Caylus - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus

Post autor: zephyr »

a

ale to prawie nigdy nie ma znaczenia - w wariancie b i tak poszłaby jako pierwsza budowa bo reszta jest niezależna, a w jednej fazie nie można brać 2 przysług na tym samym torze
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Rhemor
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2011, 13:27

Re: Caylus

Post autor: Rhemor »

Ma to znaczenie rzadko, ale decydujące. Wyobraź sobie sytuację, gdy Gracz A z mojego przykładu chce zbudować budynek prestiżowy, ale wcześniej musi wziąć z toru surowców królewskiej łaski jakiś surowiec, np. złoto (Gracz B lub Gracz C chce przy tym zbudować ten sam budynek i np. już ma na niego surowce). Wtedy to, czy Gracz A będzie miał dwie łaski pod rząd, czy też będą one rozdzielone braniem łask przez innych graczy, ma kolosalne znaczenie. Tak mi się wydaje przynajmniej :) . A jeszcze spytam: skąd ta pewność 8) ?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus

Post autor: zephyr »

z 100 partii między innymi na BSW

w instrukcji też jest dość wyraźnie:
"each player, following turn order, counts the number of castle parts they build (...) and refers to the corresponding score table"

co do faktu że ma znaczenie - zgadza sie - może sie coś takiego wydarzyć [ale szanse nie są duże, bo trzeba mieć rozwinięty i budowlany i surowcowy, patrz komentarz niżej]
z toru surowców królewskiej łaski jakiś surowiec, np. złoto
3 tor jest beznadziejny - nie widziałem żeby ktoś go sensownie wykorzystał inaczej niż biorąc z 1,2 przysługi jak potrzebował kostki w kluczowym momencie albo dostał 4 na raz
pkt i kasa są lepsze :(
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Caylus

Post autor: macike »

a)

EDIT: nie zauważyłem, że jest już następna strona z postami zawierająca odpowiedź ;)
Biorąc pod uwagę, że z każdego toru i tak można skorzystać tylko raz, to i tak nie ma znaczenia przyjmując, że w pierwszej kolejności brany jest budynek. Prestiż, pieniądze i surowce są nielimitowane. ;)

Raz na BSW zostałem pojechany przy użyciu 3. toru. AFAIR koleś poganiał Burmistrza skracając czas do minimum, a że miał więcej złota niż ktokolwiek inny, to odskoczył na budynkach prestiżowych.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Rhemor
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2011, 13:27

Re: Caylus

Post autor: Rhemor »

OK, przekonałeś mnie, dzięki za odpowiedź.
Ale jednak ten 3. tor może w takiej sytuacji nieźle namieszać, już mi się to zdarzyło, a nie rozegrałem zbyt wielu gier. I nie chodzi tylko o branie złota - prestiżowe wykorzystują przecież także inne surowce, więc wzięcie kamienia, drewna czy sukna, albo jeszcze lepiej zamiana jednego surowca na dwa może otworzyć drogę do naprawdę lepszego budynku prestiżowego. Tym bardziej, że jak się dostaje dużo łask, to i tak trzeba rozwinąć wiersz surowców (jak sam napisałeś)...
kgrzesiek
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2011, 19:24

Re: Caylus

Post autor: kgrzesiek »

Witam mam pytanie co się dzieje gdy zabraknie domków gdy jeszcze zamek nie został zbudowany a burmistrz nie doszedł do końca ??
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Caylus

Post autor: bogas »

kgrzesiek pisze:Witam mam pytanie co się dzieje gdy zabraknie domków gdy jeszcze zamek nie został zbudowany a burmistrz nie doszedł do końca ??
Domki są nielimitowane. Bierzesz więc te z już ukończonych elementów zamku albo zastępujesz czymś innym, np. domkami z Wysokiego Napięcia ;)
kgrzesiek
Posty: 19
Rejestracja: 16 lut 2011, 19:24

Re: Caylus

Post autor: kgrzesiek »

Bogas Domki są nielimitowane. Bierzesz więc te z już ukończonych elementów zamku albo zastępujesz czymś innym, np. domkami z Wysokiego Napięcia ;)
W instrukcji pisali, że budynki zielone są nielimitowane a o domkach nic nie pisali (chyba, że jakimś trafem przeoczyłem) więc się zapytać musiałem i dziękuje pięknie za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caylus

Post autor: Roballo »

jako ze nie ma tematu ogolnego na forum zapytam tutaj, czy wasze kostki rozowe, zolte i brazowe tez sa tak slabo pomalowane jak by szkoda bylo im farby? ( czasami znajomi biora omylkowo zloto zamiast drewna i na odwrot) W sumie to jedyny mankament bo gra jest wydana swietnie.
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Caylus

Post autor: magole »

Moje kosteczki mają bardzo wyraziste kolory - mam pierwsze wydanie, już sędziwe. Nikt się nigdy nie pomylił, tak toto mniej więcej wygląda :
http://www.boardgamegeek.com/image/9361 ... size=large
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caylus

Post autor: Roballo »

Co do zasad to mam pytanie: Dziś zagrałem online i jestem zaskoczony tym co zobaczyłem, jak budowałem zamek mogłem oddać wyłącznie jedną kostkę jedzenia i dwie inne o różnych kolorach....Chyba to że dwie białe są dowolne nie interpretowałem źle? :D
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Caylus

Post autor: bazik »

muisz oddac 3 kostki parami rozne z ktorych jedna jest jedzeniem.

na planszy odpowiedni symbol to 'rozowa-biala-biala' ze znakiem 'nie rowne' po srodku.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Caylus

Post autor: bazik »

macike pisze:a)

Raz na BSW zostałem pojechany przy użyciu 3. toru. AFAIR koleś poganiał Burmistrza skracając czas do minimum, a że miał więcej złota niż ktokolwiek inny, to odskoczył na budynkach prestiżowych.
zagralem 3 razy biorac 'favory' tylko na 3cim torze. ale to tylko z checi zaszpanowania ze sie da, fakt ze te gry wygralem nijak nie znaczy ze ten tor ma jakikowliek sens.
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Caylus

Post autor: azzido »

Witam serdecznie,

Mam dwa pytania odnośnie rozgrywki :)

1. Dotyczy fazy budowy zamku (lochy)
Dwóch graczy: zielony i czerwony

Zielony gracz wysyła jednego robotnika do budowy zamku. Czerwony tego nie czyni.
Jest faza budowy zamku. Zielony buduje dwa domki. Czerwony nie buduje nic bo nie wysłał tam robotnika.

Teraz sytuacja wygląda następująco:
Zielony ma w sumie dwa domki w lochach, a czerwony trzy domki ( bo wybudował wcześniej 3).

Pytanie:
Kto dostanie łaskę?
Zielony bo wysłał robotnika jako jedyny do budowy zamku chociaż ma mniej budynków?:)
czy czerwony bo ma o jeden domek więcej (chociaż nie uczestniczył w budowie zamku)?

2. Pasowanie
Dwóch graczy: zielony i czerwony

Gracz zielony spasował jaki pierwszy, więc dostaje denara.
Czerwony jeszcze wysyła robotników.

Pytanie:
Czy czerwony musi płacić 3 denary niezależnie gdzie wysyła robotnika, czyli budynki specjalne, budynki neutralne, budynki stałe?
Czy tylko płaci 3 denary jak chce skorzystać z budynku należącego do gracza ZIELONEGO, a tak to płaci 1 denara?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Caylus

Post autor: melee »

łaska jest dla tego, kto w danej rundzie wysłał najwięcej
są też łaski na zakończenie etapu, wg ilości domków
czemu 3 a nie 2? chyba, że tak jest na 2 osoby. w każdym razie płacisz 1 tylko jak wchodzisz do swoich budynków
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Caylus

Post autor: azzido »

Czyli jak dobrze rozumiem:

Zielony w tej turze dostanie łaskę bo wybudował dwa domki a czerwony żadnego?

W wariancie na dwie osoby, płacimy 3 denary a nie 2.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Caylus

Post autor: Lothrain »

azzido pisze:Czyli jak dobrze rozumiem:

Zielony w tej turze dostanie łaskę bo wybudował dwa domki a czerwony żadnego?
Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
azzido
Posty: 45
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:46
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 3 times

Re: Caylus

Post autor: azzido »

Podsumowanie:

1.Łaskę po fazie budowy zamku ( a nie w czasie podsumowania) dostaje gracz który uczestniczył w fazie budowy i coś wybudował.

2. Jeżeli jeden gracz już spasował a drugi chce wysyłać robotników do budynków to musi płacić 3 denary pod warunkiem że budynek nie jest jego własnością. Jeżeli jest to płaci 1 denar. (wariant na 2 osoby).

Dzięki pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Caylus

Post autor: Andreus »

azzido pisze:Podsumowanie:

1.Łaskę po fazie budowy zamku ( a nie w czasie podsumowania) dostaje gracz który uczestniczył w fazie budowy i coś wybudował.

2. Jeżeli jeden gracz już spasował a drugi chce wysyłać robotników do budynków to musi płacić 3 denary pod warunkiem że budynek nie jest jego własnością. Jeżeli jest to płaci 1 denar. (wariant na 2 osoby).

Dzięki pozdrawiam
Ad 1. Łaskę otrzymuje gracz, który wybuduje najwięcej sekcji w danej turze. Jeżeli jest remis, to łaskę
otrzymuje ten, który szybciej przybył do zamku (zajmuje pole z mniejszą cyfrą).
Ad 2. Zgadza się. Wyjątek - jeśli gracz ma swojego robotnika na prawym polu karczmy, zawsze płaci 1 denar.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Caylus

Post autor: mig »

1. Czy sprawdzanie kto w turze wybudował więcej części w danej sekcji zamku następuje w każdej turze, czy tylko w tych w których zostało coś zbudowane? Jeśli w każdej (a tak sugeruje instrukcja), to czy w sytuacji kiedy nie wybudowano w zamku nic ale gracz postawił tam swojego robotnika, on dostaje 1 punkt łaski? Zgodnie z instrukcją jeśli gracze wybudowali tyle samo czesci (czyli tutaj wszyscy zero) to łaskę dostaje ten który pierwszy do zamku przybył.

2. Czy na zamku gracz może umiescić więcej niż jednego swojego robotnika? Czasami warto być i pierwszym i ostatnim... ;)

3. Czy można mieć mniej niż zero punktów prestiżu?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Caylus

Post autor: adikom5777 »

1. Sprawdzanie kto wybudował więcej części w danej sekcji zamku następuje po budowaniu zamku. Jesli w turze nikt nie wstawił robotnika do zamku i nie było budowy to się tego nie sprawdza i następuje kolejna tura. Natomiast gracz, który wstawi robotnika, ale jak przyjdzie jego kolej nie może wybudować choćby jednego domku otrzymuje -2 PP.

2. nie może

3. można, np. na początku gry w pierwszej turze wstawiasz robotnika do zamku i nie możesz nic wybudować to otrzymujesz -2PP i kolejną turę zaczynasz z -2PP
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Caylus

Post autor: zephyr »

1 Jak ktoś coś zbudował. Przynajmniej zawsze tak grałem. Ale w sumie ciekawe pytanie, może grałem źle. Dostaje się na pewno -2VP za nie zbudowanie, więc opłacalność takiego ruchu mniejsza, ale IMO i tak nic nie daje. (jeszcze poszukam w instrukcji, hmm nie widzę jednoznacznego sformułowania, ale IMO 0 to nie jest "the most batches" i tie braker się nie liczy)

2 Nie może. O tym jestem najbardziej przekonany, same trudne pytania. (jest zapis w phase 1 e) each player can place only one)

3 Nie można, przynajmniej jak w 1 zawsze grałem że nie można, nie wiem czy jest jakaś bardziej oficjalna wersja.
(jest w instrukcji pod phase 6 "it is not possible to go below 0")
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Caylus

Post autor: adikom5777 »

3. Rzeczywiście nie można spaść poniżej 0, sprawdziłem to. Zephyr ma racje.
Na pozostałe pytania odpowiedzieliśmy tak samo, wiec chyba dobrze :)
latki
Posty: 6
Rejestracja: 14 lut 2012, 15:39

Re: Caylus

Post autor: latki »

Witam :D

Wczoraj zagraliśmy z moją lubą pierwszą rozgrywkę. Z dokładnym czytaniem instrukcji i uważnym graniem wyszło nam 4 godz :shock: Pomimo tego mam wątpliwości:

1. czy z toru łask korzysta się w każdej turze, niezależnie czy poruszyłem się na nim (otrzymałem łaskę), czy już stałem wcześniej? Czy tez łaska odpalana jest tylko raz? jeżeli raz, a ja otrzymuję łaskę i jestem już na 5 polu, to czy mogą użyć łaski z wiersza bez przesuwania znacznika? Bo jeżeli nie, to znaczy, że z architekta w wierszu łask użyjemy tylko raz, a z prawnika dwa razy?

2. może nie doczytałem, ale czy aby na pewno można wybudować mieszkanie (hotel) na kamiennych budynkach własnych? wydawało mi się, że tylko na neutralnych i drewnianych własnych.

3. czy budynki należy dokładać do drogi, czy można położyć w dowolnym miejscu drogi? Jeżeli dokładać, to czy to oznacza, że z kopalni można użyć, dopiero jak dojdą tam budynki?

4. Czy stałe budynki (cieśla, handlarz, kopalnia) mogą zostać zabudowane przez własne?

5. Czy podsumowanie Lochów, pomimo niezabudowania ich, oznacza że możemy już budować tylko Mury, pomimo wolnych przestrzeni w Lochach?

ps. trafiłem na wersję z 5 budynkami niebieskimi i 15 pomarańczowymi (mam nadzieje, że sprzedawca uzupełni braki:/)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Caylus

Post autor: melee »

pewnie znów coś pomylę, ale o ile pamiętam:

1. Tor uruchamiasz tylko gdy dostajesz łaskę. Ale możesz skorzystać z dowolnej poprzedniej, co ma sens np. przy surowcach. I jeśli dojdziesz do końca to za każdym razem uruchamiasz ostatnie pole (lub dowolne wcześniejsze).
2. O ile wiem - nie. Ale po co miałbyś to robić? Samych neutralnych powinno wystarczyć.
3. Kolejno do drogi, ale można korzystać z kopalni nawet na samym początku gry :) Jeśli tylko się uruchomi.
4. Budynki dokładamy kolejno, poza zielonymi i niebieskimi.
5. Jeśli zostały wolne miejsca na domki w poprzedniej sekcji, to po prostu zostają puste i przechodzimy do kolejnej sekcji.
ODPOWIEDZ