Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Arcziwald
Posty: 243
Rejestracja: 31 mar 2018, 09:54
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Arcziwald »

Abizaas pisze: 04 sie 2023, 09:15 Skoro IUVI wyda wszystko to nie widzę sensu brania Imperium, chyba wezmę po prostu jeden z dodatków które wypuściło IUVI i tyle. Zastanawiam się też jak pomieścić te wszystkie karty gdy ilość dodatków się rozrośnie, z tego co liczyłem to nawet w skrzyniach może być problem z pomieszczeniem zakoszulkowanych kart.
Ja pomieściłem wszystko co do tej pory wydane przez IUVI w jednej skrzyni z re drewno ale kolejne dodatki będą musiały już iść w kolejna skrzynie ;) na karty wrzucam wszystkie podkładki i instrukcję I pudełko normalnie się zamyka.

Obrazek
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

To ja te Adventures i Allies zmieszczę jeszcze do tych dwóch skrzyń, pod warunkiem, że Skarby i Zwycięstwa plus Separtory będe miał w osobnych case'ach na karty. Dalej już nie wiem...Będą zawierać również większość kart ze starych edycji i promki.

Ps. Zgadnijcie jakie rozszerzenie jest na dole po lewej w tej otwartej skrzyni :)

Obrazek
Chonik2
Posty: 57
Rejestracja: 02 sty 2013, 11:37
Has thanked: 28 times
Been thanked: 5 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Chonik2 »

Kojarzycie czy są gdzieś "na swiecie" dostępne maty neoprenowe do Dominiona? Było kiedyś coś takiego?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Poszukaj "dominion playmat" na etsy.com. Może coś Ci podpasuje.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Chonik2
Posty: 57
Rejestracja: 02 sty 2013, 11:37
Has thanked: 28 times
Been thanked: 5 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Chonik2 »

Nawet jest jedną fajna, szkoda tylko, że przesyłka droższa od maty .... :P
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

są gdzieś dostępne te oryginalne zakładki z nazwami kart po polsku, w pliku pdf?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Chodzi o takie?
Obrazek

Jeśli tak, to mogę przygotować.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

tak chodzi o te, żeby było po polsku, chcę je wydrukować gdzieś w drukarni na papierze samoporzylepnym i ponaklejać na zakładki w skrzyniach, jeśli miałbyś takie pliki byłbym bardzo wdzięczny

i jeszcze mi się przypomniało - da się kupić żetony długu metalowe jeszcze gdzieś?
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Hrosskar »

nakago pisze: 09 sie 2023, 19:40 tak chodzi o te, żeby było po polsku, chcę je wydrukować gdzieś w drukarni na papierze samoporzylepnym i ponaklejać na zakładki w skrzyniach, jeśli miałbyś takie pliki byłbym bardzo wdzięczny

i jeszcze mi się przypomniało - da się kupić żetony długu metalowe jeszcze gdzieś?
Bardzo łatwo i szybko takie naklejki zrobić samemu. Ja robiłem takie w Powerpoincie i drukowałem całe zakładki na grubszym papierze. Efekt wyszedł super.

Obrazek
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie kolejny dodatek. Na razie trudno powiedzieć, czy Donald X. miał na myśli nowy dodatek, czy może drugą edycję jakiegoś już istniejącego.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

morris pisze: 09 sie 2023, 19:37 Chodzi o takie?
Obrazek

Jeśli tak, to mogę przygotować.
Trochę mi zeszło (głównie przez to, że byłem na dłuższym urlopie z dala od mojego domowego komputera).
W każdym razie wrzuciłem plik na Wiki https://www.dominion.przystanekplanszow ... kie_A4.pdf Po otwarciu np. w Adobe Reader, można włączać i wyłączać niektóre warstwy, dzięki temu np. można sobie wydrukować bez czarnego tła.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Czy Zdobycze mają inną wypraskę niż reszta?
Czy nie jest tak, jak mi się wydawało, że to są takie wkładki jak w pudełkach?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Zdobycze mają całkiem inną wypraskę. Tam są po dwie karty (w sensie dwa stosy) w pojedynczej przegródce.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Chonik2
Posty: 57
Rejestracja: 02 sty 2013, 11:37
Has thanked: 28 times
Been thanked: 5 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Chonik2 »

I w Zdobyczach już zakoszulkowane karty nijak nie wchodzą do tych przegródek...
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Chonik2 pisze: 25 sie 2023, 17:43 I w Zdobyczach już zakoszulkowane karty nijak nie wchodzą do tych przegródek...
Dziwne, że o tym nie pomyśleli.
Bo nawet jeśli w 2008 roku koszulkowanie mogło nie być powszechne, mogli na to nie wpaść, czy cokolwiek, a później wypraska była taka sama, to temat koszulek do Dominiona jest chyba na tyle obecny w okołodominionowych klimatach, że tworząc nową mogliby wziąć tych koszulkujących pod uwagę..
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

agt pisze: 25 sie 2023, 18:18
Chonik2 pisze: 25 sie 2023, 17:43 I w Zdobyczach już zakoszulkowane karty nijak nie wchodzą do tych przegródek...
Dziwne, że o tym nie pomyśleli.
Bo nawet jeśli w 2008 roku koszulkowanie mogło nie być powszechne, mogli na to nie wpaść, czy cokolwiek, a później wypraska była taka sama, to temat koszulek do Dominiona jest chyba na tyle obecny w okołodominionowych klimatach, że tworząc nową mogliby wziąć tych koszulkujących pod uwagę..
No cóż...:
Donald X. Vaccarino w https://www.reddit.com/r/dominion/comments/106x197/the_plunder_box_requires_double_stacking_the/j3n6vwb pisze:Przy każdym dodatku Jay sprawdza, która wypraska będzie najbardziej pasować, i jej używa. Nie tworzy nowych za każdym razem. Do Zdobyczy żadna wypraska nie pasowała, więc trzeba było zrobić nową. Ponadto było zbyt wiele przegródek żeby wszystkie się zmieściły. Braliśmy pod uwagę kilka opcji, jak np. umieszczanie kart pionowo. To akurat wydawało się dobrym pomysłem, gdyby tylko pudełko mogło pozostać w takim samym rozmiarze jak poprzednie. W końcu postanowiliśmy podwoić liczbę kart w przegródkach.

Oznacza to, że karty w koszulkach się nie zmieszczą. Uznaliśmy jednak, że gracze koszulkujący karty i tak korzystają z innych metod przechowywania kart.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomb »

Cóż, to źle uznali.

Swoją drogą, dziwne, że jeszcze nie doczekaliśmy się pustych pudeł na kilka dodatków, obowiązkowo w cenie 2-3 pełnych pudeł, ale z dziesięcioma nowymi wzorami kart, inaczej niedostępnymi, z których połowa zostałaby podmieniona na inne wzory w kolejnym dodruku.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

tomb pisze: 26 sie 2023, 10:55 Swoją drogą, dziwne, że jeszcze nie doczekaliśmy się pustych pudeł na kilka dodatków, obowiązkowo w cenie 2-3 pełnych pudeł, ale z dziesięcioma nowymi wzorami kart, inaczej niedostępnymi, z których połowa zostałaby podmieniona na inne wzory w kolejnym dodruku.
I, swoją drogą, bardzo fajne.

Mam odczucie, że Dominiona nie dotyczą takie marketingowe chłyty. Albo dotyczą mało. Wymienianie kart wydaje się być uzasadnione ich lepszą funkcjonalnością. A jednocześnie te wcześniejsze karty nadal mogą być używane, bo nie wydarza się nic, co by graczy zmuszało do wymiany ich na nowe.
I to odczucie jest bardzo przyjemne.

Też uważam, że w przypadku metod przechowywania kart w koszulkach trochę popłynęli z wrzucaniem wszystkich graczy do jednego worka. Niefajne gdy ktoś mi mówi "nie możesz w tym pudle przechowywać kart w koszulkach, ale przecież i tak nie zamierzałaś tego robić". Wolałabym sama decydować co zamierzałam :wink:
Natomiast rozumiem, że musieli pogodzić kilka rzeczy, pójść na kompromis, i akurat taka decyzja wydała im się najlepsza.
Mogli inaczej ująć to w słowa i tyle.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomb »

agt pisze: 26 sie 2023, 11:42 Mam odczucie, że Dominiona nie dotyczą takie marketingowe chłyty.
Moim zdaniem polityka wydawnicza Dominiona jest jednym z najgorszych przykładów niezdrowego dojonka.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

tomb pisze: 26 sie 2023, 12:22
agt pisze: 26 sie 2023, 11:42 Mam odczucie, że Dominiona nie dotyczą takie marketingowe chłyty.
Moim zdaniem polityka wydawnicza Dominiona jest jednym z najgorszych przykładów niezdrowego dojonka.
Mógłbyś rozszerzyć? Gra wyszła w 2008 i średnio ma 1 dodatek na rok. Bez losowych boosterów. Kupujesz duże pudełka, w których wiesz co w nim jest. Ludzie nadal kupują, to nadal są robione nowe dodatki. I co całkiem dobre. Gdyby pomysły się skończyły i mieliło to samo to rozumiem dojenie, ale każdy dodatek wprowadza nowe i fajne mechaniki.

Ani tempo wydawnicze nie jest dojeniem, ponieważ masz czas rozegrać to co wyszło i ani jakość kart nie jest gorsza.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomb »

Chodzi mi o wydawanie nowych edycji z podmienionymi kartami. Uważam, że obliczone jest to, między innymi, jako próba sprzedaży dwa razy tego samego jednemu klientowi.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: agt »

Przecież przez to, że powstaje nowa edycja ze zmienionymi kartami, ta wcześniejsza nie staje się gorsza. Możesz dalej grać pierwszą, tak jak wcześniej. Nie musisz kupować drugiej.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: staniach21 »

tomb pisze: 26 sie 2023, 12:22
agt pisze: 26 sie 2023, 11:42 Mam odczucie, że Dominiona nie dotyczą takie marketingowe chłyty.
Moim zdaniem polityka wydawnicza Dominiona jest jednym z najgorszych przykładów niezdrowego dojonka.
Po latach ogrywania przez ludzi wychodzą poprawione wersję z lepszym balansem :D Nic tak nie poprawia balansu jak lata produktu na rynku. Żadna grupa testerów nie ma takiej mocy przerobowej. Ja np. kupuje jedynie 2 edycje, więc nikt ze mnie nie doi, a mam zbalansowany produkt ;D
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Dominion to na tym etapie swojego rozwoju kolekcjonerska gra karciana, powiedzmy to sobie szczerze. Nowe odsłony nie są dojeniem klienta, drugie edycje poprawiające balans też nie, tak samo jak nowe odsłony MTG czy gier LCG nimi nie są - to po prostu rozszerzenie systemu z nowymi pomysłami. Gdy do Dominiona wyjdzie storage box z komponentami deluxe albo wręcz dodatek z figurkami, to wtedy się zgodzę. :wink:
Na tę chwilę traktuję tę grę jako CCG, którą od klasyków tego segmentu odróżnia tylko brak potrzeby pre-konstruowania talii i tym samym konieczności posiadania na własność dużej, lub nawet jakiejkolwiek bazy kart przez każdego, kto jest zainteresowany grą :)
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

tomb pisze: 26 sie 2023, 15:22 Chodzi mi o wydawanie nowych edycji z podmienionymi kartami. Uważam, że obliczone jest to, między innymi, jako próba sprzedaży dwa razy tego samego jednemu klientowi.
Dla osób które posiadają 1 edycje wydawali upgrade packi tylko z nowymi kartami, więc nie trzeba było kupować dwa razy tego samego.

Dominion na tle innych dojonych serii całkiem dobrze wypada. Nie zmienili rewersów i szaty graficznej. 1 edycja z 2009 jest w pełni kompatybilna z nowymi pudełkami.
Grellenort pisze: 26 sie 2023, 16:35 Dominion to na tym etapie swojego rozwoju kolekcjonerska gra karciana, powiedzmy to sobie szczerze.
dominion ma teraz +400 kart królestw, czyli w porównaniu do ccg to core set plus jeden dodatek.
ODPOWIEDZ