Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: jediwolf »

Prawda jest taka, że TI nie jest dla każdego i nie każdy nadaje się, żeby w tę grę grać. Ja uwielbiam i moja ekipa również, ale zasiadamy do niej dość rzadko, raz na parę miesięcy w zupełności nam wystarcza. Jest długa, jest mózgożerna, jest nieprzewidywalna, często bywa frustrująca, ale jak dla mnie to najlepsze 4X w planszówkach.
Awatar użytkownika
Elros.
Posty: 164
Rejestracja: 01 lis 2020, 16:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 163 times
Been thanked: 132 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Elros. »

XLR8 pisze: 26 lut 2023, 15:27 Nie zrozumiałeś mojego posta. Akcje z kart strategi lecą symultanicznie. Resztę robimy po bożemu, ale nadal pilnuję żeby nie było przestojów.
W jaki sposób odpalacie akcje strategiczne "symulatanicznie"? Wszystkie na raz?
Jeżeli gracie na zasadzie: w swojej turze używam przywództwa. Wszyscy gracze się podpinają i kupują żetony jednocześnie, to chyba wszyscy grają w TI tym sposobem XD Tak samo jak ktoś robi budowę, to z reguły gra jedzie dalej, a on sobie dokłada łódki na kafelek (chyba, że ma to np. znaczenie, dla gracza, który chce go zaatakować).
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Backero »

Cześć, mam dziwną prośbę do kogoś z tutaj obecnych. Czy ktoś, kto posiada polską wersję językową zarówno podstawki jak i dodatku, mógłby mi podać oficjalne nazwy wszystkich frakcji jakie są w tej wersji po polsku? Naprawdę na próżno szukać ich w Internecie, a potrzebuję do pewnego projektu. Wiem, że dosłowne tłumaczenie z angielskiego byłoby nieprawidłowe.
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Koslaz »

Dla Ciebie, oraz ku potomności:
Arborekowie,
Kolektyw Naalu,
Widma z Creussa,
Królestwo Xxcha,
Emiraty Hakanów,
Federacja Sol,
Plemiona Yssaril,
Baronia Letnev,
Współjaźń L1Z1X,
Sardakk N'orr,
Uniwersytety Jol-Nar,
Koalicja Mentaka,
Bractwo Yin,
Nekrowirus,
Klan Saar,
Winnu,
Żagwie Muaat,
Tytani Ul,
Niebianie,
Geno-czarownicy Mahactów,
Koteria Vuil'Raith,
Sojusz Naaz-Rokha,
Srebrny Klucz,
Nomada.
kasztan4321k
Posty: 144
Rejestracja: 08 sty 2021, 23:46
Has thanked: 12 times
Been thanked: 67 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: kasztan4321k »

Koslaz pisze: 06 lip 2023, 21:22 Dla Ciebie, oraz ku potomności:
Arborekowie,
Kolektyw Naalu,
Widma z Creussa,
Królestwo Xxcha,
Emiraty Hakanów,
Federacja Sol,
Plemiona Yssaril,
Baronia Letnev,
Współjaźń L1Z1X,
Sardakk N'orr,
Uniwersytety Jol-Nar,
Koalicja Mentaka,
Bractwo Yin,
Nekrowirus,
Klan Saar,
Winnu,
Żagwie Muaat,
Tytani Ul,
Niebianie,
Geno-czarownicy Mahactów,
Koteria Vuil'Raith,
Sojusz Naaz-Rokha,
Srebrny Klucz,
Nomada.
Zapomniałeś o Rada Keleres ;)
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Koslaz »

Spoiler:
Nie jest to element ani podstawki, ani pierwszego dodatku, tylko element opublikowany w opcjonalnej aktualizacji zasad - Codex vol. 3. Zatem zrobiłem to, czego dotyczyła prośba.
Ale masz rację - zapomniałem o nich :)
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1490
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Tringa »

Hej,

Mam szalone pytanie: jaki insert polecacie? Uwaga: chciałabym wszystko zmieścić w pudełku od podstawki, poza dodatkiem i Codexami mam jeszcze kupione kostki dla każdego z graczy. Jest w ogóle na rynku insert, który do wszystko pomieści?

Ps. Mam dostęp do drukarki 3D, więc może być po prostu jakiś projekt.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
Elros.
Posty: 164
Rejestracja: 01 lis 2020, 16:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 163 times
Been thanked: 132 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Elros. »

Ja korzystam z insertu od Redrewno. Wszystko się pięknie mieści.
Natomiast nie mam kodeksów i kostek dla każdego gracza (sic!) XD
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Koslaz »

Ja też mam redrewno, również polecam.
Dorzuciłem jeszcze drugi zestaw kości i dało się je pomieścić. Codexów nie drukowałem, ale to tylko kilkanaście kartek, więc miejsce na nie się tam znajdzie.
kasztan4321k
Posty: 144
Rejestracja: 08 sty 2021, 23:46
Has thanked: 12 times
Been thanked: 67 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: kasztan4321k »

Tringa pisze: 07 lip 2023, 09:06 Hej,

Mam szalone pytanie: jaki insert polecacie? Uwaga: chciałabym wszystko zmieścić w pudełku od podstawki, poza dodatkiem i Codexami mam jeszcze kupione kostki dla każdego z graczy. Jest w ogóle na rynku insert, który do wszystko pomieści?

Ps. Mam dostęp do drukarki 3D, więc może być po prostu jakiś projekt.
Ja sobie sam robię insert, jest in progress ;> ale pudełko mieści podstawkę, dodatek, trzy codexy, kości dla każdego gracza i ramkę na galaktykę :D
Dużo wydrukowałem na thingiverse, niedługo będę kolejne rzeczy drukował (by wszystko bylo w ladnych pudeleczkach :D ):
https://www.thingiverse.com/thing:4458118
https://www.thingiverse.com/thing:3119811
https://www.thingiverse.com/thing:4837297
https://www.thingiverse.com/thing:4672576
https://www.thingiverse.com/thing:4495441

Karty frakcji, zetony, danego gracza zas trzymam tutaj:
https://sklep.avt.pl/organizer-plastiko ... iczek.html?

Jak na razie jestem zadowolony :D
Strud
Posty: 314
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 41 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Strud »

Też polecam Redrewno, mam komplet z codexami (wszystko w koszulkach) i dodatkowymi kośćmi (w sumie ok 20 szt) - mieści się wszystko, z tym, że kości trzeba już wrzucać w woreczku w wolne miejsce pomiędzy innymi rzeczami.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: feniks_ciapek »

Też polecam Redrewno i też informuję, że mieści się wszystko "oficjalne", natomiast jeśli ktoś chce żetony akrylowe albo inne bajery, to trzeba pokombinować :)
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Abizaas »

Pierwszy raz grałem około 1,5 roku temu w 6 osób i rozgrywka niezbyt mi się podobała, ale namówiono mnie na kolejną rozgrywkę.

Dziś rozegrałem drugą partię. Tym razem graliśmy w 4 osoby na dość małej mapie, więc downtime był niski, interakcja bardzo wysoka bo na mapie ciasnota. Bardzo podoba mi się jak Ti4 wymusza swoimi mechanizmami negocjacje wśród graczy. Ogólne wrażenia dużo lepsze niż za poprzednim razem.

Gra jednak nie jest wedle mnie bez wad, mechanizm prywatnych celów (sekretów) jest moim zdaniem słaby, wręcz irytujące jest to jak wynik tak długiej rozgrywki może zależeć od dobrania losowych celów które być może będą od razu spełnione lub będą praktycznie niemożliwe do spełnienia. Dodatkowo mapa na której graliśmy była dość niezbalansowana, jeden z graczy zaczynał z znacznie większą ilością planet od pozostałych, ale być może to źle ułożona mapa a nie wada gry. Przyszłościowo nie zgodziłbym się grać na niezbalansowanej mapie, bo rozgrywka jest zbyt długa by po 6-8h okazało się, że gracz który ma najwięcej planet ma teraz zbyt silną ekonomię i jest nie do powstrzymania.

Myślę że na ten moment 9/10, może jeszcze się przekonam do tych sekretów.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times

Re: Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Post autor: Harth »

Cześć,
Czy mielibyście pomysł i wykonawcę na stworzenie kart strategii do TI4? Te, które mam, z powodu częstego używania, wyglądają coraz gorzej. Myślałem o nadruku na mosiądzu lub czymś podobnym. Ale może macie lepsze patenty/ pomysły?
Obrazek
Mam/Miałem
3Trolle 7%
ODPOWIEDZ