Paladyni Zachodniego Królestwa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
cube88
Posty: 41
Rejestracja: 11 sty 2017, 10:41

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: cube88 »

Kurczu pisze: 22 gru 2019, 11:46 Za srebrnik spłać dług (obróć kartę długu) lub odrzuć 2 karty podejrzeń.
Za zapasy zrób akcję rozwoju lub dobierz wojownika i kleryka.
Hej. Mam pytanie o doprecyzowanie tego. Czy po wykonaniu tej akcji mogę po prostu przestawić jeden budynek z akcji rozwoju na dowolne pole czy powinienem dodatkowo zapłacić 4 srebrniki jak przy normalnej akcji.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Kurczu »

cube88 pisze: 30 mar 2020, 14:22
Kurczu pisze: 22 gru 2019, 11:46 Za srebrnik spłać dług (obróć kartę długu) lub odrzuć 2 karty podejrzeń.
Za zapasy zrób akcję rozwoju lub dobierz wojownika i kleryka.
Hej. Mam pytanie o doprecyzowanie tego. Czy po wykonaniu tej akcji mogę po prostu przestawić jeden budynek z akcji rozwoju na dowolne pole czy powinienem dodatkowo zapłacić 4 srebrniki jak przy normalnej akcji.
Hej, Nie płacisz nic dodatkowego, kupiec i zapas to już był koszt akcji rozwoju.
Awatar użytkownika
pacholettti
Posty: 68
Rejestracja: 26 sty 2020, 11:41
Has thanked: 14 times
Been thanked: 26 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: pacholettti »

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ta karta oznacza, że robiąc rekrutację nic nie płacimy (oczywiście oprócz zielonego meepla :) )?
Obrazek
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Quetzalcoatl »

Ja bym to interpretował, że płacisz 1 pieniądz mniej.

Na darmową rekrutację jest inny symbol, pokazany na końcu instrukcji.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 35 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: doczek »

Kładziesz zielonego nie płacąc złota możesz wziąć mieszczanina do swojej puli albo go spalić i wziąć bonus.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Kurczu »

Potwierdzam słowa doczka.
Przy okazji dam też potwierdzenie od autora :)
Spoiler:
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: imrowai »

Pytania do trybu solo:
1
-AI ma wykonać np nawracanie
-ma odpowiednią ilość mepli, ale brakuje mu poziomu wiary
Dobrze zakładam, że w tej sytuacji traktuje to jako brak możliwości wykonania tej akcji, i wykonuje kolejną, dostępna akcje z lewego górnego rogu planszy?
2
Znaczniki atrybutów
Początkowo układamy je w w określonej kolejności, a co w trakcie gry? Jeśli znowu najdą na siebie układamy je we wskazanej kolejności początkowej, np siła zawsze na wierzchu? Czy też ich kolejność będzie już wynikać z kolejności w jakiej wchodzą na dany poziom?
3
Znacznik zasobów
Porusza się w prawo za każdym razem gdy AI ma dobrać zasób/srebro/podatek. Czy za dobranie 2 srebrników przesuwamy znacznik o 2 w prawo, czy zawsze niezależnie od ilości dóbr o 1?
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Kurczu »

1. Ogólnie tak, ale zanim będziesz wykonywał akcję z górnego lewego toru, to trzeba sprawdzić czy nie możesz nawrócić ani jednego wikinga, a zazwyczaj będziesz mógł któregoś nawrócić.
2. Myślę, że nie ma to większego znaczenia. Osobiście gram tak, że zawsze ruszam tym z góry i jak wchodzi na zajęte pole to zostawiam go na szczycie.
3. Poruszasz o tyle ile zasób pozyskuje AI. Za 2 srebrniki jedziesz na torze zasobów o 2. Jeśli by tak nie było to akcja odpoczynku byłaby bez sensu, gdzie AI zazwyczaj dostaje minimum 2 zapasy.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: imrowai »

Parę gier za mną i mam chyba ostatnia niejasność..
Wykonuje misje/mobilizację. Czy korzystając z tej akcji mogę uruchomić "modlitwę" by wyczyścić akcje która spowodowała to działanie. Tzn np: wysyłam meple na "misje", zanzaczam modlitwę pionem misji i oczyszczam pole misji by w kolejnej rundzie znów móc wykonać misje?
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 35 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: doczek »

Wydaje się, że możesz tylko po co taki ruch??
spinaker
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2019, 14:58
Has thanked: 12 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: spinaker »

imrowai pisze: 11 kwie 2020, 20:02 Parę gier za mną i mam chyba ostatnia niejasność..
Wykonuje misje/mobilizację. Czy korzystając z tej akcji mogę uruchomić "modlitwę" by wyczyścić akcje która spowodowała to działanie. Tzn np: wysyłam meple na "misje", zanzaczam modlitwę pionem misji i oczyszczam pole misji by w kolejnej rundzie znów móc wykonać misje?
Pewnie że możesz😉.

Postaw przez rozwój tam domek a potem kręć combosy ile wlezie. Właśnie na takie tury wybiera się paladyna z darmową akcją (bez zapasów)by wykręcić jak najwięcej tej akcji jak najmniejszym kosztem.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: imrowai »

doczek pisze: 12 kwie 2020, 00:47 Wydaje się, że możesz tylko po co taki ruch??
Np dla punktów z ich wykorzystania lub dla królewskich dekretów :)
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 35 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: doczek »

imrowai pisze: 12 kwie 2020, 14:55
doczek pisze: 12 kwie 2020, 00:47 Wydaje się, że możesz tylko po co taki ruch??
Np dla punktów z ich wykorzystania lub dla królewskich dekretów :)
A luz "pogmatwanie" napisałeś to i nie do końca skumałem :-) Robienie kilku tych samych akcji pod rząd ściągając w między czasie ludziki.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: osa1908 »

Rekrutacja odrzucenie na stos kart odrzuconych dowolnej karty Mieszczanina,czy gdy odrzucam tez place srebniki?Kolejna kwestia Polowanie i Handel czy moge polozyc np.zielonego tylko pionka?I ostatnie czy korzystajac z akcji modlitwa zabierasz robotnikow z powrotem na swoja plansze?
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: imrowai »

Nie ten dział
Wszystkie odpowiedzi masz w instrukcji.
Płacisz, nie, nie.
piotrekbier
Posty: 208
Rejestracja: 04 lis 2009, 21:47
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 4 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: piotrekbier »

Czy w swojej rundzie mogę zagrać akcję misji, później przez modlitwę usunąć z misji robotników i ponownie skorzystać z misji?

W instrukcji jest zapis, który można dwojako rozumieć. Jesli miałoby to być tylko raz na rundę to wtedy akcja modlitwy traci na znaczeniu według mnie.

Gracze mogą do siedmiu razy użyć akcji Misja, Fortyfkacja, Mobilizacja, Rozgrzeszenie lub Nawracanie (1 raz na Rundę). Nie ma jednak ograniczeń liczby użyć akcji Ataku
Awatar użytkownika
Chizu
Posty: 106
Rejestracja: 28 kwie 2007, 18:44
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 40 times
Been thanked: 24 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Chizu »

Tak jak na poprzedniej stronie napisał Kopytko:
Kopytko pisze: 05 sty 2020, 01:43 Już skumałam. W polskiej instrukcji jest błąd - niepotrzebnie dodane "1 raz na Rundę". Daną akcję można wykonać więcej razy w danej rundzie, tylko max 7 razy podczas całej rozgrywki.. :)
Faktycznie w angielskiej wersji instrukcji jest napisane, że akcje można wykonać 7 razy, bez dopisku o liczbie użyć na rundę:
Important Rule: Players can only ever do 7 of each Commission, Fortify, Garrison, Absolve and Convert actions. However, there is no restriction to how many times they may Attack.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: kurdzio »

Dokładnie, chodzi o to że mamy 7 misjonarzy, 7 miejsc na fortyfikacje, 7 budynków mobilizacji itd.

A akcja Modlitwy w połączeniu z paladynami to jedna z najważniejszych akcji w grze ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
piotrekbier
Posty: 208
Rejestracja: 04 lis 2009, 21:47
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 4 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: piotrekbier »

Też tak grałem, ale wczoraj kolega mi mocno zaburzył pewność siebie co do tego ;)
Lucynta
Posty: 4
Rejestracja: 28 kwie 2020, 19:20

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Lucynta »

marcindlubacz pisze: 14 gru 2019, 23:08 Mam problem z taką kartą łaski nie mogę znaleźć tego symbolu czarnej karty z białym plusem. Wie ktoś co to za symbol.
Obrazek
Wydaje mi się, że oddajesz kartę spłaconego długu, aby w zamian otrzymać 3 meple. Ale też nie mamy pewności. Ktoś wie?
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Kurczu »

Lucynta pisze: 30 gru 2020, 01:59
marcindlubacz pisze: 14 gru 2019, 23:08 Mam problem z taką kartą łaski nie mogę znaleźć tego symbolu czarnej karty z białym plusem. Wie ktoś co to za symbol.
Spoiler:
Wydaje mi się, że oddajesz kartę spłaconego długu, aby w zamian otrzymać 3 meple. Ale też nie mamy pewności. Ktoś wie?
Mateyo już odpisywał na to pytanie:
mat_eyo pisze: 14 gru 2019, 23:13 Dostajesz dług i tych trzech robotników.
Lucynta
Posty: 4
Rejestracja: 28 kwie 2020, 19:20

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Lucynta »

Kurczu pisze: 30 gru 2020, 06:56
Lucynta pisze: 30 gru 2020, 01:59
marcindlubacz pisze: 14 gru 2019, 23:08 Mam problem z taką kartą łaski nie mogę znaleźć tego symbolu czarnej karty z białym plusem. Wie ktoś co to za symbol.
Spoiler:
Wydaje mi się, że oddajesz kartę spłaconego długu, aby w zamian otrzymać 3 meple. Ale też nie mamy pewności. Ktoś wie?
Mateyo już odpisywał na to pytanie:
mat_eyo pisze: 14 gru 2019, 23:13 Dostajesz dług i tych trzech robotników.
Gdyby tak było, to powinien być plus. Przy innych kartach taka strzałka oznacza "oddaj".
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: mat_eyo »

Lucynta pisze: 30 gru 2020, 12:26 Gdyby tak było, to powinien być plus. Przy innych kartach taka strzałka oznacza "oddaj".
Strzałka oznacza relację kosz - efekt. W tym wypadku kosztem jest dobranie długu, czyli -3 pz. Przecież oddanie niespłaconego długu byłoby podwójną nagrodą. Poza tym odrzucanie (niszczenie) niespłaconego długu ma swoją ikonkę, więc by jej tutaj użyli. Tutaj znajdziesz potwierdzenie autora:
https://boardgamegeek.com/thread/216391 ... 7#33882797
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: Pan_K »

Respektując potwierdzenie autora dodam jednak od siebie, że dla mnie ta karta oznaczała, że mam oddać SPŁACONY dług. Co ma, jak się wydaje, większy sens.

Sytuacja potwierdza, że brak w pudle spisu efektów kart jest niefortunny.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Paladyni Zachodniego Królestwa

Post autor: mat_eyo »

No nie wiem, czy oddanie spłaconego długu byłoby sensowniejsze. Efekt tego pola to zyskanie dwóch pracowników i przemalowanie trzeciego. Dobranie długu wydaje się być ok - masz szansę go spłacić i zarobić punkty, albo olewasz i dostajesz -3 jako koszt dobranych pracowników. Natomiast oddanie odwróconego długu to -4 punkt oraz co najmniej jeden efektów, które go dobrały i odwróciły. Moim zdaniem nie warte 2,5 workera.
ODPOWIEDZ