Essen 2017

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Essen 2017

Post autor: AkitaInu »

no widzisz, a ja mam rajasa i ciesze się że go kupiłem :) też w sumie nie ma nic nowego oprócz toru punktów i kasy (dla mnie to akurat coś nowego)

A graliśmy już dwa razy i wiem że zostanie u mnie, bardzo ciekawa gra, z bardzo fajnym sterowaniemy kiedy chce wygrać grę czy zdążę przed innymi :) Co do rzutów, czasami chcesz niskie, czasami wysokie - może troche bardziej wysokie ale nie miałem poczucia że wysokie rzuty są non stop potrzebne :)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Essen 2017

Post autor: Vester »

Ja na przykład na olchy jestem uczulony trochę, a na koty bardzo i muszę pod to dopasować życiorys. Ty pewnie jesteś szczęśliwcem i przyroda Ci nie straszna. :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Essen 2017

Post autor: AkitaInu »

Twój post był tak bez sensu że nie wiem nawet co odpisać :)

możesz się bardziej uzewnętrznić ?

p.s. i możesz napisać gdzie te opinie o grach czytałeś? Sam chętnie bym poczytał a po śledzeniu bgg i forum każdej gry nie widze takich opinii.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Essen 2017

Post autor: Vester »

Dekoder on: mam wysoką alergię na losowość, a Ty pewnie nie, więc tylko pozazdrościć.

Oj, sporo tego. Szukaj po geeklistach, czasami opnie wypływają w dziwnych miejscach. Czasami w dziale general forum w odpowiedzi na jakieś pytanie. Posiedzisz tydzień jak ja i znajdziesz trufle. :)
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Essen 2017

Post autor: Marx »

Montana, Merlin, Clansy - bardzo fajne euro, więc nie rozumiem tematu.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Essen 2017

Post autor: cezner »

Dzięki Vester za to podsumowanie.
Ja dodam tylko tyle, że tak naprawdę to czas pokaże, co te nowości są warte.
Spoglądajac na poprzednie lata, zostają zwykle 2-3 gry, które warto zostawić w swojej kolekcji.
Patrzę z punktu widzenia gracza, którego oczekiwania pokrywają się w dużej mierze z tym czego oczekuje Vester od gier.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: Veridiana »

Na GF przejeżdżamy expressem przez Słup Ognia i XOBrainer 8)
dawta
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2013, 23:09
Has thanked: 4 times

Re: Essen 2017

Post autor: dawta »

W czasie targów poznaliśmy zasady i chwilkę pograliśmy w trzydzieści parę tytułów więc conajwyżej mogę sie podzielić pierwszymi wrażeniami. Pomijam tytuły opisane przez poprzedników (aczkolwiek mogę się diametralnie różnic w ocenach).

Odkryciem targów dla mnie była gra:

Tulip Bubble - o bańce spekulacyjnej na rynku tulipanów w Holandii.

https://boardgamegeek.com/boardgame/229414/tulip-bubble

Mam nadzieje że któryć wydawca z Polski sie skusi na wydanie.

To samo wydawnictwo miało jeszcze drugą grę - Mini Rails niestety wyprzedała się pierwszego dnia. I nie było możliwości sprawdzenia. Z opisu zasad wydawała się miodna.

Z innych nieopisywanych wcześniej gier.

Muse - lepsza wersja Dixita z świetnym mechanizmem wymuszającym sposób przekazywania wskazówek (z wylosowanych 2 kart wybiera sie jedną i podpowiedz na przykład to musi być zanucona piosenka lub nazwa owada albo mina).

Sakura - fajna gra w pozbywanie sie kart w określony sposób.

https://boardgamegeek.com/boardgame/229543/sakura

Loot Island - mini Euro o zdobywaniu przeklętych skarbów i pozbywaniu się klątw. Przyjemna szybka gra - ale bez zachwytu. Liczyłem na więcej = Whats your game nie popisali się w tym roku.

Dla dzieci Black Sheep - w zbieranie kolekcji zwierzątek - zilustrowane przez Polkę. Dla kilkulatków gwarantowana dobra zabawa.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Essen 2017

Post autor: _Paulus_ »

louiscyphre pisze:Grał ktoś lub widział Human Interface? Jakieś wrażenia?
Zajefajne. Bierz.
Each man faces death by himself. Alone.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Essen 2017

Post autor: bartekb8 »

Santa Maria, ktoś wspominał o Santa Maria? Z początku myślałem że to kategoria lekkich gier rodzinnych, a zapowiada się na naprawdę fajny tytuł do myślenia i podejmowania ważnych decyzji. Czekam na PL w rozsądniejszej cenie ☺
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Essen 2017

Post autor: detrytusek »

bartekb8 pisze:Santa Maria, ktoś wspominał o Santa Maria? Z początku myślałem że to kategoria lekkich gier rodzinnych, a zapowiada się na naprawdę fajny tytuł do myślenia i podejmowania ważnych decyzji. Czekam na PL w rozsądniejszej cenie ☺
A jaka to jest rozsądna cena? Bo w Pl widziałem po 160 zł bez rabatów. Sam w sumie też czekam...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Essen 2017

Post autor: Gizmoo »

bartekb8 pisze:Santa Maria, ktoś wspominał o Santa Maria?
Ja wprawdzie nie grałem, ale w mojej grupie ta gra zrobiła furorę i... Została zakupiona. Pewnie więcej będę mógł napisać jak w nią zagram. ;) W ogóle o grze było głośno, sporo się o niej dyskutowało. A Zee Garcia, bodaj wspominał, że dla niego to największe (pozytywne) zaskoczenie targów.

A to, to tylko tak zostawię dla potomnych:

https://www.youtube.com/watch?v=CwK4pM8IOwk

Moje wejście na scenę zaczyna się od 46:35. :D
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: Veridiana »

bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Essen 2017

Post autor: bartekb8 »

Gra rzuciła mi się niedawno w oczy gdzieś w cenie powyżej 200 zł, za 160 zł nie widziałem ale za tyle pewnie bym brał bo gra jest niezależna językowo.

@gizmoo, gratuluję występu i wyróżnienia :-) Przybliż jak tam trafiłeś (sorry za bycie ignorantem).
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2017

Post autor: crsunik »

bartekb8 pisze:Gra rzuciła mi się niedawno w oczy gdzieś w cenie powyżej 200 zł, za 160 zł nie widziałem ale za tyle pewnie bym brał bo gra jest niezależna językowo.

@gizmoo, gratuluję występu i wyróżnienia :-) Przybliż jak tam trafiłeś (sorry za bycie ignorantem).
Azul wyda Lacerta po polsku, będzie taniej ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Essen 2017

Post autor: rastula »

na ostatniej promocji w 3T można było kupić azul za mniej niż ca. 132 PLN
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Essen 2017

Post autor: Gizmoo »

bartekb8 pisze:@gizmoo, gratuluję występu i wyróżnienia :-) Przybliż jak tam trafiłeś (sorry za bycie ignorantem).
Na stoisku Dice Tower rozdawali kupony z konkretnymi cyferkami. Podczas trwania DT Show Tom Vasel losował cyferki, które każdy miał nadrukowane na kuponie. Miałem wyjątkowe szczęście (podobnie jak pozostali uczestnicy), że Tom wylosował mój numerek, bo widzów było kilkuset. (nie wiem dokładnie ile, na moje oko około 300 osób). Trzy razy sprawdzałem swój kupon, bo nie mogłem uwierzyć. :lol:
Awatar użytkownika
bober
Posty: 300
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: bober »

instrukcję po polsku do gry Merlin wrzucę jutro na BGG :)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Essen 2017

Post autor: bartekb8 »

Gizmoo pisze:Na stoisku Dice Tower rozdawali kupony z konkretnymi cyferkami. Podczas trwania DT Show Tom Vasel losował cyferki, które każdy miał nadrukowane na kuponie. Miałem wyjątkowe szczęście (podobnie jak pozostali uczestnicy), że Tom wylosował mój numerek, bo widzów było kilkuset. (nie wiem dokładnie ile, na moje oko około 300 osób). Trzy razy sprawdzałem swój kupon, bo nie mogłem uwierzyć. :lol:
Fajnie :-)
@crsunik, miałem na myśli Santa Maria, ale to miło że Azul wyjdzie po polsku :-)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Essen 2017

Post autor: Gizmoo »

Kolejne dwie gry przywiezione z Essen zagrane:

Montana (++-) - Bardzo fajne euro o budowaniu osad traperów w tytułowej Montanie. Sprawny worker placement, ciekawe decyzje do podjęcia, dużo fajnych pomysłów. Piękne w tej grze są mega klarowne zasady, intuicyjność i... czas trwania rozgrywki. W trzy osoby zamknęliśmy się w 40-45 minutach. Przypuszczam, że w ogranym towarzystwie da się jeszcze trochę to skrócić. Komponenty na bardzo wysokim poziomie i nawet Klemens Franz o dziwo nie przeszkadza. Świetny produkt i moje zarzuty są dwa - gra nie jest na punkty - jest wyścigiem, a za tym nie bardzo przepadam. Drugi zarzut - za mało jest zmiennych, w związku z czym regrywalność za duża nie będzie. Każdy robi to samo i każda partia będzie wyglądać niemal identycznie. Daje to oczywiście pole do dodatków, ale bez nich nie wróżę grze długiego żywota.

Apocrypha - (+--) - Przygodowa karcianka na mechanice Pathfindera rozgrywająca się w świecie opanowanym przez potwory. Na plus: Zarąbisty świat, FANTASTYCZNY klimat i kapitalne ilustracje. Graficznie - bomba! Gameplay: Raczej nie moja bajka. Za dużo rzucania kostkami, za mało ciekawych decyzji do podjęcia. Mnóstwo wordingu na kartach do opanowania. Ciężko było przez to się wczuć i sprawnie poruszać. Znajomi, z którymi grałem powiedzieli, że sama mechanika jest wzięta z Pathfindera i niemal identyczna. Uproszczono tylko ilość testów - bo statystyki są w sumie cztery, a w Patfinderze bodaj 7. Muszę zagrać jeszcze raz, żeby wyrobić swoje zdanie, ale na razie jak dla mnie za mało kombinowania, a za dużo wyniku zależnego od losu. Wrażenie też powtarzalności i robienia w kółko tego samego. Tura gracza wygląda tak: Dobierz kartę, zagraj kartę, dobierz wierzchnią kartę ze stosu kart lokacji i rzuć kostkami na test. Ten świat jednak i klimat - powalają. A graficznie jest boska.

Jutro, ze skarbów przywiezionych z Essen, mam nadzieję na rozegranie Feudalii i jak będzie czas, to może uda się w coś jeszcze (np. w Clans of Caledonia)
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Essen 2017

Post autor: olsszak »

Gizmoo pisze:Kolejne dwie gry przywiezione z Essen zagrane:


Apocrypha - (+--) - Przygodowa karcianka na mechanice Pathfindera rozgrywająca się w świecie opanowanym przez potwory. Na plus: Zarąbisty świat, FANTASTYCZNY klimat i kapitalne ilustracje. Graficznie - bomba! Gameplay: Raczej nie moja bajka. Za dużo rzucania kostkami, za mało ciekawych decyzji do podjęcia. Mnóstwo wordingu na kartach do opanowania. Ciężko było przez to się wczuć i sprawnie poruszać. Znajomi, z którymi grałem powiedzieli, że sama mechanika jest wzięta z Pathfindera i niemal identyczna. Uproszczono tylko ilość testów - bo statystyki są w sumie cztery, a w Patfinderze bodaj 7. Muszę zagrać jeszcze raz, żeby wyrobić swoje zdanie, ale na razie jak dla mnie za mało kombinowania, a za dużo wyniku zależnego od losu. Wrażenie też powtarzalności i robienia w kółko tego samego. Tura gracza wygląda tak: Dobierz kartę, zagraj kartę, dobierz wierzchnią kartę ze stosu kart lokacji i rzuć kostkami na test. Ten świat jednak i klimat - powalają. A graficznie jest boska.

Jutro, ze skarbów przywiezionych z Essen, mam nadzieję na rozegranie Feudalii i jak będzie czas, to może uda się w coś jeszcze (np. w Clans of Caledonia)
Kuba, po The Others i Apocryphie więcej gier Ci nie pokażę :)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Essen 2017

Post autor: Gizmoo »

olsszak pisze:Kuba, po The Others i Apocryphie więcej gier Ci nie pokażę :)
Krzysiu, ale ja napisałem "Muszę zagrać jeszcze raz, żeby wyrobić swoje zdanie". Apocrypha ma sporo plusów i chciałbym zagrać na spokojnie, bez pośpiechu. Miałem nadzieję, że tam będzie więcej przygody i/albo kombinowania. A na razie - odniosłem wrażenie, że to tylko: dobierz kartę-> rzuć kostkami-> sprawdź, czy zdałeś test. Liczę, mam wręcz wielką nadzieję, że tak nie jest i moje pierwsze wrażenie było mylne. ;)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Essen 2017

Post autor: Ink »

Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
yakos
Posty: 243
Rejestracja: 13 cze 2008, 15:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2017

Post autor: yakos »

Tradycyjna poessenowa geeklista ze zdjęciami gier:
http://bit.ly/spiel2017
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1558
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 61 times
Been thanked: 106 times

Re: Essen 2017

Post autor: Muad'Dib »

yakos pisze:Tradycyjna poessenowa geeklista ze zdjęciami gier:
http://bit.ly/spiel2017
Już widziałem trochę Twoich zdjęć w wątkach, które obserwuję :) Dobra robota, dzięki.

PS. Na zdjęciach widziałem Bastion, który, swego czasu, miało wydawać GFP (GF). Czy ktoś miał okazję to liznąć, dotknąć?
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
ODPOWIEDZ