Spirit Island - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

kamilpr pisze: 04 sty 2021, 22:22 Czy karte szybka możemy rozpatrzyć w fazie kart wolnych zamiast szybkich jeśli bardziej nam to pasuje?
:)
Nie. Po coś to rozgraniczenie powstało.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2094
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: tomp »

kamilpr pisze: 04 sty 2021, 22:22 Czy karte szybka możemy rozpatrzyć w fazie kart wolnych zamiast szybkich jeśli bardziej nam to pasuje?
Nie, szybkie robisz w fazie szybkich. Wolne w fazie wolnych.
Jak nie chciałeś lub nie mogłeś wykorzystać szybkiej karty w danej fazie, to efekt karty jest pomijany w fazie wolnej.
Jest o tym nawet akapit w instrukcji.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Kilson »

Scanariusz "Ochrona Serca Wyspy":
-Każdy Duch rozpoczyna grę z 2 dodatkowymi Kartami Mocy , dobierając po jednej karcie z każdej z talii Mocy.
Jak rozumiem dobierając pierwszą z góry? Czy jednak stosujemy normalne zasady i bierzemy po 4 z których wybieramy po jednej?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2094
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: tomp »

Kilson pisze: 07 sty 2021, 08:46 Scanariusz "Ochrona Serca Wyspy":
-Każdy Duch rozpoczyna grę z 2 dodatkowymi Kartami Mocy , dobierając po jednej karcie z każdej z talii Mocy.
Jak rozumiem dobierając pierwszą z góry? Czy jednak stosujemy normalne zasady i bierzemy po 4 z których wybieramy po jednej?
Ja wyszedłbym z założenia, że jak nie zaznaczono inaczej to dobierasz w standardowy sposób, czyli wybór 1 z 4 kart.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Kilson »

tomp pisze: 07 sty 2021, 14:59 Ja wyszedłbym z założenia, że jak nie zaznaczono inaczej to dobierasz w standardowy sposób, czyli wybór 1 z 4 kart.
Pogrzebałem na BGG i jednak dobieramy tylko po jednej karcie.
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: kamilpr »

Czy jest jakiś limit posiadania ilości obecności w jednej krainie ?
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: imrowai »

Instrukcja -> słowniczek pojęć ->str. 13 -> limitu nie ma
zajudzony
Posty: 103
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:46
Has thanked: 50 times
Been thanked: 3 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: zajudzony »

Siema,
Mam tylko szybkie pytanie czy dobrze rozumiem symbol "/" na kartach mocy to znaczy znak ten czytamy jako " lub" czy jako " i". To znaczy mam moc obrażenia 1 miasto/wioska. Czy oznacza to że damage dostanie i miasto i wioska czy tylko miasto lub tylko wioska? A pytam bo na instrukcji na ikonografii tłumaczone nawias jest jako "i". Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc !!
feniks_ciapek
Posty: 2296
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1600 times
Been thanked: 936 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: feniks_ciapek »

zajudzony pisze: 26 lut 2021, 01:23 Siema,
Mam tylko szybkie pytanie czy dobrze rozumiem symbol "/" na kartach mocy to znaczy znak ten czytamy jako " lub" czy jako " i". To znaczy mam moc obrażenia 1 miasto/wioska. Czy oznacza to że damage dostanie i miasto i wioska czy tylko miasto lub tylko wioska? A pytam bo na instrukcji na ikonografii tłumaczone nawias jest jako "i". Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc !!
Lub. Nie przypominam sobie wyjątku od tej zasady. Jeśli w polskiej wersji takie są, to jest to raczej pomyłka.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: imrowai »

zajudzony pisze: 26 lut 2021, 01:23 Siema,
Mam tylko szybkie pytanie czy dobrze rozumiem symbol "/" na kartach mocy to znaczy znak ten czytamy jako " lub" czy jako " i". To znaczy mam moc obrażenia 1 miasto/wioska. Czy oznacza to że damage dostanie i miasto i wioska czy tylko miasto lub tylko wioska? A pytam bo na instrukcji na ikonografii tłumaczone nawias jest jako "i". Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc !!
Ten symbol zawsze i wszędzie oznacza lub.
Wczytaj się w instrukcje "i" pojawia się w kontekście tego znaku gdy wartość akcji jest większa niż 2
i wtedy np możesz zadać 2 obrażenia wiosce lub po 1 wiosce i miastu lub 2 miastu.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2021, 08:34 przez imrowai, łącznie zmieniany 1 raz.
zajudzony
Posty: 103
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:46
Has thanked: 50 times
Been thanked: 3 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: zajudzony »

Dzięki !!! Czyli grałem poprawnie i jakoś wczoraj w nocy nie skumalem tego kontekstu przy 2 aż wstyd się przyznać. Błądzić rzeczą ludzką :)
Pozdrawiam i miłego weekendu!!!
elbryk
Posty: 19
Rejestracja: 23 sty 2018, 07:45

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: elbryk »

W scenariuszu Błyskawiczna Kolonizacja jak mam rozumieć zmianę zasad gry "Podczas Eksploracji, jednorazowo na każdej planszy Wyspy, dołóżcie dodatkowego odkrywcę" ?
a) na każdej planszy w dowolnym miejscu/krainie dodajemy jednego Odkrywcę (np. dwie plansze = + dwaj Odkrywcy) ,
b) tam gdzie mamy postawić nowego Odkrywcę - dodajemy dodatkowo drugiego Odkrywcę.
Czy powyższa nowa zasada gry odnosi się też do przygotowania gry ?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2094
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: tomp »

elbryk pisze: 15 mar 2021, 20:29 W scenariuszu Błyskawiczna Kolonizacja jak mam rozumieć zmianę zasad gry "Podczas Eksploracji, jednorazowo na każdej planszy Wyspy, dołóżcie dodatkowego odkrywcę" ?
a) na każdej planszy w dowolnym miejscu/krainie dodajemy jednego Odkrywcę (np. dwie plansze = + dwaj Odkrywcy) ,
b) tam gdzie mamy postawić nowego Odkrywcę - dodajemy dodatkowo drugiego Odkrywcę.
Czy powyższa nowa zasada gry odnosi się też do przygotowania gry ?
Jak przygotowujesz grę, to wykonujesz eksplorację tuż przed rozpoczęciem tury duchów. Zamiast 1 dodajesz po 2 najeźdźców.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
elbryk
Posty: 19
Rejestracja: 23 sty 2018, 07:45

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: elbryk »

tomp pisze: 15 mar 2021, 20:51
elbryk pisze: 15 mar 2021, 20:29 W scenariuszu Błyskawiczna Kolonizacja jak mam rozumieć zmianę zasad gry "Podczas Eksploracji, jednorazowo na każdej planszy Wyspy, dołóżcie dodatkowego odkrywcę" ?
a) na każdej planszy w dowolnym miejscu/krainie dodajemy jednego Odkrywcę (np. dwie plansze = + dwaj Odkrywcy) ,
b) tam gdzie mamy postawić nowego Odkrywcę - dodajemy dodatkowo drugiego Odkrywcę.
Czy powyższa nowa zasada gry odnosi się też do przygotowania gry ?
Jak przygotowujesz grę, to wykonujesz eksplorację tuż przed rozpoczęciem tury duchów. Zamiast 1 dodajesz po 2 najeźdźców.
.. a w czasie rozgrywki nie ?
feniks_ciapek
Posty: 2296
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1600 times
Been thanked: 936 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: feniks_ciapek »

elbryk pisze: 15 mar 2021, 20:29 W scenariuszu Błyskawiczna Kolonizacja jak mam rozumieć zmianę zasad gry "Podczas Eksploracji, jednorazowo na każdej planszy Wyspy, dołóżcie dodatkowego odkrywcę" ?
a) na każdej planszy w dowolnym miejscu/krainie dodajemy jednego Odkrywcę (np. dwie plansze = + dwaj Odkrywcy) ,
b) tam gdzie mamy postawić nowego Odkrywcę - dodajemy dodatkowo drugiego Odkrywcę.
Czy powyższa nowa zasada gry odnosi się też do przygotowania gry ?
W zasadzie a) - W trakcie eksploracji na każdej planszy wyspy wybierasz jeden eksplorowany region (widoczny na karcie eksploracji), w którym dołożysz dwóch Odkrywców zamiast jednego.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2094
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: tomp »

elbryk pisze: 15 mar 2021, 21:01
.. a w czasie rozgrywki nie ?
W trakcie rozgrywki wg standardowych reguł.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
elbryk
Posty: 19
Rejestracja: 23 sty 2018, 07:45

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: elbryk »

tomp pisze: 16 mar 2021, 05:52
W trakcie rozgrywki wg standardowych reguł.
Dalej nie rozumiem.
Kiedy mam dodać dodatkowych Odkrywców, czy w przygotowaniu gry, czy w samej grze, czy tu i tu ?
Na karcie scenariusza jest pozycja "Zmiany w przygotowaniu gry". Tam nic nie ma o dodawaniu kolejnych Odkrywców.
Natomiast jest o tym mowa w "Zmianach zasad gry", które dotyczą głównej rozgrywki, a nie tylko przygotowania.

Na tą chwilę zasady tego scenariusza rozumiem w następujący sposób:
W przygotowaniu: odkrywam kartę Najeźdźców - robię Eksplorację dodając na każdej planszy po jednym dodatkowym Odkrywcy w dowolnej jednej z eksplorowanych krain, później robię akcję Budowanie tą samą kartą Najeźdźców oraz odkrywam kolejną kartę N., którą robię Eksplorację w ten sam sposób co wcześniej.
W trakcie gry: akcję Eksploracji robię tak jak w przygotowaniu.
feniks_ciapek
Posty: 2296
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1600 times
Been thanked: 936 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: feniks_ciapek »

elbryk pisze: 16 mar 2021, 07:37 W przygotowaniu: odkrywam kartę Najeźdźców - robię Eksplorację dodając na każdej planszy po jednym dodatkowym Odkrywcy w dowolnej jednej z eksplorowanych krain, później robię akcję Budowanie tą samą kartą Najeźdźców oraz odkrywam kolejną kartę N., którą robię Eksplorację w ten sam sposób co wcześniej.
Dokładnie tak.
aeiou871
Posty: 979
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 313 times
Been thanked: 433 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: aeiou871 »

tomp pisze: 16 mar 2021, 05:52
elbryk pisze: 15 mar 2021, 21:01
.. a w czasie rozgrywki nie ?
W trakcie rozgrywki wg standardowych reguł.
Wydaje mi się, że jednak nie. Po angielsku to brzmi po prostu:

"RULE CHANGES
All powers are Fasti
Powers which were already Fast (or made Fast) cost 1 less Energy. (For Innate Powers and Power Cards cost 0, instead gain 1 Energy.)
When Exploring, once per board, add an additional Explorer.
If the Island becomes "Blighted", put 1 less Blighticon.png per player on the Blight Card."

Zatem zawsze kiedy wykonywana jest Eksploracja, na każdej z plansz dodajesz jednego dodatkowego Odkrywcę. Słowo "jednorazowo" w polskim tłumaczeniu odnosi się do raz na planszę, a nie raz na grę.

Ponownie z angielskiego FAQ:

"What does "When exploring" mean in the Blitz scenario? Can I add the extra Explorer anywhere I want?
On each board, in one of the lands the Invaders Explore for each card, add an extra Explorer.
This does affect the initial Explore during Setup. If the Invaders are entirely prevented from Exploring on a board, then they don't add any extra Explorer. If there are multiple Explore Cards during a single turn, the effect triggers each time."

Zmiana zasad dotyczy Eksploracji podczas Przygotowania, ale nie tylko tej Eksploracji, a każdej.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1344
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 555 times
Been thanked: 283 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Atamán »

Ale ta gra ma nieprecyjne słownictwo! Fuj!

Zapis "podczas eksploracji" powinien mieć kwantyfikator ("podczas każdej eksploracji" albo "podczas pierwszej eksploracji"), bo bez niego to gracze mają się domyślić co autor miał na myśli.

Dodatkowo ani w polskiej ani w angielskiej wersji zapis na karcie scenariusza nie precyzuje, gdzie tego dodatkowego odkrywcę umieścić, więc ja zrozumiałem, że to może być dowolna kraina na danej planszy. I dopiero jakieś FAQ w necie to doprecyzowuje?

Tak im szkoda było czarnego tuszu? A może myśleli, że jak zrobią krótszy tekst, to gra będzie wydawała się łatwiejsza?

I jeszcze w polskiej wersji dodali to nieszczęsne "jednorazowo" zamiast "raz", co jest jakimś nadmiernym podkreśleniem, by wykonać tylko raz i w połączeniu z brakiem kwantyfikatora na początku zdania może doprowadzić do wniosku, że to jest raz na grę.

Zamiast zapisu:
Podczas Eksploracji, jednorazowo na każdej planszy Wyspy, dołóżcie dodatkowego Odkrywcę.

Powinien być zapis:
Podczas każdej Eksploracji, dla każdej planszy Wyspy, dołóżcie dodatkowego Odkrywcę w jednej eksplorowanej krainie.

(Wiem, że tekst jest dłuższy, ale jest precyzyjny, a ta planszetka scenariusza ma jeszcze masę wolnego miejsca.)
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: jnowaczy »

Mam pytanie odnośnie umieszczania zarazy. Jeśli mamy dodac zaraze do krainy która już ja posiada to dodajemy do niej kolejna plus jeszcze jedna do sąsiedniej krainy ( czyli umieszczamy dwie ), czy dodajemy tylko do sąsiedniej krainy. Co jeśli wszystkie sąsiednie również zawierają zarazę czy dodajemy do pierwotnej później do sąsiedniej i znowu do sąsiedniej nie zawierającej zarazy, razem 3
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
CoLdY7
Posty: 183
Rejestracja: 01 kwie 2020, 02:13
Lokalizacja: Strzelin
Has thanked: 490 times
Been thanked: 55 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: CoLdY7 »

jnowaczy pisze: 21 mar 2021, 12:28 Mam pytanie odnośnie umieszczania zarazy. Jeśli mamy dodac zaraze do krainy która już ja posiada to dodajemy do niej kolejna plus jeszcze jedna do sąsiedniej krainy ( czyli umieszczamy dwie ), czy dodajemy tylko do sąsiedniej krainy. Co jeśli wszystkie sąsiednie również zawierają zarazę czy dodajemy do pierwotnej później do sąsiedniej i znowu do sąsiedniej nie zawierającej zarazy, razem 3
Na stronie wiki Laterty poświęconej Spirit Island możemy przeczytać:
Rozprzestrzenianie - jeśli w danej krainie znajdowała się już Zaraza, dodajecie jedną do tej krainy, a kolejną do jednej z sąsiednich krain. Jeśli wybrana, sąsiednia kraina, również posiada Zarazę, Zaraza rozprzestrzenia się dalej itd.
Edit: znalazłem lepszą odpowiedź
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
asymetri
Posty: 61
Rejestracja: 08 lis 2018, 09:30
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: asymetri »

Dzień dobry.

To ja może też kilka pytań:
1. Skąpana Słońcem Rzeka ma moc która jest opisana 3 odkrywca/wioska (odkrywca i wioska w formie piktogramów). Czy to oznacza, że moc dotyczy 3 odkrywców lub 1 wioski czy też 3 odkrywców lub 3 wiosek. Podaję jako przykład bo podobny zapis pojawia się chyba częściej w tym na kartach, ale przy tym duchu narzucił mi się najbardziej.
2. Dotyczy ducha Głos Burzy, czy czerwony znacznik umożliwia zgromadzenie Dahan za fioletowe moce oraz wypchnięcie Dachan za żółte, czy też można wykonać tylko jedno z dwóch na zasadzie to albo to.
3. Dotyczy ducha Głos Burzy i specjalnej zasady, która mówi, że można swoją obecność przenosić z Dahanami: "Za każdym razem gdy Dahanie poruszają się z jednej z twoich krain, możesz przesunąć 1 swoją obecność z nimi". Teraz czy to oznacza przesunięcie w każdym przypadku tylko 1 obecności. Pytam dlatego, że rozumiem jeśli z jednej krainy przesuwam kilku Dachan do drugiej 1 krainy to biorę ze sobą tylko jedną obecność, ale co w przypadku gdy gromadzę w 1 miejscu z kilku krain lub wypycham do kilku krain. Czy w takim wypadku również mogę ze sobą zabrać tylko 1 obecność czy też kilka, skoro jest napisane "gdy Dahanie poruszają się z jednej z twoich krain" a dotyczy to kilku moich krain. Czy też to oznacza, że przesuwając z kilku krain lub do kilku krain za każdym razem przenoszę tylko 1 obecność.
4. Pytanie to już całkiem lamerskie, ale i tak zadam. Chodzi o Głos Burzy posiadający dwie moce, które można użyć dodatkowo (w przeciwieństwie do łatwych duchów, które mają po jednej). Rozumiem, że można użyć obie moce, ale pytanie czy wyczerpują się żywioły. Jeżeli będę miał 4 fioletowe, to czy mogę obu mocy (lewej i prawej) użyć jako szybkich.

Przy okazji pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzących świąt
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 948
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: Losiek »

asymetri pisze: 31 mar 2021, 18:17 1. Skąpana Słońcem Rzeka ma moc która jest opisana 3 odkrywca/wioska (odkrywca i wioska w formie piktogramów). Czy to oznacza, że moc dotyczy 3 odkrywców lub 1 wioski czy też 3 odkrywców lub 3 wiosek. Podaję jako przykład bo podobny zapis pojawia się chyba częściej w tym na kartach, ale przy tym duchu narzucił mi się najbardziej.
Ostatnia strona instrukcji: Ikonografia. Chodzi o dowolną kombinację 3 Odkrywców i/lub Osad.
2. Dotyczy ducha Głos Burzy, czy czerwony znacznik umożliwia zgromadzenie Dahan za fioletowe moce oraz wypchnięcie Dachan za żółte, czy też można wykonać tylko jedno z dwóch na zasadzie to albo to.
Instrukcja strona 17: 8. Zdolności warunkowe.
Na przykład Duch posiadający 2 Źródła Mocy Wody może skorzystać z dowolnej liczby zdolności warunkowych, wymagających wykorzystania 2 Źródeł Mocy Wody.
Możesz wykorzystać ile chcesz posiadając odpowiednie źródła mocy chyba, że użyto sformułowania zamiast tego.
3. Dotyczy ducha Głos Burzy i specjalnej zasady, która mówi, że można swoją obecność przenosić z Dahanami: "Za każdym razem gdy Dahanie poruszają się z jednej z twoich krain, możesz przesunąć 1 swoją obecność z nimi". Teraz czy to oznacza przesunięcie w każdym przypadku tylko 1 obecności. Pytam dlatego, że rozumiem jeśli z jednej krainy przesuwam kilku Dachan do drugiej 1 krainy to biorę ze sobą tylko jedną obecność, ale co w przypadku gdy gromadzę w 1 miejscu z kilku krain lub wypycham do kilku krain. Czy w takim wypadku również mogę ze sobą zabrać tylko 1 obecność czy też kilka, skoro jest napisane "gdy Dahanie poruszają się z jednej z twoich krain" a dotyczy to kilku moich krain. Czy też to oznacza, że przesuwając z kilku krain lub do kilku krain za każdym razem przenoszę tylko 1 obecność.
Nie chce mi się pisać ;) Tu jest odpowiedź na Twoje pytanie. Generalnie za każdą wioskę przesuwasz obecność.
4. Pytanie to już całkiem lamerskie, ale i tak zadam. Chodzi o Głos Burzy posiadający dwie moce, które można użyć dodatkowo (w przeciwieństwie do łatwych duchów, które mają po jednej). Rozumiem, że można użyć obie moce, ale pytanie czy wyczerpują się żywioły. Jeżeli będę miał 4 fioletowe, to czy mogę obu mocy (lewej i prawej) użyć jako szybkich.
Znów instrukcja strona 17: 8. Zdolności warunkowe.
Wymagane Źródła Mocy nie „zużywają się”. Sprawdzany jest tylko warunek ich posiadania w tej rundzie.
Możesz użyć obu.
asymetri
Posty: 61
Rejestracja: 08 lis 2018, 09:30
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Spirit Island - zasady, pytania

Post autor: asymetri »

Losiek pisze: 31 mar 2021, 19:35
asymetri pisze: 31 mar 2021, 18:17 1. Skąpana Słońcem Rzeka ma moc która jest opisana 3 odkrywca/wioska (odkrywca i wioska w formie piktogramów). Czy to oznacza, że moc dotyczy 3 odkrywców lub 1 wioski czy też 3 odkrywców lub 3 wiosek. Podaję jako przykład bo podobny zapis pojawia się chyba częściej w tym na kartach, ale przy tym duchu narzucił mi się najbardziej.
Ostatnia strona instrukcji: Ikonografia. Chodzi o dowolną kombinację 3 Odkrywców i/lub Osad.
2. Dotyczy ducha Głos Burzy, czy czerwony znacznik umożliwia zgromadzenie Dahan za fioletowe moce oraz wypchnięcie Dachan za żółte, czy też można wykonać tylko jedno z dwóch na zasadzie to albo to.
Instrukcja strona 17: 8. Zdolności warunkowe.
Na przykład Duch posiadający 2 Źródła Mocy Wody może skorzystać z dowolnej liczby zdolności warunkowych, wymagających wykorzystania 2 Źródeł Mocy Wody.
Możesz wykorzystać ile chcesz posiadając odpowiednie źródła mocy chyba, że użyto sformułowania zamiast tego.
3. Dotyczy ducha Głos Burzy i specjalnej zasady, która mówi, że można swoją obecność przenosić z Dahanami: "Za każdym razem gdy Dahanie poruszają się z jednej z twoich krain, możesz przesunąć 1 swoją obecność z nimi". Teraz czy to oznacza przesunięcie w każdym przypadku tylko 1 obecności. Pytam dlatego, że rozumiem jeśli z jednej krainy przesuwam kilku Dachan do drugiej 1 krainy to biorę ze sobą tylko jedną obecność, ale co w przypadku gdy gromadzę w 1 miejscu z kilku krain lub wypycham do kilku krain. Czy w takim wypadku również mogę ze sobą zabrać tylko 1 obecność czy też kilka, skoro jest napisane "gdy Dahanie poruszają się z jednej z twoich krain" a dotyczy to kilku moich krain. Czy też to oznacza, że przesuwając z kilku krain lub do kilku krain za każdym razem przenoszę tylko 1 obecność.
Nie chce mi się pisać ;) Tu jest odpowiedź na Twoje pytanie. Generalnie za każdą wioskę przesuwasz obecność.
4. Pytanie to już całkiem lamerskie, ale i tak zadam. Chodzi o Głos Burzy posiadający dwie moce, które można użyć dodatkowo (w przeciwieństwie do łatwych duchów, które mają po jednej). Rozumiem, że można użyć obie moce, ale pytanie czy wyczerpują się żywioły. Jeżeli będę miał 4 fioletowe, to czy mogę obu mocy (lewej i prawej) użyć jako szybkich.
Znów instrukcja strona 17: 8. Zdolności warunkowe.
Wymagane Źródła Mocy nie „zużywają się”. Sprawdzany jest tylko warunek ich posiadania w tej rundzie.
Możesz użyć obu.
Serdeczne dziękuję za informację. Muszę przyznać, że powyższe informacje bardzo upraszczają mi rozgrywkę Głosem Burzy. Skoro w każdej kolejce mogę równocześnie wypychać i gromadzić spore ilości Dahan (za fioletowe i żółte równocześnie co daje możliwość poruszenia sporej ilości osad, oczywiście muszę mieć 1 czerwone), którzy zawsze mogą zabrać ze sobą moje Obecności (więc nie muszę się o nie martwić, że zacznę je tracić, co przy tym duchu jest bardzo bolesne, bo trzeba zdejmować dodatkową Obecność), a w także (dzięki dodatkowym mocom) wypychać dowolne zestawy Odkrywców i/lub Wiosek, to obecnie moim jedynym zmartwieniem pozostaje zaraza. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ