Caylus - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Caylus - niejasności

Post autor: Nataniel »

Ten ktos stawia tam ludka dostaje 1 złota - to taki jakby wybudowany już budynek. Tylko, że na początku nie działa.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Caylus - niejasności

Post autor: melee »

Działa od początku. Tylko z niewielką szansą na sukces ;)
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Caylus - niejasności

Post autor: nakago »

witam mam pare dylematów zw. z caylusem:

1. W instrukcji pisze, że w 1 fazie trzeba brać łaski zawsze w różnych wierszach, nie można posunąć się w łaskach o 2 pola w 1 wierszu w tej samej fazie. Moje pytanie brzmi: Czy jeśli wziąłem łaskę za wybudowanie domku w zamku, a za chwilę rusza się zarządca i jest podsumowanie np. Lochów i znów otrzymuję łaskę, to czy mogę przesunąć się w tym samym wierszu, kiedy otrzymałem łaskę za postawienie domku.

2. W instrukcji pisze też, że jest możliwe postawienie w Karczmie do 2 robotników przez 1 gracza. W jaki sposób to ma wtedy funkcjonować, jeśli zajmę pole po lewej i po prawej stronie ?

3. Czy jeśli zarządca osiąga pole podliczania, to dzieje się ono od razu, czy po turze, w której zarządca stoi na tym polu?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Caylus - niejasności

Post autor: Furia »

1. Co do tego nie mam 100% pewności. Wydaje mi się, że w tej sytuacji możesz, bo otrzymujesz je w różnym czasie.

2. Robotnik z prawego kółka wraca do Ciebie a ten z lewego się przesuwa. Przynajmniej ja to tak rozumiem.

3. Podliczenie następuje od razu po osiągnięciu przez zarządcę pola podliczania.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus - niejasności

Post autor: zephyr »

AD2
Zawsze wysyłasz robotnika na pole po lewej. Przy aktywacji karczmy robotnik z lewej zawsze zajmuje pole z prawej zgodnie ze strzałką, usuwając aktualnie zajmującego to pole gościa. Nawet jeśli nikogo nie ma można usunąć gościa po prawej (o ile właściciel nie chce już być w karczmie) jeśli będzie tego samego koloru nic się nie zmienia. Na następną turę pole po lewej jest puste a po prawej jest pionek tego gracza.

Wrzucenie drugiego gościa blokuje pole karczmy i nikt nie będzie mógł jej przejąć na następną rundę. Raczej mało sensowny pomysł chyba że jeden z graczy naprawdę szybko spasuje i karczma w następnej rundzie będzie kluczowa. Ale jest to wyjątek w którym jeden gracz ma 2 ludzi w tym samym budynku.

AD3

Tak, wystarczy że wejdzie na pole z ikonką.

AD1 Krótko: tak

Długo:

Są 4 fazy w których można otrzymać łaskę:
- przed mostem (turniej)
- za mostem (budowa kościoła albo niebieskiego)
- najwięcej sekcji zamku w danej turze (jeden gracz)
- podsumowanie po zakończeniu danego fragmentu (zgodnie z tabelką, w kolejności tury)

Generalnie to nie można jak się dostaje kilka na raz dać ich na jeden tor i nie można wybudować kościoła/niebieskiego z łaski budowlanej, a za otrzymaną przysługę jeszcze raz zrobić budowanie.
Jeśli się dostaje te przysługi w innych momentach to ograniczenia nie ma.
Jedyny naprawdę dziwny scenariusz to budowa 2 budynków które dają łaskę za mostem, np kościół + niebieski z łaską; w teorii nie można wziąć 2 łask na tym samym torze. W praktyce strasznie łatwo o tym zapomnieć, praktycznie nigdy się nie zdarza, więc można to olać i grać bez tego - więcej komplikuje niż zmienia - wtedy faktycznie tylko przy łaskach z jednego źródła jest ograniczenie.

W praktyce można się przesunąć w jednej turze 4 razy - zdobywając coś w każdej z tych faz.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Caylus - niejasności

Post autor: nakago »

Czyli rozumiem z tego co mówisz, że w 1 turze mogę otrzymać dla siebie nawet 4 łaski w tym samym wierszu, jeśli każda pochodzi z 4 wymienionych przez ciebie faz ??

A jeśli otrzymuje np. 3 Łaski za podsumowanie sekcji wież, to musi być każda łaska wybrana w innym wierszu.

Zgadza się?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Caylus - niejasności

Post autor: Edwardo »

zgadza się o ile "w 1 turze" oznacza "w jednej turze" a nie "w pierwszej turze" :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
robsont
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2013, 21:57

Re: Caylus - niejasności

Post autor: robsont »

Witam,

Jestem po pierwszej rozgrywce szkoleniowej i mam kilka pytań do doświadczonych graczy:

1. Budowanie.

Czy wygląda to tak, że wybieram jakiegoś rzemieślnika (np. cieślę), stawiam robotnika, płacę denara, następnie wykładam surowce i stawiam swój budynek na torze zaznaczając go domkiem? Jeśli chcę go aktywować w następnym ruchu w rundzie rozmieszczania robotników, to muszę postawić kolejnego robotnika na nim (np. jeśli daje on jakieś surowce)? Czy tak to się odbywa? Nie jestem do końca pewien.

2. Prestiż za budowę zamku.

Z tego co wyczytałem w instrukcji rozumiem, że mogę dostać łaskę za budowanie poszczególnych sekcji zamku w każdej z faz a także w fazie podliczenia. Czyli np. jesli 3 graczy w danej rundzie wybudowało po 1 sekcji lochów a ja byłem pierwszy to dostaję łaskę. Jeśli mam 2 sekcje w fazie podliczenia lochów to dostaję kolejną łaskę. Czy tak to wygląda?

3. Budowa budynków prestiżowych odbywa się na polach, gdzie postawione są rezydencje danego gracza. A te z kolei mogą być budowane na polach budynków neutralnych a także na polach rzemieślników danego gracza (np. cieśla, murarz). Czy tak mozna to rozumieć?

4. Karczma

Rozumiem, że jeśli mój robotnik pozostaje w karczmie na kolejną rundę, to nie płacę już denara za jego pozostanie i działanie w tym budynku.

5. Stajnia

Jeśli postawię swojego robotnika w stajni to w momencie aktywacji stajni zmienia się kolejność w dalszej części tej fazy. Jeśli postawiłem na 1 miejscu a byłem 4 to od tego momentu (np. przed fazą Burmistrza i Aktywacji budynków) jestem już pierwszy. Z tym, że w sumie w fazie burmistrza kolejność wynika z kolejności pasowania a nie ogólnej kolejności graczy.

Gra jest ciekawa, choć przy pierszym razie ciężko było złapać jakiś koncept. Ciekawe są interakcje pomiędzy graczami i podejście do budowy budynków tak, aby nie ułatwiać gry przeciwnikom. Popełniliśmy jeszcze sporo błędów ale przy kolejnych razach powinno być już lepiej i ciekawiej.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiamn

Robert
Awatar użytkownika
Dora
Posty: 51
Rejestracja: 03 paź 2012, 10:48

Re: Caylus - niejasności

Post autor: Dora »

1. Tak. Tzn płacisz denara, stawiasz robotnika w miejscu umożliwiającym Ci postawienie danego budynku (cieśla, murarz, architekt) - i kiedy rozpatrywanie akcji dochodzi do tego robotnika - płacisz surowce, budujesz, zaznaczasz domkiem. Jeśli chcesz z niego surowce - stawiasz się na tym budynku w kolejnej rundzie :) Jeśli postawi się na nim inny gracz - dostajesz punkt.

2. Dokładnie tak.

3. Rezydencje stawiasz albo na neutralnych, albo na "swoich" budynkach, a prestiżowe na swoich rezydencjach.

4. Chyba jest tak jak mówisz, chociaż gram tylko w 2 osoby, więc z Karczmy nie korzystam :)

5. Jak wyżej, gram w 2 osoby więc nie korzystam, ale nowa kolejność zdaje się ma znaczenie dopiero na początku następnej rundy, kiedy wystawiasz budowniczego pierwszy :)

Pzdr :)
robsont
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2013, 21:57

Re: Caylus - niejasności

Post autor: robsont »

Cześć,

Bardzo dziekuję. Po pierwszej, na poczatku trochę niemrawej, rozgrywce kolejne gry powinny byc już ciekawe i zagrane w bardziej świadomy sposób.

Pozdrawiam

Robert
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Caylus - niejasności

Post autor: nakago »

co oznacza symbol złota narysowany na planszy gdzieś tak w połowie toru na budynki ??
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus - niejasności

Post autor: zephyr »

to nie symbol - to jest budynek który daje 1 kostkę złota - jest dostępny od początku gry ale realne szanse na jego aktywację są gdzieś od połowy partii
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Caylus - niejasności

Post autor: nakago »

a czy w takim razie można postawić na tym budynku inny budynek w trakcie gry, czy omija się to pole ?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus - niejasności

Post autor: zephyr »

nie można zabudować kopalni, tak samo jak 2 budynków - sklepu i stolarza na których nie ma żetonów
(nie można też zabudować prawnika na zielono)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Caylus - niejasności

Post autor: lacki2000 »

tred102 pisze:Bardzo dobra gra wykorzystująca mechanizm worker placement. Początkowo bardzo przyjemna i lekka, jednak po głębszym poznaniu mechanizmów staje się bardzo wymagająca. Rozgrywka przez to mocno się wydłuża ale staje się też bardziej satysfakcjonująca.

Polecam tą grę dla osób którzy nie trawią losowości (w grze wszystko zależy tylko od Ciebie) i ludzi lubiących wytężać umysły podczas rozgrywek.

Gra na pewno nie nadaje się na przyjacielskie rozgrywki przy piwku.
A gdzie pytanie bądź wątpliwość? :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Caylus - niejasności

Post autor: nakago »

czy mogą postawić robotnika na budynku, który daje np. możliwość wybudowania drewnianego budynku tylko po to, żeby uniemożliwić wykonanie tego ruchu przez przeciwnika (czyli postwić się na nim ale nie skorzystać z niego) ?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Caylus - niejasności

Post autor: Edwardo »

możesz
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
puchacz
Posty: 18
Rejestracja: 24 kwie 2013, 13:14

Re: Caylus - niejasności

Post autor: puchacz »

Witam,

Pytania odnośnie zasad:

1. Czy kolejność pasowania wpływa na kolejność graczy w następnej turze? Przykł na torze kolejności: niebieski, czerwony, pomarańczowy. Pasują w tej turze po kolei: czerwony pomarańczowy, niebieski. Kolejność na następną turę: czerwony, pomarańczowy, niebieski? Czy grałem źle i jedyną możliwością zmiany kolejności graczy jest stajnia. Nie mogę znaleźć nic na ten temat w instrukcji.

2. Jeśli chodzi o kafelki budynków drewniany i kamiennych produkcyjnych. W instrukcji jest napisane że bierze się jedną kostkę jedzenia ALBO drewna. Jak mam rozumieć ALBO? Jest to synonim lub czyli bierzesz jedzenie, nie bierzesz drewna i na odwrót czy jakoś inaczej? Pytanie się pojawiło bo albo jest zapisane z dużych liter.

Z góry dzięki za odpowiedź.
puchacz
Posty: 18
Rejestracja: 24 kwie 2013, 13:14

Re: Caylus - niejasności

Post autor: puchacz »

Witam,

Oto niejasności z mojej strony:

1. Czy kolejność pasowania jest automatycznie kolejnościa graczy na najbliższa rundę? Czy tylko w stajni można zmienić kolejność zagrywania graczy?

2. W instrukcji przy tłumaczeniu budowli produkcyjnych jest wzmianka "weź drewno ALBO jedzenie" jak rozmumieć to ALBO? jest to synonim do lub czyli bierzesz jedzenie i nie bedziesz drewna badź bierzesz drewno i nie bierzesz jedzenia?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Caylus - niejasności

Post autor: Edwardo »

1. Tylko w stajni zmieniasz kolejność. (wyjątek: w dwuosobowej grze kolejność zmienia się co turę i stajni w ogóle się nie używa)
2. "Albo" to inaczej "lub" :) Bierzesz "to" albo "tamto", innej możliwości interpretacji nie widzę.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
indyk1983
Posty: 11
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:29

Re: Caylus - niejasności

Post autor: indyk1983 »

Mam pytanie w kwestii pasowania:

Czy jestem zmuszony spasować jeżeli nie mam juz robotników do wystawienia?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Caylus - niejasności

Post autor: Edwardo »

tak
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
indyk1983
Posty: 11
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:29

Re: Caylus - niejasności

Post autor: indyk1983 »

Ok dzięki.

Teraz już wszystko jasne :)
indyk1983
Posty: 11
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:29

Re: Caylus - niejasności

Post autor: indyk1983 »

sorry za post pod postem ale mam jeszcze jedno pytanie.

Przykład:
W momencie rozstawiania robotników ktoś stawia swojego robotnika na moim budynku rzemieślniczym.
Ja stawiam robotnika na polu turniejowym i w momencie uaktywniania dostaję łaskę.
Wybieram budowanie. Chciałbym wybudować budynek mieszkalny na miejscu mojego rzemieślniczego, ale na nim stoi robotnik - można? Jeżeli tak to co się dzieje z tym robotnikiem?
tramwajaz
Posty: 64
Rejestracja: 07 cze 2011, 15:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Odp: Caylus - niejasności

Post autor: tramwajaz »

Możesz tak budować i do tego wydaje mi się że instrukcja mówi że taki robotnik wykonuje akcje do której został przeznaczony. Innymi słowy akcję budynku rzemieślniczego który właśnie zabudowujesz to samo dzieje się w przypadku zabudowania różowych.
ODPOWIEDZ