Puerto Rico - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Post autor: MataDor »

naturalnie wiem co oznacza słowo "may" :P i dalej twierdzę że dobrze zrozumiałem powyższe zdanie. Poprostu tłumacz dał ciała.
Ale nie ma już co wnikać jak wszystko się wyjaśniło.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Tak naprawdę to to zdanie angielskie w ogóle dziwnie brzmi i niewiele z niego wynika. ;-)

Mówię to jako lingwista stosowany z angielską gramatyką opisową zdaną na 5. :-P

Ja bym to napisał tak, czyli z "even" lub "also" (tak jak powiedział jax) i w ogóle bez "may", "but" itp.:

"This imaginary ship can take any one good, even/also of a kind on one of the three cargo ships or the other imaginary wharf ship"

A jeszcze lepiej brzmiałoby:

"This imaginary ship can take any one good, even/also of a kind found on one of the three cargo ships or the other imaginary wharf ship"

Tłumacz dał ciała, bo najpierw dał stwierdzenie ogólnikowe "This imaginary can take any one good", a potem użył zdania warunkowego, które zazwyczaj zawęża wybór - a przecież w wersji niemieckiej druga część zdania po prostu rozwiewała ewentualne wątpliwości, czy statek może naprawdę transportować WSZYSTKIE towary (tak, może).
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Podsumowanie + pytanie do załadunku statków

Post autor: konev »

Podsumowując z powyższej dyskusji: Na Wharf można załadować każde dobro, nawet te które znajduje się już na innych statkach - koniec kropka.
Tak? :D

Ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie fazy kapitana.
W grze mam trzy puste statki np.: 4, 5, 6.
Mam 4 kukurydze i chce je wysłać.
Czy muszą załadować kukurydzę na największy pusty statek, czy też mogę załadować swoją kukurydzę na statek o pojemności 4. W końcu i tak wysyłam wszystkie beczułki...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

konev zapytał:
W grze mam trzy puste statki np.: 4, 5, 6.
Mam 4 kukurydze i chce je wysłać.
Czy muszą załadować kukurydzę na największy pusty statek, czy też mogę załadować swoją kukurydzę na statek o pojemności 4. W końcu i tak wysyłam wszystkie beczułki...
Można załadować na dowolny. W niektórych angielskich instrukcjach (i polskich, przetłumaczonych z angielskiego) jest błędna wykładnia tego przepisu. Dyskusja na ten temat była już na forum
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... puert+rico
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Puerto rico - jak to jest z kolonistami?

Post autor: koksik111 »

Mam problem z kolonistami i to nawet nie taki że nie chcą pracować:) chodzi o to czy gdy mam ich komplet to mogę sobie wziąść burmistrza tylko po to by składować ich w san juan i tym samym np. przyspieszyć koniec gry?
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: macike »

Tak
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

Tak, nie ma limitu kolonistów, których można mieć w San Juan. Zawsze możesz wziąć Mayora i zaciągnąć nowych.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Puerto Rico - pytania i wątpliwości

Post autor: meham »

Witam!

Pewno jest w instrukcji, ale wolę zapytać.

1. Jak to jest z burmistrzem - rozdaje on wszystkich kolonistów ze statku (w kolejności od siebie + 1 bonusowy) a następnie kończy się jego faza (kolejny gracz nie wchodzi w funkcję burmistrza rozdając kolonistów?

2. Czy to normalne, że notorycznie brakuje kostek surowców (gramy na 2 osoby i wiecznie czegoś nie można dobrać, bo już nie ma)

3. Czy mogę zmienić położenie raz postawionego budynku?

4. Czy mając kamieniołom (-y) + przywilej mogę dostać budynek za 0 dublonów ?

Pozdrawiam

Meham
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: Earl_MW »

Miałem się rozpisywać, ale ogólnie: tak na wszystko. Tzn. z tym burmistrzem, to różnie bywa, bo równie częstą sytuacją jest "weźcie sobie po tyle i tyle". Z brakowaniem surowców, dla odmiany, to bywa jeszcze różniej: w jednej partii brakuje, w innej nie.

Tak swoją drogą nie gwałć PR grając w dwie osoby ;) Połowę uroku traci. Na dwie osoby kup sobie Goę ;)

Earl
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: maluman »

ad.1. - Niefortunnie jest to nazwane rozdawaniem, co trochę mąci. Tak naprawdę faza burmistrza polega na tym, że każdy dostaje osadników, a ten co jest burmistrzem ma bonus - jeden kolonista z zasobu. Kolejni gracze już nie rozdają kolonistów.
ad 2. - Znaczy, że gracie bardzo ofensywnie, albo nie pamiętacie o tym, że po eksporcie trzeba się pozbyć większości towarów. Inną możliwością jest, że nie ograniczasz liczby budynków do jednego z każdego rodzaju (produkcyjne po dwa - patrz opis wariantu dla 2 osób) i przez to macie tyle magazynów, że towary nie wracają do puli.
ad 3. - Tak, można. Zresztą jest to niepotrzebne, bo wystarczy umiejętnie stawiać budynki (czyli tak aby było zawsze miejsce na jak najwięcej dużych budynków - zakładając, że pola ponumerujemy od lewej do prawej i od góry do dołu tak jak się pisze, to sekwencja kolejności zapełnienia byłaby 1,2,3,4,5,9,6,10,7,11,8,12)
ad 4. - tak. Nawet bez przywileju, mając jeden kamieniołom, lub z przywilejem bez kamieniołomu można niektóre budynki mieć za darmo (kosztujące 1 dublon). Należy pamiętać, że nie można zredukować kosztu do liczby ujemnej, aby na tym zarobić.

m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: yosz »

ad 4. I trzeba pamiętać że na różne budynki jest różna maksymalna ilość kamieniołomów które można uruchomić: np na największe budynki jest bodajże limit 4 kamieniołomów (rozrysowane ikonami kamieniołomów nad siatką budynków -> ilość kamieniołomów które można "aktywować" przy kupnie budynku z danej kolumny)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: meham »

Dobra

wczoraj użyliśmy złych statków 4 i 8 pól w ładowni, przez co kukurydzę nie szło wypuścić do Europy (niemal) i gra przystopowała...

Co się tyczy ograniczenia budynków to gramy zgodnie z liczbą przeznaczoną dla 2 graczy a mimo to raczej brakuje kosteczek

Pozdrawiam

Meham

P.S Jak macie jakieś propozycje o błędach jakie najczęściej popełnia się na przy pierwszych rozgrywkach w związku z nieznajomością zasad (jak w Caylus) to dajcie info, może sami nie jesteśmy świadomi tego co robimy źle
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: khaox »

meham pisze:Jak macie jakieś propozycje o błędach jakie najczęściej popełnia się na przy pierwszych rozgrywkach w związku z nieznajomością zasad
przywilej craftsmana - dodatkowy surowiec dostaje sie po produkcji pozostalych graczy a nie przed. Przy 2 graczach niedobór surowców jest dosyc powszechny, wiec ta zasada czasami istotnie zmienia przebieg
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: meham »

no proszę....jakie zmiany...to wiele by tłumaczyło

Meham
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: maluman »

meham pisze:P.S Jak macie jakieś propozycje o błędach jakie najczęściej popełnia się na przy pierwszych rozgrywkach w związku z nieznajomością zasad (jak w Caylus) to dajcie info, może sami nie jesteśmy świadomi tego co robimy źle
http://www.boardgamegeek.com/thread/25515

m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: cfalek »

podlacze sie pod ten watek z pytanie o faze kapitana

Czy zagralismy dobrze:

1) ZAWSZE jest wolnosc co do wyboru co sie bedzie ladowac
2) jak juz sie wybierze co sie chce ladowac to ZAWSZE trzeba zaladowac tak tak by wybrac opcje pozostawiajaca nam jak najmniej barylek.
3) jezeli wybralem towar i caly miesci mi sie on na paru statkach to ZAWSZE mam wolnosc co do wyboru statku
4) wirtualny statek mozna zaladowac tylko raz, ale w DOWOLNYM momencie fazy bo wirtualny starek zabiera DOWOLNE posiadane przez nas dobro
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: Sztefan »

Tak

co do 4) to w dowolnym momencie, ale kiedy przychodzi nasza kolej na ładowanie. Ladujemy na nasz statek, zamiast ładowac na jeden z trzech wspólnych.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: zephyr »

Ad zasada 2 - naprawdę nie podoba mi się to sformułowanie bo jest strasznie mylące
W tej zasadzie chodzi o to że nie możesz ładować na raty - jeśli już wybrałeś rodzaj towaru i statek musisz załadować tyle beczek ile tylko możesz, a nie o to że jak masz wybór między 2 kawy a 1 indygo musisz ładować kawę (co sugeruje sformułowanie w tej postaci)

[edit]
oż, nie wiedziałem, że nie można ładować na 4 jeśli 5 jest wolna, a ma się 5 beczek
hmm... ciekawe czy da się poznać reguły jakiejkolwiek skomplikowanej gry w sensownej liczbie podejść :)

[edit 2]
czy jak np mam 4 beczki, na statku z towarem są 2 wolne miejsca a ja mam prywatny statek to muszę ładować na prywatny czy można 2 na wspólny 2 do siebie?
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: westwood »

zephyr pisze: czy jak np mam 4 beczki, na statku z towarem są 2 wolne miejsca a ja mam prywatny statek to muszę ładować na prywatny czy można 2 na wspólny 2 do siebie?
Na prywatny statek ładować możesz, kiedy chcesz. Czyli opcja druga jest jak najbardziej dopuszczalna (za pierwszym razem ładujesz 2 znaczniki na statek, za drugim - kolejne 2 na swój prywatny statek).
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: cfalek »

zapomnialem dodac punktu 5 odnosnie magazynowania :

choc w instrukcji jest napisane ze "limit towarow obowiazuje dopiero od fazy kapitana" to wszyscy uznali ze chodzi o to ze "obowiazuje zawsze tylko w koncu fazy kapitana" bo inaczej bez magazynow mozna by wyprodukowac tylko jedna beczulke.

jak juz przy magazynowaniu mowa to rozumiem ze opis przypadku gdy posiada sie i duzy i maly magazyn powinien byc taki jak kazdego magazynu z osobna czyli nie " moze zachowac 3 wybrane rodzaje towarow" a " oprocz 1 beczki trzy wybrane rodzaje towarow" ?
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: macike »

cfalek pisze:gdy posiada sie i duzy i maly magazyn powinien byc taki jak kazdego magazynu z osobna czyli nie " moze zachowac 3 wybrane rodzaje towarow" a " oprocz 1 beczki trzy wybrane rodzaje towarow" ?
Tak, dokładnie. Dowolna ilość jednego towaru + dowolna ilość dwóch innych towarów + dowolna jedna beczka.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: MichalStajszczak »

Stan zapasów towarów sprawdzany jest tylko na koniec fazy kapitana. Jezeli nikt nie wybierze roli kapitana przez kilka kolejek, to u graczy mogą powstać spore zapasy towarów. Ale gdy rola kapitana została wybrana, to na koniec fazy sprawdza się zapasy towarów. (Trzeba pamietać o tym, że faza kapitana kończy się wtedy, gdy nikt juz nie może nic załadować na żaden statek. Tak więc moze sie zdarzyc, że jeden z graczy skończy ją wcześniej, bo nie ma już towarów albo jego towary nie pasuja do żadnego statku, a inny jeszcze ma mozliwość działania.)
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: cfalek »

mam jeszcze zapytanie czy jezeli nie mam juz gdzie ladowac na normalne statki, ale mam wirtualny to moge czy musze na niego zaladowac jak mam co?
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: Sztefan »

Załadunek jest obowiązkowy, czyli tak.

Podejrzewam, że wątpliwość wprowadza fragment opisu nabrzeża "Nabrzeże może być wykorzystane przez jego właściciela jedynie raz
podczas całej fazy kapitana, jednak jest to wybór całkowicie należącym do
gracza czy i kiedy zdecyduje się on go użyć."

Czy użyć nabrzeża dotyczy sytuacji jeśli mamy wybór czy ładować na statek wspólny, czy na swój. Nadrzędna zasada (tez opisana w nabrzeżu): "Jeśli przyszła kolej załadunku na gracza posiadającego nabrzeże, to musi
on (jeśli jest w stanie) dokonać załadunku."
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico - pytanie o zasady

Post autor: cfalek »

no to zagralismy zle, bo wyszlismy z zalozenia ze ogolnie budynki lamia normalne zasady i moze wirtualny starek powoduje ze nie trzeba ladowac. tak tez zrozumielismy "czy" w przytoczonym zdaniu.

teraz juz zmodyfikujemy podejscie
ODPOWIEDZ