Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: rutra1992 »

Czesc,

Właśnie zacząłem grać w tę grę i mam wrażenie, że zasady nie są do końca jasne. Do tej pory grałem tylko spider-manem i captain marvel przeciwko rhino i mam takie 3 wątpliwości:

1) Spiderman na akcje interrupt na swojej karcie gdzie dobiera karte gdy przeciwnik go atakuje ("initiates attack versus him"). Czy jeśli sm się broni (sam lub używając do tego któregoś ze swoich towarzyszy) to czy wtedy równeiż dobiera kartę?

2) Czy jeśli karty sidevillaina (Vulture) weszły do gry i encounter deck się skończy to są one na nowo wtasowywane do tego decku?

3) Czy Capitan marvel może w jeden turze wykonać basic action i akcję ze swojej karty (na które pisze, że jest tylko raz na turę)?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

1) Tak, dobiera. Nie ważne kto broni, Spider-Man dobiera kartę za sam fakt tego, że był pierwotnym celem ataku.

2) Tak. Jak Nemesis wejdzie do gry to już jest do końca gry elementem talii encounter.

3) Tak.
Antimaster
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2020, 08:27
Has thanked: 3 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: Antimaster »

Podczepię się trochę pod powyższy post. Mam dwa pytania:

1. "Jeśli karta nakazuje graczowi umieścić w grze schemat poboczny nemezis, schemat poboczny nemezis powiązany z graczem, który dobrał kartę, zostaje umieszczony na obszarze gry, a jego stronnik będący nemezis zostaje wprowadzony do gry w zwarciu z tym graczem. Pozostałe karty spotkań powiązane z tą nemezis trafiają na stos odrzuconych kart spotkań.".
Czy karty nemezis wtasowuję do talii Złego? Jakie karty decydują o umieszczeniu w grze schematu nemezis i jeśli mam odrzucić karty z tym powiązane, to wyciągam je z talii?

2. W którym momencie zmieniam karty minionów z wyczerpanych na przygotowane?
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: sliff »

Antimaster pisze: 09 kwie 2021, 01:39 Podczepię się trochę pod powyższy post. Mam dwa pytania:

1. "Jeśli karta nakazuje graczowi umieścić w grze schemat poboczny nemezis, schemat poboczny nemezis powiązany z graczem, który dobrał kartę, zostaje umieszczony na obszarze gry, a jego stronnik będący nemezis zostaje wprowadzony do gry w zwarciu z tym graczem. Pozostałe karty spotkań powiązane z tą nemezis trafiają na stos odrzuconych kart spotkań.".
Czy karty nemezis wtasowuję do talii Złego? Jakie karty decydują o umieszczeniu w grze schematu nemezis i jeśli mam odrzucić karty z tym powiązane, to wyciągam je z talii?

2. W którym momencie zmieniam karty minionów z wyczerpanych na przygotowane?
1. Wedle tekstu z karty wtasowujesz. Tj. Masz 5 kart na odłożonych na boku z nemesis. Wychodzi karta "shadows of the past" - nemesis kładziesz przed sobą, side shcheme obok villiana, pozostałe 3 wtasowujesz do talii. Dalej traktujesz te karty normalnie jakby od początku były w grze. ( To odrzucanie pochodzi z learn to play i jest niezgodne z treścią karty)

2. Nigdy ? Aktuwują się na krótki moment po ataku villiana i tyle poza tym nic nie robią.
Antimaster
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2020, 08:27
Has thanked: 3 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: Antimaster »

Przy pokonaniu pierwszego poziomu villaina część rzeczy przechodzi na drugi. Co dzieje się z side scheme'ami?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: tomp »

Antimaster pisze: 18 kwie 2021, 15:05 Przy pokonaniu pierwszego poziomu villaina część rzeczy przechodzi na drugi. Co dzieje się z side scheme'ami?
Nic, tj. zostają w takiej samym stanie jak tuż przez zabiciem 1-szej formy. Nie robią "ewolucji".
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Antimaster
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2020, 08:27
Has thanked: 3 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: Antimaster »

I jeszcze takie pytania. Jeśli chodzi o fazę ruchu villaina, to:

1. Przy attack te trójrogie znaczki na karcie przyśpieszenia (boost) oznaczają zwiększenie ataku, a gwiazdka? Czy jeśli karta nie ma żadnych oznaczeń w dolnym prawym rogu, to jest zagrana zgodnie ze swoją treścią?
2. Jak to wygląda w przypadku scheme - tzn, sprawa ze znaczkami i bez?
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: sliff »

Antimaster pisze: 30 kwie 2021, 15:55 I jeszcze takie pytania. Jeśli chodzi o fazę ruchu villaina, to:

1. Przy attack te trójrogie znaczki na karcie przyśpieszenia (boost) oznaczają zwiększenie ataku, a gwiazdka? Czy jeśli karta nie ma żadnych oznaczeń w dolnym prawym rogu, to jest zagrana zgodnie ze swoją treścią?
2. Jak to wygląda w przypadku scheme - tzn, sprawa ze znaczkami i bez?
1. Gwiazdka zamiast zwiększenia ataku robi dodatkową akcje specjalną, która jest opisana w treści karty jako boost: Np. Drony ultrona. Karta nie musi mieć mieć - traktujesz to jak +0.
2. Dokładnie tak samo.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: osa1908 »

Jesli podczas dobierania karty encounter wyjdzie side shame, ktory mowi o rozpatzeniu dodatkowego emcouner,to liczy sie to od tej tury czy od nastepnej.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: polwac »

osa1908 pisze: 24 maja 2021, 12:57 Jesli podczas dobierania karty encounter wyjdzie side shame, ktory mowi o rozpatzeniu dodatkowego emcouner,to liczy sie to od tej tury czy od nastepnej.
Następnej.

Najpierw dobierasz wszystkie encountery, a później po kolei rozpatrujesz, więc side sheme zadziała dopiero przy dobieraniu encounterów w następnej rundzie.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
PawelWAW
Posty: 182
Rejestracja: 06 lut 2017, 16:56
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: PawelWAW »

Cześć, właśnie zacząłem grać w MC i mam wątpliwość czy mogę atakować miniony przydzielone do innych graczy czy tylko swoje?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

Możesz atakować miniony innych graczy.
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: szafaaaa »

PawelWAW pisze: 13 lip 2021, 11:23 Cześć, właśnie zacząłem grać w MC i mam wątpliwość czy mogę atakować miniony przydzielone do innych graczy czy tylko swoje?
Możesz atakować i blokować wszystkie miniony.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

Co ważne, kiedy bronisz innego bohatera, to możesz bronić się swoimi allays, nie musisz robić tego bohaterem.
PawelWAW
Posty: 182
Rejestracja: 06 lut 2017, 16:56
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: PawelWAW »

No to super, dziękuję Wam za pomoc :)
fordy
Posty: 6
Rejestracja: 04 sty 2019, 13:21

Marvel Champions instrukcja

Post autor: fordy »

Witam - poszukuje instrukcji w języku polskim - ponoć gdzieś można ją znaleźć w sieci ale mnie się nie udało. Może ktoś podesłać linka - z góry wielkie dzięki
B_A_R_T_S
Posty: 78
Rejestracja: 26 wrz 2020, 07:19
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: B_A_R_T_S »

Hej
Zacząłem dopiero ogrywac MC i mam pytanie odnośnie Gamory i jej side scheme'u.
Na "Sibling Rivalary", w "Forced response" napisane jest, że w fazie villaina "...deal 1 facedown encounter card to Gamora". Czyli zeby położyć jedna kartę zakrytą z talii Złego do Gamory. I co dalej sie dzieje z tą kartą? Sobie tak leży? :)
meDarq
Posty: 78
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:23
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: meDarq »

Rozpatrujesz ją normalnie w fazie villaina oprócz innych kart w encounter, które standardowo dociągasz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Marvel Champions instrukcja

Post autor: seki »

fordy pisze: 18 sie 2021, 11:03 Witam - poszukuje instrukcji w języku polskim - ponoć gdzieś można ją znaleźć w sieci ale mnie się nie udało. Może ktoś podesłać linka - z góry wielkie dzięki
Pod tym postem autor wkleił linka do instrukcji. Osobiście jej nie otwierałem więc nie wiem na ile często jest aktualizowana i czy uwzględnia poprawki FFG.

https://m.facebook.com/groups/630919820 ... 578812731/
B_A_R_T_S
Posty: 78
Rejestracja: 26 wrz 2020, 07:19
Has thanked: 16 times
Been thanked: 10 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: B_A_R_T_S »

Dobra, jeszcze odnośnie minionów.
1. Kiedy minion wchodzi do gry z encounter decku to rozumiem,ze mnie nie atakuje w tej fazie, tylko rozpatruje tekst na karcie?
2. Tylko miniony z GUARDEM muszę najpierw wyeliminować aby dobrać sie do vilaina, tak?
3. Inne miniony, bez GUARDA można zostawić i moge bić od razu villaina?
4. Jak mam przed sobą miniona nemesis to tez go moge nie bić, czy on jest traktowany jako GUARD i muszę go najpierw zlać?
meDarq
Posty: 78
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:23
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: meDarq »

1. Chodzi o dobranie karty po rozpatrzonych atakach? To tak, nie atakują Cię domyślnie.
2. 3. Tak
4. Nie musisz, to nie jest guard. Guardy mają trait na karcie napisany.

Ps. Polecam polską grupę fb Marvel Champions :)
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: Xoltro »

Czy jeżeli gram Rhino 2 i 3 to efekt when revealed działa już podczas setupu i Rhino zaczyna z dodatkowym scheme czy ten efekt działa wyłącznie kiedy zabijam Rhino I i wchodzę w Rhino II?

Czy jak skończa mi się karty innovation dr strange to je przetasowuje jak zwykle karty i mogę grać od nowa czy to jedna l jednorazowa talia?

Czy Ally może blokować wszystkie obrażenia? Jeżeli tak to czy wymaga do tego akcji lub obrony (nie widziałem jeszcze Ally z obroną)? Jeżeli damage przeciwnika przekracza życie Ally to rozumiem że obrażenia nie przechodzą na kogoś innego, chyba że jest to overkill?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

1. Działa od setupu.

2. Normalnie przetasowujesz te 5 kart i formujesz nową talię. Dlatego Doctor Strange jest jednym z absolutnie najsilniejszych bohaterów.

3. Ally użyty do obrony musi zostać wyczerpany i przekręcony na bok. Jeśli przeżyje, to nie będzie mógł zostać użyty w następnej fazie bohaterów, bo karty przygotowywane są na jej koniec.
Ally nie na wartości obrony, więc przyjmuje wszystkie obrażenia na siebie. Przechodzą one na bohatera tylko, jeśli atak ma overkill.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: polwac »

Wosho pisze: 08 lis 2021, 13:16 A czy wyjasnilo sie jak dziala ta karta co daje +2 gdy sie zmieniamy?
polwac pisze: 08 lis 2021, 13:27 Która karta? Rapid Growth Wasp?
Co w niej niejasnego?

Edit:
Z tego co pamiętam to był dylemat czy jak jesteś w Hero form to możesz użyć tej karty.
Odpowiedź brzmi TAK.
Wosho pisze: 09 lis 2021, 09:19 Uzywasz jak jestes w tiny form i zmieniasz forme na giant dostajesz +2 ale do ktorych statsow tiny czy giant?
Z tej po zmianie, a więc z giganta.
Jeżeli atakujesz Wasp w Tiny i zagrasz Rapid Growth, to łącznie masz 4 ataku (2 z giant i 2 z tej karty) i dodatkowo możesz sobie je podzielić jak chcesz dzięki umiejętności giant.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
zielony
Posty: 37
Rejestracja: 22 maja 2015, 16:18
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: zielony »

Hej mam pytanie jak rozpatrujecie Knowhere przy grze Star - Lordem? Nigdzie w interenecie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi czy autorzy gdzieś oficjalnie potwierdzili, że Star Lord dobiera kartę dzięki Knowhere przy każdym zagranym sojuszniku( bo każdy jest dzięki jego ability guardianem) czy musi mieć nadrukowany triat.
Dzięki.
ODPOWIEDZ