Hallertau (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: brazylianwisnia »

sajlenthill pisze: 09 gru 2020, 09:41 Nadal cisza jeśli chodzi o wydanie PL? Kupować wersję ANG czy czekać, oto jest pytanie...
Pytanie czy musisz miec juz? Jest multum innych świetnych gier ktory mozna kupic teraz a na ta sobie poczekac.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

brazylianwisnia pisze: 09 gru 2020, 09:51
sajlenthill pisze: 09 gru 2020, 09:41 Nadal cisza jeśli chodzi o wydanie PL? Kupować wersję ANG czy czekać, oto jest pytanie...
Pytanie czy musisz miec juz? Jest multum innych świetnych gier ktory mozna kupic teraz a na ta sobie poczekac.
"Czekanie na śmierć jest gorsze od samej śmierci." :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: sajlenthill »

brazylianwisnia pisze: 09 gru 2020, 09:51
sajlenthill pisze: 09 gru 2020, 09:41 Nadal cisza jeśli chodzi o wydanie PL? Kupować wersję ANG czy czekać, oto jest pytanie...
Pytanie czy musisz miec juz? Jest multum innych świetnych gier ktory mozna kupic teraz a na ta sobie poczekac.
Oczywiście, że mogę poczekać ale fajnie by było wiedzieć ile ;-) Mógłby się już ktoś określić - może nie samym przybliżonym terminem ale chociaż zainteresowaniem samego wydania...
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: eveni »

Wydawnictwo Lacerta ma niedługo zrobić akcję przedsprzedaży tytułów kilku gier, na co się nazbiera określone minimum zostanie wydane. Chodzą plotki, że wśród nich ma być Hallertau, moim zdaniem warto poczekać.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: sajlenthill »

eveni pisze: 09 gru 2020, 11:08 Wydawnictwo Lacerta ma niedługo zrobić akcję przedsprzedaży tytułów kilku gier, na co się nazbiera określone minimum zostanie wydane. Chodzą plotki, że wśród nich ma być Hallertau, moim zdaniem warto poczekać.
i to jest informacja tylko co to znaczy niedługo ;-)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: Coen »

sajlenthill pisze: 09 gru 2020, 12:15
eveni pisze: 09 gru 2020, 11:08 Wydawnictwo Lacerta ma niedługo zrobić akcję przedsprzedaży tytułów kilku gier, na co się nazbiera określone minimum zostanie wydane. Chodzą plotki, że wśród nich ma być Hallertau, moim zdaniem warto poczekać.
i to jest informacja tylko co to znaczy niedługo ;-)
Niedługo, czyli po Nowy Roku. Tak przynajmniej ogłosili to na swojej facebookowej stronie.
"Otóż wybierzemy kilka tytułów i zorganizujemy akcję sprzedażową na zasadzie: jeśli zostanie zamówione X egzemplarzy to gra zostanie wydana po polsku przez nas. Szczegóły akcji oraz tytuły podamy w Nowym Roku"
W komentarzach Hallertau się pojawiało, także pozostaje czekać :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: jax »

Ja od razu uprzedzę, że to nie jest gra dla tych, którzy cenią Rosenberga za Agricolę, Le Havre czy Ora et Labora.
To jest gra bardziej w stylu Feast of Odin czy Fields of Arle, tylko jeszcze gorsza.
Totalnie abstrakcyjne, oderwane od rzeczywistości, nieustanne przetwarzanie tony iluś tam rodzajów zasobów w totalnie abstrakcyjnym celu - płacenie za przesuwanie się na kilku torach.
Dla mnie BRRR... i twardy pas.

Wrażenia po obejrzanym playthrough. Polecam zerknąć żeby wyrobić sobie zdanie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: brazylianwisnia »

jax pisze: 09 gru 2020, 20:43 Ja od razu uprzedzę, że to nie jest gra dla tych, którzy cenią Rosenberga za Agricolę, Le Havre czy Ora et Labora.
To jest gra bardziej w stylu Feast of Odin czy Fields of Arle, tylko jeszcze gorsza.
Totalnie abstrakcyjne, oderwane od rzeczywistości, nieustanne przetwarzanie tony iluś tam rodzajów zasobów w totalnie abstrakcyjnym celu - płacenie za przesuwanie się na kilku torach.
Dla mnie BRRR... i twardy pas.

Wrażenia po obejrzanym playthrough. Polecam zerknąć żeby wyrobić sobie zdanie.
To brzmi jak dobra reklama. Uczta i Pola Arle to jego najlepsze gry gdzie wpuszczaja ciebie do piaskownicy i masz multum opcji, rozpedzajacy sie silnik i wiele strategii. Kurde to musze porzadnie obejrzec gameplaye bo na pierwszy rzut oka wydawalo mi sie ze to mniej rozbudowana gra.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: Fojtu »

brazylianwisnia pisze: 09 gru 2020, 21:07
jax pisze: 09 gru 2020, 20:43 Ja od razu uprzedzę, że to nie jest gra dla tych, którzy cenią Rosenberga za Agricolę, Le Havre czy Ora et Labora.
To jest gra bardziej w stylu Feast of Odin czy Fields of Arle, tylko jeszcze gorsza.
Totalnie abstrakcyjne, oderwane od rzeczywistości, nieustanne przetwarzanie tony iluś tam rodzajów zasobów w totalnie abstrakcyjnym celu - płacenie za przesuwanie się na kilku torach.
Dla mnie BRRR... i twardy pas.

Wrażenia po obejrzanym playthrough. Polecam zerknąć żeby wyrobić sobie zdanie.
To brzmi jak dobra reklama. Uczta i Pola Arle to jego najlepsze gry gdzie wpuszczaja ciebie do piaskownicy i masz multum opcji, rozpedzajacy sie silnik i wiele strategii. Kurde to musze porzadnie obejrzec gameplaye bo na pierwszy rzut oka wydawalo mi sie ze to mniej rozbudowana gra.
Ja nie jestem pewien czy to dobre porównanie. W Hallertau jednak robimy tylko kilka bardzo prostych rzeczy, żeby pozyskiwać zasoby do przesuwania domku. Do tego mamy karty, które dość mocno jednak sterują naszymi opcjami i tak naprawdę to one są główną osią gry. Jasne, ten system workerów przypomina Odyna, ale Odyn jednak jest zdecydowanie bardziej otwarty jeśli chodzi o różnorodność celów w które idziesz. W Hallertau jednak ciśniesz ten domek i ciśniesz karty, za dużo różnych rzeczy do roboty to tu nie ma.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: sajlenthill »

No i tutaj zaszczepiliście we mnie ziarnko niepewności. Pola Arle bardzo lubię - dużo akcji ale bez efektu "głowa mnie boli". Natomiast w Uczcie dla Odyna pierdylion możliwości a na dodatek wsadzony patchwork. No i teraz weź bądź mądry. Muszę dokładniej obejrzeć gameplay na YT.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: mistrz_yon »

Ja może po weekendzie się wypowiem. Wjechały mi (praktycznie w ciągu 2 dni): Hallertau, Faiyum i Merv. I bądź tu mądry... Chyba Friedmann pójdzie pierwszy...
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: sajlenthill »

Z niecierpliwością czekam na relację gier Uwe i Friedmanna
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: wajwa »

jax pisze: 09 gru 2020, 20:43 Ja od razu uprzedzę, że to nie jest gra dla tych, którzy cenią Rosenberga za Agricolę, Le Havre czy Ora et Labora.
To jest gra bardziej w stylu Feast of Odin czy Fields of Arle, tylko jeszcze gorsza.
Totalnie abstrakcyjne, oderwane od rzeczywistości, nieustanne przetwarzanie tony iluś tam rodzajów zasobów w totalnie abstrakcyjnym celu - płacenie za przesuwanie się na kilku torach.
Dla mnie BRRR... i twardy pas.

Wrażenia po obejrzanym playthrough. Polecam zerknąć żeby wyrobić sobie zdanie.
No to lipa jak dla mnie :(
Szczerze to czekam na starego dobrego Uwe.
Odyn i Pola to nadal dobry Uwe , ale ten starszy był lepszy ;-)
Cóż , gierka póki co na radarze , zobaczymy czy Lacerta to wyda i w jakiej cenie. Cena wersji ENG póki co zabija :twisted: :roll:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomb »

Chyba jednak nie dla mnie - lubię zarówno ostrą rywalizację w Agricoli, jak i pozorny sandbox Pól Arle, ale otwartości Uczty i przewalania mas żetonów, jak w Ora et Labora, to już bym nie chciał.

A ciężkie to chociaż gatunkowo?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: Fojtu »

tomb pisze: 11 gru 2020, 15:08 Chyba jednak nie dla mnie - lubię zarówno ostrą rywalizację w Agricoli, jak i pozorny sandbox Pól Arle, ale otwartości Uczty i przewalania mas żetonów, jak w Ora et Labora, to już bym nie chciał.

A ciężkie to chociaż gatunkowo?
Ja bym powiedział, że rywalizacja jest dość ostra i cały czas patrzymy gdzie zaoszczędzić tego jednego workera. Mi się podoba to, że to nie jest tak duży problem że ktoś coś zajmie i nara, tylko bardziej lekka przepychanka.

Co do ciężaru to niby sporo się dzieje, ale same mechniazmu są dość proste. To kombinowanie z kartami dodaje ciężaru, ale to raczej kombinowanie niż ciężar zasad, co bardzo dla mnie na plus.
rogal
Posty: 245
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 45 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: rogal »

Grałem 2 partie, 1 w wersji expert level i tu dopadła mnie frustracja, że karty ktore wylosowałem były badziewne- chyba zbyt szybko ten tryb odpaliliśmy - wiec za jakies 6 rozgrywek do niego wrócimy i zobaczymy.
Mimo wszystko gre oceniam bardzo wysoko i mam chęc zagrać jeszcze pare razy.
Bardzo dużym zaskoczeniem jest to, że moja żona po rozgrywce powiedziała " ja chce jeszcze raz" i bardzo jej sie tutuł spodobał.
Pchanie domku jest konieczne aby poziom był wyrównany no ale coż taka gra :) jest losowosc, karty są mało zbalansowane a niektóre nagrody zbyt mało warte no ale skoro ja moge wylosować tak badziewnie to inni też więc sprawia mi radość ze uda mi się zrealziować którąś kartę mimo chorych wymagań ( np 14 owiec) i z podejsciem w grze, że zrealizuje te wszystkie karty chodźby nie wiem co i wiem , że bedzie mnie to kosztować zwycięstwo to mam większą satysfakcje i fun z gry niż jej po prostu wygranie.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: mistrz_yon »

Kilka spostrzeżeń od (w sumie) fana Uwego zamieszczam poniżej. Napisane na podstawie dwóch rozgrywek: 3-osobowej i jednej gry solo.

Mimo pozornych podobieństw, jest to gra dość odległa od Uczty. Bliżej temu do Arle i to nie tylko przez tematykę. Oczywiście, jest to o optymalizacji, ale pod innym względem.

To co trzeba tutaj ogarnąć to rozwój swojej wioski, czyli przesuwanie/ rozwijanie wiejskich warsztatów. I główny problem tutaj to ten, że im później to zrobimy, tym będzie drożej. Jeśli będziemy zwlekać z tym, to będziemy jechać na niskim biegu małej liczby dostępnych workerow. A więc rozwijanie wioski, czyli de facto gromadzenie zasobów i ich wydawanie. I to sensowne wydawanie jest chyba kluczem, bo „rabaty” za robienie niektórych inwestycji w odpowiednim momencie są spore. Szczególnie, że tutaj rzeczy na koniec ma soe dużo, ale do upgrade’u budynku zazwyczaj brakuje pojedynczych sztuk czegoś. Mi to odpowiada. Próbowałem to optymalizować, zapamiętywać, ale jeszcze mi się nie udało - za dużo zmiennych :lol: :lol: :lol:

Ciekawie jest zrobiony rosnący koszt zagrań na danym polu (kolejne akcje tego samego typu są droższe - więcej workerów potrzeba). Skutkuje to tym, że często wybiera się to co jest tanie, i W JAKIŚ SPOSÓB pasuje nam do ogólnej strategii.

Elementem dość niejasnym (mechanicznie i instrukcyjnych) jest przyzwolenie na zagrywanie kart praktycznie zawsze ALE.. No więc te ALE przeszkadzają, szczególnie przy pierwszych grach. Klasyfikacje są na BGG, ale pytania dość regularnie powracają.

Losowość kart jest spora. Nie próbowałem jeszcze mocno na nie grać, raczej staram się ogarnąć mechanikę sensownego rozwoju wioski. Natomiast faktycznie jest tak, że czasami cele strategiczne są mocno odjechane i człowiek się zastanawia WTF? Mam tylko grać pod owce (przykładowo)? A co z resztą? Wkrótce przetestuję ciśnięcie głównie pod karty punktowania 8)

Reasumując: ja czekam na kolejne partie, ale krzywa uczenia jest tutaj moim zdaniem stroma. I nie chodzi o mechanikę, tylko o jakąś efektywność zagrań.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: mistrz_yon »

I jeszcze kilka uwag po 7 rozgrywkach (2x3os, 1x2os, 4x1os):

1. Mechanika jest bardzo płynna i dość prosta do nauczenia.
2. Większość gry można ciagnąć praktycznie równolegle, w tym główne akcje rozwojowe.*
3. Jedyna interakcja między graczami to wcześniejsze wybranie odpowiedniego pola, ale - uwaga - pojedyncze ruchy mogą mieć bardzo znaczący wpływ na finalny wynik.
4. Losowość potrafi być okrutna. Dzisiaj byłem świadkiem wyłożenia w jednej sekwencji 5-6 kart. Po prostu szczęście, że były triggerowane tym samym dobrem. Poważnie rozważam korzystanie z home rule, że przy dobieraniu kart dobiera się 3 i z nich wybiera jedną, a pozostałe wtasowuje. Wprowadzi to jakiś wymiar wpływu na dość istotne decyzje w grze.
5. Wszystkie powyższe uwagi opart są na graniu tylko podstawowymi deckami. Nie oglądałem jeszcze tych alternatywnych.

* Początkowo rekomendowałbym jednak rozgrywanie akcji po kolei. Mechanizm rozwoju budynków (ponoszenia kosztów) jest prosty, ale ma kilka patentów (uzależnienie kosztu od tury + rabaty za używanie różnych towarów + ograniczenie dowolności wydawania, np. więcej jednego niż drugiego), które powodują, że do czasu zrozumienia całości, można się tam mylić. A jako że ta gra jest bardzo ciasna, to taka pojedyncza (nawet nieintencjonalna) pomyłka może nam wygrać/przegrać grę. Tutaj jedna sztuka zasobu może być warta 12 punktów nawet.
mysza
Posty: 79
Rejestracja: 11 gru 2009, 11:06
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: mysza »

Wiadomo coś czy będzie PL wersja?:) Bo ceny są kosmiczne za angielską :D
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: Arachion »

Instrukcja nie wygląda na skomplikowaną - są jeszcze jakieś zależne językowo elementy które wymagają wklejki, nakładki? Oprócz instrukcji i pomocy gracza?
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2021, 16:46 przez Arachion, łącznie zmieniany 1 raz.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: predki »

Arachion pisze: 19 kwie 2021, 18:39 Instrukcja nie wygląda na skomplikowaną - są jeszcze jakieś zależne językowo elementy które wymagają wklejki, nakładki? Oprócz instrukcji i pomocy gracza.
Tekstu trochę jest - tekst na kartach (ok 150 szt.), tekst na planszy akcji, tekst na planszy gracza. Oczywiście język jest w większości prosty, ale jest.
Co gorsza, tym razem instrukcja udostępniona przez Lookout jest graficzna - nie ma w niej edytowalnego tekstu.
mysza
Posty: 79
Rejestracja: 11 gru 2009, 11:06
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: mysza »

Czyli chyba nie będzie wydana po PL :D
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: XLR8 »

Zagrałem dwa razy (2 i 3 graczy) i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to arcydzieło Uwe, razem z Agricolą i Ucztą dla Odyna.
Niestety to gra głównie do wariantu solo lub dla 2 graczy, którzy nie patrzą na wyniki w stosunku do siebie, tylko próbują pobić swój rekord. Losowość z kart jest ogromna i ktoś może bawić się świetnie gdy reszta nic nie potrafi sklecić z tego co ma.
Ryszard2280
Posty: 28
Rejestracja: 18 kwie 2021, 18:04
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Hallertau (Uwe Rosenberg)

Post autor: Ryszard2280 »

mysza pisze: 20 kwie 2021, 08:48 Czyli chyba nie będzie wydana po PL :D
Chyba będzie przez Lacertę.
ODPOWIEDZ