Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Nidav »

Pacza pisze: 13 lis 2020, 15:01 Czy to znaczy, że mogę awansować np. na torze nawigacji zamiast na terraformacji?
A jeśli tak to czy dodatkowo muszę obrócić kolejny żeton przymierza za taki awans z 4 na 5 poziom?
Dokładnie tak. Żeton technologii zaawansowanej pozwala ruszyć się na dowolnym torze, a nie tylko tym, na którym leży. A wchodząc na 5 poziom zawsze trzeba obrócić żeton.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Pan_K »

Nidav pisze: 13 lis 2020, 15:06
Pacza pisze: 13 lis 2020, 15:01 Czy to znaczy, że mogę awansować np. na torze nawigacji zamiast na terraformacji?
A jeśli tak to czy dodatkowo muszę obrócić kolejny żeton przymierza za taki awans z 4 na 5 poziom?
Dokładnie tak. Żeton technologii zaawansowanej pozwala ruszyć się na dowolnym torze, a nie tylko tym, na którym leży. A wchodząc na 5 poziom zawsze trzeba obrócić żeton.
Z czego można zrobić niezłe kombo czasami - były opisy w wątku.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Pacza
Posty: 38
Rejestracja: 19 lip 2016, 20:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Pacza »

Czyli jeśli dobrze rozumiem to biorąc żeton technologii zaawansowanej muszę obrócić jeden żeton przymierza i dodatkowo jeśli jednocześnie chciałbym przejść z 4 na 5 poziom muszę obrócić drugi żeton przymierza tak? Nieważne czy chcę to zrobić na tym samym torze technologii z którego wziąłem technologię zaawansowaną czy na jakimś innym torze.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Fojtu »

Pacza pisze: 13 lis 2020, 15:23 Czyli jeśli dobrze rozumiem to biorąc żeton technologii zaawansowanej muszę obrócić jeden żeton przymierza i dodatkowo jeśli jednocześnie chciałbym przejść z 4 na 5 poziom muszę obrócić drugi żeton przymierza tak? Nieważne czy chcę to zrobić na tym samym torze technologii z którego wziąłem technologię zaawansowaną czy na jakimś innym torze.
Tak
Topik102
Posty: 1
Rejestracja: 02 sty 2021, 20:12

Re: Gaja

Post autor: Topik102 »

Czy ktoś dysponuje instrukcją do tej gry i mógłby przesłać mi jej skan/zjęcie?
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Gaja

Post autor: bobule »

Topik102 podaj mi maila na pw, to wyślę Ci instrukcję ;)
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 274
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 109 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: yaro_ »

Czy jak w przychodzie mam +1 moc i 1 przesunięcie mocy ( akurat tu chodzi o Hadż halla po wybudowaniu twierdzy) to rozpatruje to:
- w kolejności od lewej do prawej
- wedle uznania?
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: NestorZolo »

Wedle uznania.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: sasquach »

Czytam sobie instrukcję i trafiłem na taki fragment dotyczący pobieranie mocy na stronie 16
To, ile Mocy pobierzesz, zależy od wartości Mocy budynku. Aby jednak otrzymać 1/2/3/4 Moce, musisz oddać odpowiednio 0/1/2/3 PZ...
Jak zebrać 4 moce, skoro moc zbieram tylko za budynek o najwyżej mocy?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Fojtu »

sasquach pisze: 16 lut 2022, 04:34 Czytam sobie instrukcję i trafiłem na taki fragment dotyczący pobieranie mocy na stronie 16
To, ile Mocy pobierzesz, zależy od wartości Mocy budynku. Aby jednak otrzymać 1/2/3/4 Moce, musisz oddać odpowiednio 0/1/2/3 PZ...
Jak zebrać 4 moce, skoro moc zbieram tylko za budynek o najwyżej mocy?
Nie ten dział, ale jest technologia powodująca, że Twoje duże budynki mają 4 mocy.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: NestorZolo »

Fojtu pisze: 16 lut 2022, 04:45
sasquach pisze: 16 lut 2022, 04:34 Czytam sobie instrukcję i trafiłem na taki fragment dotyczący pobieranie mocy na stronie 16
To, ile Mocy pobierzesz, zależy od wartości Mocy budynku. Aby jednak otrzymać 1/2/3/4 Moce, musisz oddać odpowiednio 0/1/2/3 PZ...
Jak zebrać 4 moce, skoro moc zbieram tylko za budynek o najwyżej mocy?
Nie ten dział, ale jest technologia powodująca, że Twoje duże budynki mają 4 mocy.
Jest jeszcze zdolność Androidów: budowle na macierzystych planetach mają +1 mocy (kumuluje się z innymi bonusami). Instrukcja jest trochę niespójna, bo powinien być zapis o poborze 5 mocy za 4pz. Również ikona na odpowiedniej technologii powinna być inna. Powinna sugerować +1 mocy dla instytutu i akademii, a nie mieć "sztywne" cztery moce.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: Torquemada666 »

Ma ktoś instrukcję PL np. w pdf?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Projekt Gaja / Gaia Project (Jens Drögemüller, Helge Ostertag)

Post autor: eveni »

Torquemada666 pisze: 05 lip 2022, 11:30 Ma ktoś instrukcję PL np. w pdf?
Ja mam (instrukcję + zasady automy), wyślij mi w pw swój adres e-mail to Ci podeślę.
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Czytam instrukcję przed pierwszym graniem.
1. Przystosowanie do życia to część akcji Budowy kopalni?
2. Czyli w ramach jednej akcji musimy zrobić odpowiednią ilość etapów terraformacji (Wszystkie pozostałe planety), żeby w ramach kontynuacji tej akcji wybudować kopalnię?
3. Nie widzę zapisu o zasięgu przy Przystosowaniu do życia, a planeta z gajaformerem zawsze jest w zasięgu. Czyli transplanetę da się terraformować, a potem budować kopalnię nie mając zasięgu?
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: NestorZolo »

Torquemada666 pisze: 07 lip 2022, 22:31 Czytam instrukcję przed pierwszym graniem.
1. Przystosowanie do życia to część akcji Budowy kopalni?
2. Czyli w ramach jednej akcji musimy zrobić odpowiednią ilość etapów terraformacji (Wszystkie pozostałe planety), żeby w ramach kontynuacji tej akcji wybudować kopalnię?
3. Nie widzę zapisu o zasięgu przy Przystosowaniu do życia, a planeta z gajaformerem zawsze jest w zasięgu. Czyli transplanetę da się terraformować, a potem budować kopalnię nie mając zasięgu?
1. Tak.
2. Tak. Cała akcja musi skończyć się postawieniem kopalni. Musi być zasięg, opłacenie etapu/ etapów terraformacji, opłacenie kosztu kopalni.
3. Żeby gajaformer rozpoczął swoją robotę, musisz mieć zasięg do transplanety. Gdy już w następnej rundzie w fazie Gai przemieni planetę w zieloną, to w dowolnej swojej akcji możesz zbudować tam kopalnię, za zwykły koszt 2 złota i 1 rudy. Warto pamiętać, że gajaformer nie przedłuża zasięgu do innych planet. Jeśli chodzi o liczenie zasięgu, gajaformera tak jakby nie ma.
Ostatnio zmieniony 08 lip 2022, 13:51 przez NestorZolo, łącznie zmieniany 1 raz.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: KamradziejTomal »

NestorZolo pisze: 08 lip 2022, 01:01
Torquemada666 pisze: 07 lip 2022, 22:31 Czytam instrukcję przed pierwszym graniem.
1. Przystosowanie do życia to część akcji Budowy kopalni?
2. Czyli w ramach jednej akcji musimy zrobić odpowiednią ilość etapów terraformacji (Wszystkie pozostałe planety), żeby w ramach kontynuacji tej akcji wybudować kopalnię?
3. Nie widzę zapisu o zasięgu przy Przystosowaniu do życia, a planeta z gajaformerem zawsze jest w zasięgu. Czyli transplanetę da się terraformować, a potem budować kopalnię nie mając zasięgu?
1. Tak.
2. Tak. Cała akcja musi skończyć się postawieniem kopalni. Musi być zasięg, opłacenie etapu/ etapów terraformacji, opłacenie kosztu kopalni.
3. Żeby gajaformer rozpoczął swoją robotę, musisz mieć zasięg do transplanety. Gdy już w następnej rundzie w fazie Gai przemieni planetę w zieloną, to w dowolnej swojej akcji możesz zbudować tam kopalnię, za zwykły koszt 2 złota i 1 rudy. Warto pamiętać, że póki gajaformer nie przemieni planety, to sam nie przedłuża zasięgu do innych planet. Jeśli chodzi o liczenie zasięgu, gajaformera tak jakby nie ma.
Ad. 3 Trochę klaryfikacji ode mnie - planeta nie liczy się jako źródło zasięgu wcale, dopóki nie postawi się tam kopalni. Innymi słowy dopóki leży tam Gajaformer, niezależnie czy to jeszcze planeta trans czy już gaja, to nie można OD tej planety liczyć zasięgu.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: NestorZolo »

Racja. Z jednego mojego zdania wynika, że gajaformer w rundzie w której go wysłaliśmy, robi zasięg. A tak nie jest.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Torquemada666
Posty: 787
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Tylko się upewnię (średnio to nazwali/opisali w polskiej instrukcji) - Kiedy otrzymujesz moc, oznacza Możesz przekierować posiadaną moc zgodnie z zasadami?
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: Arius »

Torquemada666 pisze: 09 lip 2022, 12:48 Tylko się upewnię (średnio to nazwali/opisali w polskiej instrukcji) - Kiedy otrzymujesz moc, oznacza Możesz przekierować posiadaną moc zgodnie z zasadami?
Tak. Jest otrzymywanie nowej mocy i otrzymywanie mocy (starej).
Nowej to wiadomo. A starej to jak opisałeś.
Pamiętaj, że możesz wybierać kolejność jak masz oba efekty do rozliczenia.
Rafmix
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2021, 16:55
Has thanked: 32 times
Been thanked: 20 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: Rafmix »

Ja mam 3 pytania.
1. Co z tym dodrukiem, bo cisza wszędzie?
2. Grał ktoś w wersję steam lub android? Która lepsza?
3. Czy do gry tylko solo warto kupować wersję fizyczną czy lepiej kupić steam/adnroid?

Z góry dziękuję za opinie.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

1. Już chyba rok minął od informacji, że dodruk będzie. Żadne wydawnictwo jednak się nie przyznało jeszcze, więc pozostaje wróżenie z fusów. Osobiście lubię się śmiać, że ktoś z Planszowych Newsów po prostu chciał kupić tanio PG :D
2. Grałem tylko i wyłącznie na serwisie https://www.boardgamers.space, ale jest to wersja bardzo mocno upośledzona, dla zapaleńców. Aktualnie w becie PG jest również dostępny na BGA, więc wkrótce powinien się tam pokazać dla wszystkich. Granie na telefonie trochę odradzam, bo nie wyobrażam sobie ogarnianie tak złożonej gry na małym ekranie. Steamowej wersji nie próbowałem, a Terra Mystica nie dość, że według mnie jest źle zaimplementowana (milion różnych ikonek), to jeszcze lobby jest praktycznie martwe.
3. Jeśli tylko i wyłącznie solo, to nie ma sensu kupować fizycznego egzemplarza. Szczególnie przy tych cenach.
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

Niewodnik pisze: 13 lip 2022, 07:47 Aktualnie w becie PG jest również dostępny na BGA
Gaja już wyszła z bety na BGA. Polecam.
foobar1988
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2020, 12:30
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: foobar1988 »

Trzy pytanka:
1. Jeśli zdobywam kafel technologii podstawowej "nawigacji" 7PZ to przykrywając go kaflem technologii zaawansowanej (z innej dziedziny badań np "nauki") tracę te 7PZ? Moim zdaniem nie, więc jest to działanie w pewnym sensie bezkarne.
2. Czy akcja "4 jednostki nauki za awans technologiczny" jest do wykorzystania przez jednego gracza na rundę? Moim zdaniem również nie, ponieważ w instrukcji nie jest wymieniona jako taka oraz nie ma kształtu kafla akcji.
3. Czy za pobieranie mocy PZ przepływają do gracza który coś wybudował/przebudował czy po prostu znikają z gry?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

foobar1988 pisze: 26 paź 2022, 16:27 Trzy pytanka:
1. Jeśli zdobywam kafel technologii podstawowej "nawigacji" 7PZ to przykrywając go kaflem technologii zaawansowanej (z innej dziedziny badań np "nauki") tracę te 7PZ? Moim zdaniem nie, więc jest to działanie w pewnym sensie bezkarne.
2. Czy akcja "4 jednostki nauki za awans technologiczny" jest do wykorzystania przez jednego gracza na rundę? Moim zdaniem również nie, ponieważ w instrukcji nie jest wymieniona jako taka oraz nie ma kształtu kafla akcji.
3. Czy za pobieranie mocy PZ przepływają do gracza który coś wybudował/przebudował czy po prostu znikają z gry?
1. Nie tracisz.
2. To jest ogólna akcja dostępna dla każdego w każdej turze o ile Cię stać.
3. Znikają, budujący nic nie dostaje.
foobar1988
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2020, 12:30
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: foobar1988 »

Ad 3. W instrukcji jako dodatek część II Plansza rozwoju -> Nawigacja poziom 5 jest napisane:
"Proces ten uważa się za akcję budowy Kopalni, co oznacza, że możesz otrzymać PZ, a Twoi przeciwnicy pobrać Moc."

Nieścisłość w instrukcji czy coś pomyliłem?
ODPOWIEDZ