New Frontiers (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: birdm »

Czy coś wiadomo o premierze wersji polskiej?
Portal podobno coś przebąkiwał rok temu, mamy 2020 i dalej nic nie wiadomo. Zaraz po Portalconie coś się na ich stronie pojawiło, ale obecnie podstrona zapowiedzi na 2020 została zaktualizowana i nic na temat NF nie ma :evil:
Portal Games czy możecie coś powiedzieć więcej na ten temat, będę wdzięczny za każdą odpowiedź. Jeśli nie ma planów na polską edycję to pewnie kupię anglojęzyczną, ale przynajmniej nie będę czekał.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

birdm pisze: 12 lut 2020, 21:56 Czy coś wiadomo o premierze wersji polskiej?
Portal podobno coś przebąkiwał rok temu, mamy 2020 i dalej nic nie wiadomo. Zaraz po Portalconie coś się na ich stronie pojawiło, ale obecnie podstrona zapowiedzi na 2020 została zaktualizowana i nic na temat NF nie ma :evil:
Portal Games czy możecie coś powiedzieć więcej na ten temat, będę wdzięczny za każdą odpowiedź. Jeśli nie ma planów na polską edycję to pewnie kupię anglojęzyczną, ale przynajmniej nie będę czekał.
Też mam juz trochę dość wodzenia za nos od roku. Ale nie kupię angielskiej fizycznej wersji gry - to wspaniała gra ale jest za duża i fizycznie za czężka. Liczyłem że tak jak przy Inis w Portalu "zaczarują" i sprowadza gre do pudła standardowego rozmiaru.
Na stronie https://portalgames.pl/pl/zapowiedzi-po ... -2020-rok/ New Froniers jeszcze jest... tuż pod Ishtar i Auatica...
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

birdm pisze: 12 lut 2020, 21:56 (...) Jeśli nie ma planów na polską edycję to pewnie kupię anglojęzyczną, ale przynajmniej nie będę czekał.
Plany pewnie są, ale ja już przestałem ufać wydawcom w kwesti dodatków. Jak gra się za slabo sprzeda to dodatków nie wydadzą, dlatego raczej nigdy nie czekam na polskie wesje.
Rafal_Kruczek pisze: 13 lut 2020, 10:34 (....) nie kupię angielskiej fizycznej wersji gry - to wspaniała gra ale jest za duża i fizycznie za czężka. Liczyłem że tak jak przy Inis w Portalu "zaczarują" i sprowadza gre do pudła standardowego rozmiaru.
Na stronie https://portalgames.pl/pl/zapowiedzi-po ... -2020-rok/ New Froniers jeszcze jest... tuż pod Ishtar i Auatica...
Dzięki temu, że pudło jest odpowiednio duże, dodatek będzie wydany w folii, a nie w pudełku i wszystko bez problemu się zmieści do pudła podstawki.
Nie wiem czy chciałbym dostać fizycznie lżejszą wersję gry, biorąc pod uwagę, że to sam karton to musieliby użyć jego cieńszej wersji. Gram w tę grę sporo i wszystko jest wydane na dobrej jakości materiałach – i oby taką samą grę otrzymali polscy gracze.
Poza tym – czy pudło co Mage Knight od Portalu jest mniejsze od wersji WIzzKids?
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Jiloo pisze: 13 lut 2020, 12:55
birdm pisze: 12 lut 2020, 21:56 (...) Jeśli nie ma planów na polską edycję to pewnie kupię anglojęzyczną, ale przynajmniej nie będę czekał.
Plany pewnie są, ale ja już przestałem ufać wydawcom w kwesti dodatków. Jak gra się za slabo sprzeda to dodatków nie wydadzą, dlatego raczej nigdy nie czekam na polskie wesje.
Rafal_Kruczek pisze: 13 lut 2020, 10:34 (....) nie kupię angielskiej fizycznej wersji gry - to wspaniała gra ale jest za duża i fizycznie za czężka. Liczyłem że tak jak przy Inis w Portalu "zaczarują" i sprowadza gre do pudła standardowego rozmiaru.
Na stronie https://portalgames.pl/pl/zapowiedzi-po ... -2020-rok/ New Froniers jeszcze jest... tuż pod Ishtar i Auatica...
Dzięki temu, że pudło jest odpowiednio duże, dodatek będzie wydany w folii, a nie w pudełku i wszystko bez problemu się zmieści do pudła podstawki.
Nie wiem czy chciałbym dostać fizycznie lżejszą wersję gry, biorąc pod uwagę, że to sam karton to musieliby użyć jego cieńszej wersji. Gram w tę grę sporo i wszystko jest wydane na dobrej jakości materiałach – i oby taką samą grę otrzymali polscy gracze.
Poza tym – czy pudło co Mage Knight od Portalu jest mniejsze od wersji WIzzKids?
No, ale Mage Knight to gra solo :-P , wiec gdybym ja chciał w nią grać to nie musiałbym się z nią nosic. Więc wielkość pudła nie wpłynała na decyzje o kupnie... Nie zdecydowaem się na kupno z innych powodów.
A co do NF , to w dalszym ciągu mam jeszcze sporo Roll FTG do ogrania zanim mi sie znudzi wiec mogę czekać. A pomysł na to żeby dodatek do NF miescił sie w pudełu do podstawki jest dobry. Natomiasy pomysł na to ze każdy startowy świata ma być oddzielbą wielka plansza jest troche kontrowersyjny, a w szczególności że dodatek ma tez trochę tych startowych światów dodać... :)
Ostanio Eminent Domain wszedł w nowej oszczędnej wersji gdzie karton zastąpił zupełnie niewykorzystywany plastik ( statetczki nie latały po plamszy a były surowcem) i drewno. I dzieki temu gra w Polsce może konkurować cenowo w kategorii lepszej dla deckbuilerów...
Ja nie wiem po co w NF surowce są ogromnymi plastikowymi kostkami...
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: playerator »

Rafal_Kruczek pisze: 13 lut 2020, 10:34 (...) Liczyłem że tak jak przy Inis w Portalu "zaczarują" i sprowadza gre do pudła standardowego rozmiaru (...)
Nie, dziękuję. Manipulacje przy wydaniu Inis nie były mistrzostwem świata.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: birdm »

Przed chwilą zakończył się live z Grzegorzem z Portalu. Podobno coś się ruszyło pomiędzy Portalem i Rio Grande i NF wstępnie mają się pojawić w 1 połowie roku. To już jakiś konkret w stosunku do tego co było do tej pory. Nawet żeby było opóźnienie to pewnie w okolicach wakacji coś się ma szanse pojawić :D Oby....
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Banan2 »

Portal rozpoczął przedsprzedaż. Wysyłka Q2. SCD 319,95 PLN. Cena w przedsprzedaży 259,95 PLN, czyli czterech liter nie urywa. Zobaczymy za ile to będzie w normalnych sklepach.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wychodzi na to że Frontiers kilka dyszek będzie droższy niż Roll.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 28 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: birdm »

Kurde ponad 3 stówy jako SCD to sporo. Oczywiście, gra ma wiele komponentów, ale to i tak sporo.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: predki »

A ktoś się orientuje, co to za wariant solo chce dodawać Portal w przedsprzedaży? Nic mi nie wiadomo, żeby RGG opublikowało takie coś. Czy Portal przetłumaczył jakiś wariant fanowski z BGG? A może sami wymyślili?
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: asiok »

Banan2 pisze: 20 kwie 2020, 17:10 SCD 319,95 PLN.
Zdecydowanie Puerto Rico wraca do gry :) New Frontiers jest całkiem sympatyczne ale wg mnie kompletnie niewarte takich pieniędzy.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

asiok pisze: 12 maja 2020, 10:19
Banan2 pisze: 20 kwie 2020, 17:10 SCD 319,95 PLN.
Zdecydowanie Puerto Rico wraca do gry :) New Frontiers jest całkiem sympatyczne ale wg mnie kompletnie niewarte takich pieniędzy.
Nie wiem czy ktokolwiek kupuje w SCD, ale faktycznie cena przesadzona. Angielskojęzyczna wersja kosztowała w sklepach 50 zł mniej, a ja swoją po zniżkach kupiłem za 225 zł.

Wiem, że wszystko jest kwestią gustu, ale osobiście bez wahania stawiam New Frontiers nad Puerto Rico. Po pierwsze – mimo małych podobieństw to nie są aż tak bardzo podobne gry i rozgrywka w NF podoba mi się bardziej. Po drugie – NF jest dużo szybszą grą. W czasie jednej rozgrywki w PR można zagrać 3 razy w NF – nasz rekord to dwie partie w (3 i 4 osobowa) 50 minut.

PS. Nie mogę się już doczekać dodatku, czekam na niego od Essen na którym miał już być...
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: karawanken »

Mógł by ktoś porównać grę z Rollem? Rolla miałem podobał mi się ale jakoś współgracze nie podzielili mojego entuzjazmu. Gra została sprzedana czego potem trochę żałowałem. Teraz zastanawiam się czy New Frontiers nie będzie lepszym wyborem niż odkupienie Rolla.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

karawanken pisze: 12 maja 2020, 17:59 Mógł by ktoś porównać grę z Rollem? Rolla miałem podobał mi się ale jakoś współgracze nie podzielili mojego entuzjazmu. Gra została sprzedana czego potem trochę żałowałem. Teraz zastanawiam się czy New Frontiers nie będzie lepszym wyborem niż odkupienie Rolla.
Obie gry są podobne do Race for the Galaxy pod względem tematu/grafiki/podstawowych faz, ale Roll i NF idą zupełnie innych kierunkach. W Roll interakcja jest na podobnym poziomie jak w Race, tzn. wybór wspolnych faz, wywołanie końca gry i niejawne podbieranie sobie śwaitów i technologii z talii/ worka i jeszcze wiecej grcze robią za zasłonką. Natomiast w New Frontiers (prawie) wszytkie informacje są jawne - zarówno wybór akcji i bonsów, plansza technologii i draft światów jest elementem jawnej rywalizacji i wyścigu. Do tego jeszcze dochodzi walka o kolejność w rudzie.
Ponadto pezy setupie NF w kolejnych grach losuje się dostepne technologie. i od tej pory jedynym losowym elementem w neizalezxnym od graczy pozostaje draft światów. Czyli poziom losowości na pzoiomie z Puerto Rico z troche wiekszą róznorodnością. W Roll słaby/doskonały rzut może czasami przegrac/wygrać partię. I trzecia wazna róznica jest to że skupienie sie na sobie w Roll i mzliwośc prawie równoczesnej rozgrywki powoduje ze w Roll srednio jest dużo wiecej ciekawych decyzji na czas rozgrywki, zawyczaj nie rośnie downtime i czas rozgrywki ( prawie)wraz z liczba graczy. NF jest w 90% sekwencyjny - czkasz na wybór swojej jakcji, czkasz na wybór świata, czasasz czy przeciwnik nei wykupi ci przed nosem ostaniej sztuki developmentu - no ale to jest wynik tego że interacja miedzy garczami ma duzo wiecej punktów styku podczas rundy.
Awatar użytkownika
muldi
Posty: 52
Rejestracja: 02 lis 2013, 13:46
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: muldi »

predki pisze: 23 kwie 2020, 11:07 A ktoś się orientuje, co to za wariant solo chce dodawać Portal w przedsprzedaży?
Wiadomo, że autorem wariantu nie jest Lehman: https://boardgamegeek.com/thread/24403 ... 3#34999943
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Majkel89 »

Cena wyjściowa bez zniżek 219 zł, taniej niż wersje angielskie. Raczej dobra cena
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Zważyłem pozostałości po rozpakowaniu.
W tym pudle jest ponad 1,2 kg makulatury...
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Kisun »

Lepiej włóż wszystko pod wypraskę, bo będziesz mieć masę luzu między pokrywką a instrukcją ;)
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: wajwa »

Zagrane , tak więc garść spostrzeżeń ...
Wydane na bogato , nie ma się do czego przyczepić - taka refleksja : przerażające to jest jak z jednej strony słychać utyskiwania , że za dużo gier , że nie ma miejsca , a w ostatnim czasie to te pudła coraz bardziej kobylaste wychodzą :-)
Co do rozgrywki przyjemne to to . Jak ktoś lubi Puerto Rico to nie ma o czym gadać , zresztą fajnie się to tłumaczy , porównując raz po raz do PR.
Co mnie zdziwiło to to , że to strasznie krótkie - tu to porównań z Puerto raczej nie będzie , bardziej skojarzenia z wspomnianym tutaj wyżej kilka razy Roll For the Galaxy.
W pierwszej partii kłopotliwa jest troszkę ikonografia , która nie jest intuicyjna i trzeba się jej po prostu nauczyć , ale to raczej kwestia paru zagranych gier.
Reasumując bardzo przyjemny tytuł z elegancką (sprawdzoną) mechaniką , no i jak ktoś lubi takie kosmiczne graficzne tematy , no to po prostu polecenia godne.
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: seki »

Ja mam takie otwarte pytanie. Co New fronters robi lepiej od Roll for the Galaxy (uwielbiam) czy Puerto Rico (bardzo lubię). Zastanawiam się czy New Fronters jest mi potrzebny skoro w w/w tytułach niczego mi nie brakuje.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: bogas »

wajwa pisze: 13 cze 2020, 18:42 Zagrane , tak więc garść spostrzeżeń ...
(...)
Wajwa w ile osób graliście? Pytam, bo podobno New Frontiers ma podobnie jak Puerto Rico, a więc słaby (a w zasadzie bardzo kiepski) wariant 2 osobowy.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: seki »

Chciałbym aby New Fronters miał tryb dwuosobowy jak w Puerto Rico, czyli bardzo dobry :)
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: wajwa »

bogas pisze: 14 cze 2020, 01:19
wajwa pisze: 13 cze 2020, 18:42 Zagrane , tak więc garść spostrzeżeń ...
(...)
Wajwa w ile osób graliście? Pytam, bo podobno New Frontiers ma podobnie jak Puerto Rico, a więc słaby (a w zasadzie bardzo kiepski) wariant 2 osobowy.
No na razie w 3 osoby. Na dwie osoby to szczerze nawet nie zakładam w to grać i nie myślałem o ewentualnych wadach. Zresztą i w trójkę widać to samo co w Puerto , jeden zrobi produkcję , drugi sprzeda , trzeci kupi ;-) Cała sztuka , żeby robić te akcje w momencie jak tylko nam (a przynajmniej nie wszystkim innym graczom) przynoszą korzyść ... No mówię , dla mnie to jest Puerto , tyle że w kosmosie 8)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Bludgeon »

Jiloo pisze: 12 maja 2020, 11:28
asiok pisze: 12 maja 2020, 10:19
Banan2 pisze: 20 kwie 2020, 17:10 SCD 319,95 PLN.
Zdecydowanie Puerto Rico wraca do gry :) New Frontiers jest całkiem sympatyczne ale wg mnie kompletnie niewarte takich pieniędzy.
Nie wiem czy ktokolwiek kupuje w SCD, ale faktycznie cena przesadzona. Angielskojęzyczna wersja kosztowała w sklepach 50 zł mniej, a ja swoją po zniżkach kupiłem za 225 zł.
Kupiłem NF za 219 i uważam że jest warte kasy którą za nią dałem (aczkolwiek tak trochę na styk).
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: New Frontiers (Thomas Lehmann)

Post autor: Ryu »

Skoro tak chwalą i chwalą to ja powiem że mi wogóle nie podeszlo. Zagrałem raz i byłem zawiedziony.
RftG uwielbiam. Mam apkę. Rozegranych ponad 900 partii i dalej nie umiem się doczekać na kolejne.
PR lubię. Nie jestem mega fanem ale lubię.

Niestety ostatnio irytuje mnie fakt odgrzewanych kotletów. Tu nie ma, dla mnie, nic nowego. Nic co by przykulo moją uwagę. Wszystko sprawdzone, zmieszane inaczej i podane na nowo. Fakt, że w wielu przypadkach mi to nie przeszkadza a nawet mi się podoba. Tym razem nie. Tym razem się cieszę że zaoszczedzę trochę kasy a że zawsze jest na co wydać to tym bardziej :)
ODPOWIEDZ