Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
alex_dp88
Posty: 85
Rejestracja: 15 paź 2021, 19:08
Lokalizacja: Racibórz
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: alex_dp88 »

Wątpliwość.

Jeśli po erze kanałowej zostało mi jakieś przedsiębiorstwo wyższego poziomu to rozumiem że w erze kolejowej muszę rozbudowywać swoją sieć rozpoczynając od tego przedsiębiorstwa. Ale co zrobić jeśli potrzebuję do tego węgla, a nie mam dostępu do żadnego, bo dane przedsiębiorstwo nie ma z nim połączenia?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno »

alex_dp88 pisze: 07 cze 2022, 23:12 Wątpliwość.

Jeśli po erze kanałowej zostało mi jakieś przedsiębiorstwo wyższego poziomu to rozumiem że w erze kolejowej muszę rozbudowywać swoją sieć rozpoczynając od tego przedsiębiorstwa. Ale co zrobić jeśli potrzebuję do tego węgla, a nie mam dostępu do żadnego, bo dane przedsiębiorstwo nie ma z nim połączenia?
Chciałem napisać: "to masz pecha", ale to nie pech, to złe planowanie :wink: A poważnie - problem, który napotkałeś, jest doświadczeniem wielu początkujących miłośników tego tytułu (również moim swego czasu).

Pamiętaj, że zawsze możesz wyłożyć nowe przedsiębiorstwo gdzie indziej, zagrywając kartę miejsca.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: bogas »

alex_dp88 pisze: 07 cze 2022, 23:12 Wątpliwość.

Jeśli po erze kanałowej zostało mi jakieś przedsiębiorstwo wyższego poziomu to rozumiem że w erze kolejowej muszę rozbudowywać swoją sieć rozpoczynając od tego przedsiębiorstwa.
Ano nie musisz. Zagrywasz kartę z konkretną lokalizacją i możesz budować w zupełnie innym miejscu mapy.
alex_dp88
Posty: 85
Rejestracja: 15 paź 2021, 19:08
Lokalizacja: Racibórz
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: alex_dp88 »

bogas pisze: 08 cze 2022, 09:33
alex_dp88 pisze: 07 cze 2022, 23:12 Wątpliwość.

Jeśli po erze kanałowej zostało mi jakieś przedsiębiorstwo wyższego poziomu to rozumiem że w erze kolejowej muszę rozbudowywać swoją sieć rozpoczynając od tego przedsiębiorstwa.
Ano nie musisz. Zagrywasz kartę z konkretną lokalizacją i możesz budować w zupełnie innym miejscu mapy.
Hola hola, a nie trzeba trzymać się swojej jednej sieci przedsiębiorstw?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno »

alex_dp88 pisze: 08 cze 2022, 11:04
bogas pisze: 08 cze 2022, 09:33
alex_dp88 pisze: 07 cze 2022, 23:12 Wątpliwość.

Jeśli po erze kanałowej zostało mi jakieś przedsiębiorstwo wyższego poziomu to rozumiem że w erze kolejowej muszę rozbudowywać swoją sieć rozpoczynając od tego przedsiębiorstwa.
Ano nie musisz. Zagrywasz kartę z konkretną lokalizacją i możesz budować w zupełnie innym miejscu mapy.
Hola hola, a nie trzeba trzymać się swojej jednej sieci przedsiębiorstw?
Nie trzeba. Już o tym pisałem wyżej :D
Kartą miejsca możesz tworzyć nowe sieci.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
mortalm
Posty: 3
Rejestracja: 08 gru 2020, 18:42

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: mortalm »

Witam
Początek ery kanalowej. Mam przedsiebiorstwo z poprzedniej ery.
Obok w miescie kopalnia z weglem do pobrania nalezaca do przeciwnika. Czy jak chce dolozyc polaczenie miedzy tymi miastami moge pobrac wegiel z kopalni przeciwnika?. Moje przedsiebiorstwo przed dolozeniem polaczenie nie mialo polaczenia z innym zrodlem wegla
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno »

mortalm pisze: 02 paź 2022, 11:36 Witam
Początek ery kanalowej. Mam przedsiebiorstwo z poprzedniej ery.
Obok w miescie kopalnia z weglem do pobrania nalezaca do przeciwnika. Czy jak chce dolozyc polaczenie miedzy tymi miastami moge pobrac wegiel z kopalni przeciwnika?. Moje przedsiebiorstwo przed dolozeniem polaczenie nie mialo polaczenia z innym zrodlem wegla
Rozumiem, że pytasz o początek ery kolejowej, nie kanałowej.
Tak, możesz wykorzystać węgiel ze źródła, do którego właśnie stawiasz połączenie.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
mortalm
Posty: 3
Rejestracja: 08 gru 2020, 18:42

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: mortalm »

Tak wlasnie era kolejowa. Wczoraj sie prawie pozabijalismy dyskutujac czy ten wegiel musze miec z innego zrodla zanim dostawie żeton polaczenia z drugiej strony.
Dzieki
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: okon »

Jeżeli dokonuję akcji sprzedaży i w miejscu w którym to robię dostępne są dwa piwa kupieckie to jeżeli budynkiem który odwracam jest manufaktura poziomu V (wymaga dwóch piw) to :

a) biorę dwa razy bonus kupiecki
b) biorę raz bonus kupiecki pomimo tego że zużyłem dwa piwa

Nie rozróżniam czy bonus kupiecki przypada za każdą beczkę piwa czy za każdą akcję sprzedaży ???
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Void »

okon pisze: 09 paź 2022, 12:17 Jeżeli dokonuję akcji sprzedaży i w miejscu w którym to robię dostępne są dwa piwa kupieckie to jeżeli budynkiem który odwracam jest manufaktura poziomu V (wymaga dwóch piw) to :

a) biorę dwa razy bonus kupiecki
b) biorę raz bonus kupiecki pomimo tego że zużyłem dwa piwa

Nie rozróżniam czy bonus kupiecki przypada za każdą beczkę piwa czy za każdą akcję sprzedaży ???
Opcja c, musisz drugie piwo zużyć z innego źródła bo możesz wykorzystać tylko piwo przypisane do tego konkretnego kupca u którego wykonujesz sprzedaż. Piwa kupieckie przypisane są do danego kupca a nie do miejsca sprzedaży. Nawet jeśli obaj kupcy posiadają w tym samym mieście ta samą ikonę towarów to musisz wybrać tylko jednego. A bonus dostajesz tylko raz po wykorzystaniu danego piwa kupieckiego.
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: okon »

Void pisze: 09 paź 2022, 15:21
okon pisze: 09 paź 2022, 12:17 Jeżeli dokonuję akcji sprzedaży i w miejscu w którym to robię dostępne są dwa piwa kupieckie to jeżeli budynkiem który odwracam jest manufaktura poziomu V (wymaga dwóch piw) to :

a) biorę dwa razy bonus kupiecki
b) biorę raz bonus kupiecki pomimo tego że zużyłem dwa piwa

Nie rozróżniam czy bonus kupiecki przypada za każdą beczkę piwa czy za każdą akcję sprzedaży ???
Opcja c, musisz drugie piwo zużyć z innego źródła bo możesz wykorzystać tylko piwo przypisane do tego konkretnego kupca u którego wykonujesz sprzedaż. Piwa kupieckie przypisane są do danego kupca a nie do miejsca sprzedaży. Nawet jeśli obaj kupcy posiadają w tym samym mieście ta samą ikonę towarów to musisz wybrać tylko jednego. A bonus dostajesz tylko raz po wykorzystaniu danego piwa kupieckiego.

A jeżeli robię na przykład sprzedaż z przędzalni i manufaktury w jednej akcji i na kupcu są dwa piwa to mogę je zużyć czy również tylko jedno ??
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Void »

okon pisze: 09 paź 2022, 16:27
Spoiler:

A jeżeli robię na przykład sprzedaż z przędzalni i manufaktury w jednej akcji i na kupcu są dwa piwa to mogę je zużyć czy również tylko jedno ??
Są to dwie oddzielne sprzedaże wykonane w ramach jednej akcji. Na jednym kupcu nigdy nie ma dwóch piw, jeden kupiec jedno piwo. To są dwaj oddzielni kupcy w jednym mieście kupieckim. Jeżeli jest kupiec z ikoną przędzalni i drugi z ikoną manufaktury oraz obaj mają po piwie to można oba wykorzystać. Każdą sprzedaż rozpatruje się oddzielnie, po prostu wykonuje się je w ramach jednej akcji (odrzucenie jednej karty). Oczywiście można w ramach tej akcji dokonać sprzedaży w dowolnym mieście jeżeli jest połączenie, nie musi to być to samo.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Lucass »

Pytanie dot. rozbudowy przedsiębiorstw - dobrze rozumiem, że budowane p-stwo wyższego poziomu powinno być zawsze jako "niesprzedane" niezależnie od tego, czy to nadbudowywane jest sprzedane czy nie?
Jeśli tak, to w przypadku kopalni, hut i browarów, jeśli te nadbudowywane mają jeszcze kostki/beczki, to te elementy zrzucamy, a kładziemy tyle kostek/beczek ile wynika z nowego kafelka - zgadza się?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Bruno »

Lucass pisze: 16 paź 2022, 18:08 Pytanie dot. rozbudowy przedsiębiorstw - dobrze rozumiem, że budowane p-stwo wyższego poziomu powinno być zawsze jako "niesprzedane" niezależnie od tego, czy to nadbudowywane jest sprzedane czy nie?
Jeśli tak, to w przypadku kopalni, hut i browarów, jeśli te nadbudowywane mają jeszcze kostki/beczki, to te elementy zrzucamy, a kładziemy tyle kostek/beczek ile wynika z nowego kafelka - zgadza się?
Zgadza się.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Hh453
Posty: 128
Rejestracja: 24 lut 2017, 14:16
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Hh453 »

Mam pytanie odnośnie rozgrywki dla dwóch graczy, czy w 1 i 10 rundzie możemy zagrać tylko po 1 akcji? Bo w pierwszej rundzie to obowiązkowo , ale w 10 rundzie zostanie nam tylko 1 karta..
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: bajbaj »

Hh453 pisze: 05 sty 2023, 22:21 Mam pytanie odnośnie rozgrywki dla dwóch graczy, czy w 1 i 10 rundzie możemy zagrać tylko po 1 akcji? Bo w pierwszej rundzie to obowiązkowo , ale w 10 rundzie zostanie nam tylko 1 karta..
Tylko w pierwszej rundzie jest jedna akcja. Zapewne pomijacie jeden z punktów setupu dla każdego z graczy - chodzi o odłożenie jednej karty decku dobierania na swój stos kart odrzuconych (pierwsza karta w tym stosie). To robi się tylko na początku ery kanałowej.

http://files.roxley.com/Brass-Birmingha ... lights.pdf - strona 5, punkt 9.
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: omas »

Bruno pisze: 16 paź 2022, 18:47
Lucass pisze: 16 paź 2022, 18:08 Pytanie dot. rozbudowy przedsiębiorstw - dobrze rozumiem, że budowane p-stwo wyższego poziomu powinno być zawsze jako "niesprzedane" niezależnie od tego, czy to nadbudowywane jest sprzedane czy nie?
Jeśli tak, to w przypadku kopalni, hut i browarów, jeśli te nadbudowywane mają jeszcze kostki/beczki, to te elementy zrzucamy, a kładziemy tyle kostek/beczek ile wynika z nowego kafelka - zgadza się?
Zgadza się.
Pytanie brzmi czy swoje czy innego gracza. Swoje możesz zawsze. Innego gracza tylko huty i kopalnie jeśli nie ma na nich surowców.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: bogas »

omas pisze: 07 sty 2023, 10:50
Bruno pisze: 16 paź 2022, 18:47
Lucass pisze: 16 paź 2022, 18:08 Pytanie dot. rozbudowy przedsiębiorstw - dobrze rozumiem, że budowane p-stwo wyższego poziomu powinno być zawsze jako "niesprzedane" niezależnie od tego, czy to nadbudowywane jest sprzedane czy nie?
Jeśli tak, to w przypadku kopalni, hut i browarów, jeśli te nadbudowywane mają jeszcze kostki/beczki, to te elementy zrzucamy, a kładziemy tyle kostek/beczek ile wynika z nowego kafelka - zgadza się?
Zgadza się.
Pytanie brzmi czy swoje czy innego gracza. Swoje możesz zawsze. Innego gracza tylko huty i kopalnie jeśli nie ma na nich surowców.
Nie na nich tylko jeśli w ogóle na planszy (na nich, na innych i na rynku) nie ma danego surowca (węgla, żelaza).
akustyk
Posty: 24
Rejestracja: 04 sty 2019, 20:11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: akustyk »

NestorZolo pisze: 08 lis 2020, 10:11 Wydaje mi się, że pierwszy węgiel trzeba mieć w momencie położenia pierwszego żetonu kolei. Natomiast po położeniu drugiego, trzeba mieć drugi węgiel i piwo. Każde połączenie kolejowe jest niezależne.
Rozumiem, że to jest zła interpretacja zasad? Wg skróconej instrukcji, cały surowiec potrzebny do budowy podwójnych linii kolejowych potrzebny jest na koniec budowy drugiej linii. Zgadza się?
Obrazek
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Void »

akustyk pisze: 08 sty 2023, 23:10
Spoiler:
Dostarczamy po budowie ale każdego niezależnie. Czyli najpierw pierwsze połączenie płacisz 5 i dostępny dla tego połączenia węgiel, potem drugie połączenie płacisz 10, piwo (swoje gdziekolwiek lub połączone przeciwnika) oraz dostępny dla tego połączenia węgiel. Dlatego jest też zapis że każde buduje się niezależnie i mogą być różnych regionach ;) W pełnej instrukcji jest to lepiej wyjaśnione i potwierdzone to zostało na bgg.

Obrazek
Obrazek
akustyk
Posty: 24
Rejestracja: 04 sty 2019, 20:11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: akustyk »

NO i teraz wsio jasne ;) W polskiej instrukcji tego nie znalazłem. W tym skrócie jest błąd zatem. Dzięki wielkie!
akustyk
Posty: 24
Rejestracja: 04 sty 2019, 20:11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: akustyk »

Mam jeszcze jedno pytanie:
Rozumiem, że moja sieć to mogą być dwa połączenia (wodne lub kolejowe) a pomiędzy nimi miasto, w którym nie muszę mieć żadnego przedsiębiorstwa zgadza się? Warunkiem jest tylko to, że dochodzę do takiego miasta swoim połączeniem i mogę w związku z tym kontynuować budowę połączeń do kolejnego miasta dalej, bez budowy w nim żadnego przedsiębiorstwa. Tak to rozumiem.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Pluck »

Tak - dobrze rozumiesz.
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: kokosowy14 »

Cześć powiedzcie mi proszę czy żółty może tu wybudować browar używając karty przedsiębiorstwa? Według mnie nie bo nie należy do jego sieci przedsiębiorstw to połączenie. Zdjęcie obrazujące sytuację poniżej.
Spoiler:
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Brass: Birmingham - pytania i wątpliwości

Post autor: Pluck »

Nie - wybudować nie może. Może tylko biały.
Gdyby to był browar białego to żółty mógłby to piwo natomiast wykorzystać.
ODPOWIEDZ