Euro z klimatem dla dwojga

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
wisza94
Posty: 28
Rejestracja: 19 mar 2017, 16:25

Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: wisza94 »

Hej,

Poszukuję gry euro, gdzie klimat spotyka się z mechaniką. Mam już gry takie jak Terraformacja marsa, Great western trail, Alchemicy, Listy z Whitechapel, Lewis&Clark.

Poza klimatem zależy mi, by było wiele dróg zwycięstwa i nie znudziło zaawansowanych graczy. Musi chodzić dobrze na dwie osoby. Dodatkowym atutem będzie ładna grafika i mechanizm set collection. Może być w języku angielskim, pewnie po polsku niewiele propozycji mnie bardzo zaskoczy.

Ktoś może miałby pomysł?:)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: orzeh »

Popatrz na gry autorstwa V.Lacerdy - ciężar dość znaczny lecz rzadko spotykane połączenie mechaniki z klimatem, raczej jego gry są symulacjami. Nie przeraź się cenami ;)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: Tomzaq »

Świat bez końca.
Who is John Galt?
Posiadam
zix
Posty: 258
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: zix »

Five tribes - bardzo ładna + set collection + kilka dróg zwycięstwa

Inne świetne na 2 osoby:
Cywilizacja poprzez wieki - świetna i fajnie się gra także w więcej osób :)

Zimna wojna - może nie ma wielu dróg zwycięstwa, jednak na 2 osoby rewelacyjna
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: warlock »

Pokolenia, szczególnie z dodatkami Gospoda/Port.

Ale generalnie popieram przedmówcę - Cywilizacja: Poprzez Wieki to wspaniała opcja ;).
wisza94
Posty: 28
Rejestracja: 19 mar 2017, 16:25

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: wisza94 »

Posiadam Five Tibes, Cywilizację i Pokolenia, ale wszystkie trzy gry (może Pokolenia najmniej) są dla mnie przykładem sucharów, gdzie klimat nie spotyka się z mechaniką. Przy czym Five Tribes i Pokolenia to dwie z trzech moich ulubionych gier, za Cywilizacją nie przepadam :) Ale teraz szukam po prostu czegoś takiego jak gry, które podałam w przykładach - w których faktycznie mechanika ma sens i jest jakoś uzasadniona. Wiem, że jestem trudnym przypadkiem, ale też dlatego pisałam o grach po angielsku, bo jeśli chodzi o polskie planszówki to przebadałam temat (choć czasem coś mnie zaskakuje).

Sprawdzę Zimną Wojnę, ale chyba jest nie do kupienia :(
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: Wincenty Jan »

orzeh pisze:Popatrz na gry autorstwa V.Lacerdy - ciężar dość znaczny lecz rzadko spotykane połączenie mechaniki z klimatem, raczej jego gry są symulacjami. Nie przeraź się cenami ;)
popieram!
Zdecydowanie Robinson od Portalu!
Tak troszeczkę na sile z klimatem to może Pola Arle?
wisza94
Posty: 28
Rejestracja: 19 mar 2017, 16:25

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: wisza94 »

Robinsona mam, sprawdzę gry Lacerdy :) Pola Arle mnie kusiły swego czasu, ale czy faktycznie tam czuć klimat?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: warlock »

Dla mnie Pola Arle są masakrycznie suche, ja w tym widzę arkusze excella a nie klimat farmerski ;).
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: Aville »

Tomzaq pisze:Świat bez końca.
Podłączę się... To działa sensownie na 2?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: TV3 »

wisza94 pisze:Robinsona mam, sprawdzę gry Lacerdy :) Pola Arle mnie kusiły swego czasu, ale czy faktycznie tam czuć klimat?
Oczywiście Robinson jest zdecydowanie bardziej klimatyczną pozycją od Pól Arle. Jednak tej drugiej nie zarzucałbym sucharstwa. Ja tam się wciągam w tej grze w to co robię na planszy. Jak wycinam torf - to wycinam torf. Jak zbieram zboże z pól - to zbieram zboże z pól. Jak piekę chleb w piecu - to piekę chleb w piecu. Jak dwie owce się w zagrodzie ten tam tego - ...to nie przeszkadzam i dalej wycinam torf. Jak to na wsi ;)

Jednak jeśli klimat jest priorytetem - to te Pola posadziłbym na ławce rezerwowych chyba, konfrontując je z takimi Listami z Whitechapel czy wspomnianym Robinsonem. Klimat wg mnie jakiś tam jest, ale nie bucha jak para z pieca.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: warlock »

TV3 pisze:
wisza94 pisze:Robinsona mam, sprawdzę gry Lacerdy :) Pola Arle mnie kusiły swego czasu, ale czy faktycznie tam czuć klimat?
Oczywiście Robinson jest zdecydowanie bardziej klimatyczną pozycją od Pól Arle. Jednak tej drugiej nie zarzucałbym sucharstwa. Ja tam się wciągam w tej grze w to co robię na planszy. Jak wycinam torf - to wycinam torf. Jak zbieram zboże z pól - to zbieram zboże z pól. Jak piekę chleb w piecu - to piekę chleb w piecu. Jak dwie owce się w zagrodzie ten tam tego - ...to nie przeszkadzam i dalej wycinam torf. Jak to na wsi ;)
Tak to może było w Agricoli, w Polach Arle idąc na akcję Rybaka dostajesz owcę w gratisie :mrgreen: Gdzie tu tematyczny sens - nie mam pojęcia :mrgreen:
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: Aville »

Pętała się nad rzeką, to Rybak przygarnął ;)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: TV3 »

warlock pisze:w Polach Arle idąc na akcję Rybaka dostajesz owcę w gratisie
Toż to chyba jedyny przykład takiego ("fabularnego") zgrzytu w tej grze.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: warlock »

Ja tam kompletnie nie czuję klimatu w Polach, ale to chyba wynika z tego, że sama skala gospodarstwa mi nie leży. W Agricoli masz chatę i kawałek ziemi - w Polach Arle masz... no właśnie, co tak właściwie? Stawiasz Kościoły, Zamki i Gorzelnie na swojej działce? :wink:
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: TV3 »

warlock pisze:w Polach Arle masz... no właśnie, co tak właściwie? Stawiasz Kościoły, Zamki i Gorzelnie na swojej działce?
E tam, to już jest czepianie się. Absolutnie nie polemizuję z tym, że ktoś może w Polach nie czuć klimatu. Ale żaby tak szukać dziury w całym? ;)

W Agricoli jest się zwykłym, uwalonym w gnoju chłopem, co to hoduje świnie, ciężko pracuje na roli, a największym osiągnięciem jego jest przebudowa chałupy na drewnianą / kamienną. I taki chłop sobie kościółka nie postawi :) .
W Polach jest się panem na włościach, bardziej właścicielem ziemskim, co to swoją rodzinę / pracowników do roboty zagania i spogląda przez okno swego domostwa, czy mu jaki parobek na sianie nie leniuchuje miast pracować. No i takie właśnie panisko, jak dobrze swymi włościami będzie zarządzać, to już sobie (czy też całej wsi) ów kościółek zbuduje. Czy tam zamek. Albo gorzelnię ;) .

Nie żebym bronił Pól kosztem Agricoli. Nie żebym wartościował postacie. Zwracam jeno uwagę, że trochę w kogo innego wcielamy się w tych 2-ch grach.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: misioooo »

Może Stocznia (Shipyard lub Die Werft)? Niezależne językowo, jak dla mnie i mojej żonki - klimat jest i satysfakcja z budowania okrętów (nawet jak się przegra)?
Działą świetnie na 2/3/4 osoby (jedna z niewielu takich, co się pięknie skalują). Około 20-25min/osobę nam schodzi - więc we 2 poniżej godziny, w 4 osoby półtora godzinki.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
pike
Posty: 270
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: pike »

Zerknij na "stawkę większą niż życie" z dodatkiem. Przygodówka w klimacie Hansa Klossa, ale ze spora dawką kombinowania, choć nieco losowa.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: Rafalm »

Według mnie najlepszym przykładem połączenia euro z klimatem są Pupile Podziemi. Tam naprawdę czujesz jakbyś hodował te zwierzaczki... Przy tym gra niebanalna i wymaga myślenia, poziom trudności mniej więcej Tzolkina.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tych(y)
Been thanked: 12 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: gregos »

Wojna o Pierścień powinna przypasować. Albo spróbuj dopatrzyć się klimatu w Zamkach Burgundii. :wink:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: detrytusek »

Vinhos!
Dla mnie najbardziej klimatyczny euras.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: warlock »

gregos pisze:Wojna o Pierścień powinna przypasować. :wink:
A to nie jest esencja ameritrashu przypadkiem? :wink:
wisza94
Posty: 28
Rejestracja: 19 mar 2017, 16:25

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: wisza94 »

Dzięki wszystkim, mam co przeglądać :)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tych(y)
Been thanked: 12 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: gregos »

warlock pisze:
gregos pisze:Wojna o Pierścień powinna przypasować. :wink:
A to nie jest esencja ameritrashu przypadkiem? :wink:
Ano jest, lecz zasady oraz karty mają pewien poziom uproszczenia w stylu Euro.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Euro z klimatem dla dwojga

Post autor: bukimi »

Polecam Myrmes - klimatyczna gra o życiu mrówek w mrowisku. Ładne komponenty (plastikowe mróweczki), wszystkie akcje spójne z tematyką.
Do tego dobrze chodzi w każdym gronie 2-4 osób i wymaga pewnego kombinowania. Z doświadczenia widzę, że podoba się wymagającym euro-graczom.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
ODPOWIEDZ