Puerto Rico - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: MichalStajszczak »

Sztefan napisał:
Załadunek jest obowiązkowy, czyli tak.
Sprawa nie jest taka oczywista. Przeczytaj dyskusję na bgg. Wynika z niej, że gracz może ale nie musi wykorzystywać specjalne własności budynków. Oczywiście to są wypowiedzi graczy. Myślę, że trzeba spytać o zdanie autora gry.

EDIT: Podobno taka sama interpretacja (tzn. brak obowiązku wykorzystania specjalnej własności) była podana na forum Alea, więc można uznać ją za właściwą.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: macike »

cfalek pisze:mam jeszcze zapytanie czy jezeli nie mam juz gdzie ladowac na normalne statki, ale mam wirtualny to moge czy musze na niego zaladowac jak mam co?
Możesz, nie musisz.

EDIT: Michał był szybszy - dokładnie tak, nie ma obowiązku korzystania z budynków. Jedyną obowiązkową rzeczą w grze załadunek towarów na (normalne) statki.

Niemiecka instrukcja w opisie budynków używa słów: kann (może) oraz anstatt (zamiast).
Czyli jeśli możesz załadować (normalne) statki, musisz to zrobić. Zamiast ładować (normalny) statek gracz może skorzystać z nabrzeża (wirtualnego statku) wywiązując się tym samym z obowiązku załadowania statku (i przekazując go dalej).
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: Sztefan »

Cfalek sorry za wprowadzenie w błąd. Rzeczywiście wątek na BGG wyjaśnia tą kwestie jednoznacznie. Niemiecka instrukcja też to potwierdza. Przykład jest trochę inaczej rozpisany. Polska instrukcja sugeruje przymus:

"Jeśli przyszła kolej załadunku na gracza posiadającego nabrzeże, to musi
on (jeśli jest w stanie) dokonać załadunku. Nie ma jednak znaczenia czy
wybierze statek ogólnodostępny, czy swój własny."

Również angielska instrukcja jest jednoznaczna:
"The player must load goods on a cargo ship whenever he can on his turn
during the captain phase, except when he chooses to use his wharf and
“load” them on his imaginary ship."
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: Soulless »

Jako ze sciagnalem sobie niedawno wersje komputerowa, zauwazylem w niej kilka roznic w stosunku do tego jak gramy w planszowke, prosze wiec o uscislenie zasad.

1. ilosc kolonistow zaladowywanych na statek kolonizacyjny po rozdaniu poprzednich - na koniec fazy burmistrza, czy ma ich byc ilosc rowna wolnym polom na budynkach, czy tez nie mniejsza niz x ?
2. targowisko - czy targowisko oproznia sie dopiero po zapelnieniu go 4 rodzajami towarow? czyli jesli nikt nie bedzie produkowal 4 rodzaju towaru to po pierwszym handlu mozliwosc handlu zostanie zablokowana?
3. statki z towarami - czy statek oproznia sie dopiero wtedy gdy na koniec fazy kapitana jest on wypelniony w pelni towarami? czy na koniec kazdej fazy kapitana?
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: kolderek »

1. wolne pola na budynkach ale nie mniej niż liczba graczy
2. tak, tak
3. tak, nie
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: Cin »

Soulless pisze:targowisko - czy targowisko oproznia sie dopiero po zapelnieniu go 4 rodzajami towarow?
a dokładniej - czterema towarami (czterema sztukami), niekoniecznie czterema rodzajami
Soulless pisze:czyli jesli nikt nie bedzie produkowal 4 rodzaju towaru to po pierwszym handlu mozliwosc handlu zostanie zablokowana?
chyba, że jeden z graczy ma Biuro Handlowe
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: yosz »

2. Tak, tyle że podobnie jak z fazą kapitana, dopiero na końcu fazy handlowej. Jeżeli pierwszy gracz zapełni targowisko (dołozy 4 rodzaj towaru) to faza hadlowa sie kończy i towary z targowiska są zdejmowane. Nikt dalej już nie może dokładać towartów (bo faza się skończyła)

Na resztę odpowiedział kolderek
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: meham »

Hej to jak jest wreszcie z tym targowiskiem:
1. Ja rozumiem że jest tak: gracz 1 rzuca tytoń, gracz 2 kukurydzę, 3 indygo, 4 kawa (każdy handluje dowolną ilością towaru jednego rodzaju) i jak się pola zapełnią 4 rodzajami to targowisko jest czyszczone.

Teraz czytam na forum że wystarczą 4 towary dowolnego rodzaju (także powatarzające się??) aby wyczyścić targowisko??

Czy mogę prosić o konkretne wyjaśnienie?

Meham
Awatar użytkownika
Silent
Posty: 512
Rejestracja: 18 wrz 2007, 20:26
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: Silent »

Ponieważ jest taki budynek bodajże Biuro handlowe pozwalające na sprzedaż tego samego towaru na targowisku. Więc mogą się powtarzać i przy 4 dopiero się czyści.
Pozdrawiam :)
Marcin aka Silent (czyt. Sajlent) :)
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: Cin »

meham pisze: (każdy handluje dowolną ilością towaru jednego rodzaju)
nie, w fazie kupca każdy może sprzedać jedną sztukę towaru
nie można sprzedać towaru, który już jest na targowisku (wyjątek - Biuro Handlowe)
jesli targowisko się zapełni (4 towary) jest czyszczone i aktualna faza kupca się kończy
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: Soulless »

Czy posiadając Przytułek, dostaje się kolonistę do Kamieniołomu?
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: skanna »

Soulless pisze:Czy posiadając Przytułek, dostaje się kolonistę do Kamieniołomu?
Tak.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: Dzika Mrówka »

Witam.

Proste pytanie:

Gdy zabraknie żetonów PZ brakującą liczbę gracz sobie notuje. Czy podczas zliczania punktów te zanotowane punkty uwzględnia się przy rozliczaniu Skladu Celnego czy tylko liczymy PZ na żetonach?

Pozdrawiam
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: Geko »

Dzika Mrówka pisze: Gdy zabraknie żetonów PZ brakującą liczbę gracz sobie notuje. Czy podczas zliczania punktów te zanotowane punkty uwzględnia się przy rozliczaniu Skladu Celnego czy tylko liczymy PZ na żetonach?
Moim zdaniem, liczymy wszystko. Fizyczne skończenie się żetonów PZ uruchamia zakończenie gry. Ale suma PZ, które można zdobyć z wysyłki nie jest ograniczona fizyczną ilością żetonów PZ. W sumie fajnie to rozwiązano w Race for the Galaxy. Tam są nadmiarowe punkty, które odkłada się na bok i służą tylko do ewentualnego rozdzielenia w ostatniej rundzie. Pozostałe punkty biorą udział w grze od początku i gdy się skończą, to mamy właśnie ostatnią rundę.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: kruck »

Za każdym razem, kiedy mówię sobie, że RFTG jest za drogie jak na karciankę i odkładam ten zakup na "świętej nigdy", pojawia się ktoś, kto przedstawia argument nakłaniający do kupna. Damn 8)
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: zaba »

Czy w fazie "Burmistrza" nowych kolonistów muszę najpierw obsadzić w budynkach a dopiero potem mogę obsadzać plantacje?? np. Mam wybudowaną farbiarnie która ma trzy miejsca do obsadzenia, mam dwa pola indygo wiec czy aby zacząć produkcje indygo najpierw muszę obsadzić trzema kolonistami farbiarnie a dopiero potem odsadzam pola indygo ??
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: MichalStajszczak »

Gracz sam decyduje, gdzie umieszcza kolonistów. Jeżeli ma farbiarnię i kilka plantacji indygo, to gdy umiesci wszystkich kolonistów w farbiarni, nic nie może wyprodukować. Podobnie gdy umieści wszystkich na plantacjach. Ale może umieścić jednego na plantacji i dwóch w farbiarni (albo dwóch na plantacjach i jednego w farbiarni) i wtedy może wyprodukowac jedna beczke indygo
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: aswiech »

MichalStajszczak pisze:Gracz sam decyduje, gdzie umieszcza kolonistów. Jeżeli ma farbiarnię i kilka plantacji indygo, to gdy umiesci wszystkich kolonistów w farbiarni, nic nie może wyprodukować. Podobnie gdy umieści wszystkich na plantacjach. Ale może umieścić jednego na plantacji i dwóch w farbiarni (albo dwóch na plantacjach i jednego w farbiarni) i wtedy może wyprodukowac jedna beczke indygo
Warto dodac, ze faza Burmistrza to jedyny moment, gdzie mozna kolonistow przestawic lub wprowadzic stojacych "z boku".
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: zephyr »

Kolonistów rozmieszczasz jak chcesz.
Jedyna zasada to - jak masz miejsca pracy to San Juan ma być puste, a ludzie w robocie.

Produkujesz minimum z liczby "zaludnionych" plantacji i robotników w budynkach danego typu, za wyjątkiem kukurydzy która nie wymaga budynku.

Nie wiem skąd ten pomysł z zapełnianiem farbiarni. Dodawanie zasad których nie ma w instrukcji może się źle skończyć :)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: eazydoor »

Małe pytanie odnośnie dodatku, jak postawić i za ile Obelisk?
Brak jest ceny na budynku i brak info w instrukcji.
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: Geko »

eazydoor pisze:Małe pytanie odnośnie dodatku, jak postawić i za ile Obelisk?
Brak jest ceny na budynku i brak info w instrukcji.
Jak każdy inny budynek kosztuje 10. Faktycznie brakuje tej informacji na żetonie, bo nie ma kółka na kolonistę a jego środku byłaby umieszczona cena. A budujesz tak, jak każdy inny budynek, tylko nie musisz stawiać kolonistów - ten budynek działa tak, jakby był od razu obsadzony. W końcu to obelisk (raczej budowla niż budynek), to co można w nim robić? Po prostu stoi i podnosi prestiż (czyli daje punkty) :mrgreen: Jest jeszcze ważna zasada, że gdybyś miał działający Uniwersytet i budował obelisk, to dostajesz kolonistę do San Juan.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: eazydoor »

Dzięki Geko, właściwie to wszystko jest opisane w instrukcji, ale właśnie brak tej ceny mnie trochę dziwił. Inna sprawa, że Lacerta mogłaby to uzupełnić tę informację w poprawionej instrukcji, która jest przecież dostępna w internecie.
Dziedzic cukrowej pamięci :)
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: staszek »

witam wszystkich,
wczoraj zagrałem pierwszy raz w Puerto i nasunęło mi się kilka pytań,
czy mając do wyboru trzy statki-załóżmy,że wszystkie puste-7,6,5 jako kapitan i posiadając powiedzmy 4 kukurydze,3 kawy,3 cukry,i 2 indygo muszę ładować te wszystkie produkty czyli nie mając magazynu gnije mi conajmnie jedno indygo i czy musze ładować towar,którego mam najwięcej na największy statek?
czy obniżka o trzy kamieniołomy-trzecia rubryka-znaczy,że mogę obniżyć o trzy kamieniołomy i jeszcze jako budowniczy czyli razem o cztery czy łącznie o trzy?
czy przy fazie kapitana na koncu gry ,gdy konczą się punkty zwycięstwa mając teoretycznie możliwość wysłania 5 towarów,gdy są tylko 2 punkty zwycięstwa doliczam sobie 5 czy 2 ?
dzięki za odpowiedzi
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: markoo »

1. Gracz wybiera towar który ładuje bez względu na ilość jaką posiada oraz statek nie koniecznie największy, przy czym na jednym statku może znajdować się jeden rodzaj towaru. Przy Twoim przykładzie jeżeli inny gracze nie zablokują statków np. tytoniem, to nie mając magazynu w najlepszym układzie zgniję Tobie jedno indygo.
2. W podanym przykładzie obniżka w sumie o 4.
3. Doliczasz sobie 5, te punkty dla których zabrakło żetonów zapisujecie np. na kartce.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: kolderek »

- możesz wysłać tylko 1 typ towaru na raz, potem robią to inni gracze i jak kolejka wróci do Ciebie to znów możesz wysłać 1 typ towaru (jeśli jest miejsce).
[nie pamiętam czy możesz wysłać na dowolny statek, bo jest tam w tym jakiś kruczek)

- możesz obniżyć o 4 łącznie z budowniczym

- jeśli brakuje punktów zwycięstwa to należy je jakoś zapisać lub zapamiętać tyle ile nam brakuje
ODPOWIEDZ