Blizej i dalej/Near and Far (Ryan Laukat)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: dwaduzepe »

M_T pisze: 29 sty 2021, 22:27 A nie prościej byłoby napisać, że oczekuję iż gra będzie dostępna w sklepach za 145?

Ja, co prawda jeszcze nie grałem, ale swoją angielską wersję kupiłem za circa 230, więc obecnej ceny nie uważam za wygurowaną, zwłaszcza że sporo osób czekało na tę polską wersję.
polecasz?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Tomzaq »

Gdzieś, kiedyś mignęła mi polska instrukcja, ale nie mogę tego zlokalizować. Wie ktoś gdzie to znaleźć?
Who is John Galt?
Posiadam
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Kin@a »

bajbaj pisze: 28 sty 2021, 09:19 Myślę, że dla nas wszystkich ma kluczowe znaczenie, ponieważ ceny w sklepach internetowych zaczynają się zazwyczaj od ok. 70% SCD, a zatem, jeśli ktoś pisze, że liczy na SCD na poziomie 200 PLN, to zapewne liczy na cenę w sklepie na poziomie ok. 140-145 PLN. (to mały offtop).

Też uważam, że zaproponowana cena gry przez BARD jest wysoka i jest prawdopodobne, że gra za niedługi czas wyląduje na wyprzedażach (bądź przynajmniej będą solidne obniżki ceny). Z drugiej strony rozumiem, że koszty tłumaczenia odegrały tu istotną rolę.
Cena tej gry nie jest wysoka o ile jakość odpowiada wersji anglojęzycznej (nie mam jeszcze polskiej aby porównać).
140zł to ja płaciłam ze dwa lata temu za Górą i Dołem (swoją drogą by się przydało wznowienie tamtej pozycji bo wyszły nowa księga i dodatek) a tamta gra miała mniejszą objętość.
A wtręty o wyprzedaży są delikatnie mówiąc nie na miejscu. Przez taką mentalność konsumentów spada jakość gier.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Alucard1982 »

Cena ceną, ale podstawowe pytanie to: czy ta gra jest dobra?
Grał ktoś w angielska wersję i może coś powiedzieć?
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: bajbaj »

Kin@a pisze: 31 sty 2021, 18:43
bajbaj pisze: 28 sty 2021, 09:19 Myślę, że dla nas wszystkich ma kluczowe znaczenie, ponieważ ceny w sklepach internetowych zaczynają się zazwyczaj od ok. 70% SCD, a zatem, jeśli ktoś pisze, że liczy na SCD na poziomie 200 PLN, to zapewne liczy na cenę w sklepie na poziomie ok. 140-145 PLN. (to mały offtop).

Też uważam, że zaproponowana cena gry przez BARD jest wysoka i jest prawdopodobne, że gra za niedługi czas wyląduje na wyprzedażach (bądź przynajmniej będą solidne obniżki ceny). Z drugiej strony rozumiem, że koszty tłumaczenia odegrały tu istotną rolę.
Cena tej gry nie jest wysoka o ile jakość odpowiada wersji anglojęzycznej (nie mam jeszcze polskiej aby porównać).
140zł to ja płaciłam ze dwa lata temu za Górą i Dołem (swoją drogą by się przydało wznowienie tamtej pozycji bo wyszły nowa księga i dodatek) a tamta gra miała mniejszą objętość.
A wtręty o wyprzedaży są delikatnie mówiąc nie na miejscu. Przez taką mentalność konsumentów spada jakość gier.
Droga Kin@o - miałem nie odpisywać, ale jednak złamałem się. Powtórzę, co napisałem, ale innymi słowami. Napisałem, że gra wg mnie jest wysoko wyceniona, najpewniej za wysoko w relacji do możliwości rynku. Z drugiej strony rozumiem to ze względu na koszty tłumaczenia (w przypadku tej gry tekstu jest wiele). Gry niewłaściwie wycenione kiepsko się sprzedają, więc następują obniżki ich cen. Zakładam, że tak może być w przypadku dyskutowanego tytułu. To jest wnioskowanie (być może oparte na błędnej przesłance o niewłaściwej wycenie), a nie mentalność :D Kibicuję Bliżej i Dalej, aby sprzedawało się znakomicie, ale nie zmniejsza to obaw, które wyraziłem.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: dwaduzepe »

Polska edycja przelozona na 15go lutego.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Kin@a »

bajbaj pisze: 02 lut 2021, 10:41 Napisałem, że gra wg mnie jest wysoko wyceniona, najpewniej za wysoko w relacji do możliwości rynku. Z drugiej strony rozumiem to ze względu na koszty tłumaczenia (w przypadku tej gry tekstu jest wiele). Gry niewłaściwie wycenione kiepsko się sprzedają, więc następują obniżki ich cen.
Nie zawsze następują obniżki cen, czasem wystarczy po prostu poczekać na nabywcę :wink: .
Poza tym nie możesz "wnioskować", nie mając gry w ręku. Tą samą bowiem grę można wydać w wersji "discount" jak i "premium".
Koszty tłumaczenia to jedno ale ważniejsza jest kwestia jakości użytych surowców (papieru/tektury/farby/drewna etc.)
Tu księga przygód jest gruba i (mam nadzieję), że w polskiej wersji też została wykonana z papieru o wyższej gramaturze, jakiego Bard już wcześniej użył w Górą i Dołem, co jest ważne bo spirale są cienkie i łatwo wyrwać kartkę. Ponadto jest jeszcze Atlas, z kilkunastoma planszami.
Ja na takie rzeczy zwracam uwagę i to bardzo, ale jednocześnie zdaję sobie sprawę, że podnoszą cenę. Z drugiej strony nic mnie nie wkurza jak talia najtańszych kart a'la piotruś z kiosku ruchu z kiepską farbą (która szybko blaknie/się ściera) w grach za 200zł...

Jedyną "wadą" tej gry, typową dla kampanii jest stosunkowo niska regrywalność. Ale zawsze można zagrać w całkowicie nowym składzie.
Nadaje się świetnie do rodzinnej rozgrywki z dziećmi :)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Ardel12 »

Zacząłem w piątek zastanawiać się nad zakupem tego tytułu. Sprawdzam BGG, 150 miejsce, więc gra musi być dobra, na tyle dobra bym zaczął oglądać recki. Odpalam Shut Up i w sumie mam po niej odczucie meh. Górą i Dołem odrzuciło mnie po 1 partii, a BiD nie wywróciło mechaniki w spektakularny sposób. Poszedłem w takim razie zwiększyć hype do DT i recenzji Toma. Zachwyty, zachwyty, ale nic co by do mnie trafiało... Ogólne odczucie mam takie, że BiD to biedna i uproszczona wersja 7th Continent. Nie mechanicznie, ale klimatem przygody, eksploracji i walki o przetrwanie.

Z chęcią sprawdzę na jakimś konwencie albo pogram u kogoś, ale w tej cenie znajdę wiele innych wspaniałych tytułów, które czekają na miłość(tekst z Shut Up).
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Tomzaq »

Wersja PL dotarła. Czy puste, niezadrukowane strony 94 i 95 w księdze przygód to zamierzona pustka czy mój egzemplarz jest wybrakowany? Może ktoś to sprawdzić u siebie?
Who is John Galt?
Posiadam
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: mnw »

Tomzaq pisze: 18 lut 2021, 22:53 Wersja PL dotarła. Czy puste, niezadrukowane strony 94 i 95 w księdze przygód to zamierzona pustka czy mój egzemplarz jest wybrakowany? Może ktoś to sprawdzić u siebie?
Wg tego wątku nie ma się czym przejmować: https://boardgamegeek.com/thread/180637 ... -storybook
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Tomzaq »

Chyba jeszcze jedna niedoróbka. Miejsce na namiot jest tylko na pierwszej karcie zagrożenia. W sieci widziałem zdjęcie, na którym miejsca na namiot były również na innych kartach zagrożenia.
Who is John Galt?
Posiadam
Beatrice
Posty: 83
Rejestracja: 14 lut 2017, 15:10
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Beatrice »

Tomzaq pisze: 18 lut 2021, 22:57 Chyba jeszcze jedna niedoróbka. Miejsce na namiot jest tylko na pierwszej karcie zagrożenia. W sieci widziałem zdjęcie, na którym miejsca na namiot były również na innych kartach zagrożenia.
https://www.youtube.com/watch?v=aeDWdmakSFo tu od mniej wiecej 13:30 pokazne są te karty, więc możesz porównać. daj znac co wyszło, bo jutro odbieram swój egzemplarz. ogólnie byłby to dziwny błąd bo raczej pracowali na plikach od oryginalnego wydawcy?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Tomzaq »

Beatrice pisze: 18 lut 2021, 23:56
Tomzaq pisze: 18 lut 2021, 22:57 Chyba jeszcze jedna niedoróbka. Miejsce na namiot jest tylko na pierwszej karcie zagrożenia. W sieci widziałem zdjęcie, na którym miejsca na namiot były również na innych kartach zagrożenia.
https://www.youtube.com/watch?v=aeDWdmakSFo tu od mniej wiecej 13:30 pokazne są te karty, więc możesz porównać. daj znac co wyszło, bo jutro odbieram swój egzemplarz. ogólnie byłby to dziwny błąd bo raczej pracowali na plikach od oryginalnego wydawcy?
No niestety, w wydaniu oryginalnym namioty są na wszystkich kartach zagrożenia.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Alucard1982 »

Potwierdzam, w polskiej wersji namiot jest tylko na pierwszej karcie zagrożenia, a powinien być na każdej.
Beatrice
Posty: 83
Rejestracja: 14 lut 2017, 15:10
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Beatrice »

No to ładnie. Pisaliście już do Barda w tej sprawie?
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: tomp »

Przymierzam się do kupna gry.
Czy ktoś uzyskał odpowiedź od wydawcy odnośnie kart zagrożenia bez namiotów ?
Czy lepiej poczekać, aż będą poprawione karty ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Doro
Posty: 1
Rejestracja: 03 wrz 2020, 14:09
Has thanked: 1 time

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Doro »

Z tego co zrozumiałem karty nie będą poprawiane, choć wydawca przyznał, że to błąd. Trzeba samodzielnie "pamiętać" o tej sytuacji.

Moje zapytania:

- czy gdzieś można było usłyszeć jakieś ploty o polskim wydaniu dodatku do tej gry?
- do osób, które już odebrały grę - czy poszczególne postaci mają swoje historie, przedstawioną genezę itp czy nie jest nigdzie nic takiego napisane - instrukcja o postaciach milczy? Zastanawiam się czy wybierając postać do gry można się jakoś wczuć w tą decyzje poznając losy bohatera.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Tomzaq »

Każda postać ma swoją historię, którą się czyta przed rozpoczęciem kampanii.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: Mortinista »

Witam,
Czy warto kupić grę waszym zdaniem ?
Obserwuję ją od 2017 i czekałem na polską wersję. Podoba mi się księga przygód, lecz nie wiem czy wybrać ją czy Cooper Island.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: tomp »

Mortinista pisze: 25 lut 2021, 11:33 Witam,
Czy warto kupić grę waszym zdaniem ?
Obserwuję ją od 2017 i czekałem na polską wersję. Podoba mi się księga przygód, lecz nie wiem czy wybrać ją czy Cooper Island.
Zależy na czym ci zależy/co lubisz w grach tego typu. Oba to eurasy i zupełnie różne w moim odczuciu. Sugerowałbym obejrzeć gameplay'e.
Mi spodobał się Bliżej i dalej ze względu na fabularne podejście do rozgrywki. Mam wrażenie nieliniowości rozgrywki. Zobaczę czy oczekiwania zetknęły się z rzeczywistością po pierwszej rozgrywce.
PS. Również liczę na polską wersję Sleeping Gods.

Z negatywnej eliminacji dt. polskiej wersji wiadomo, że przy Bliżej i dalej masz problem z kartami zagrożeń, musisz pamiętać o namiotach.
Przy drugim tytule nic nie wiadomo o potencjalnych błędach - sugeruję poczekać po premierze jakiś czas, jeśli będą napewno pojawi się informacja. Strzelam, że wystarczy poczekać około 2 tygodni.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: dwaduzepe »

Mortinista pisze: 25 lut 2021, 11:33 Witam,
Czy warto kupić grę waszym zdaniem ?
Obserwuję ją od 2017 i czekałem na polską wersję. Podoba mi się księga przygód, lecz nie wiem czy wybrać ją czy Cooper Island.
Blizej i Dalej ma bledy na kartach, wiec sugeruje poczekac az wyjdzie Cooper Island i jak nie bedzie baboli wziac Cooper, ale biorac pod uwage, ze to wydaje Portal to pewnie tez beda babole, bo oni maja w kazdej grze jakies:)
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: mnw »

dwaduzepe pisze: 25 lut 2021, 13:00
Mortinista pisze: 25 lut 2021, 11:33 Witam,
Czy warto kupić grę waszym zdaniem ?
Obserwuję ją od 2017 i czekałem na polską wersję. Podoba mi się księga przygód, lecz nie wiem czy wybrać ją czy Cooper Island.
Blizej i Dalej ma bledy na kartach, wiec sugeruje poczekac az wyjdzie Cooper Island i jak nie bedzie baboli wziac Cooper, ale biorac pod uwage, ze to wydaje Portal to pewnie tez beda babole, bo oni maja w kazdej grze jakies:)
Jeśli rozchodzi się o te nieszczęsne namioty i nic więcej, to jest kwestia kosmetyczna. Podkreślam to, bo z poprzednich wypowiedzi mogłoby wynikać, że to jakiś bardzo istotny błąd (wciąż błąd, ale nie ma aż tak dużego wpływu, namiot to taka bardziej przypominajka a nie np. zgubiony efekt karty).
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: dispe »

Jestem po dwóch rozgrywkach, bardzo przyjemny tytuł.
Dwie godzinki zajęła nam "pierwsza misja" w kampanii na trzy osoby. Jest troszkę kombinowania jak optymalnie wykonać ruchy w mieście i w odpowiednim momencie z niego wyruszyć aby dotrzeć do interesujących nas miejsc na mapie zanim zrobią to inni.
Błąd na kartach wrogów nie ma praktycznie żadnego znaczenia dla gry. Jak już wiemy, że stawia się na nich obozy to raczej ciężko o tym zapomnieć. Innych błędów nie zauważyłem.
Przydałyby się jakieś znaczniki do zakrywania miejsc gdzie nie ma już potworów (między dwoma obozami) i są zebrane skarby bo potem można się pomylić i coś przeoczyć lub źle zaplanować. My użyliśmy żetoników z innej gry.
Jest tutaj odrobina losowości bo misje realizuje się rzutem kością ale po pierwsze, można słaby rzut uratować wydając punkty wigoru a po drugie można ją niwelować np. niektórymi przedmiotami (zagranymi wcześniej) lub odpowiednim przygotowaniem do wyprawy, np. zebraniem drużyny o dobrych parametrach (np. z wysokim wigorem). Oczywiście, jak za długo będziemy się kręcić i zbroić w mieście, inni w tym czasie mogą już wyruszyć słabiej przygotowani i sprzątnąć nam sprzed nosa lepsze pola lub misje a tych w każdym scenariuszu jest określona ilość. Misje możemy podejmować po dotarciu na mapie do jednego ze znaczników księgi, zazwyczaj polegają one na wybraniu jednej z dwóch opcji, czytamy najpierw w księdze historyjkę i albo np. pomagamy komuś i musimy wyrzucić odpowiednią liczbę sukcesów (dodając jeden z parametrów naszej drużyny np. jeśli to będzie walka, to liczbę "mieczyków" naszej drużyny, jeśli jakieś zadanie to liczbę "dłoni" naszej drużyny) albo dołączamy się do oprawcy i tak samo rzucamy kością. Z góry dostajemy jedynie informację, ile potrzeba sukcesów aby wykonać misję w obu wariantach. Nie wiemy jaka będzie nagroda i konsekwencje podjętej decyzji.
Na razie 8/10. Mam ochotę na więcej.
wst121121
Posty: 82
Rejestracja: 12 kwie 2018, 21:12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 32 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: wst121121 »

Mam za sobą dopiero pierwszą rozgrywkę i o ile obawiałem się że gra będzie za prosta, zbyt płytka a moja druga połówka obawiała się całej tej księgi zadań to jesteśmy tą grą oczarowani.
Zobaczymy jak będzie po przejściu całej kampanii ale jak na razie zamiast złożyć grę rozgrywamy kolejną mapę.
Misje są bardzo zróżnicowane, nie widać błędów w tłumaczeniu a błąd na kartach wrogów zupełnie nie przeszkadza, traktuje się to jako rzecz oczywistą.
Gra ma kilka trybów więc nawet po ukończeniu kampanii nie obawiałbym się o regrywalność, również im mniej graczy tym mniej misji jest dostępnych na planszy co daje możliwość ponownego rozegrania w innym układzie.
Długo zastanawiałem się nad zakupem, gra inna od wszystkich do tego cena wydawała się wygórowana, teraz mogę powiedzieć że gra "inna" to jej wielka zaleta wciąga, a cena jest adekwatna do wykonania całości, do tego ile było tekstu do tłumaczenia i to ile ta gra daje z siebie.
Wiem że mogły by tu być choć figurki postaci ale według mnie gra straciła by dużo na klimacie, piękne rysunki, postacie, plansza na której widać miejsca które odwiedza się w zadaniach, łatwa w nauczeniu i nie jest też oczywista, niekoniecznie trudniejszy wariant misji może być dla nas lepszy :)

Polecam i liczę na więcej takich gier w naszym języku.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Near and Far (Ryan Laukat)

Post autor: tomg »

Gra jest na moim radarze (jako prezent dla ogranego syna) od pojawienia się polskiego wydania. Zainteresowała mnie oryginalność gry.
Czytałem opinie że część przygodowa (paragrafowa) jest mocno oderwana od standardowych mechanik typowych dla eurogry (dosyć banalnych ale to nie przeszkadza). Co więcej gracz zorientowany na zwycięstwo może w ogóle pomijać misje ponieważ są lepsze sposoby optymalizacji wyniku. Potwierdzacie taki pogląd ?
ODPOWIEDZ