War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: mauserem »

War Chest od AEG. Abstrakcyjna strategia, przyprawione odrobiną średniowiecza, area control, area influence, karty do rączki - jakiś deckbuilding też jest.
Dalekie podobieństwa (bo abstrakcyjna?) do Duke, Onitama (o szachach nie będę wspominał bo jeszcze odstraszę ludzi :mrgreen: )
Jest w niej coś co mówi mi - spróbuj. A ktoś z Was juz mial okazję sprawdzić?
Obrazek
War Chest na BGG
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: mauserem »

Poważnie, nikt jeszcze nie pochylił się nad tą grą?! :D
Na forum, abstrakty konfrontacyjne z aspektem przestrzennym mają się dobrze - a tu nic? Choćby tyciutkiej impresji?
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: ariser »

Gra jest na moim radarze od kiedy zobaczyłem ją na Watch it played. Na Dice Tower też Tom bardzo zachwalał. Mam nadzieję zagrać w przyszłym miesiącu i postaram się napisać ze 2 słowa. :)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 490
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 34 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: Gothik »

Ja grałem tuż po Essen. Rewelacyjne wykonanie, klimatyczna skrzynka, masywne sztony z metalowymi krążkami w środku. Szybka, krótka gra - dwuosobowa partia trwa jakieś 15-20 minut. Duży poziom abstrakcji, ale i móżdżenia - bardziej szachy, niż warcaby :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: warlock »

Ależ niespodzianka! Kupiłem totalnie w ciemno i absolutnie nie żałuję ;).

W skócie - War Chest to konfrontacyjna gra oparta na mechanice bag buildingu. Każdy gracz kontroluje cztery rodzaje jednostek reprezentowanych przez ciężkie pokerowe żetony (super leżą w łapie) i jego celem jest objęcie kontroli nad sześcioma specjalnymi obszarami na planszy. Każdy rodzaj jednostek ma unikalną taktykę (czyli głównie sposób ataku/poruszania się), a wiele z nich ma również jakieś pasywne ograniczenia albo bonusy. Mamy więc do dyspozycji spory wachlarz manewrów.

Cały patent polega na tym, że w trakcie gry budujemy worek swoich żetonów, których używamy między innymi do wystawiania/wzmacniania jednostek albo do ich aktywacji. Trzeba wiec zachowywać balans - wzmocniona jednostka wytrzyma więcej ciosów, ale będzie rzadziej aktywowana ;). Fajne jest to, że pokonany żeton wypada z gry i coraz trudniej aktywować zdziesiątkowane oddziały ;).

Gra jest pięknie wydana i naprawdę się wkręca ;). Proste zasady, ciekawe taktyczne decyzje i duża różnorodność jednostek (w sumie dostępnych jest 16, ale w grze jest tylko 8 - można je draftować i tworzyć unikalne synergie i kombinacje ;)). Rozgrywka czteroosoboowa jest drużynowa (2v2), ale tego wariantu jeszcze nie przetestowałem. ;)

Gorąco polecam, niewiele się o tej grze mówi, a to naprawdę świetna pozycja dla fanów "agresywnych gier logicznych" czy planszówek w stylu Neuroshimy Hex. Ode mnie mocne 8/10 na start, a czuję, że będzie wyżej ;).

Mała łyżeczka dziegciu - pomimo świetnego wydania minus jest taki, że okrągłe jednostki przykrywają pola specjalne i żetony kontroli i czasem nie widać, co gdzie leży (nie wiem, jak wydawca mógł do tego dopuścić). Oczywiście da się grac, ale trzeba czasem podnieść żeton i sprawdzić co i jak ;). Na szczęście mamy Planszowego Dobromira, od którego właśnie odebrałem paczuchę z żetonami w formie hexów (w razie czego pliki do wydruku są na BGG) ;).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: rattkin »

Tak, markery kontroli wymienić to mus, niestety. Poniższy design 3D jest dość popularny (sam używam).

Obrazek

A gra, cóż, gra bardzo dobra. Choć po jakimś czasie (mam na koncie około 20 gier), gracze znają już komba/interakcje między żetonami i grają głównie pod to, co trochę grę spłaszcza. Ale ogromną zaletą tej gry jest jej czas trwania - 30 min, a czasem i mniej, a więc przegrana nie boli jakoś szczególnie. Szczęśliwie, to jest taki system, który można bardzo fajnie rozwijać (nowe żetony i nowe scenariusze/plansze) - trzymajmy kciuki, żeby tak było i tutaj.

Mówić się raczej nie będzie, bo pojedynkowe gry dwuosoobowe to nie jest ten rodzaj gry, wokół którego można nakręcić hype :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: warlock »

Mnie akurat poratował Planszowy Dobromir - https://boardgamegeek.com/image/4598626/war-chest - tekturowe żetony też się sprawdzają (szczególnie, że można też zaznaczyć zielone obszary). Tak czy siak z przyjemnością zagram te kilkanaście partyjek ;). Zobaczymy, po ilu partiach wkradnie się jakaś monotonia/nuda.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: konrad.rymczak »

rattkin pisze: 28 lut 2019, 22:47 Tak, markery kontroli wymienić to mus, niestety. Poniższy design 3D jest dość popularny (sam używam).

Obrazek
Gdzie zamawiales?
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: rattkin »

Jest chyba w kilku sklepach na Etsy - u któregoś z nich, nie pamiętam już gdzie.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: konrad.rymczak »

Ok, poszukam. Dzięki!
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: Gromb »

Znajdź model 3d. Kolega z forum w wątku o Eldritch Horror 3D drukuje modele. Jest dobrze i tanio. Na pewno Cię wesprze.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: DarkSide »

Gromb pisze: 01 mar 2019, 08:55 Znajdź model 3d. Kolega z forum w wątku o Eldritch Horror 3D drukuje modele. Jest dobrze i tanio. Na pewno Cię wesprze.
Też sie zastanawiam gdzie można takie pliki z modelami znaleźć. Sama gra dziś rano zamówiona. :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: Lothrain »

W kontrze do zachwytów nad grą wspomnę moją jedyną, dość traumatyczną rozgrywkę 2vs2, która trwała bodajże półtorej godziny z okładem i była niezwykle nużąca. Wybite zostały niemal do nogi bardziej mobilne oddziały, a reszta ślimaczyła się po planszy na zasadzie ja Cię tu, ty mnie tam. Były straszne problemy z aktywacją niektórych jednostek i z niecierpliwością wyczekiwałem końca.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: warlock »

2v2 zagram może raz, żeby przetestować ;). Ale z zasady do takich gier siadam wyłącznie 1v1 - partyjka w 25 minut i dużo większa kontrola nad grą.

I mały news, przedstawiciel AEG napisał na BGG: "Expansion content is in playtest. War Chest continues to sell extremely well. " Także jeśli rattkin ograłeś War Chesta na amen, to jest szansa na powiew świeżości ;).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: rattkin »

DarkSide pisze: 01 mar 2019, 09:05
Gromb pisze: 01 mar 2019, 08:55 Znajdź model 3d. Kolega z forum w wątku o Eldritch Horror 3D drukuje modele. Jest dobrze i tanio. Na pewno Cię wesprze.
Też sie zastanawiam gdzie można takie pliki z modelami znaleźć. Sama gra dziś rano zamówiona. :D
No, na Etsy właśnie.

Informacja o dobrej sprzedaży bardzo cieszy choć i zaskakuje. AEG robi dobre dodatki, więc jest na co czekać. Fajnie!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: pan_satyros »

Zamówione, będzie gadane w podcaście za miesiąc lub dwa :D dzięki za przypomnienie o grze.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: warlock »

Daj znać czy po takim Tash Kalar ta gra w jakikolwiek sposób sprawiła Ci fun ;).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: tomb »

Zainteresowałem się w okolicach Essen, ale - po pierwsze - skojarzyło mi się z Tash-kalar i wyglądało na tym tle ubogo mechanicznie oraz po drugie - zastanawiałem się, czy podczas partii nie zdarzają się "puste" rundy, czyli chodzenie po planszy w oczekiwaniu na konkretne posunięcia rywala.
Musiałbym sprawdzić, ale jakoś mnie nie ciągnie do zakupu, zwłaszcza przy takiej cenie. Może sobie zrobię szybką samoróbkę do wypróbowania.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: rattkin »

Chodzenie po planszy jest dość kosztowną akcją, której nie robi się ot, tak.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: pan_satyros »

warlock pisze: 01 mar 2019, 12:52 Daj znać czy po takim Tash Kalar ta gra w jakikolwiek sposób sprawiła Ci fun ;).
Na pewno się do tego odniosę.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: warlock »

Jestem po kolejnych kilku partiach i gra tylko zyskuje w moich oczach ;). Rozgrywki po draftowaniu jednostek są super, można próbować złożyć wojska o ciekawych synergiach ;).

A tak przy okazji - tłumaczę dla potomnych karty (i może instrukcję) i mam dwa pytania na szybko:

1. WARRIOR PRIEST: czy Kapłan Bitewny będzie ok? Jest coś takiego jak Kapłan Polowy? :) Bo Wojowniczy Kapłan jest bardzo blisko Wojowniczych Żółwi Ninja :D.
2. LIGHT CAVALRY: czy Lekka Jazda kojarzy się współcześnie tylko z efektem zażycia narkotyków, czy jest ok :D? A może lepiej dać Lekka Kawaleria/Konnica? ;)
3. SWORDSMAN: Nie wiem czy Szermierz tu pasuje. Fechmistrz byłby lepszy?
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: Szewa »

warlock pisze: 02 mar 2019, 20:49 1. WARRIOR PRIEST: czy Kapłan Bitewny będzie ok? Jest coś takiego jak Kapłan Polowy? :) Bo Wojowniczy Kapłan jest bardzo blisko Wojowniczych Żółwi Ninja :D.
2. LIGHT CAVALRY: czy Lekka Jazda kojarzy się współcześnie tylko z efektem zażycia narkotyków, czy jest ok :D? A może lepiej dać Lekka Kawaleria/Konnica? ;)
3. SWORDSMAN: Nie wiem czy Szermierz tu pasuje. Fechmistrz byłby lepszy?
1. Kapłan Bitewny
2. Lekka Kawaleria
3. Fechmistrz

Takie moje zdanie :)
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: rattkin »

Kapłan-Wojownik (w języku polskim możemy używać myślnika przy opisie "podwójnych ról", np Kobieta-Kot, lub wręcz w podwójnych nazwiskach, np. Rydz-Śmigły)
Lekka jazda (to, że ktoś ma głupkowate skojarzenia, to nie oznacza, że warto rezygnować z bardzo poprawnego i historycznie zakorzenionego tłumaczenia)
Szermierz (Szermierz odnosi się bardziej do szpady/fechtunku, a wg definicji włada białą bronią lekką - miecz do tej kategorii może ale nie musi przystawać. Choć ikonka tej jednostki to dwa miecze, to jej umiejętność to atak i uskok, a więc coś właściwego dla/kojarzonego z szermierką. Mógłby być też Miecznik (odniesienie do ikony i najbardziej bezpośrednie przetłumaczenie "swordsman"), ale to raczej była rola dworska)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: warlock »

Dzięki Panowie.

Ok, czytając ten wpis https://en.wikipedia.org/wiki/Armed_priests przyszło mi do głowy Zbrojny Kapłan - chyba nie brzmi to najgorzej.

Podrzucam robocze, wstępne tłumaczenie kart. Rattkin, jak będziesz się bardzo nudzić to rzuć proszę okiem, czy stylistycznie/merytorycznie/gramatycznie ma to sens - [edit: wrzucam link po korektach/sugestiach http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/wp- ... orekta.pdf ;)] ;). Jesteś ograny to raczej od razu wyłapiesz błędy i niejasności.
Ostatnio zmieniony 03 mar 2019, 11:29 przez warlock, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: War Chest (Trevor Benjamin, David Thompson)

Post autor: tomb »

Brak tu konsekwencji w użyciu liczby pojedynczej i mnogiej. Lekka jazda odstaje, poza tym np. Piechur - wykonaj manewr każdą jednostką Piechurów. Moim zdaniem albo Piechurzy, albo wykonaj manewr każdym Piechurem.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ