Root - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Niven2
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2021, 22:28
Has thanked: 2 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: Niven2 »

Siemka, takie pytanie dotyczące orlich gniazd.
1. Jeśli przekuwam to zyskuje tylko i wyłączanie 1 PZ, czy mogę dostać to co jest napisane na karcie ( powiedzmy, że Płatnerz, żeby zignorować obrażenia na kostce(czy coś takiego:D)) Nie liczą tutaj przywódcy.
2. Jeśłi rekrutujemy, mając np. Karty Ptaka i Lisa, to rekrutuję: Gdzie chce (karta ptaka np. Króliki) i Lisie, i największe pytanie było, czy rekrutujemy na WSZYSTKICH lisich polanach czy tylko na jednej ?
3. używając karty zasadzki odrzucamy ją czy zostawiamy do dalszego użytku ?
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: wrojka »

Niven2 pisze: 01 cze 2021, 22:38 Siemka, takie pytanie dotyczące orlich gniazd.
1. Jeśli przekuwam to zyskuje tylko i wyłączanie 1 PZ, czy mogę dostać to co jest napisane na karcie ( powiedzmy, że Płatnerz, żeby zignorować obrażenia na kostce(czy coś takiego:D)) Nie liczą tutaj przywódcy.
2. Jeśłi rekrutujemy, mając np. Karty Ptaka i Lisa, to rekrutuję: Gdzie chce (karta ptaka np. Króliki) i Lisie, i największe pytanie było, czy rekrutujemy na WSZYSTKICH lisich polanach czy tylko na jednej ?
3. używając karty zasadzki odrzucamy ją czy zostawiamy do dalszego użytku ?
1. Jeśli przekuwasz przedmioty (buty,czajniczki itd) dostajesz tylko 1 VP. Możesz normalnie przekuwać (wytwarzać) karty takie jak Płatnerz i normalnie z nich korzystać.
2. Niebieska karta = MUSISZ zrekrutować 1 wojownika (2 jeśli masz Charyzmatycznego Przywódcę) na dowolnej polanie w której masz gniazdo. Czerwona = MUSISZ zrekrutować 1 wojownika na lisiej polanie gdzie masz gniazdo, więc jeśli nie masz takiej to rozwali Ci się dekret. Jeśli nie masz wystarczająco wojowników, to rozwali Ci się dekret.
3. Odrzucamy
Niven2
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2021, 22:28
Has thanked: 2 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: Niven2 »

wrojka pisze: 02 cze 2021, 07:54
Niven2 pisze: 01 cze 2021, 22:38 Siemka, takie pytanie dotyczące orlich gniazd.
1. Jeśli przekuwam to zyskuje tylko i wyłączanie 1 PZ, czy mogę dostać to co jest napisane na karcie ( powiedzmy, że Płatnerz, żeby zignorować obrażenia na kostce(czy coś takiego:D)) Nie liczą tutaj przywódcy.
2. Jeśłi rekrutujemy, mając np. Karty Ptaka i Lisa, to rekrutuję: Gdzie chce (karta ptaka np. Króliki) i Lisie, i największe pytanie było, czy rekrutujemy na WSZYSTKICH lisich polanach czy tylko na jednej ?
3. używając karty zasadzki odrzucamy ją czy zostawiamy do dalszego użytku ?
1. Jeśli przekuwasz przedmioty (buty,czajniczki itd) dostajesz tylko 1 VP. Możesz normalnie przekuwać (wytwarzać) karty takie jak Płatnerz i normalnie z nich korzystać.
2. Niebieska karta = MUSISZ zrekrutować 1 wojownika (2 jeśli masz Charyzmatycznego Przywódcę) na dowolnej polanie w której masz gniazdo. Czerwona = MUSISZ zrekrutować 1 wojownika na lisiej polanie gdzie masz gniazdo, więc jeśli nie masz takiej to rozwali Ci się dekret. Jeśli nie masz wystarczająco wojowników, to rozwali Ci się dekret.
3. Odrzucamy
2. Właśnie nie byliśmy pewni czy mogę więcej wojowników rekrutować, bo graliśmy Tak, że jak mieliśmy 2 lub więcej gniazd np. na króliczych polanach to rekrutowalismy na każdym gnieździe z królikiem, czyli źle, chociaż moim zdaniem, to poprawia sytuację w grze 1 na 1.
Jeszcze pytanie o sojusz stworzeń leśnych dotyczące buntu w księdze praw jest napisane, że jeśli gracz nie ma karty odpowiadając polanie to sojusz bierze z wspólnej talii kart, I tam jest napisane "...dobiera kartę że wspólnej..." Ale jaka kartę? Pierwsza z brzegu? Czy odkrywa po kolei karty dopóki wylosuje karty odpowiadającej polanie?Czy aby było szybciej można brać że stosu kart odrzuconych?
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: wrojka »

Niven2 pisze: 02 cze 2021, 10:05 2. Właśnie nie byliśmy pewni czy mogę więcej wojowników rekrutować, bo graliśmy Tak, że jak mieliśmy 2 lub więcej gniazd np. na króliczych polanach to rekrutowalismy na każdym gnieździe z królikiem, czyli źle, chociaż moim zdaniem, to poprawia sytuację w grze 1 na 1.
Jeszcze pytanie o sojusz stworzeń leśnych dotyczące buntu w księdze praw jest napisane, że jeśli gracz nie ma karty odpowiadając polanie to sojusz bierze z wspólnej talii kart, I tam jest napisane "...dobiera kartę że wspólnej..." Ale jaka kartę? Pierwsza z brzegu? Czy odkrywa po kolei karty dopóki wylosuje karty odpowiadającej polanie?Czy aby było szybciej można brać że stosu kart odrzuconych?
"jeśli gracz nie ma karty odpowiadając polanie to sojusz bierze z wspólnej talii kart"

Jeśli gracz nie ma odpowiedniej karty (niebieskie ptasie zawsze pasują) to sojusz bierze z talii PIERWSZĄ Z GÓRY. Nie ma tu znaczenia jej kolor. Jeśli sojusz ma już zapełniony Supporter Stack (zwolenników, jak się nie ma bazy to można mieć chyba max 5) to odrzuca kartę, którą by dostał/dobrał z talii. Nie ma możliwości wyboru.
Niven2
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2021, 22:28
Has thanked: 2 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: Niven2 »

Sojusz leśnych zwierząt.
1. Szukałem informacji dotyczące przeprowadzenia rewolty, to znaczy w pierwszej rundzie grając przeciwko ptakom, jako pierwszy gracz mogę przeprowadzić rewolte na gnieździe ptaków?(ptaki nie zdążą się nawet ruszyć) jedyny taki bonus jest taki, że ptaki w swojej turze będą mogły rozmieścić swoje gniazdo gdzie będą chciały.
2. Taka sama sytuacja jak wyżej tylko grając przeciwko jaszczurkom, jak im zniszcze(rewolta) ogród to już jest koniec gry, bo nie będą mogli rekrutować wojowników i zdobywać akolitów.
3. Czy rewolte mogę przeprowadzić na twierdzy markizy ? Teoretycznie tylko markiza może tam umieszczać swoje budynki.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: wrojka »

Niven2 pisze: 06 cze 2021, 14:33 Sojusz leśnych zwierząt.
1. Szukałem informacji dotyczące przeprowadzenia rewolty, to znaczy w pierwszej rundzie grając przeciwko ptakom, jako pierwszy gracz mogę przeprowadzić rewolte na gnieździe ptaków?(ptaki nie zdążą się nawet ruszyć) jedyny taki bonus jest taki, że ptaki w swojej turze będą mogły rozmieścić swoje gniazdo gdzie będą chciały.
2. Taka sama sytuacja jak wyżej tylko grając przeciwko jaszczurkom, jak im zniszcze(rewolta) ogród to już jest koniec gry, bo nie będą mogli rekrutować wojowników i zdobywać akolitów.
3. Czy rewolte mogę przeprowadzić na twierdzy markizy ? Teoretycznie tylko markiza może tam umieszczać swoje budynki.
1. Leśne przymierze NIGDY nie zrobi rewolty w 1 turze, bo nie ma Sympatii o Świcie. Pamiętaj, że najpierw robisz Świt (1. Rewolta, 2. Rozmieszczanie sympatii. Nie możesz zrobić '2' i cofnąć się do '1'. Jeśli w danej porze dnia masz 1-2-3-4-5 to musisz je robić w tej kolejności, bez cofania się). Jeżeli masz po prostu bulletpointy, to możesz skakać między akcjami (np. 3 akcje kotów w ciągu Dnia)
2. Again, w 1 turze nie zrobisz rewolty. Poza tym, jedynie koty można permanentnie usunąć z gry. Jaszczury nie rekrutują w ogrodach, tylko gdziekolwiek (ujawniając kartę)
3. Nie możesz nawet umieścić Sympatii w Twierdzy Markizy. Reguły mówią, że w Twierdzy Markizy żadnen inny gracz nie może UMIESZCZAĆ elementów. Można tam wejść RUCH'em, ale jeżeli bierzesz jakiś komponent 'spoza planszy' to nie możesz go umieścić w na polanie z Twierdzą.

Edit
+ Ad. 1. Ptaki na start mają gniazdo+6 wojowników, Leśne przymierze ma 3 karty w 'supporter stacku'. Jeśli chciałbyś im wrzucić Sympatię, to musisz wydać +1 kartę niż normalnie, bo mają 3+ wojowników. Zostałbyś z 1 kartą, więc i tak nie mógłbyś zrobić rewolty.
Niven2
Posty: 12
Rejestracja: 26 kwie 2021, 22:28
Has thanked: 2 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: Niven2 »

wrojka pisze: 06 cze 2021, 16:33
Niven2 pisze: 06 cze 2021, 14:33 Sojusz leśnych zwierząt.
1. Szukałem informacji dotyczące przeprowadzenia rewolty, to znaczy w pierwszej rundzie grając przeciwko ptakom, jako pierwszy gracz mogę przeprowadzić rewolte na gnieździe ptaków?(ptaki nie zdążą się nawet ruszyć) jedyny taki bonus jest taki, że ptaki w swojej turze będą mogły rozmieścić swoje gniazdo gdzie będą chciały.
2. Taka sama sytuacja jak wyżej tylko grając przeciwko jaszczurkom, jak im zniszcze(rewolta) ogród to już jest koniec gry, bo nie będą mogli rekrutować wojowników i zdobywać akolitów.
3. Czy rewolte mogę przeprowadzić na twierdzy markizy ? Teoretycznie tylko markiza może tam umieszczać swoje budynki.
1. Leśne przymierze NIGDY nie zrobi rewolty w 1 turze, bo nie ma Sympatii o Świcie. Pamiętaj, że najpierw robisz Świt (1. Rewolta, 2. Rozmieszczanie sympatii. Nie możesz zrobić '2' i cofnąć się do '1'. Jeśli w danej porze dnia masz 1-2-3-4-5 to musisz je robić w tej kolejności, bez cofania się). Jeżeli masz po prostu bulletpointy, to możesz skakać między akcjami (np. 3 akcje kotów w ciągu Dnia)
2. Again, w 1 turze nie zrobisz rewolty. Poza tym, jedynie koty można permanentnie usunąć z gry. Jaszczury nie rekrutują w ogrodach, tylko gdziekolwiek (ujawniając kartę)
3. Nie możesz nawet umieścić Sympatii w Twierdzy Markizy. Reguły mówią, że w Twierdzy Markizy żadnen inny gracz nie może UMIESZCZAĆ elementów. Można tam wejść RUCH'em, ale jeżeli bierzesz jakiś komponent 'spoza planszy' to nie możesz go umieścić w na polanie z Twierdzą.

Edit
+ Ad. 1. Ptaki na start mają gniazdo+6 wojowników, Leśne przymierze ma 3 karty w 'supporter stacku'. Jeśli chciałbyś im wrzucić Sympatię, to musisz wydać +1 kartę niż normalnie, bo mają 3+ wojowników. Zostałbyś z 1 kartą, więc i tak nie mógłbyś zrobić rewolty.
Przecież na początku gry dostaje 3 karty stronników ( Support) i 3 zwykle karty, do przeprowadzenia rewolty potrzebuje 2 karty stronników, nigdzie nie pisze, że potrzebuje sympatyka z tą polana.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: wrojka »

Niven2 pisze: 06 cze 2021, 19:12 Przecież na początku gry dostaje 3 karty stronników ( Support) i 3 zwykle karty, do przeprowadzenia rewolty potrzebuje 2 karty stronników, nigdzie nie pisze, że potrzebuje sympatyka z tą polana.
Rewolta: Wydaj dwóch Stronników o symbolu odpowiadającym polanie z Sympatykami. Usuń z tej polany wszystkie komponenty przeciwników i rozmieść tam Bazę o odpowiednim symbolu. Następnie, rozmieść na tej polanie wojowników w liczbie równej wszystkim polanom z Sympatykami o symbolu odpowiadającym rozmieszczonej Bazie (wliczając tę polanę). Następnie, rozmieść wojownika na polu Oficerów.
Gildiril Blackcairn
Posty: 209
Rejestracja: 03 gru 2020, 20:04
Has thanked: 75 times
Been thanked: 15 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: Gildiril Blackcairn »

Szybkie pytanka po paru partiach z synami:

1. Czy za wezyrów też są punkty karne w przypadku zamieszek?

2. Czy werbunek kotów na polanie z żetonem sympatyków wywołuje bunt myszek?
Awatar użytkownika
michalp
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2017, 22:45
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: michalp »

Gildiril Blackcairn pisze: 16 cze 2021, 14:56 Szybkie pytanka po paru partiach z synami:

1. Czy za wezyrów też są punkty karne w przypadku zamieszek?

2. Czy werbunek kotów na polanie z żetonem sympatyków wywołuje bunt myszek?
1) tak
2) nie,
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Root (Cole Wehrle)

Post autor: ave.crux »

Gildiril Blackcairn pisze: 16 cze 2021, 14:56 Szybkie pytanka po paru partiach z synami:

1. Czy za wezyrów też są punkty karne w przypadku zamieszek?

2. Czy werbunek kotów na polanie z żetonem sympatyków wywołuje bunt myszek?
1. Tak, zgodnie z księgą praw punkt 7.7.1 Krok 1: Upokorzenie. Gracz traci jeden Punkt Zwycięstwa za każdą ptasią kartę w Dekrecie (wliczając w to Lojalnych Wezyrów)

2. Nie, zgodnie z księgą praw punkt 8.2.6 Bunt. Za każdym razem, gdy inny gracz usuwa z polany żeton Sympatyków lub przemieszcza swoich wojowników na polanę z Sympatykami, musi dodać na stos Stronników jedną karę ze swojej ręki, o symbolu odpowiadającym tej polanie.
Dodatkowo mówi o tym zapis na stronie 17. P4. Zasada dotyczy konkretnego terminu albo akcji. Czy dotyczy też innych, blisko z nimi związanych terminów i akcji? Nie! Załóż, że zasada dotyczy wyłącznie tego reminu albo tej akcji, a nie wyrażeń powiązanych z nimi. Przykładowo: "przemieszczać" i "rozmieszczać" to zupełnie różne czynności.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
MBlondas07
Posty: 2
Rejestracja: 05 lip 2021, 16:30

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: MBlondas07 »

Hej,
Jestem świeżym nabywcą tej cudownej gry.
Mam pytanie dotyczące dodatkowych żetonów i budynków dolaczonych w dodatku plemion rzecznych z dopiskiem "dla przyszłych scenariuszy".
Gdzie mogę znaleźć ów scenariusze o których mowa, albo kiedy i gdzie mogę się ich spodziewać?
Czy są jakieś inne niż załączone instrukcje, scenariusze i możliwości?

Będę wdzięczna za każdą informację ;)
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: wrojka »

MBlondas07 pisze: 05 lip 2021, 16:45 Hej,
Jestem świeżym nabywcą tej cudownej gry.
Mam pytanie dotyczące dodatkowych żetonów i budynków dolaczonych w dodatku plemion rzecznych z dopiskiem "dla przyszłych scenariuszy".
Gdzie mogę znaleźć ów scenariusze o których mowa, albo kiedy i gdzie mogę się ich spodziewać?
Czy są jakieś inne niż załączone instrukcje, scenariusze i możliwości?

Będę wdzięczna za każdą informację ;)
Hej i witamy na forum. Dodatkowe żetony/znaczniki wciąż nie mają oficjalnych zastosowań, ale jak najbardziej warto je zatrzymać :D
Co do możliwości, to są boty AI do gry solo/coop
Link: https://boardgamegeek.com/thread/206803 ... -cwe2-upda

Wyszło też coś podobnego (jeśli nie dokładnie takie samego?) w wersji oficjalnej. Chyba Plemiona Rzeczne mają Mechaniczną Markizę. Po angielsku już wyszedł dodatek Clockwork poświęcony botom.
MBlondas07
Posty: 2
Rejestracja: 05 lip 2021, 16:30

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: MBlondas07 »

Hej,
Spróbowałam zagrać dwoma włóczęgami i pojawiły się w związku z tym małe niejasności.
(Tryb kooperacyjny przeciw mechanicznej markizy)
1.Czy włóczęga drugiemu wlóczędze może pomagać (dawać kartę) A w zamian otrzymać jakiś przedmiot? Oczywiście za zgodą gracza.
2. Relacja. Nie ma kafelka włóczęgi więc jak można i czy w ogóle można zmieniać relacje między nimi? Mogą być w sojuszu? Mogą wspólnie walczyć lub przemieszczać się?
3. Łotr, jak pali ziemię to czy zostawia pochodnie w tym miejscu na polanie i już ją traci do końca gry?

Z góry dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4473
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

Czy włóczęga wchodząc na polne z żetonem sympatyków musi i tak zapłacić kartą? Wydaje mi się, że nie, bo nie jest traktowany jako wojownik, ale wole sie upewnic.

edit: widze na bgg ze nie placi, ale co ciekawe gdy bierze wojownikow sojusznika to juz musi placic, bo w PL instrukcji jest "gdy wchodzisz na polane.. SWOIMI wojownikami" a w angielskiej "any"
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: ave.crux »

Hardkor pisze: 15 wrz 2021, 12:03 Czy włóczęga wchodząc na polne z żetonem sympatyków musi i tak zapłacić kartą? Wydaje mi się, że nie, bo nie jest traktowany jako wojownik, ale wole sie upewnic.

edit: widze na bgg ze nie placi, ale co ciekawe gdy bierze wojownikow sojusznika to juz musi placic, bo w PL instrukcji jest "gdy wchodzisz na polane.. SWOIMI wojownikami" a w angielskiej "any"
tak. Włóczęga opisywany jest jako "Pionek włóczęgi", a pionki oraz żetony nie są brane pod uwagę np.: przy rozstrzyganiu kontroli, czy właśnie wydawaniu kart dla sojuszu.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Karpiq
Posty: 5
Rejestracja: 06 lut 2019, 07:55
Has thanked: 3 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: Karpiq »

Cześć,

Mam pytanie:
na planszetce włóczęgi w polskiej wersji z podstawki w przygotowaniu gry jest punkt o dobraniu 3 kart misji, na planszetce dla drugiego włóczęgi (chyba z plemion rzecznych) tego punktu nie ma, to jest błąd? drugi włóczęga też dobiera 3 karty misji na start? (przypuszczam że tak ale chciałbym się upewnić)

Z góry dzięki
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Karpiq pisze: 17 wrz 2021, 14:41 Cześć,

Mam pytanie:
na planszetce włóczęgi w polskiej wersji z podstawki w przygotowaniu gry jest punkt o dobraniu 3 kart misji, na planszetce dla drugiego włóczęgi (chyba z plemion rzecznych) tego punktu nie ma, to jest błąd? drugi włóczęga też dobiera 3 karty misji na start? (przypuszczam że tak ale chciałbym się upewnić)

Z góry dzięki
Bo karty misji są wspólne, więc jak w grze 2 osoby grają Włóczęgą, to i tak odkrywane są 3 karty misji, które każdy Włóczęga może wypełnić. Więc na drugiej planszetce nie ma takiej instrukcji, żeby nie wyłożyć kolejnych 3 kart.
munek
Posty: 32
Rejestracja: 27 lut 2020, 13:33
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: munek »

Szybkie 2 pytwniabo odświeżam Roota ze znajomymi po dłuższej przerwie i coś mi nie gra czego wcześniej nie widziałem.

1. W trakcie przygotowania gry w instrukcji pisze że powinniśmy dobrać 3 konkretne karty na rękę startowa. Zawsze graliśmy losowymi. Problem w tym że ja w wersji polskiej nie mam napisane jakie to 3 konkretne karty a z tego co rozumiem miały być na kartach pomocy (czy Portal po prostu ich nie przygotował czy moja wersja jest kulawą)

2. Strzelając w kuszy w budynek gdy nie ma przeciwnika nie dostajemy punktów bo to nie tak ale też nie zmieniamy stosunków?

3. Jeżeli jesteśmy w sojuszu jako włóczęga z inną frakcja na najwyższym poziomie. Co rozumiemy przez pomoc? Jeżeli ktoś atakuje mojego sojusznika muszę mu pomóc umi dostaje się 2VP czy jest to tylko opcjonalne? I czy w tym przypadku jeżeli miałby on streścić np 2 wojowników i żeton rozumiem że ja biorę obrażenia za żeton bo komponenty muszą być ściągane jako ostatnie?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4473
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

munek pisze: 18 wrz 2021, 10:27 Szybkie 2 pytwniabo odświeżam Roota ze znajomymi po dłuższej przerwie i coś mi nie gra czego wcześniej nie widziałem.

1. W trakcie przygotowania gry w instrukcji pisze że powinniśmy dobrać 3 konkretne karty na rękę startowa. Zawsze graliśmy losowymi. Problem w tym że ja w wersji polskiej nie mam napisane jakie to 3 konkretne karty a z tego co rozumiem miały być na kartach pomocy (czy Portal po prostu ich nie przygotował czy moja wersja jest kulawą)

2. Strzelając w kuszy w budynek gdy nie ma przeciwnika nie dostajemy punktów bo to nie tak ale też nie zmieniamy stosunków?

3. Jeżeli jesteśmy w sojuszu jako włóczęga z inną frakcja na najwyższym poziomie. Co rozumiemy przez pomoc? Jeżeli ktoś atakuje mojego sojusznika muszę mu pomóc umi dostaje się 2VP czy jest to tylko opcjonalne? I czy w tym przypadku jeżeli miałby on streścić np 2 wojowników i żeton rozumiem że ja biorę obrażenia za żeton bo komponenty muszą być ściągane jako ostatnie?
1. Karty są napisane na kartach rozlozenia frakcji czy cos takiego. jest to w wersji polskiej. Te 3 konkretne sa polecane na pierwsze gry, normalnie gra sie losowo.

2. Dostajesz normalnie punkty za zniszczenie budynku

3. Pozwala ci to uzywac wojownikow przeciwnika jak swoich, ale jesli w walce przyjma oni wiecej damage od ciebie to ten sojusznik zamienia sie we wroga.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 58 times
Been thanked: 122 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: upadly_bankowiec »

Jestem po pierwszej partii i mam dwa pytania.
1. Czy sojusz orlich gniazd zdobywa punkty w momencie wybudowania gniazda i podczas wieczoru, czy tylko podczas wieczoru?
2. Czy kolejność ruchu frakcji zawsze jest taka sama, czy tylko podczas przygotowywania gry? Tzn jeśli pierwszy gracz wybierze sojusz, to po przygotowaniu porusza się jako pierwszy czy trzeci?
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4473
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: Hardkor »

upadly_bankowiec pisze: 18 wrz 2021, 12:15 Jestem po pierwszej partii i mam dwa pytania.
1. Czy sojusz orlich gniazd zdobywa punkty w momencie wybudowania gniazda i podczas wieczoru, czy tylko podczas wieczoru?
Tylko wieczorem.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 491
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 936 times
Been thanked: 211 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: ZygfrydDeLowe »

upadly_bankowiec pisze: 18 wrz 2021, 12:15 Jestem po pierwszej partii i mam dwa pytania.
1. Czy sojusz orlich gniazd zdobywa punkty w momencie wybudowania gniazda i podczas wieczoru, czy tylko podczas wieczoru?
2. Czy kolejność ruchu frakcji zawsze jest taka sama, czy tylko podczas przygotowywania gry? Tzn jeśli pierwszy gracz wybierze sojusz, to po przygotowaniu porusza się jako pierwszy czy trzeci?
Ad 2. Setup wykonuje się w określonej kolejności (ma to znaczenie dla frakcji, które muszą zająć konkretne miejsca na planszy), ale kolejność grania się losuje.
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2021, 13:43 przez ZygfrydDeLowe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 491
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 936 times
Been thanked: 211 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: ZygfrydDeLowe »

munek pisze: 18 wrz 2021, 10:27 [...]
3. Jeżeli jesteśmy w sojuszu jako włóczęga z inną frakcja na najwyższym poziomie. Co rozumiemy przez pomoc? Jeżeli ktoś atakuje mojego sojusznika muszę mu pomóc umi dostaje się 2VP czy jest to tylko opcjonalne? I czy w tym przypadku jeżeli miałby on streścić np 2 wojowników i żeton rozumiem że ja biorę obrażenia za żeton bo komponenty muszą być ściągane jako ostatnie?
Pomoc to akcja pomocy - takie same zasady i ograniczenia obowiązują - wyczerpujesz (odwracasz) jakiś przedmiot, dajesz kartę z symbolem polany, na której jesteś Ty, a Twój sojusznik ma jakiś komponent, możesz w rewanżu zabrać jakiś przedmiot i dostajesz 2 VP (jeśli jesteście sojusznikami).
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Root - pytania i wątpliwości

Post autor: Jareks1985 »

Mam pytanie o zasady, bo instrukcje nie można ukrywać są dziurawe i część niemal istotnych zasad znajdziemy częściowo w księdze praw jak i instrukcji. Chciałbym dopytać o zasady, bo te nie zawsze są jasne, szczególnie jeśli gramy dosć abstrakcyjnymi frakcjami.

1. Jaszczurki - czy można wybudować kilka ogrodów na jednym.polu?
2. Czy w ramach spisku na polu wygnańców, jaszczurki mogą podmieniać ogród na polanie na której nie jest obecna?
3. Czy w ramach spisku na polu wygnańców, jaszczurka moze podmienić wrogiego żołnierza mimo, że nie jest obecna na polanie?
4. Czy koty mogą wykonać nadprodukcje na tej samej polanie kilkukrotnie za kazdym razem zagrywajac kartę z ręki?
5. Czy ptaki nie muszą wykonywać akcji z dekretu jeśli nie maja przypisanej karty? Np budowanie
6. Czy ptaki za wszelką cene muszą wykonywać zdolności przywódców, chodzi o dodatkowy werbunek?
7. Czy jaszczurki w ramach posiadania dwóch ogrodów na jednej polanie mogą wykuć kartę z dwoma budynkami w kolorze polany?
ODPOWIEDZ