki szerokości przed nim,
b) strzelec - może strzelać na 3 kratki długości przed nim,
c) mag - atakuje na 2 kratki w dowolną stronę,
d) obrońca - atakuje 1 wybranego wroga obok siebie,
e) zabójca - doskakuje na 2 kratki do wroga,
f) wspierający - atakuje na 2 kratki w dowolną stronę,
Każda klasa będzie miała od 5 do 10 postaci (zależne od pomysłów na postacie).

Rozgrywka:
a) Każdy z graczy dostaje po 5 kart postaci z talii,
b) Gracz który zaczyna musi wystawić do gry co najmniej 1 postać, pokazać jej kartę i ustawić na planszy obok zamku. Następnie jeśli gracz rozpoczynający chce zakończyć turę to następny gracz (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) rozpoczyna swoją turę,
c) Tura dzieli się na:
1) Dobranie karty postaci z talii
2) Wystawienie postaci na planszę
3) Ruch
4) Atak
d) Atakowanie wrogiej jednostki:
1) Jeśli PS naszej postaci są większe niż PŻ wrogiej postaci to wroga postać zostaje zdjęta z planszy,
2) Jeśli PS naszej postaci są mniejsze niż PŻ wrogiej postaci to nakładamy na kartę postaci atakowanej znacznik obrażeń adekwatny do ilości PS postaci atakującej,
e) Jeśli gracz straci wszystkie postaci i nie będzie mógł nic wystawić to przegrywa,
f) Po skończonej rozgrywce wszyscy gracze z szacunkiem gratulują wygranej zwycięzcy ( :P )

Mam nadzieje że dobrze przedstawiłem wam założenia gry, a sama gra przypadnie wam do gustu i pomożecie mi w jej tworzeniu.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Idea na grę planszową

Post autor: AnimusAleonis »

Nie recenzując samego pomysłu i typu gry, bo to już od gusta zależy, powiem że brzmi jak wiele innych podobnych gier tego typu, a zarazem wypada jako dość "prosta" na ich tle - by nie powiedzieć że wydaje się bliższa grze abstrakcyjnej - z chyba tym że gracze starają się przejąć/zniszczyć zamek przeciwnika będącym jedynym elementem wyróżniającym.

Proponuje rzucić okiem na gry tego typu, może coś Cię zainspiruje, tutaj kilka które odniosły spory sukces:
The Duke
War Chest
Hoplomachus
Warhammer Underworlds: Shadespire

Dużo będzie zależało od tego jak zbalansowane są jednostki, a to trochę trudno ocenić bez większej ilości informacji no i po prostu testowania, szczególnie jeśli, jak dobrze rozumiem, jednostki po prostu dociąga się "na ślepo" - tak a propos może pomyśl nad jakimś bardziej złożonym draftem, np ciągniesz trzy karty postaci/klas, jedną wybierasz, jedną dajesz dla przeciwnika, jedną odrzucacie -
Też niezbyt jest jasne jak te zamki się atakuje/niszczy, bo to w sumie kluczowe.
I też nie widzę jaka jest zachęta by ktokolwiek atakował, bo po co atakować jak można dociągać silne postacie i po prostu zostawiać je przy zamku, a la zrobienie muru przed bramką.

Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.

Jakby nie było, powodzenia :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Idea na grę planszową

Post autor: mauserem »

Dodałbym jeszcze do listy tytułów z którymi powinieneś się zapoznać - NeuroshimaHEX! i Monolith Arena
I życzę wtrwałości - na prawdę jestem ciekaw co się z tego urodzi.
ODPOWIEDZ