Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Wyprawa do El Dorado

Post autor: krzyss »

MichalStajszczak pisze: 30 mar 2020, 12:04
krzyss pisze: 30 mar 2020, 11:46 W kartach promo sa tez karty które umożliwiają postawienie pionka na zajętym polu, lecz pole musi mięć siłę chyba 3.
Jest karta Siłacz, która pozwala wejść na pole, na którym są co najmniej 3 symbole (maczety, monety albo wiosła) nawet wtedy, gdy to pole jest zajęte.
Dokładnie o tym mówię 👍
Witpry
Posty: 12
Rejestracja: 14 mar 2020, 11:49
Has thanked: 6 times

Re: Wyprawa do El Dorado

Post autor: Witpry »

Witam
Co zrobić jeżeli mamy na ręku kartę lub karty, których nie możemy zagrać? Pionek stoi w miejscu, w którym karty z ręki nie daję możliwości ruchu i nie możemy za nie nic kupić. Oczywiście może to być jedna lub więcej kart, instrukcja chyba nic o tym nie mówi ale jak rozumiem zostawiamy je na ręku i dobieramy w następnej rundzie do 4 kart?

Jarek
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Wyprawa do El Dorado

Post autor: bobule »

Witpry pisze: 26 kwie 2020, 09:48 Witam
Co zrobić jeżeli mamy na ręku kartę lub karty, których nie możemy zagrać? Pionek stoi w miejscu, w którym karty z ręki nie daję możliwości ruchu i nie możemy za nie nic kupić. Oczywiście może to być jedna lub więcej kart, instrukcja chyba nic o tym nie mówi ale jak rozumiem zostawiamy je na ręku i dobieramy w następnej rundzie do 4 kart?

Jarek
Możesz też zdecydować się na odrzucenie tych kart i wtedy dobierasz do 4 kart ;) zostawienie kart na ręku jest opcjonalne i sporadycznie opłacalne, w końcu ta gra to wyścig ;)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Wyprawa do El Dorado

Post autor: PytonZCatanu »

Karty na ręku, których nie można zagrać, można albo zostawić na następną rundę albo zrzucić bez efektu, aby w następnej rundzie dobrać więcej. Co się bardziej opłaca zależy od sytuacji.


Ps. To samo z resztą dotyczy kart, które można legalnie zagrać (również mogą zostać odrzucone bez efektu lub zostawione "na później).

Bez względu na sytuację dobieramy do 4.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Wyprawa do El Dorado

Post autor: bobule »

Tym razem ja mam problem ze zrozumieniem zdania z instrukcji xD wariant z jaskiniami:
Jeśli pionek zatrzymał się na polu sąsiadującym z 2 (lub więcej) jaskiniami, gracz może eksplorować każdą z nich.
Co to oznacza, pobieram jeden żeton jaskiń, czy dwa? :P

Powiem tak, jak na grę familijną, to z instrukcją przegrałem sromotnie (ale na pocieszenie, nie tylko ja) xD
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Wyprawa do El Dorado

Post autor: Fojtu »

bobule pisze: 16 wrz 2021, 07:12 Tym razem ja mam problem ze zrozumieniem zdania z instrukcji xD wariant z jaskiniami:
Jeśli pionek zatrzymał się na polu sąsiadującym z 2 (lub więcej) jaskiniami, gracz może eksplorować każdą z nich.
Co to oznacza, pobieram jeden żeton jaskiń, czy dwa? :P

Powiem tak, jak na grę familijną, to z instrukcją przegrałem sromotnie (ale na pocieszenie, nie tylko ja) xD
Pobierasz z każdej jeden żeton (każdą eksplorujesz)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Wyprawa do El Dorado

Post autor: PytonZCatanu »

bobule pisze: 16 wrz 2021, 07:12 Tym razem ja mam problem ze zrozumieniem zdania z instrukcji xD wariant z jaskiniami:
Jeśli pionek zatrzymał się na polu sąsiadującym z 2 (lub więcej) jaskiniami, gracz może eksplorować każdą z nich.
Co to oznacza, pobieram jeden żeton jaskiń, czy dwa? :P

Powiem tak, jak na grę familijną, to z instrukcją przegrałem sromotnie (ale na pocieszenie, nie tylko ja) xD
Wydaje mi się że jest to napisane wprost.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Wyprawa do El Dorado

Post autor: Fojtu »

PytonZCatanu pisze: 16 wrz 2021, 08:50
bobule pisze: 16 wrz 2021, 07:12 Tym razem ja mam problem ze zrozumieniem zdania z instrukcji xD wariant z jaskiniami:
Jeśli pionek zatrzymał się na polu sąsiadującym z 2 (lub więcej) jaskiniami, gracz może eksplorować każdą z nich.
Co to oznacza, pobieram jeden żeton jaskiń, czy dwa? :P

Powiem tak, jak na grę familijną, to z instrukcją przegrałem sromotnie (ale na pocieszenie, nie tylko ja) xD
Wydaje mi się że jest to napisane wprost.
Mi się wydaje, że jest trochę niezbyt zgrabnie ten fragment napisany. Mogłoby to sugerować trochę, że każdy z nich w sensie, że możesz eksprorować każdy -> wybierasz z wszystkich.
Jak ktoś Ci postawi pięć ciastek przed Tobą i powie, że możęsz zjeść każde z nich, to można to zrozumieć, że bieżesz jedno z nich.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Wyprawa do El Dorado

Post autor: bobule »

Fojtu pisze: 16 wrz 2021, 08:48 Pobierasz z każdej jeden żeton (każdą eksplorujesz)
A nie wydaje się to trochę bez sensu? No jak można na raz eksplorować dwie jaskinie? Poza tym, osoba dostająca dwa żetony no dostaje znacznie większy bonus, niż jakby dostała jeden i tu mi trochę te niezbalansowanie mi się nie podoba.
Ale skoro tak gracie, no to też tak będę grał ;)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: PytonZCatanu »

Grałem 25 partii i nigdy nie widziałem 2 jaskiń obok siebie.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Wyprawa do El Dorado

Post autor: Fojtu »

bobule pisze: 20 wrz 2021, 06:28
Fojtu pisze: 16 wrz 2021, 08:48 Pobierasz z każdej jeden żeton (każdą eksplorujesz)
A nie wydaje się to trochę bez sensu? No jak można na raz eksplorować dwie jaskinie? Poza tym, osoba dostająca dwa żetony no dostaje znacznie większy bonus, niż jakby dostała jeden i tu mi trochę te niezbalansowanie mi się nie podoba.
Ale skoro tak gracie, no to też tak będę grał ;)
Takie są zasady, czy to ma sens czy nie, nie mnie oceniać :P
Nie układaj po prostu tak mapy i nie będzie problemu, ja też nigdy takiej sytuacji nie miałem :)
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: dannte »

To prawda, takiej sytuacji nie ma jeśli układasz jedną z plansz ukazanych w instrukcji. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tworzyć dowolne układy. Tutaj można znaleźć 70 dodatkowych: https://boardgamegeek.com/filepage/1726 ... -el-dorado (wszystkie podobno przetestowane i grywalne).

Bobule ma trochę racji kwestionując ten zapis, ale rzeczywiście szansa, że taka sytuacja się pojawi jest niewielka (tylko jaskinie na planszach M, F oraz I mogą taką sytuację spowodować).

W angielskiej instrukcji takiego zapisu brakuje i na BGG nie ma jasnego stanowiska co w takiej sytuacji zrobić. Krążą nawet głosy, że "oczywistym jest", że możesz eksplorować tylko jedną jaskinię na raz.

Pytanie, czy NK rzeczywiście zasięgnęła języka u oryginalnego wydawcy (albo twórcy), żeby dodać takie objaśnienie, czy to jest tylko ich interpretacja?

Co do tego czy ma to sens, czy nie, to też interpretacji można podać wiele. Tematycznie niewiele ma sensu eksplorowanie obu jaskiń "jednocześnie", poza tym taki dublet jest znacznie bardziej atrakcyjny, bo nie musisz gimnastykować się przy odchodzeniu i podchodzeniu, by zdobyć kolejny kafelek.
Natomiast z drugiej strony, mapy z taką sytuacją są wyjątkowe i gracze od początku wiedzą, że taka sytuacja ma miejsce, więc walczą o to kto pierwszy dotrze do takiej jaskini, a kafelków raczej wystarczy dla każdego, więc taka plansza zwyczajnie stwarza wymóg obrania strategii wymierzonej bardziej pod tę parę jaskiń.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Fojtu »

Ogólnie angielski zapis wg mnie jest jasny. Kiedy stajesz obok jaskini, eksplorujesz ją i tyle. Nie ma znaczenie obok ilu stanąłeś, jak stanąłeś, to eksplorujesz, co oznacza, że jak stanąłeś obok dwóch, to eksplorujesz obie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: MichalStajszczak »

dannte pisze: 20 wrz 2021, 17:55 W angielskiej instrukcji takiego zapisu brakuje i na BGG nie ma jasnego stanowiska co w takiej sytuacji zrobić. Krążą nawet głosy, że "oczywistym jest", że możesz eksplorować tylko jedną jaskinię na raz.
W instrukcji Ravensburgera faktycznie tej informacji brakowało (zarówno w wersji niemieckiej, jak i angielskiej). W angielskiej instrukcji do drugiego wydania (tej, na podstawie której powstała polska instrukcja), tekst angielski wygląda tak:
If you happen to come to a stop next to two caves, treat each cave separately
Moim zdaniem "potraktuj każdą jaskinię osobno" oznacza, że można eksplorować obie. I w moim tłumaczeniu wyglądało to następująco:
Jeżeli pole, na którym zatrzymała się figurka gracza, sąsiaduje z dwiema jaskiniami, gracz może eksplorować obie jaskinie.
Taki zapis nie powinien budzić żadnych wątpliwości. Ale w trakcie korekty redakcyjnej zmieniono "obie" na "każdą z nich" i to może faktycznie być różnie interpretowane.
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: dannte »

Ok, czyli się myliłem, że to polski dopisek, dzięki za sprostowanie.
MichalStajszczak pisze: 20 wrz 2021, 19:36
If you happen to come to a stop next to two caves, treat each cave separately
Moim zdaniem "potraktuj każdą jaskinię osobno" oznacza, że można eksplorować obie. I w moim tłumaczeniu wyglądało to następująco:
Jeżeli pole, na którym zatrzymała się figurka gracza, sąsiaduje z dwiema jaskiniami, gracz może eksplorować obie jaskinie.
Taki zapis nie powinien budzić żadnych wątpliwości. Ale w trakcie korekty redakcyjnej zmieniono "obie" na "każdą z nich" i to może faktycznie być różnie interpretowane.
Jasna sprawa - pewnie podczas korekty też uznali, że "każdą z nich" nie będzie budziło wątpliwości. Można nawet się czepić, że użycie słowa "może" sugeruje alternatywę i bardziej jednoznacznym byłoby "gracz eksploruje obie jaskinie" - ale to są szczegóły, tak czy siak początkowa interpretacja (chyba wszystkich tutaj) była taka sama jak twoje intencje, więc wszystko się zgadza :)

Inną sprawą jest jeszcze to, że oryginał mówi o "osobnym rozpatrywaniu" - ma to sens w przypadku, gdy stoimy obok jednej z jaskiń i przesuwając się na drugie pole sąsiadujące z tą jaskinią i jednocześnie sąsiadujące z drugą, to nie eksplorujemy obu, tylko rozpatrujemy warunki eksploracji dla każdej z osobna (czyli z jednej nie dociągamy, a z drugiej tak). Ale to już takie drobiazgowe dywagacje, że rzeczywiście nic nie wnoszą. I tutaj pewnie zostało skrótowo użyte słowo "może" by było wiadomo, że może nie móc eksplorować :)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: playerator »

MichalStajszczak pisze: 20 wrz 2021, 19:36 (...) w moim tłumaczeniu wyglądało to następująco:
Jeżeli pole, na którym zatrzymała się figurka gracza, sąsiaduje z dwiema jaskiniami, gracz może eksplorować obie jaskinie.
Taki zapis nie powinien budzić żadnych wątpliwości. Ale w trakcie korekty redakcyjnej zmieniono "obie" na "każdą z nich" i to może faktycznie być różnie interpretowane.
Powodem zmiany było zapewne dodanie zapisu o więcej niż 2 jaskiniach:
Jeśli pionek zatrzymał się na polu sąsiadującym z 2 (lub więcej) jaskiniami, gracz może eksplorować każdą z nich.
Po tej zmianie wystarczyło "obie" zamienić na "wszystkie" i nie byłoby miejsca na wątpliwości:

Spoiler:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: tomb »

Chciałbym się upewnić w jednej kwestii.

Wykonuję ruch i kończę go tuż przed przeszkodą. Usunięcie przeszkody sprawi, że mój pionek znajdzie się na polu sąsiadującym z jaskinią. Powiedzmy, że przeszkoda wymaga zagrania jednej maczety - zagrywam Globtrotera, usuwam przeszkodę i zsuwam plansze trasy. Czy w tym momencie otrzymuję prawo do eksploracji jaskini?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: MichalStajszczak »

tomb pisze: 24 paź 2021, 17:20 Wykonuję ruch i kończę go tuż przed przeszkodą. Usunięcie przeszkody sprawi, że mój pionek znajdzie się na polu sąsiadującym z jaskinią. Powiedzmy, że przeszkoda wymaga zagrania jednej maczety - zagrywam Globtrotera, usuwam przeszkodę i zsuwam plansze trasy. Czy w tym momencie otrzymuję prawo do eksploracji jaskini?
Jest to opisane w ramce "Sytuacje wyjątkowe". W opisanym przypadku masz prawo eksplorować jaskinię. Gdyby blokadę usunął inny gracz, to nie dostajesz prawa do natychmiastowej eksploracji.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: tomb »

Ok, dzięki.

Wzbudził moje wątpliwości zapis, że w swoim ruchu gracz usuwa blokadę i zatrzymuje się obok jaskini, co umożliwia mu eksplorację. Zatrzymuje sugeruje przemieszczenie po usunięciu blokady, a wystaczy po usunięciu blokady znaleźć się obok jaskini. Byle w swojej turze. Wszystko jasne.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: MichalStajszczak »

Wydaje mi się, że moja wersja (sprzed korekty redakcyjnej)
Jeżeli zdejmie blokadę i zakończy swój ruch na polu sąsiadującym z jaskinią, to oczywiście eksplorować może.
nie pozostawiała wątpliwości.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: EsperanzaDMV »

To ja mam jedną kwestię do wyjaśnienia, czyli wariant z jaskiniami.
PytonZCatanu pisze: 20 wrz 2021, 07:51 Grałem 25 partii i nigdy nie widziałem 2 jaskiń obok siebie.
Jakim cudem? Nawet układ startowy na kaflu z literką I ma obok siebie dwie jaskinie - nie mam pojęcia jakim cudem tyle partii za Tobą i ani razu nie widziałeś dwóch jaskiń obok siebie :D Jaskinie obok siebie znajdują się na kaflach A, D, E, F, G, I, M. Mapy z dwiema jaskiniami obok siebie występują w każdym układzie z instrukcji dla dalszych rozgrywek... zatem jakim cudem jeszcze nie trafiłeś na żaden z tych 7 kafli?

Ale moje pytanie jest inne. W instrukcji jest zapis, że na każdym polu jaskiń należy umieścić podczas przygotowania gry 4 zakryte żetony. Wszystko spoko, tylko... tych żetonów jest za mało (36). Z prostej matematyki wychodzi, że można umieścić żetony tylko na 9 polach, a co z resztą? Nawet druga plansza z poziomu łatwego ("Wstęga") już ma tych pól bodajże 13, zatem zabraknie żetonów, identycznie ma się rzecz z każdą sugerowaną planszą z poziomu średniego i trudnego - pól z jaskiniami jest więcej, niż dostępnych żetonów. Co należy robić w takiej sytuacji? W instrukcji nie ma ani słowa o tym, jak należy się zachować w takiej sytuacji. Dać mniej żetonów, by wszędzie starczyło? Umieścić po cztery żetony na pierwszych 9 jaskiniach od startu, i potem przetasowywać już wykorzystane żetony (tak na ten moment robimy, ale nie jest to optymalne, bo zdarza się, że gracze trzymają długo lepsze żetony i te trafiające z powrotem się szybko zaczynają powtarzać)?
W instrukcji widnieje informacja "Żetony są jednorazowe - po wykorzystaniu należy odłożyć je do pudełka" - ale to wtedy nie ma opcji ułożyć na każdej jaskini po cztery żetony, zdecydowana większość map ma więcej niż 9 pól z jaskiniami... Co Wy robicie w wariancie z jaskiniami z brakującymi żetonami? Mam dokupić drugi egzemplarz dla dodatkowych 36 żetonów czy jak? Nie rozumiem, czemu nie jest to wyjaśnione w instrukcji :(

EDIT: Właśnie znalazłem wątek na BGG o tym... że nie wszystkie góry to jaskinie :shock: Totalnie zabrakło tej informacji w instrukcji, że to są dwa różne obszary, nigdy się nie przyglądałem że te czarne pola czymś się od siebie różnią, zwłaszcza czymś tak małym jak jakaś pomarańczowa plamka... Czyli wszystkie dotychczasowe gry z wariantem jaskiń grałem źle, bo kładliśmy żetony na wszystkich czarnych obszarach.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2021, 08:37 przez EsperanzaDMV, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: PytonZCatanu »

EsperanzaDMV pisze: 04 lis 2021, 08:23 To ja mam jedną kwestię do wyjaśnienia, czyli wariant z jaskiniami.
PytonZCatanu pisze: 20 wrz 2021, 07:51 Grałem 25 partii i nigdy nie widziałem 2 jaskiń obok siebie.
Jakim cudem? Nawet układ startowy na kaflu z literką I ma obok siebie dwie jaskinie - nie mam pojęcia jakim cudem tyle partii za Tobą i ani razu nie widziałeś dwóch jaskiń obok siebie :D Jaskinie obok siebie znajdują się na kaflach A, D, E, F, G, I, M. Mapy z dwiema jaskiniami obok siebie występują w każdym układzie z instrukcji dla dalszych rozgrywek... zatem jakim cudem jeszcze nie trafiłeś na żaden z tych 7 kafli?
Miałem problem ze zrozumieniem pytania, aż dotarło do mnie, że....kolega chyba myli jaskinie i góry. Każda jaskinia jest w górach, ale nie każda góra jest jaskinią (ma wejście).

Może to też rozwiązuje problem brakujących żetonów? Po prostu jaskiń nie ma aż tak dużo (w przeciwieństwie do gór) 🙂
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: MichalStajszczak »

EsperanzaDMV pisze: 04 lis 2021, 08:23 Totalnie zabrakło tej informacji w instrukcji, że to są dwa różne obszary, nigdy się nie przyglądałem że te czarne pola czymś się od siebie różnią, zwłaszcza czymś tak małym jak jakaś pomarańczowa plamka...
Niestety to kolejny przykład różnicy, między moim tłumaczeniem, a instrukcją w grze. W mojej wersji odpowiedni fragment wyglądał tak:
Następnie należy położyć po jednym stosie (nadal obrazkami do dołu) na każdej jaskini, czyli górze z pomarańczowym symbolem.
Natomiast w instrukcji gry cztery ostatnie słowa zostały zastąpione rysunkiem. Jak się dobrze temu rysunkowi przyjrzeć, to faktycznie pomarańczową plamkę można zauważyć ale obawiam się, że nie każdy ogląda obrazki aż tak wnikliwie.
bigos741
Posty: 2
Rejestracja: 29 wrz 2017, 05:32
Lokalizacja: Opole

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: bigos741 »

Witam . Czy żetony jaskiń można łączyć z kartą żeby wejść na bardziej niedostępny teren (żetony zielone , niebieskie i żółte )? Czy należy je zagrywać osobno jak karty , których łączyć nie można .
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: PytonZCatanu »

bigos741 pisze: 27 lis 2021, 14:22 Witam . Czy żetony jaskiń można łączyć z kartą żeby wejść na bardziej niedostępny teren (żetony zielone , niebieskie i żółte )? Czy należy je zagrywać osobno jak karty , których łączyć nie można .
Niestety, nie możesz łączyć. Żeton pozwala wejść na pole o sile wskazanej na żetonie lub mniejszej (jak z kartą).
ODPOWIEDZ