Maracaibo (Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: autopaga »

Oby grafikę tych planszetek dostosowali do reszty gry.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Apos »

Na stół powróciło Maracaibo. Miło było ponownie wsiąść na statek i wrócić na wody Karaibów :).

Obrazek

Najtrudniejszym procesem był sam początek, czyli przypomnienie sobie zasad. Wspólnymi siłami obyło się bez czytania całej instrukcji od początku, ale mimo wszystko jest to część Maracaibo, którą najmniej lubię. Setup, przygotowania kart pod rozgrywkę oraz zasady. Jest wiele zaawansowanych gier, gdzie wystarczy spojrzeć na planszę i wszystko wiadomo, a tutaj jednak ikonografia idealna nie jest.

Gdy przejdziemy już do samej rozgrywki oraz "wyścigu" po miastach i miasteczkach Karaibów to człowiek się tylko uśmiecha :D. Maracaibo łączy ze sobą świetny klimat wraz z genialnymi mechanikami, przy których się genialnie bawimy. Gra wciąga i czas przy niej spędzony mija bardzo miło. Dostarczamy towary, wznosimy budynki, zatrudniamy pomocników, walczymy o wpływy u różnych nacji i podróżujemy po nieznanych lądach. Tytuł do którego chce się wracać, a najlepiej od razu zagrać kolejną partyjkę - gdyby tylko nie ta późna godzina ;).

Maracaibo może nie dorównuje popularnością do Great Western Trail, ale jako zaawansowany tytuł Pfistera, jest naprawdę bardzo solidną grą.

Zauważyłem, że gra jest coraz trudniej dostępna na rynku i sklepach. Słuch o dodatku też zaginął. Czy ktoś wie, jakie plany ma FishboneGames odnośnie Maracaibo? Na ich FB, pociesza tylko fakt, że odezwali się ze słowami:
Już niedługo wznowimy aktywność na FB. Jeszcze trochę cierpliwości
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: probbi »

Ja też z żoną odświeżylismy So ie ten tytuł po prawie roku. I aby zasady nie uciekły znowu, rozegralisny już 4 partie przez kolejne dni. Jeszcze chwila i przejdziemy kampanie. I pytanie co dalej. Jak się gra w trybie normalnym, bez historii? Co powiecie?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: detrytusek »

Spoiler:
Jeśli już ostrzegamy młodzież, że Panie na okładkach czasopism tak nie wyglądają to tu też należy wystosować ostrzeżenie, że M. tak nie wygląda, a jedynie autorowi się przysnęło na guziku "nasycenie" :P
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Chudej »

Apos pisze: 27 lip 2021, 15:38 Zauważyłem, że gra jest coraz trudniej dostępna na rynku i sklepach. Słuch o dodatku też zaginął. Czy ktoś wie, jakie plany ma FishboneGames odnośnie Maracaibo?
Dodatek powstaje, widziałem na bgg jakieś zdjęcia i filmiki odnośnie prototypu, ale były po niemiecku. Niby ma wyjść w tym roku, ale kto wie, póki co konkretów to za bardzo nie ma, poza tym, co ma właściwie zawierać.
probbi pisze: 27 lip 2021, 16:12 Ja też z żoną odświeżylismy So ie ten tytuł po prawie roku. I aby zasady nie uciekły znowu, rozegralisny już 4 partie przez kolejne dni. Jeszcze chwila i przejdziemy kampanie. I pytanie co dalej. Jak się gra w trybie normalnym, bez historii? Co powiecie?
Ja z kolei grałem jakieś 15 - 20 razy, z czego trybu fabularnego nie ruszyłem w ogóle, polecasz? :D Korzystałem tylko z tych modułów poziomu trudności z dodatkowymi kafelkami, jak dla mnie większość różnorodności wprowadzają tu karty, ale niektóre kafelki (zwłaszcza te wprowadzające dodatkowe miasta) też dają trochę więcej ciekawych opcji.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Apos »

Mamy zapowiedź dodatku.

Obrazek
- Includes a new campaign and 4 new scenarios!
- New Co-Op and solo modes!
- Rescue Freedom Fighter, Luysa, support the uprising, drive out the European nations, and play against Jacques or Jean in a solo scenario!

5 new modules to introduce new concepts to Maracaibo!
Designed by Alexander Pfister
Illustrated by Fiore GmbH
1-4 Players
40'/player, ages 12+

You stand at the rail and gaze at the horizon, where a tired sun sinks beneath the waves. Your navigator‘s course was true - the island you hope to reach by nightfall comes into view dead ahead.

A little while later, after heaving the anchor overboard, you carefully row the longboat to shore. Eerie animal noises ring out from the dark and foreboding jungle - not exactly an inviting spot, but a perfect hiding place.

The wooden crate in the thicket looks untouched. You open the massive metal lock with your key, revealing the treasures within - treasures you‘ve secreted here over time. Tomorrow, you will bring a few of them on board to sell in the next city.

The next day, after having disposed of the goods, you are relaxing in a local tavern after a good meal when you hear yells and shouts from outside. Some sort of commotion has broken out. Investigating, you see that dozens of Indigenous people have risen up against the European oppressors, taking up arms and talking freedom. Now comes a choice: sail away and pretend you saw nothing ... or enter the fray and help bring an end to the injustice?

Storms are brewing ... where will your sails take you?

The first big expansion of Maracaibo features several modules and scenarios, e.g. pushing the predominant nations out of the Caribbean (in competitive or cooperative mode). Other elements are asymmetrical player abilities, new optional stories and legacy tiles as well as new project cards. Solo fans will encounter a new rival, Jacque!
https://capstone-games.com/board-games/ ... -uprising/
https://mailchi.mp/574b498e0542/announc ... er-pfister
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: dwaduzepe »

Ciekawe czy jest szansa, ze wyjdzie po polsku, bo nie lubie mieszac wersji jezykowych.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: poxi »

Mam nadzieję, że dodatek zostanie wydany w Polsce. Na stronie wydawnictwa wspomniano o procesie tworzenia dodatku. Patrząc na to, że podstawka się wyprzedała, to jej dodruk + wydanie dodatku wydaje się być sensownym ruchem. Liczę, że Fishbone Games nie zawiedzie i dostaniemy wkrótce oficjalne info.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

poxi pisze: 03 sie 2021, 20:53 Mam nadzieję, że dodatek zostanie wydany w Polsce. Na stronie wydawnictwa wspomniano o procesie tworzenia dodatku. Patrząc na to, że podstawka się wyprzedała, to jej dodruk + wydanie dodatku wydaje się być sensownym ruchem. Liczę, że Fishbone Games nie zawiedzie i dostaniemy wkrótce oficjalne info.
Najlepiej wraz z zapowiedzią nowej gry Pfistera po Polsku ;-)
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: seki »

Ciekaw jestem jak bardzo będzie rozbudowana ta kampania. Oczywiście chodzi mi o aspekt zmienności planszy znany z pierwszej odsłony. Na fabułę nie liczę. Moduł solo i kooperacyjny w tej grze w ogóle mnie nie interesuje więc jakoś ten dodatek nie wzbudził we mnie większego zainteresowania. Ogólnie nie przepadam za graniem w euro solo i nawet te najlepsze automy w świecie euro gier (np. Projekt Gaja czy Anachrony) nie przekonują mnie do grania w tym trybie. Zwłaszcza gdy jest tak wiele genialnych gier solo czy kooperacyjnych pod ręką.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: poxi »

https://capstone-games.com/wp-content/u ... 22_WEB.pdf

Pojawił się instrukcja do dodatku w języku angielskim. Zapowiada się wyśmienicie :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Szkoda ze po naszemu nie będzie. Angielskie karty będą się gryzły z podstawką PL.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Gribbler »

brazylianwisnia pisze: 27 sie 2021, 11:45 Szkoda ze po naszemu nie będzie. Angielskie karty będą się gryzły z podstawką PL.
Serio nie będzie? Kurczę, czekałem na ten dodatek...
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: _leigam_ »

brazylianwisnia pisze: 27 sie 2021, 11:45 Szkoda ze po naszemu nie będzie. Angielskie karty będą się gryzły z podstawką PL.
A to chyba nic pewnego. Na to wygląda że Fishbone cienko przedzie, ale Maracaibo chyba się dobrze sprzedało, jak chcą się jeszcze bawić w planszówki to chyba nie odpuszczą dodruku podstawki i wydania dodatku. No chyba że już po nich?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Apos »

brazylianwisnia pisze: 27 sie 2021, 11:45 Szkoda ze po naszemu nie będzie. Angielskie karty będą się gryzły z podstawką PL.
Zostało to potwierdzone gdzieś? Fishbone games jest ostatnio cicho, to fakt, ale nie jest to jednoznacznie - nie będzie.

Maracaibo się wyprzedało pomimo wyższej ceny.
Szczęście w nieszczęściu: inne wydawnictwo przejmie prawa do Maracaibo i wyda od razu całość z kolejnym dodrukiem.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Apos pisze: 27 sie 2021, 12:30
brazylianwisnia pisze: 27 sie 2021, 11:45 Szkoda ze po naszemu nie będzie. Angielskie karty będą się gryzły z podstawką PL.
Zostało to potwierdzone gdzieś? Fishbone games jest ostatnio cicho, to fakt, ale nie jest to jednoznacznie - nie będzie.

Maracaibo się wyprzedało pomimo wyższej ceny.
Szczęście w nieszczęściu: inne wydawnictwo przejmie prawa do Maracaibo i wyda od razu całość z kolejnym dodrukiem.
Fishbone ponoć pada a z tym przejęciem gry zazwyczaj jest ciężko bo nie chcą wchodzic w miejsce gdzie popyt może być w dużej części zaspokojony i lepiej wziąć takie Boonlake niż Maracaibo. Nawet jeśli tak się dzieje jak np Projekt Gaja to po kilku latach.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: poxi »

Niestety obecnie jest cisza w tej sprawie. Wątpię w zaspokojenie popytu na grę, która jest top 37 na BGG i nadal się wspina w rankingu. Patrząc na ilość dodruków GWT, spodziewam się, że powrót Maracaibo wraz z wydaniem dodatku to tylko kwestia czasu.
IrasArgor
Posty: 372
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 69 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: IrasArgor »

Jak dodatek nie wyjdzie w Polsce to chyba to będzie dla mnie najsmutniejsze info planszowe ostatnich kilku lat :cry: . Maracaibo od razu złapało mnie za serce i zdecydowanie najwcześniej do niego wracam spośród wszystkich gier Pfistera. Wiem, że dla wielu to herezja ale mając do wyboru GWT i Maracaibo w ośmiu przypadkach na dziesięć wybiorę ten drugi tytuł. Także bardzo proszę się nie wygłupiać i wydać dodatek, pronto :twisted: .
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

poxi pisze: 27 sie 2021, 12:51 Niestety obecnie jest cisza w tej sprawie. Wątpię w zaspokojenie popytu na grę, która jest top 37 na BGG i nadal się wspina w rankingu. Patrząc na ilość dodruków GWT, spodziewam się, że powrót Maracaibo wraz z wydaniem dodatku to tylko kwestia czasu.
Projekt Gaja jest jeszcze wyżej I jeszcze nie ma. Wpierw fishbone musi oglosic zamknięcie działalności żeby umowy się unieważniły i wtedy dopiero inne wydawnictwa będą oceniać czy warto, czy może nie lepiej nowe gry wydac a nie grę sprzed x lat. Zanim dojdzie do klepnięcia nowej umowy i zgra się to z kolejnym drukiem międzynarodowym też może minąć czas. Także może się okazać że nikt tego już nie przejmie a może się okazać że tak ale za 5 lat wróci. Osobiście kupię angielski dodatek bo nie chce żałować jak niektórzy z Norwegami do Ucztya dla Odyna.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: SoloGram »

U mnie wersja angielska więc z dodatkiem nie będzie problemu. Jakby ktoś był ciekawy jak działa Jean, jak sprawnie się nią operuje i jak gra leci do przodu, polecam się z pełną rozgrywką solo w wariancie hard.
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: rav126 »

Pojawił się unboxing
https://www.youtube.com/watch?v=3IF1kbESnSo

i rozgrywka solo
https://www.youtube.com/watch?v=YLD0cAsiAwk

Planszetki wyglądają ładniej, ale faktycznie te dwuwarstwowe plansze w sumie średni mają sens przy układaniu pastylek jedna na drugiej. Po tej cenie spodziewałem się jednak więcej zawartości.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Nilis »

160 - 170zl to bardzo dużo dla gracza którego nie interesuje gra solo i kampania a podstawka nie zyskała popularnosci głównie ze względu na kampanię .
Ja poczekam na recenzję bo jeżeli dodatek naprawia rozgrywkę i ma się równe szanse wygrać grę nie idąc głównie w walkę to można rozważyć.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: dwaduzepe »

Nilis pisze: 09 lis 2021, 16:00 160 - 170zl to bardzo dużo dla gracza którego nie interesuje gra solo i kampania a podstawka nie zyskała popularnosci głównie ze względu na kampanię .
Ja poczekam na recenzję bo jeżeli dodatek naprawia rozgrywkę i ma się równe szanse wygrać grę nie idąc głównie w walkę to można rozważyć.
nie zyskala na popularnosci?! ta gra ma 36 miejsce na bgg :)
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Nilis »

dwaduzepe pisze: 09 lis 2021, 16:07
Nilis pisze: 09 lis 2021, 16:00 160 - 170zl to bardzo dużo dla gracza którego nie interesuje gra solo i kampania a podstawka nie zyskała popularnosci głównie ze względu na kampanię .
Ja poczekam na recenzję bo jeżeli dodatek naprawia rozgrywkę i ma się równe szanse wygrać grę nie idąc głównie w walkę to można rozważyć.
nie zyskala na popularnosci?! ta gra ma 36 miejsce na bgg :)
Może się źle wyraziłem. Chodziło mi o: "gra nie zyskala na popularności ze względu na kampanię tylko zwykłą skirmishową rozgrywkę"
Ja osobiście Maracaibo mam i bardzo lubię, o dziwo nawet żonie się podoba, która nie przepada za średnimi euro
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Maracaibo (Alexander Pfister)

Post autor: Chudej »

Nilis pisze: 09 lis 2021, 16:00 160 - 170zl to bardzo dużo dla gracza którego nie interesuje gra solo i kampania a podstawka nie zyskała popularnosci głównie ze względu na kampanię .
Ja poczekam na recenzję bo jeżeli dodatek naprawia rozgrywkę i ma się równe szanse wygrać grę nie idąc głównie w walkę to można rozważyć.
Zgadzam się z pierwszym zdaniem. Z drugim tylko po części (a raczej nie zgadzam się z sugestią, że gra jest zepsuta - po prostu walka jest najważniejszą akcją w grze i nie można jej pominąć ;)), ale niestety wątpię, żeby ten dodatek zmienił coś w tej kwestii. Z tego co wiem, to dodaje on trochę asymetrii między statkami graczy i trochę kart do talii, więc o ile nie ma tam od cholery pomocników pozwalających awansować na torach poparcia (co byłoby chyba najprostszym fixem na to), to raczej nic się nie zmieni. Też bardzo lubię Maracaibo i liczyłem na trochę ciekawszy dodatek, a tu nawet nie chcą tego w Polsce wydać.
ODPOWIEDZ