Dragon Castle / Zamek Smoków (H. Hach, L. Ricci, L. Silva)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: karawanken »

Co waszym zdaniem lepsze na dwie osoby, Azul czy Zamek Smoków?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: mat_eyo »

karawanken pisze: 06 sie 2018, 13:54 Co waszym zdaniem lepsze na dwie osoby, Azul czy Zamek Smoków?
To wprawdzie nie moja recenzja, pytanie też nie do mnie skierowane, więc odpowiem :D

Zamek Smoków działa zdecydowanie lepiej na dwie osoby niż Azul. Tak samo, jak w każdej innej konfiguracji osobowej.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: pan_satyros »

Wolę ZS na 2 osoby, w Azul interakcja rozkłada się lepiej, gdy jest więcej osób, którym coś podbieramy. Czy jednak tryb 2 osobowy jest przez to w Azul specjalnie gorszy? Raczej nie. Po prostu wolę, gdy mogę podbierać coś kilku osobom, niż tylko jednej hehe. Niemniej jakbym miał oceniać to czysto mechanicznie, to obie gry działają sprawnie na 2 - kwestia gustu, czy wolimy grę ciaśniejszą (AZ), czy ciekawszą (ZS).

Innymi słowy wariant 2p w Azul jest nie gorszy od wariantów 3p i 4p, ale sam Azul jest trochę gorszy od Zamku Smoków, który też ma wariant 2p na poziomie swoich 3p i 4p :D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: karawanken »

Podkast wysłuchałem ale nie znalazłem tam jednoznacznej odpowiedzi.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: pan_satyros »

No to masz ją wyżej :) Azul działa tak samo dobrze w każdej konfiguracji, ale ogólnie jako gra podoba mi się mniej od Zamku, czy to na 2 czy na 3 i 4 osoby.

Po prostu zamek Smoków nie jest lepszy od Azul, z powodu lepszego skalowania, natomiast w kilku innych aspektach nad Azul przoduje. I wydaje mi się że tak to powinno wybrzmieć w audio ;)
Ostatnio zmieniony 06 sie 2018, 18:46 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: karawanken »

pan_satyros pisze: 06 sie 2018, 14:42 No to masz ją wyżej :) Azul działa tak samo dobrze w każdej konfiguracji, ale ogólnie jako gra podoba mi się mniej od Zamku, czy to na 2 czy na 3 i 4 osoby.

Po prostu zamek Smoków nie jest lepszy od Azul, z powodu lepszego skalowania, w innych aspektach po prostu przoduje. I wydaje mi się że tak to powinno wybrzmieć w audio ;)
Dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: pan_satyros »

A i jedna rzecz - w podcaście Iwona ma rację co do zasad wedle, których graliśmy. Można brać tylko płytki z dłuższym bokiem odsłoniętym.
W sumie nie wiem skąd mi te 2 boki do głowy przyszły hehe.
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: pegzi »

Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: Namurenai »

W temacie Essen 2018 (a dokładniej w tym oto poście) rattkin wrzucił zdjęcia playmat (które można było zakupić na tegorocznym Essen) do Dragon Castle zastępujących planszetki gracza.

I teraz pytanko - czy ktoś spotkał się z innym miejscem do kupna/ściągnięcia tychże mat?
Chętnie przygarnąłbym komplecik ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: rattkin »

Będzie ciężko, niestety. Oni co roku mają różne drobiazgi, które są dostępne tylko w budce i potem nigdzie indziej. Pytaj bezpośrednio u nich, może mają coś jeszcze na stanie i jakoś tam pod stołem podeślą.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: Namurenai »

rattkin pisze: 19 lis 2018, 22:42 Będzie ciężko, niestety. Oni co roku mają różne drobiazgi, które są dostępne tylko w budce i potem nigdzie indziej. Pytaj bezpośrednio u nich, może mają coś jeszcze na stanie i jakoś tam pod stołem podeślą.
Dzięki za info :)

Oh well... Napisałem do nich bezpośrednio przez ich stronę - zobaczymy co z tego będzie.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: REBEL.pl »

Namurenai pisze: 19 lis 2018, 21:48W temacie Essen 2018 (a dokładniej w tym oto poście) rattkin wrzucił zdjęcia playmat (które można było zakupić na tegorocznym Essen) do Dragon Castle zastępujących planszetki gracza.

I teraz pytanko - czy ktoś spotkał się z innym miejscem do kupna/ściągnięcia tychże mat?
Chętnie przygarnąłbym komplecik ;)
Proszę bardzo:

https://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModProdu ... k+smok%F3w

Obrazek Obrazek

Wjechały na magazyn niedawno, więc swój ulubiony sklep z grami należy o nie zapytać, bo możliwe, że jeszcze się nie zdążył zamówić :)
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: Dziami »

Rebelu, a czy próbowaliście upchnąć te maty w pudle z grą? Zmieszczą się?

Swoją drogą troszkę boli, że tak dobra gra przeszła praktycznie bez echa.
Dla mnie na obecną chwilę to najlepsza abstrakcyjna gra. Lubię obie wersje Azula, który jest chyba największym konkurentem Smoków i mimo, że do casualowego grania szczególnie w składzie 3+ postawił bym na niego, to jednak Zamek uważam za grę ciut lepszą, a na dwie osoby dużo lepszą. Imho jest bardziej strategiczny, bardziej regrywalny i spokojniejszy, czego osobiscie nie uważam za wadę, są miejsca na złośliwe zagrania i bardzo fajny jest mechanizm kończenia partii (czego na ogół nie lubię), który też daje pewne możliwości interakcji.
Zawsze powtarzam, że dla mnie Zamek Smoków jest wśród gier abstrakcyjnych tym, czym Zamki Burgundii dla eurasów.
Z wad widzę jedynie troszkę upierdliwy setup i czasem obsługę własnej planszy, ale już we dwoje rozkładanie idzie sprawnie i ogólnie te "wady" nie przyćmiewają mi przyjemności z rozgrywki.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: rattkin »

Maty jak najbardziej się mieszczą, zakładając, że wyrzuci się insert. Maty są miłym dodatkiem, polecam.

Choć Zamek Smoków nie jest grą wybitną, to również moim zdaniem jest grą lepszą i ciekawszą od Azula, którego popularność niezwykle mi doskwiera :). Możliwości interakcji w ZS jest więcej (wywalanie kafelków, przyspieszanie końca gry), a sama gra jest rekonfigurowalna przez dokładanie kart z mocami smoków i z punktowaniem duchów (albo odwrotnie, nie pamiętam :P).
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: mikeyoski »

Powiem szczerze, że tutaj Rebel ma dużo brudu za paznokciami. Lacerta promuje Azula jak się tylko da. ZS został wydany i tyle. Kolejny tytuł w portfolio. Też uważam, że ZS jest lepszy niż Azule (zwłaszcza pierwszy). Chociaż do najlepszych dla mnie abstraktów czyli GIPFów mu daleko 😀
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: Dziami »

mikeyoski pisze: 06 lip 2019, 11:47 Powiem szczerze, że tutaj Rebel ma dużo brudu za paznokciami. Lacerta promuje Azula jak się tylko da. ZS został wydany i tyle. Kolejny tytuł w portfolio. Też uważam, że ZS jest lepszy niż Azule (zwłaszcza pierwszy). Chociaż do najlepszych dla mnie abstraktów czyli GIPFów mu daleko 😀
Tak, może jest coś w tym o czym piszesz apropo Rebela.
Co do porównań to ja osobiście oddzielam wesoło-rodzinno-wieloosobowe gry abstrakcyjne typu ZS, Azul, Sagrada itp. od dwuosobowych gier logiczno-strategicznych a'la Gipfy, Rój, czy inne szachy.
Dla mnie to troszkę inna kategoria, a w tej, w której wspomniałem ZS robi świetną robotę :wink:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

mikeyoski pisze: 06 lip 2019, 11:47 Powiem szczerze, że tutaj Rebel ma dużo brudu za paznokciami. Lacerta promuje Azula jak się tylko da. ZS został wydany i tyle. Kolejny tytuł w portfolio. Też uważam, że ZS jest lepszy niż Azule (zwłaszcza pierwszy). Chociaż do najlepszych dla mnie abstraktów czyli GIPFów mu daleko 😀
Nic z tych rzeczy, po prostu nie ma sensu hajpować staroci skoro jest tyle nowości do wydania i hajpowania.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: mikeyoski »

Rebel bardzo słabo promuje swoje tytuły. Lacerta Azula promuje gdzie się da. Azul jest bardzo popularny i szybko się rozchodzi w sklepach. O Zamku Smoków cisza. Cisza panowała przy jego premierze, cisza panuje i teraz. A szkoda, bo to jedna z lepszych gier jakie wydał Rebel. Niestety w zalewie nowości szybko zapomina się o starszych grach, które często są znacznie lepsze niż te nowości
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zamek Smoków (Dragon Castle)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

mikeyoski pisze: 06 lip 2019, 17:45 Rebel bardzo słabo promuje swoje tytuły. Lacerta Azula promuje gdzie się da. Azul jest bardzo popularny i szybko się rozchodzi w sklepach. O Zamku Smoków cisza. Cisza panowała przy jego premierze, cisza panuje i teraz. A szkoda, bo to jedna z lepszych gier jakie wydał Rebel. Niestety w zalewie nowości szybko zapomina się o starszych grach, które często są znacznie lepsze niż te nowości
Azul dla Lacerty jest świętym graalem, Zamek Smoków dla Rebela nie, ale myślę że Everdell może pozamiatać...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Dragon Castle / Zamek Smoków (H. Hach, L. Ricci, L. Silva)

Post autor: mikeyoski »

Azul, gdyby był potraktowany przez Lacertę jak Zamek przez Rebela, to żadnym hitem by nie był 😉
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dragon Castle / Zamek Smoków (H. Hach, L. Ricci, L. Silva)

Post autor: rattkin »

Błąd. Hype na Azula przyszedł z zewnątrz, to była gra której popularność została nakręcona dużo wcześniej i przesiąkła naturalnie na nasz grunt. Z całym szacunkiem, lokalny wydawca nic właściwie robić nie musiał. Dragon Castle takiej famy nie miał, szczególnie, że tej jesieni trzy tytuły biły się o miano familijnej gry abstrakcyjnej (była jeszcze Sagrada).
ODPOWIEDZ