Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: agt »

Abizaas pisze: 31 lip 2023, 06:09 To bedzie to, ten żeton odnosi sie wlasnie do tego zetonu jaskini a ja wnioskowalem ze chodzi o zeton skarbu z pierwszej czesci zdania.
W sumie nie wiem czy logika i zasady składni nie są po Twojej stronie :)
Aczkolwiek myślę, że chodziło o to drugie. Czasem bardzo trudno dobrze poradzić sobie ze składnią w tym naszym języku.. Wiem z doświadczenia :wink:
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Abizaas »

Czy jedną kartą można poruszyć dwoma pionkami w grze dwuosobowej? Np. Czy wielka maczeta (6 maczet) może poruszyć dwa pionki o 3 maczety?

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
kulka
Posty: 150
Rejestracja: 30 wrz 2016, 14:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: kulka »

Abizaas pisze: 10 wrz 2023, 17:15 Czy jedną kartą można poruszyć dwoma pionkami w grze dwuosobowej? Np. Czy wielka maczeta (6 maczet) może poruszyć dwa pionki o 3 maczety?
Nie można. Zagrana karta dotyczy wyłącznie jednego pionka.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Abizaas »

kulka pisze: 10 wrz 2023, 17:33
Abizaas pisze: 10 wrz 2023, 17:15 Czy jedną kartą można poruszyć dwoma pionkami w grze dwuosobowej? Np. Czy wielka maczeta (6 maczet) może poruszyć dwa pionki o 3 maczety?
Nie można. Zagrana karta dotyczy wyłącznie jednego pionka.
A jakie jest źródło tej informacji? W instrukcji nie znalazłem o tym słowa, na bgg też mam trudności z znalezieniem czegokolwiek.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 68 times
Been thanked: 162 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: MowMiStefan »

Abizaas pisze: 10 wrz 2023, 18:06
kulka pisze: 10 wrz 2023, 17:33
Abizaas pisze: 10 wrz 2023, 17:15 Czy jedną kartą można poruszyć dwoma pionkami w grze dwuosobowej? Np. Czy wielka maczeta (6 maczet) może poruszyć dwa pionki o 3 maczety?
Nie można. Zagrana karta dotyczy wyłącznie jednego pionka.

A jakie jest źródło tej informacji? W instrukcji nie znalazłem o tym słowa, na bgg też mam trudności z znalezieniem czegokolwiek.
Instrukcja str 8, Zasady Gry dla Dwoch osob - Przesuniecie Pionka
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Irka »

Jeszcze odnośnie końca gry dwuosobowej - wydaje mi się, że polska instrukcja jest myląca i niepełna.

W polskiej instrukcji, w zasadach dla 2 osób, jest napisane: Zwycięża gracz, który jako pierwszy wprowadzi oba swoje
pionki na końcową płytkę terenu.
(Nic więcej. Więc grając we dwójkę błędnie kończyliśmy od razu grę, bez sprawdzania kto był pierwszym graczem i dogrywania rundy do końca).

Brakuje istotnego dopisku, który jest w wersji angielskiej:
If both players manage to reach El Dorado with their second playing piece during the final turn, use the normal tie-breaker rules.
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Jarek B. »

Irka pisze: 28 wrz 2023, 03:44 Brakuje istotnego dopisku, który jest w wersji angielskiej:
If both players manage to reach El Dorado with their second playing piece during the final turn, use the normal tie-breaker rules.
W rozdziale opisującym grę dwuosobową jest napisane: Pozostałe zasady są takie same, jak w wersji dla 3 i 4 osób.
Dotyczy to m.in. rozstrzygania remisów. Dzięki temu nie ma potrzeby powtarzania zapisu, który jest tuż nad tym rozdziałem.

Obrazek
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Irka »

Jarek B. pisze: 28 wrz 2023, 21:46
W teorii przyznaję Ci rację.
To standard, że gry najpierw kategorycznie ogłaszają zwycięzcę, a dopiero w kolejnym zdaniu zajmują się remisem. Tutaj jednak to zostało mocno rozdzielone. Dlatego intuicyjnie potraktowałam to całe niebieskie zdanie jako wyjątek od ogólnych reguł.

Wersja angielska i niemiecka (obie z przypomnieniem) są lepsze w praktyce - pewnie powstały w wyniku testów - warto podkreślać reguły w newralgicznych momentach. Nie rozumiem decyzji tłumacza, żeby to zredukować i od nowa napisać ten rozdział :)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: agt »

Irka pisze: 29 wrz 2023, 02:13
Jarek B. pisze: 28 wrz 2023, 21:46
W teorii przyznaję Ci rację.
To standard, że gry najpierw kategorycznie ogłaszają zwycięzcę, a dopiero w kolejnym zdaniu zajmują się remisem. Tutaj jednak to zostało mocno rozdzielone. Dlatego intuicyjnie potraktowałam to całe niebieskie zdanie jako wyjątek od ogólnych reguł.
Potrafię zrozumieć, że ktoś mógłby uznać to niebieskie zdanie za wyjątek i zrozumieć tak, jak piszesz. Mi to następujące po nim zdanie wystarczyło, by wiedzieć co autor miał na myśli i jak wyglądać ma całość zasad.
To chyba zależy też od tego co uzna się, za reguły "pozostałe" o których mówi to zdanie. Może faktycznie lepiej by było napisać to bardziej konkretnie (np. że w tych "pozostałych" chodzi o dogranie rundy do końca i o rozstrzyganie remisów).
Ja to niebieskie zdanie zrozumiałam jako mówiące o tym, że w przypadku gry na 2 osoby celem gracza jest doprowadzenie do mety oby pionków. Że nie wystarczy jeden.
Wersja angielska i niemiecka (obie z przypomnieniem) są lepsze w praktyce - pewnie powstały w wyniku testów - warto podkreślać reguły w newralgicznych momentach. Nie rozumiem decyzji tłumacza, żeby to zredukować i od nowa napisać ten rozdział :)
Nie wiem jak było w tym fragmencie z decyzją tłumacza. Chcę jednak przypomnieć, że przypadek tej samej instrukcji pokazał, że to co znajdujemy w produkcie finalnym niekoniecznie jest tym, co tłumacz chciał tam zamieścić (wariant jaskinie).
Od tamtego czasu jestem bardziej ostrożna we wnioskowaniu o decyzyjności i sprawczości. :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: MichalStajszczak »

agt pisze: 29 wrz 2023, 07:00 Nie wiem jak było w tym fragmencie z decyzją tłumacza.
Według tłumacza, ten fragment instrukcji miał wyglądać tak:
Zwycięża gracz, który jako pierwszy wprowadzi obie swoje figurki na pole El Dorado. Zasady rozstrzygania remisów są takie same i są stosowane wtedy, gdy drugie figurki obu graczy w tym samym ruchu osiągną El Dorado.
Ale ostateczna decyzja należy do osoby redagującej tekst, która poprawia nieporadną stylistycznie wersję tłumacza.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Irka »

MichalStajszczak pisze: 29 wrz 2023, 10:39 Ale ostateczna decyzja należy do osoby redagującej tekst, która poprawia nieporadną stylistycznie wersję tłumacza.
No tak... :)
Przepraszam za niefortunny skrót myślowy o decyzji tłumacza.
m74147
Posty: 1
Rejestracja: 22 lis 2023, 15:50
Has thanked: 1 time

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: m74147 »

Czy w dodatku z mokradłami można wchodzić na dowolne pole z krokodylami kartą Tubylec ?
Moonz
Posty: 282
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Moonz »

m74147 pisze: 22 lis 2023, 15:53 Czy w dodatku z mokradłami można wchodzić na dowolne pole z krokodylami kartą Tubylec ?
Tak. Tubylcem można na dowolne pole poza górami.
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: gregoff »

A gdzie jest informacja że góry blokują Tubylca? Instrukcja?
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: MichalStajszczak »

gregoff pisze: 22 lis 2023, 18:18 A gdzie jest informacja że góry blokują Tubylca? Instrukcja?
Tak - mówi o tym przedostatnie zdanie w instrukcji.
TanoCash
Posty: 1
Rejestracja: 02 sty 2024, 02:28

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: TanoCash »

Ostatnio podczas rozgrywki rozgorzała dyskusja czy karta Tubylec oraz podobnie działający żeton jaskini umożliwia wejście na pole rumowiska/obozu i nie trzeba odrzucać kart?
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: ozon »

TanoCash pisze: 02 sty 2024, 02:52 Ostatnio podczas rozgrywki rozgorzała dyskusja czy karta Tubylec oraz podobnie działający żeton jaskini umożliwia wejście na pole rumowiska/obozu i nie trzeba odrzucać kart?
Dobrze gracie, nie trzeba odrzucać kart.
Gosia123456
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2024, 11:18
Has thanked: 1 time

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Gosia123456 »

Cześć
Mam dwa pytania dotyczące żetonów jaskiń.

1. Żetonami mogą służyć do zakupy kart, tak jest na pisane na str. 11 instrukcji. Czy to oznacza że po zakupie karty żeton odrzucamy do pudełka?
2. Żeton z ludzikiem. Rozumiem że mogę go wykorzystać żeby wejść na pole zajęte przez innego gracza, ale co oznacza zapisek w nawiasie (i przechodzić przez nie)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Kicurek
Posty: 58
Rejestracja: 10 kwie 2019, 07:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Kicurek »

Gosia123456 pisze: 24 mar 2024, 11:30 1. Żetonami mogą służyć do zakupy kart, tak jest na pisane na str. 11 instrukcji. Czy to oznacza że po zakupie karty żeton odrzucamy do pudełka?
Tak, Po wykorzystaniu żetonu z monetami do zakupu kart odrzucamy go do pudełka. Generalnie wszystkie żetony są jednorazowe.
2. Żeton z ludzikiem. Rozumiem że mogę go wykorzystać żeby wejść na pole zajęte przez innego gracza, ale co oznacza zapisek w nawiasie (i przechodzić przez nie)?
Możesz również wykorzystać ten żeton, aby pójść "na skróty" przez zajęte pole przez innego ludzika. Inaczej musiałabyś obejść to pole dookoła, ponieważ nie można przesuwać ludzika na pola zajęte przez inne ludziki (str. 5)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: PytonZCatanu »

Co masz na myśli, że żetony mogą służyć do zakupu kart? Jeśli masz na myśli żółte żetony, to tak, mogą, po czym są odkładane do pudełka. Inne nie mogą

Tak, możesz przechodzić PRZEZ zajęte pola.
Gosia123456
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2024, 11:18
Has thanked: 1 time

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Gosia123456 »

Tak, to miałam na myśli. A czy zielony i niebieski liczne są pół? Czy tylko złote można wykorzystać?
I czy żeby przeskoczyć przeciwnika, a np. na kolejnym polu jest dżungla z 1 mieczem, to muszę dać żeton i kartę globtroter.?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Nidhogg »

Gosia123456 pisze: 24 mar 2024, 12:51 Tak, to miałam na myśli. A czy zielony i niebieski liczne są pół? Czy tylko złote można wykorzystać?
I czy żeby przeskoczyć przeciwnika, a np. na kolejnym polu jest dżungla z 1 mieczem, to muszę dać żeton i kartę globtroter.?
Żetony jaskiń które nie mają monety, nie mogą być wykorzystane do zakupów. Tylko karty bez monetek mogą zostać odrzucone jako 1/2 monety.

Żeton ten pozwala w tym ruchu zignorować zasadę że ludziki blokują pole. Czyli przed tobą na dżungli z 1 maczetą stoi przeciwnik. Dalej jest pole dżungli z 1 maczetą. To musisz wydać żeton i kartę z co najmniej 2 maczetami by przez niego przejść. Jak dasz kartę tylko z jedną maczetą to zostaniesz na tym samym polu co przeciwnik.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
panwafel
Posty: 1
Rejestracja: 01 kwie 2024, 14:54
Has thanked: 1 time

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: panwafel »

Czy jeśli mam 2 kartografów i tubylca oraz jakąś inną kartę, mogę robić nieskończenie wiele ruchów. Chodzi mi o sytuację w której po użyciu kartografa dobieram kartę i drugiego kartografa i znowu mogę użyć 1 kartę i kolejnego kartograwa i znowu itd.
Czy to jest dozwolone?
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2024, 15:02 przez panwafel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: PytonZCatanu »

panwafel pisze: 01 kwie 2024, 14:57 Czy jeśli mam 2 kartografów i tubylca oraz jakąś inną kartę, mogę robić nieskończenie wiele ruchów. Chodzi mi o sytuację w której po użyciu kartografa dobieram kartę i drugiego kartografa i znowu mogę użyć 1 kartę i kolejnego kartograwa i znowu itd.
Zagrane karty trafiają na stos kart odrzuconych na koniec rundy. Nie można więc ciągle pobierać (tego samego) kartografa (czy innej karty).
ODPOWIEDZ