Caylus - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
indyk1983
Posty: 11
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:29

Re: Caylus - niejasności

Post autor: indyk1983 »

Ok, czyli wykonuje akcje w czasie budowania budynku.

Dzięki za pomoc.
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus - niejasności

Post autor: bazyn »

indyk1983 pisze:Ok, czyli wykonuje akcje w czasie budowania budynku.

Dzięki za pomoc.
Akcje wykonuje kiedy przyjdzie na niego kolej. Nowowybudowany budynek kładziemy na polu na którym jest robotnik dopiero jak jego akcja się odpali, a ona odpala się w tym momencie, w którym by odpaliła się normalnie.
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
indyk1983
Posty: 11
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:29

Re: Caylus - niejasności

Post autor: indyk1983 »

Dzięki,

W sumie w instrukcji rzeczywiście jest to napisane ale przy akcji z prawnikiem. Teraz już raczej wszystko wiem (do następnej gry :) ).
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Caylus - niejasności

Post autor: grabol »

Witma,
gra starsza ale jakże apetyczna. Tak się złożyło, że dopiero niedawno zagrałem. Wciągnęla i spodobała się małżonce. :D Ale dość dygresji!

Mam pytanie następujące:
Zarządca dochodzi do pola podliczenia sekcji zamku, powiedzmy mury. Odbywa się to natychmiast. Liczymi domki, król sypie łaskami. Czy mogę wykorzystać łaskę z kolejnej kolumny, czyli wież, czy w momencie podliczenia muszę czerpać z tych, z których dotychczas, a z kolejnej dopiero w następnej turze?

Dawna faktoria to obecnie bazar? Pole przed mostem, z którego czerpiemy dukaty?
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Caylus - niejasności

Post autor: metyu »

Nie możesz, jest nawet przykład w instrukcji :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Caylus

Post autor: Tomzaq »

W instrukcji wydania Hobbitów stoi, że burmistrz nie może wejść na puste pole, a w skrócie zasad, które są na BGG jest, że może. Jak to w końcu jest? Czy coś się jeszcze zmieniło w stosunku do instrukcji?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Caylus

Post autor: GrzeL »

Tomzaq pisze:W instrukcji wydania Hobbitów stoi, że burmistrz nie może wejść na puste pole, a w skrócie zasad, które są na BGG jest, że może. Jak to w końcu jest? Czy coś się jeszcze zmieniło w stosunku do instrukcji?
Może wejść na puste pole.
W instrukcji, którą pobrałem ze strony Hobbitów, nie ma takiego zakazu.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Caylus

Post autor: Tomzaq »

Dzięki
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Caylus

Post autor: warlock »

Polska instrukcja o Caylusa ma tyle baboli, że aż strach... Bardzo proszę o rozwianie wątpliwości:

Z instrukcji polskiej
Jeżeli gracz uzyska kilka królewskich łask w tej samej fazie (np. poprzez użycie pola turniejowego ORAZ wybudowanie kościoła) to łaski te muszą zostać wydane w różnych
wierszach. Nie można uzyskać więcej niż 4 łaski w jednej fazie.
Z oryginału:
If a player gains several favors during the same phase (for
instance, during a count OR when the monument is built), the
favors must be used on different lines. So, it is impossible
to gain more than 4 favors in a phase.
Po pierwsze, nie wiem skąd się wzięło tłumaczowi pole turniejowe, zamiast "podliczenie". Po drugie po angielsku napisane jest LUB, a nie ORAZ. Po trzecie nie da się uzyskać więcej niż jednej łaski z pola turniejowego, a budowa kościoła i i użycie pola turniejowego to przecież dwie różne fazy gry, więc zasada konieczności wyboru łask na różnych torach nie ma tu zastosowania.

Niech ktoś mi to potwierdzi - jeśli używam pola turniejowego, dostaję łaskę i awansuję np. na torze monet. Później, jeśli wybuduję prestiżowy budynek dający łaskę, znów mogę awansować na torze monet, bo to inna faza. I wreszcie, jeśli przeznaczę najwięcej zestawów surowców do budowy zamku na koniec tury i zostanę nagrodzony łaską, ZNÓW mogę awansować na torze monet, bo to inna faza. Tak wynika z angielskiej instrukcji i tego się trzymam. Podsumowując - jeśli dostanę dwie łaski jednocześnie w jednej fazie, to muszę je rozdzielić na osobne tory. Ale jeśli pozyskuję po jednej łasce przestrzeni kilku faz, to wolno mi wpakować wszystko w jeden tor, czy tak?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Caylus

Post autor: GrzeL »

warlock pisze:Polska instrukcja o Caylusa ma tyle baboli, że aż strach... Bardzo proszę o rozwianie wątpliwości:

Z instrukcji polskiej
Jeżeli gracz uzyska kilka królewskich łask w tej samej fazie (np. poprzez użycie pola turniejowego ORAZ wybudowanie kościoła) to łaski te muszą zostać wydane w różnych
wierszach. Nie można uzyskać więcej niż 4 łaski w jednej fazie.
Z oryginału:
If a player gains several favors during the same phase (for
instance, during a count OR when the monument is built), the
favors must be used on different lines. So, it is impossible
to gain more than 4 favors in a phase.
Po pierwsze, nie wiem skąd się wzięło tłumaczowi pole turniejowe, zamiast "podliczenie". Po drugie po angielsku napisane jest LUB, a nie ORAZ. Po trzecie nie da się uzyskać więcej niż jednej łaski z pola turniejowego, a budowa kościoła i i użycie pola turniejowego to przecież dwie różne fazy gry, więc zasada konieczności wyboru łask na różnych torach nie ma tu zastosowania.
Jest to inny przykład, pokazujący to samo, i nie ma w nim błędu.
Jeśli z łaski uzyskanej z Pola turniejowego wybuduje Kościół albo inny budynek dający łaski, to tej łaski nie mogę wykorzystać do budowy kolejnego budynku.
warlock pisze:Niech ktoś mi to potwierdzi - jeśli używam pola turniejowego, dostaję łaskę i awansuję np. na torze monet. Później, jeśli wybuduję prestiżowy budynek dający łaskę, znów mogę awansować na torze monet, bo to inna faza. I wreszcie, jeśli przeznaczę najwięcej zestawów surowców do budowy zamku na koniec tury i zostanę nagrodzony łaską, ZNÓW mogę awansować na torze monet, bo to inna faza. Tak wynika z angielskiej instrukcji i tego się trzymam. Podsumowując - jeśli dostanę dwie łaski jednocześnie w jednej fazie, to muszę je rozdzielić na osobne tory. Ale jeśli pozyskuję po jednej łasce przestrzeni kilku faz, to wolno mi wpakować wszystko w jeden tor, czy tak?
Tak.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Caylus

Post autor: Tony23 »

warlock pisze: Niech ktoś mi to potwierdzi - jeśli używam pola turniejowego, dostaję łaskę i awansuję np. na torze monet. Później, jeśli wybuduję prestiżowy budynek dający łaskę, znów mogę awansować na torze monet, bo to inna faza. I wreszcie, jeśli przeznaczę najwięcej zestawów surowców do budowy zamku na koniec tury i zostanę nagrodzony łaską, ZNÓW mogę awansować na torze monet, bo to inna faza. Tak wynika z angielskiej instrukcji i tego się trzymam. Podsumowując - jeśli dostanę dwie łaski jednocześnie w jednej fazie, to muszę je rozdzielić na osobne tory. Ale jeśli pozyskuję po jednej łasce przestrzeni kilku faz, to wolno mi wpakować wszystko w jeden tor, czy tak?
Nie jestem pewny, ale gram dokładnie tak jak napisałeś.

Taka ciekawsza sytuacja jeśli np. dostarczyliśmy najwięcej surowców do zamku i awansujemy na polu budowy, po czym stawiamy budynek dający łaskę to też jest to ta sama faza i musimy użyć innego toru niż budowanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Caylus

Post autor: warlock »

Dzięki Panowie. ;)

Faktycznie, zapomniałem o torze budowy. Ale polska instrukcja nie jest precyzyjna w przykładzie z polem turniejowym i kościołem, bo nie wynika z niej wprost (a przynajmniej nie na pierwszy rzut oka), że kościół budujemy w efekcie wykorzystania łaski na torze budowy. Ja to zrozumiałem jako dwie osobne sprawy, czyli użycie pola turniejowego w jednej fazie, a potem wykorzystanie budynku architekta do budowy kościoła w drugiej fazie - stąd moje wątpliwości co do polskich zasad ;).
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Caylus

Post autor: Arachion »

Pany... jesteśmy przed pierwszą rozgrywka-
Rozumiem że wykonujemy akcję od pierwszego gracza po kolei aż skończą się pracownicy.

Najważniejsze - budynki mają jakiś schemat wchodzenia do wyboru czy wszystkie sa dostępne od początku?

Zastanawiam się czy schemat chodzenia przy dwoch graczach do karczmy naprzemiennie nie będzie nagminny.

Rozumiem że dopóki ktoś nie spasuje to koszt wysłania robotnika gdziekolwiek to jeden.

Edit- przecież te pieniążki sa tak szpetne...
Spoiler:
Sucharzysta
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Caylus

Post autor: warlock »

Rozumiem że wykonujemy akcję od pierwszego gracza po kolei aż skończą się pracownicy.
Aż wszyscy spasują ;). Niekoniecznie trzeba wystawić wszystkich.
Najważniejsze - budynki mają jakiś schemat wchodzenia do wyboru czy wszystkie sa dostępne od początku?
Różowe budynki ustawiane są losowo, ale tak poza tym to wszystkie pozostałe budynki są dostępne od początku (oczywiście pod warunkiem, że kupisz je korzystając z odpowiedniego budynku konstrukcyjnego albo królewskiej łaski).

Osobiście nie przepadam za Caylusem dwusobowym, bo to gra do pierwszego błędu, a grając online dostawałem takie baty, że aż się odechciewało kończyć partię :D. Ale to pojedynek na czyste umiejętności.

Nie widziałem na oczy wszystkich edycji Caylusa, ale to na pewno oryginalne monety? Pierwsze słyszę, żeby Caylus miał takie dyski.
Poprzednie druki miały takie pieniądze jak w prawym dolnym rogu: https://cdn.shopify.com/s/files/1/0405/ ... 1484672495\

...nowy druk ma zresztą identyczne: https://images-na.ssl-images-amazon.com ... L1435_.jpg
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Caylus

Post autor: cezner »

To jest pierwsza edycja.
W niej są takie właśnie plastikowe szare monetki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Caylus

Post autor: warlock »

Czyli to jest ta najpierwsiejsza? ;) https://www.worthpoint.com/worthopedia/ ... 1846751326 - jeśli to ta, to faktycznie są tam dyski ;). Najwcześniejsza, jaką miałem w łapach to ta z królem na okładce.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Caylus

Post autor: cezner »

Tak, to jest ta najpierwsiejsza.
Pamiętam, że jak rozkminiałem instrukcję to miałem problem zrozumieć jak to się tych robotników rozkłada. Wtedy jeszcze nie było Agrikoli :-)
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Caylus

Post autor: Paskudnik »

warlock pisze: 08 lut 2019, 08:08 Czyli to jest ta najpierwsiejsza? ;) https://www.worthpoint.com/worthopedia/ ... 1846751326 - jeśli to ta, to faktycznie są tam dyski ;). Najwcześniejsza, jaką miałem w łapach to ta z królem na okładce.
O panie, z taką okładką to dziw, że oni to w ogóle sprzedali :shock: Ale na szczęście mechanicznie gra miażdży do dzisiaj.
Też sądziłem, że oryginał był z królem :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Caylus

Post autor: Arachion »

Do kopalni rozumem że można chodzić od początku rozgrywki?
Zdjęcie-
Spoiler:
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Caylus

Post autor: Paskudnik »

Arachion pisze: 09 lut 2019, 21:55 Do kopalni rozumem że można chodzić od początku rozgrywki?
Zdjęcie-
Spoiler:
Źle rozumiesz :P ;)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Caylus

Post autor: Arachion »

Paskudnik pisze: 09 lut 2019, 22:37 Źle rozumiesz :P ;)
Paskudnik, nie bądź taki... oświeć...

Trzeba tam dojść zarządcą? Budynkami?
Mam instrukcje czytelną jak napis kijem po piasku, wolę dopytać. Pierwsza niemiecka wersja, Hitler płakał jak sprzedawał.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Caylus

Post autor: dexete »

Arachion pisze: 09 lut 2019, 21:55 Do kopalni rozumem że można chodzić od początku rozgrywki?
Dokładnie, kopalnia dostępna jest nawet w pierwszej turze gry i możesz ustawić tam swojego workera, ale odpalenie tego pola jest mało prawdopodobne.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Caylus

Post autor: Koziełło »

Chodzić do kopalni możesz od początku rozgrywki, ale złoto dostaniesz tylko jeżeli to pole będzie aktywne, a tak jak napisali przedpiścy jest to bardzo mało prawdopodobne na początku gry
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Caylus

Post autor: Paskudnik »

Arachion pisze: 09 lut 2019, 23:10
Paskudnik pisze: 09 lut 2019, 22:37 Źle rozumiesz :P ;)
Paskudnik, nie bądź taki... oświeć...

Trzeba tam dojść zarządcą? Budynkami?
Mam instrukcje czytelną jak napis kijem po piasku, wolę dopytać. Pierwsza niemiecka wersja, Hitler płakał jak sprzedawał.
Rzeczywiście trochę głupio napisałem... Pójść oczywiście można. Ale żeby z niej skorzystać, pozostali gracze musieli by z Tobą grać kooperacyjnie (bo nie widzę innej możliwości, żeby znalazł się tam też Zarządca (Provost), który to pole aktywuje). Niemniej, pytałeś o możliwość pójścia - to tak, masz rację i możesz pójść, a ja źle Ci odpowiedziałem. A na myśli miałem to, że sam bym nie zrobił takiego ruchu, bo pójście tam w pierwszej rundzie świadczy o olbrzymim optymizmie ;)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Caylus

Post autor: Arachion »

Już rozumiem, jedno zdanie niedoczytane. Akcje rozgrywamy do pola burmistrza włącznie. Odebrałem, że tylko przestrzeń między zarządcą a burmistrzem jest nieaktywowana.
Sucharzysta
ODPOWIEDZ