Nemesis - pytania o zasady.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: bdm »

Czy karty skażenia na ręce liczą się do limitu kart w przypadku ataku z zaskoczenia intruza? Nie mogę tego znaleźć w instrukcji.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Curiosity »

A przepraszam, znalazłem w instrukcji w przykładzie na stronie 18, że te karty się WLICZAJĄ.
Kasuję poprzednią odpowiedź, żeby nie wprowadzać w błąd.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: KOSHI »

Jak pasujesz to możesz odrzucić ich dowolną ilość. To takie push luck. Bo albo pozbywasz się zapychaczy i masz większą szansę być zaskoczony albo zostawiasz, ale później znowu masz karty, które ci zapychają talię bo dobierasz do 5. Najlepiej to robić w miarę bezpiecznym miejscu bez dużej ilości szmerów albo inaczej się pozbywać tych kart.
Radok
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2023, 08:44

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Radok »

Część, potrzebuje się dowiedzieć o zagranie karty pełen automat. To zagranie jest akcja z karty, czy uzupełnieniem do akcji strzału?
1. Jestem w pomieszczeniu z intruzem i zagrywam kartę jako akcje z karty ,po czym idę wg informacji z karty.
2. Jestem w pomieszczeniu i opłacam akcje strzału rzucam kostka nadaje obrażenia i dodatkowo uruchamiam kartę w uzupełnieniu ataku?

Jakie postępowanie użycia karty pełen automat jest właściwe?

Dodatkowo, jakie są metody naładowania broni w enrgetycznej?

Dzięki.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: bdm »

Naładować broń energetyczną możesz za pomocą przedmiotu bądź w pomieszczeniu ZBROJOWNIA.
Co do karty o którą pytasz to musiałbym zobaczyć kartę i jej treść.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Olgierdd »

Radok pisze: 31 gru 2023, 18:56 Część, potrzebuje się dowiedzieć o zagranie karty pełen automat. To zagranie jest akcja z karty, czy uzupełnieniem do akcji strzału?(...)
To jest zagranie akcji z karty. Strzał wykonujesz w ramach tej karty.
Awatar użytkownika
husar
Posty: 39
Rejestracja: 13 sty 2019, 21:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: husar »

Gram pierwszy raz w Nemesis w trybie SOLO. Gram Pilotką, jestem w pomieszczeniu "Monitoring" wykonując akcję pomieszczenia: czy jak podejrzę nieodkryte pomieszczenie to już chyba mogę pozostawić je odkryte razem z żetonem eksploracji? Bo nie muszę zatajać tego przed nikim.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: sopel82 »

husar pisze: 02 sty 2024, 09:42 czy jak podejrzę nieodkryte pomieszczenie to już chyba mogę pozostawić je odkryte razem z żetonem eksploracji? Bo nie muszę zatajać tego przed nikim.
Traktowałbym to jako ułatwienie (i jako home-rule), bo wtedy nie musisz pamiętać co podejrzałeś. Poza tym jeśli dobrze pamiętam to niektóre karty zaleza od tego czy pomieszczenie odkryte np znaczników awarii nie kładzie się w zakrytych pomieszczeniach.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
DaaV
Posty: 234
Rejestracja: 21 cze 2021, 15:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 35 times
Been thanked: 36 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: DaaV »

Hej, dzisiaj w planie jest partia klasycznego Nemesis. Jako, że cały czas graliśmy w Lockdown, moje pytanie nt. Medyka - mamy tam z Lockdown zestaw naprawczy i teraz mam dwie bronie (pistolet strzałkowy i Iglicówkę).

Dobrze rozumiem, że w Lockdown mam używać tych z zestawu naprwaczego (nowa karta wyboru postaci + Pistolet strzałkowy) natomiast w klasycznym Nemesis używam starych (stara karta wyboru postaci + Iglicówka)?

Edit: Szukam teraz i nie mogę znaleźć, mam tylko kartę wyboru postaci dla wersji Lockdown (i to dwie), ale nie mam takiej dla klasycznego Nemesis'a (rewers). Czy paczka Medyka tego nie posiadała (kupowałem Nemesis i Medyka używkę, stąd moje pytanie...)?

Pozdrawiam,
D.
Dante
Posty: 38
Rejestracja: 09 sie 2015, 00:12
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Dante »

DaaV pisze: 11 sty 2024, 13:43 Hej, dzisiaj w planie jest partia klasycznego Nemesis. Jako, że cały czas graliśmy w Lockdown, moje pytanie nt. Medyka - mamy tam z Lockdown zestaw naprawczy i teraz mam dwie bronie (pistolet strzałkowy i Iglicówkę).

Dobrze rozumiem, że w Lockdown mam używać tych z zestawu naprwaczego (nowa karta wyboru postaci + Pistolet strzałkowy) natomiast w klasycznym Nemesis używam starych (stara karta wyboru postaci + Iglicówka)?

Edit: Szukam teraz i nie mogę znaleźć, mam tylko kartę wyboru postaci dla wersji Lockdown (i to dwie), ale nie mam takiej dla klasycznego Nemesis'a (rewers). Czy paczka Medyka tego nie posiadała (kupowałem Nemesis i Medyka używkę, stąd moje pytanie...)?

Pozdrawiam,
D.
Do zwykłego nemesisa była oddzielna karta wyboru postaći z takimi samymi "plecakami" rewersem jak reszta.

Co do pierwszej częśći pytania. Te karty co były oryginalnie z medykiem to są do zwykłego Nemesisa.
Awatar użytkownika
DaaV
Posty: 234
Rejestracja: 21 cze 2021, 15:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 35 times
Been thanked: 36 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: DaaV »

Dante pisze: 11 sty 2024, 14:09 Do zwykłego nemesisa była oddzielna karta wyboru postaći z takimi samymi "plecakami" rewersem jak reszta.

Co do pierwszej częśći pytania. Te karty co były oryginalnie z medykiem to są do zwykłego Nemesisa.
Ehh, czyli albo jej nie mam, albo gdzieś przepadła... :cry:

Które masz na myśli "oryginalnie z medykiem"? Bo u mnie niestety już nie mam jak tego sprawdzić.
Dante
Posty: 38
Rejestracja: 09 sie 2015, 00:12
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Dante »

DaaV pisze: 11 sty 2024, 14:11
Dante pisze: 11 sty 2024, 14:09 Do zwykłego nemesisa była oddzielna karta wyboru postaći z takimi samymi "plecakami" rewersem jak reszta.

Co do pierwszej częśći pytania. Te karty co były oryginalnie z medykiem to są do zwykłego Nemesisa.
Ehh, czyli albo jej nie mam, albo gdzieś przepadła... :cry:

Które masz na myśli "oryginalnie z medykiem"? Bo u mnie niestety już nie mam jak tego sprawdzić.
Oryginalny to ten nie lockdown. :)
Nie pomogę Ci z ustaleniem bo jestem po za domem do końca miesiąca i nie mam z sobą gry.
Bohatejro
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2023, 15:50
Has thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Bohatejro »

Taka sytauacja.

Udało się dostać do kapsuły ratunkowej. Pasuje i czekam na kogoś bo ma szanse odlecieć ze mną. Faza kolonii. Wyciągamy żeton oznaczający rzut na szmery. Czy będąc w kapsule również rzucam? Podejrzewam, że tak ale wolę się upewnić.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: bdm »

Oczywiście, że tak. Wystrzelenie kapsuły jest w fazie graczy. Jeśli się nie wystrzeliłeś bo chcesz zaczekać to pasujesz i po wszystkich pasach jest normalnie faza intruzów, która dotyczy wszystkich graczy. Chyba tylko zahibernowana osoba nie rzuca na szmery bo jest już w zasadzie poza grą.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: scraber »

Jest o tym wpis na FAQ
Kiedy Postać jest w Kapsule Ratunkowej i
nie decyduje się wystrzelić od razy, musi
spasować obecną turę. Jeśli w fazie
Wydarzeń wyciągnięty został znacznik
Dorosłego Osobnika, czy taka Postać rzuca
na szmery?


Taka Postać jest traktowana tak jakby była
obecna normalnie w pomieszczeniu, więc
wykonuje rzut na szmery.
(dzieją się wtedy rzeczy jak w normalnym rzucie
na szmery, tj może pojawić się Intruz, wtedy
Postać musi wyjść z Kapsuły - dop.)
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Gargi »

Jeśli zagrywam kartę akcji ,która pozwala mi uciec z pomieszczenia z intruzem to on mnie atakuje?Wiem że zwykły ruch jest traktowany jako ucieczka?

Jeśli uciekłem na inne pole(właśnie z karty która ma akcje ucieczki to na tym nowym polu rzucam na szmery?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: ave.crux »

Gargi pisze: 06 mar 2024, 09:11 Jeśli zagrywam kartę akcji ,która pozwala mi uciec z pomieszczenia z intruzem to on mnie atakuje?Wiem że zwykły ruch jest traktowany jako ucieczka?
Na karcie będzie napisane "nie wywołujesz ataku intruza" jeżeli miałby cię nie atakować
Gargi pisze: 06 mar 2024, 09:11 Jeśli uciekłem na inne pole(właśnie z karty która ma akcje ucieczki to na tym nowym polu rzucam na szmery?
Zawsze rzucasz na szmery jeżeli wchodzisz do pustego pomieszczenia.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
TON_618
Posty: 6
Rejestracja: 03 maja 2023, 17:04
Been thanked: 2 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: TON_618 »

Witam, mam kilka pytań.
1. Gdy dostaje 2 powierzchowne rany i mam już znacznik na 2 to dostaje głęboka rana i stawiam znacznik na 1 powierzchownej ranie czy zdejmuje go całkowicie?
2. Gdy podczas fazy kolonia intruzów wyciągam żeton dorosłego osobnika i powinienem rzucić na szmery, a jestem w pomieszczeniu z intruzem czy innym graczem to rzucam kostka?
3. Jeśli któryś z graczy skończył grę i gra intruzami i ma na ręce 3 karty a wszyscy gracze spasowali czy zagrywa wszystkie 3 karty ?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Hardkor »

TON_618 pisze: 13 mar 2024, 12:05 Witam, mam kilka pytań.
1. Gdy dostaje 2 powierzchowne rany i mam już znacznik na 2 to dostaje głęboka rana i stawiam znacznik na 1 powierzchownej ranie czy zdejmuje go całkowicie?
2. Gdy podczas fazy kolonia intruzów wyciągam żeton dorosłego osobnika i powinienem rzucić na szmery, a jestem w pomieszczeniu z intruzem czy innym graczem to rzucam kostka?
3. Jeśli któryś z graczy skończył grę i gra intruzami i ma na ręce 3 karty a wszyscy gracze spasowali czy zagrywa wszystkie 3 karty ?
1. Stawiasz na 1
2. W przypadku, gdy jesteś z intruzem to nie. Z innym graczem (BEZ INTRUZA) to tak.
3. Chyba tak, ale nie jestem na 100% pewny. Grałem tylko raz z tym trybem.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: ave.crux »

TON_618 pisze: 13 mar 2024, 12:05 3. Jeśli któryś z graczy skończył grę i gra intruzami i ma na ręce 3 karty a wszyscy gracze spasowali czy zagrywa wszystkie 3 karty ?
Zagrywa po kolei karty w normalnym trybie tak jakby ciągle była jego kolej czyli co kartę wybiera RUCH/ATAK/EFEKT aż nie spasuje.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Duderson
Posty: 14
Rejestracja: 11 maja 2010, 19:51
Been thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Duderson »

Noobskie pytanie, bo dopiero zacząłem w to grać: zostaje mi karta na ręce, pasuję, koniec tury. Zachowuję tą kartę na ręce i dobieram do pięciu czy też wpasowuję do talii odrzuconych i biorę nowe 5 kart?
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Seraphic_Seal »

Duderson pisze: 25 mar 2024, 12:50 Noobskie pytanie, bo dopiero zacząłem w to grać: zostaje mi karta na ręce, pasuję, koniec tury. Zachowuję tą kartę na ręce i dobieram do pięciu czy też wpasowuję do talii odrzuconych i biorę nowe 5 kart?
"Gdy gracz spasuje, nie może w bieżącej fazie wykonywać ŻAD-
NYCH akcji.
Gdy gracz pasuje, może odrzucić z ręki dowolną liczbę kart"
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
Duderson
Posty: 14
Rejestracja: 11 maja 2010, 19:51
Been thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Duderson »

Seraphic_Seal pisze: 25 mar 2024, 12:51
Duderson pisze: 25 mar 2024, 12:50 Noobskie pytanie, bo dopiero zacząłem w to grać: zostaje mi karta na ręce, pasuję, koniec tury. Zachowuję tą kartę na ręce i dobieram do pięciu czy też wpasowuję do talii odrzuconych i biorę nowe 5 kart?
"Gdy gracz spasuje, nie może w bieżącej fazie wykonywać ŻAD-
NYCH akcji.
Gdy gracz pasuje, może odrzucić z ręki dowolną liczbę kart"
Nie o to pytałem. Chodzi mi o to, czy po zakończeniu tury (wydarzenia, ataki obcych itp) wtasowuję karty, które mam na ręce do odrzuconych czy też dobieram do 5-ciu (zachowując te z poprzedniej tury).
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: ave.crux »

Duderson pisze: 25 mar 2024, 13:02 Nie o to pytałem. Chodzi mi o to, czy po zakończeniu tury (wydarzenia, ataki obcych itp) wtasowuję karty, które mam na ręce do odrzuconych czy też dobieram do 5-ciu (zachowując te z poprzedniej tury).
Dobierasz do 5 kart.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Seraphic_Seal »

Duderson pisze: 25 mar 2024, 13:02
Spoiler:
Nie o to pytałem. Chodzi mi o to, czy po zakończeniu tury (wydarzenia, ataki obcych itp) wtasowuję karty, które mam na ręce do odrzuconych czy też dobieram do 5-ciu (zachowując te z poprzedniej tury).
No ale to jest odpowiedź na Twoje pytanie. W momencie spasowania możesz, ale nie nie musisz odrzucić wybrane karty z ręki. Na początku RUNDY dobiera się do pięciu kart na ręce. W fazie gracza, w momencie spasowania możesz wedle uznania odrzucać karty pozostałe na ręce. W fazie wydarzeń ani nie odrzuca, ani nie dobiera się żadnych kart.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
ODPOWIEDZ