Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 789 times
Been thanked: 1236 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: mat_eyo »

AkitaInu pisze:Chciałem jedynie napisać że pomimo że walka może być w pewnym sensie policzalna to i tak można pokombinować :)
Nie chcę rozpoczynać kłótni, pytam poważnie z ciekawości.

Czy nie jest tak, że właśnie dzięki policzalności walki, niejawnych kartach z siłą i umiejętnościami można pokombinować? Jakie jest kombinowanie w walce, która opiera się o kostkę? Ja nie widzę w kombinowania w stwierdzeniu "ok wrzucę tam ile mogę wojska, może wszyscy na raz nie wyrzucą jedynek" :D
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Rocy7 »

mat_eyo pisze:Jakie jest kombinowanie w walce, która opiera się o kostkę? Ja nie widzę w kombinowania w stwierdzeniu "ok wrzucę tam ile mogę wojska, może wszyscy na raz nie wyrzucą jedynek" :D
Była juz masa dyskusji na ten temat na forum (dlatego nie musimy robić offopu tutaj-są odowiednie wątki np ten
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 12#p518512), w koncu napisałem ich pewne podsumowanie tu http://boardtime.pl/2016/07/o-losowosci ... -slow.html

Poczytaj;) Słowa klucze: losowośc kontrolowana oraz zarzadzanie ryzykiem.

W ostatecznosci zapraszam na turniej jakiejs figurkowej gry bitewnej (z masą kości) jak Dropfleet Commander, gdzie ciągle mimo tej losowości wygrywają Ci sami gracze.
Ostatnio zmieniony 11 gru 2017, 09:52 przez Rocy7, łącznie zmieniany 3 razy.
Arius
Posty: 1418
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 300 times
Been thanked: 159 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Arius »

Rocy7 pisze:
mat_eyo pisze:Jakie jest kombinowanie w walce, która opiera się o kostkę? Ja nie widzę w kombinowania w stwierdzeniu "ok wrzucę tam ile mogę wojska, może wszyscy na raz nie wyrzucą jedynek" :D
Była juz masa dyskusji na ten temat, w koncu napisałem ich pewne podsumowanie tu http://boardtime.pl/2016/07/o-losowosci ... -slow.html

Poczytaj;) Słowa klucze: losowośc kontrolowana oraz zarzadzanie ryzykiem.
A jak oceniasz kingmaking w LoH?
Występuje czy jest on marginalny?
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5194
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 267 times
Been thanked: 879 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

W każdej tego typu grze występuje kingmaking.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4044
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: AkitaInu »

Arius pisze:
Rocy7 pisze:
mat_eyo pisze:Jakie jest kombinowanie w walce, która opiera się o kostkę? Ja nie widzę w kombinowania w stwierdzeniu "ok wrzucę tam ile mogę wojska, może wszyscy na raz nie wyrzucą jedynek" :D
Była juz masa dyskusji na ten temat, w koncu napisałem ich pewne podsumowanie tu http://boardtime.pl/2016/07/o-losowosci ... -slow.html

Poczytaj;) Słowa klucze: losowośc kontrolowana oraz zarzadzanie ryzykiem.
A jak oceniasz kingmaking w LoH?
Występuje czy jest on marginalny?
Rzeczywiście jest tak że w większości takich gier jak nie we wszystkich jest king-making.

Tutaj wydaje mi się że wprawny gracz zauważy czy komuś pomaga czy nie. Mniej wprawny może tego nie zauważyć.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Rocy7 »

Arius pisze: A jak oceniasz kingmaking w LoH?
Występuje czy jest on marginalny?
Zgodze sie z Rajem i Akitainu w tej kwestii, tzn jak w (prawie) kazdej grze tego typu potencjalny kigmaking wystepuje (zwlaszcza iz na upartego mozna komus pomoc, w kazdym sposobie wygranej łacznie z potworami), jednak jest to bardziej "problem" graczy niz gry.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 789 times
Been thanked: 1236 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: mat_eyo »

Znowu trzeba doprecyzować co rozumiemy przez kingmaking? Ruch, który daje zwycięstwo innemu graczowi czy każdy ruchu dający jakąkolwiek korzyść przeciwnikowi?

Ten pierwszy zdarza się, ale nie w każdej rozgrywce, u mnie na kilka gier wystąpił raz. Gra policzona jest tak, że najczęściej na końcu rozgrywki poza zwycięzcą jest jeden lub dwóch graczy o krok od wygranej na inny warunek. W takiej sytuacji może trafić się sytuacja, w której po naszej turze wygra jeden lub drugi gracz, w zależności od naszego ruchu.

To drugie dzieje się na okrągło, ale to jest chyba cecha tego typu gier? Przecież mając dwóch sąsiadów i bijąc jednego automatycznie wzmacniam tego drugiego.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5194
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 267 times
Been thanked: 879 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

Kingmaking to świadome wykonanie swojego posunięcia w taki sposób aby grę wygrała osoba wybrana przez Kingmakera.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: wirusman »

Możesz wstępnie ocenić rozgrywkę w porównaniu z cykladami? i czy ktoś wam puścił farbę jak wygląda kwestia tłumaczeń?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4044
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: AkitaInu »

wirusman pisze:Możesz wstępnie ocenić rozgrywkę w porównaniu z cykladami? i czy ktoś wam puścił farbę jak wygląda kwestia tłumaczeń?
Jeżeli chodzi o tłumaczenia to ja nic nie wiem niestety.

Ocena rozgrywki jeżeli chodzi o cyklady to wrzuciłbym tak

Hellas > cyklady

Cyklady z tytanami i hellas. Tutaj jest lepiej dla cyklad ale chyba nadal wolałbym hellasów. Hellasi w ogóle mają dość dużego plusa jeżeli chodzi o przejżystość, w sekundzie dosłownie mozna ocenić kto jet ile od zwycięstwa. Zaś w cykladach można zrobić bardziej niespodziewany atak

Podejrzewam że hellas z jakiś dodatiem typu 4 monument będzie dla mnie lepszą grą niż cyklady (których nie mam de facto ;)) z tytanami. W inne dodatki do cyklad nie grałem.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Rocy7 »

wirusman pisze:Możesz wstępnie ocenić rozgrywkę w porównaniu z cykladami?
jako osoba, ktora grala kilkadziesiat razy w Cyklady, ze wszystkimi dodatkami, nadal oceniam Hellas jako lepszą gre.

LoH ma bardziej decyzyjne bitwy, fajniejsze warunki wygranej, ciekawszy mechanizm ulepszeń- blogoslawieństwa, większą kontrolę nad akcjami (Cyklady to w zasadzie gra licytacyjna).

Za Cykladami przemawia cena i większa prostota mechaniki.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4044
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: AkitaInu »

Rocy7 pisze:
wirusman pisze:Możesz wstępnie ocenić rozgrywkę w porównaniu z cykladami?
jako osoba, ktora grala kilkadziesiat razy w Cyklady, ze wszystkimi dodatkami, nadal oceniam Hellas jako lepszą gre.

LoH ma bardziej decyzyjne bitwy, fajniejsze warunki wygranej, ciekawszy mechanizm ulepszeń- blogoslawieństwa, większą kontrolę nad akcjami (Cyklady to w zasadzie gra licytacyjna).

Za Cykladami przemawia cena i większa prostota mechaniki.

Ale jedno chciałbym dorzucić - LoH mają naprawde niewiele bardziej skomplikowaną mechanikę, zaryzykowałbym nawet że pod tym względem sa bardzo podobnej ciężkości, tylko subtelnie się róznią
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: wirusman »

Miło to słyszeć, właśnie z takiego powodu wsparlem tą grę. :)
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Lords of Hellas

Post autor: Fegat »

Kingmaking:
Większość gier strategicznych na 3 osoby jest zepsutych. Nie jeden raz będziemy mieć dylemat: zaatakować tego gracza, czy tamtego, ale wówczas ten zrobi coś takiego bo go nie zaatakuje. Więc jak w strategiach bywa, tutaj również jest Kingmaking i polega na tym, że albo psuje grę temu albo temu, więc moim zdaniem nie ma się czym przejmować.


Ale od początku:
Na plus:
Pół roku temu w przemyśleniach które nagrałem wymieniłem wiele opcji które mi się w tej grze nie spodobały lub psuły rozgrywkę.
Ku mojej uciesze, AW zlikwidowało każdy z tych problemów :D
-bicie potworków na początku opłaca się jak diabli (wcześniej było nieopłacalne)
-budowa momumentów opłaca się (chociaż nadal nie aż tak bardzo), a zbudowanie ich nie kończy rozgrywki (to jest mega ważne!)
-Te przeklęte eventy naprawiono, tzn, zostały usunięte i pozostawiono tylko zadania i potwory

Na plus jest też mnóstwo rzeczy o których już na fazie prototypu pisałem:
-wiele dróg zwycięstwa, balanas (chociaż ja nie znoszę symetryczncyh frakcji), proste zasady a przy tym mnóstwo kombinowania

Wydanie: mega fajne, tak jak zresztą powiedziałem na unboxingu.
Tylko wypraska była projektowana przez osobę, która ewidentnie nie grywa w gry planszowe :P albo nie koszulkuje kart.




Wrażenia po pierwszej rozgrywce:

-Grało mi się za krótko
-Walka z potworami nie była wielkim wyzwaniem, szczególnie jak Andrzej zbudował swój mini-silniczek do zabijania bossów
-Rozmieszczenie swoich wojsk na początku rozgrywki jest kluczowe
-Nie rozumiem zasady wywalania niebieskiego obszaru z kontroli w grze na trzy osoby. Aż się prosi aby takim regionem była szara prowincja ze Spartą na czele
-W tę grę trzeba zagrać z 7-8 razy aby coś sensownego napisać. W prototyp grałem dużo i było ok, ale poprawiona wersja jest znacznie lepsza ;)

Moja ocena, około 8 na 10. Gra według mnie jest na równi z Kemetem, brakuje jej ameritrashowego pazura i asymetrii, ale klimat jest mega odczuwalny. Nie mogę się doczekać kolejnych partii i dodatku pozwalającego ulepszać jednostki.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Arius
Posty: 1418
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 300 times
Been thanked: 159 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Arius »

Fegat pisze:Kingmaking:
Większość gier strategicznych na 3 osoby jest zepsutych. Nie jeden raz będziemy mieć dylemat: zaatakować tego gracza, czy tamtego, ale wówczas ten zrobi coś takiego bo go nie zaatakuje. Więc jak w strategiach bywa, tutaj również jest Kingmaking i polega na tym, że albo psuje grę temu albo temu, więc moim zdaniem nie ma się czym przejmować.
Chyba nie do końca tak bym postrzegał kingmaking. Jeśli gramy w 3 i ja zaszkodzę graczowi B, ale dzięki temu sam zdobywam przewagę i wyskakuję na 1 pozycję to tak nie do końca ten teges. Ale np. jeśli gramy w 3 i dwóch graczy jest o włos od wygranej, a ja (zazwyczaj nie mając szans na zwycięstwo) wykonuję ruch, który (zazwyczaj) pogorszy moją sytuację i pomoże wygrać jednemu z nich to wtedy można mówić o tym zjawisku. Najczęściej powiązane jest to z niesmakiem u tego trzeciego gracza :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5194
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 267 times
Been thanked: 879 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

O czym wy dyskutujecie? Przecież kingmaking jest ustalony i zdefiniowany, i jest działaniem celowym.
Kingmaking polega na tym, że osoba nie mająca szans na zwycięstwo swoim świadomym i celowym działaniem "wybiera", która spośród osób mogących wygrać, wygra rozgrywkę.
Dotyczy gier trzy i więcej osobowych, i występuje w praktycznie każdej takiej grze, jeżeli jest w niej znacząca interakcja między graczami.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5194
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 267 times
Been thanked: 879 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

Wydawcą polskiej edycji jest Phalanx.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: stalker7 »

to dobrze czy źle? :mrgreen:
Grzeju
Posty: 60
Rejestracja: 06 mar 2016, 22:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Grzeju »

Czy dobrze czy źle, to nie wiem, ale co najmniej dziwne.

A ja mam pytanie o te dodatkowe ekstrasy. Kilka osób wspomina że są fajne, ale nikt nie mówi co to jest.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: rattkin »

O, a do mnie przyszło LoH dziś, "nienacek" przyniósł. Będzie grane w przyszłym tygodniu.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4044
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: AkitaInu »

rattkin pisze:O, a do mnie przyszło LoH dziś, "nienacek" przyniósł. Będzie grane w przyszłym tygodniu.
Dostałeś może wcześniej tracking bądź powiadomienie ?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: playerator »

AkitaInu pisze:
rattkin pisze:O, a do mnie przyszło LoH dziś, "nienacek" przyniósł. Będzie grane w przyszłym tygodniu.
Dostałeś może wcześniej tracking bądź powiadomienie ?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4044
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: AkitaInu »

playerator pisze:
AkitaInu pisze:
rattkin pisze:O, a do mnie przyszło LoH dziś, "nienacek" przyniósł. Będzie grane w przyszłym tygodniu.
Dostałeś może wcześniej tracking bądź powiadomienie ?
Ok, wiem że to prawdopodobnie miało znaczyć z nienacka ale wolałem się upewnić ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: rattkin »

To właśnie to miało znaczyć :) - ale z TWoM było tak samo, więc wiedziałem, czego się (nie) spodziewać. Inna sprawa, że chyba dostałem nie to pudło co powinienem, bo nie ma sundropa :/
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: Tycjan »

Mogę w końcu to powiedzieć oficjalnie. Lords of Hellas będzie dzięki wydawnictwu Phalanx w roku 2018 wydana po polsku :)
Strona patronacka ZP: http://patronat.znadplanszy.pl/lordsofhellas/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ