Stworze (Grzegorz Arabczyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Pan_K »

costi pisze:Zróbcie tylko coś z tytułem, bo po polsku on się nijak nie klei jak dla mnie ("stworze" jest wołaczem od "stwór").
Oj klei się, klei. Poczytaj nieco (o) mitologii słowiańskiej.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Yavi »

Underworld Kingdom pisze:Widzę, że jesteś z Gdańska, my z Gdyni, może uda nam się spotkać i porozmawiać przy prototypie?
Podesłałem wiadomość, może akurat uda się jakoś ustawić i zagrać :)
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Kosternik »

Yavi pisze:
Underworld Kingdom pisze:Widzę, że jesteś z Gdańska, my z Gdyni, może uda nam się spotkać i porozmawiać przy prototypie?
Podesłałem wiadomość, może akurat uda się jakoś ustawić i zagrać :)
... a potem czekamy choćby na krótką reckę ;)
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Underworld Kingdom
Posty: 30
Rejestracja: 29 maja 2017, 22:03

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Underworld Kingdom »

Co do nazwy, zaczerpnęliśmy tytuł od określenia na stworzenia nadprzyrodzone. Określenie STWORZE jest bardzo polskie :D , występuje choćby u Białczyńskiego, w jego leksykonie – STWORZE I ZDUSZE. Cały świat wykreowaliśmy w klimacie bajek, podań, które były nam bliskie w dzieciństwie. Karmiono nas bajkami cieszyńskimi, śląskimi, kaszubskimi. W biblioteczne pełnoprawnie stały (obok bajek Andersena – potwornych zresztą) takie pozycje jak bajki ludowe Karłowicza, Bajki Cieszyńskie( nie pamiętam autora), Klechdy Domowe i wiele innych traktujących o Bobołakach, Leszych, topielcach, Bogunkach i innym stworzeniu . Nie mówiąc już o babciach, które straszyły, że jak nie będziemy grzeczni to nas Bobo w nocy zabierze. Przed sama grą oczywiście, skonfrontowaliśmy to z książkami profesjonalnie podchodzącymi do tematu, Burszta, Pełka i jeszcze kilka innych pozycji, ale nie prowadziliśmy bibliografii. Gra jest oparta dosyć luźno na mitologii, czerpie z niej ale nie jest grą historyczną. Np. nasza Rusałka jest połączeniem Bogunki i Brzegini. STWORZE ma oczarować klimatem, grafiką i postaciami. Napisaliśmy sporo fluffu, który wprowadza graczy w świat. Zresztą cała mechanika została napisana właśnie pod klimat.
Underworld Kingdom
Posty: 30
Rejestracja: 29 maja 2017, 22:03

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Underworld Kingdom »

Yavi pisze:
Underworld Kingdom pisze:Widzę, że jesteś z Gdańska, my z Gdyni, może uda nam się spotkać i porozmawiać przy prototypie?
Podesłałem wiadomość, może akurat uda się jakoś ustawić i zagrać :)
Odpowiedziane i mam nadzieje do zobaczenia :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Yavi »

Kosternik pisze:
Yavi pisze:
Underworld Kingdom pisze:Widzę, że jesteś z Gdańska, my z Gdyni, może uda nam się spotkać i porozmawiać przy prototypie?
Podesłałem wiadomość, może akurat uda się jakoś ustawić i zagrać :)
... a potem czekamy choćby na krótką reckę ;)
Po jednej partii o reckę będzie raczej ciężko, ale postaram się napisać kilka zdań wrażeń na blogu albo na Fejsie. Jak wszystko wypali, to wrzucę też linka tutaj :)
Underworld Kingdom
Posty: 30
Rejestracja: 29 maja 2017, 22:03

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Underworld Kingdom »

Ok, tak jak obiecaliśmy co nieco o mechanice. Po pierwsze gra jest duuuża. WIec nie da się wszystkiego opisać od razu, na pierwszy ogień - opis ogólny:
Tak jak wspominaliśmy wcześniej przy jej projektowaniu najważniejsze dla nas było, by oddawała klimat słowiańskich podań i legend.

Stworze to gra dla 3-5 osób, choć wciąż zastanawiamy się nad opcją 2 osobową. Na siłę opcja ta mogłaby być już teraz, lecz nie chcemy w naszej grze niczego, co do czego nie bylibyśmy w 100% pewni, że jest dobre.

Czas rozgrywki jak zwykle zależy od ilości graczy. Wiemy, że często wydawcy nieco „podkolorowują” tą wartość pisząc, że rozgrywka jest krótsza niż w rzeczywistości (to udowodnione – gry krótsze z reguły sprzedają się lepiej). My mówimy Wam uczciwie – około 3 h z tłumaczeniem zasad i przygotowaniem rozgrywki (a to trochę trwa). Ale zdarzały się zarówno gry 1,5h jak i 4h (przy piątce graczy).

Cel gry : każdy ze Stworzy stara się jako pierwszy zdobyć wśród mieszkańców Krainy tytuł Opiekuna tejże. Jak to osiągnąć? Wystarczy, że jako pierwsi wykonamy wszystkie misje z unikatowej, odmiennej dla każdego Stworza Talii Misji.

Interakcja pomiędzy graczami? Na średnim poziomie. Mamy wpływ na działania innych ale nie jest to festiwal „podsrywajek” ;)

No i regrywalność. Ja osobiście jestem fanatykiem regrywalności. Dlatego karta postaci każdego Stworza ma inne statystyki, każda karta Misji ma inne wyzwania i nagrody, talie Misji jako całość koncentrują się na oddziaływaniu na inny aspekt rozgrywki, startowe karty Zadań leżące na planszy są losowe, ułożenie kart Wydarzeń jest inne w każdej rozgrywce i na koniec karty Akcji (które układane są w pary) także w każdej grze ustawiane są losowo.

Każda rozgrywka jest inna.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Karit »

Underworld Kingdom pisze:(...) Oczywiście mamy nadzieje, że doświadczeni gracze także docenią STWORZE. (...)
Ech i tego się obawiam, czy to nie będzie gra dla "mas" która może spodoba się planszówkowym wyjadaczom - tym trochę bardziej wymagającym niż gra w Carcassone czy Catan...
Temat i grafiki super, trzymam kciuki za poziom i regrywalność, tego się najbardziej obawiam.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: rattkin »

Karit pisze: Ech i tego się obawiam, czy to nie będzie gra dla "mas" która może spodoba się planszówkowym wyjadaczom - tym trochę bardziej wymagającym niż gra w Carcassone czy Catan...
Którego słowa z "średni czas gry to 3h" nie zrozumiałeś?
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: costi »

rattkin pisze:
Karit pisze: Ech i tego się obawiam, czy to nie będzie gra dla "mas" która może spodoba się planszówkowym wyjadaczom - tym trochę bardziej wymagającym niż gra w Carcassone czy Catan...
Którego słowa z "średni czas gry to 3h" nie zrozumiałeś?
A co ma średni czas gry do jakości zasad?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: rattkin »

A ile znasz casualowych gier trwających 3h?
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Miszon »

rattkin pisze:A ile znasz casualowych gier trwających 3h?
Talisman?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Sebs »

Miszon pisze:
rattkin pisze:A ile znasz casualowych gier trwających 3h?
Talisman?
Monopoly?

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: kmd7 »

Spoiler:
.

A jak z tym wariantem dwuosobowym? Gra mnie zainteresowała, ale już na starcie zmartwił brak sensownego trybu dwuosobowego.
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: vcrproszek »

Ja również podpisuje się pod wariantem 2-os. Możecie go dodać na końcu instrukcji, jako ciekawostkę nawet.
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Kosternik »

@Underworld Kingdom - kibicuje projektowi od dawna bom Słowianin z krwi i kości ;)
Byłoby miło gdybyście się postarali o więcej recenzji w trakcie trwania kampanii niż tylko Piotra Jasika.
Wspieraczka jest opanowana raczej przez graczy zaawansowanych i jak pokazuje doświadczenie (również to z polakpotrafi) - gry "niepromowane" nie fundują się, lub fundują się w bólach. Do tego dochodzi "słyszalne" zmęczenie platformą ze względu na opóźnienia, błędy i problemy z komunikacją.
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1558
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 61 times
Been thanked: 106 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Muad'Dib »

Tym bardziej, że GameTrollTV robi materiały bardziej reklamowe. Mi, szczerze mówiąc, nie podobają. Wyglądają jak "recenzje" z Kickstartera, czyli mają sprzedać produkt. Zaawansowani gracze cenią sobie min GambitTV, mówi wprost co jest fajne a z czym ma problem. Zdecydowanie tam polecam uderzyć, jak "kupicie" Gambita swoją grą, to zyskacie mnóstwo chętnych osób.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Kosternik »

Muad'Dib pisze:Tym bardziej, że GameTrollTV robi materiały bardziej reklamowe. Mi, szczerze mówiąc, nie podobają. Wyglądają jak "recenzje" z Kickstartera, czyli mają sprzedać produkt. Zaawansowani gracze cenią sobie min GambitTV, mówi wprost co jest fajne a z czym ma problem. Zdecydowanie tam polecam uderzyć, jak "kupicie" Gambita swoją grą, to zyskacie mnóstwo chętnych osób.
... i Tomek jest z Gdańska ;)
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Underworld Kingdom
Posty: 30
Rejestracja: 29 maja 2017, 22:03

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Underworld Kingdom »

Carcassone czy Catan...
- nie grałem ;)

Co do recenzji w czasie trwania kampanii - ewentualna opinia / recka od GameTrollTV na pewno nie będzie jedyną.

GambitTV? - Temat w toku :)

Jakość zasad? - No cóż, nie nam oceniać. Nam się oczywiście podobają, naszym testerom aktualna wersja zasad też bardzo odpowiada. Będzie mieli oczywiście okazję zapoznać się z nimi szczegółowo w ciągu najbliższych dni i sami wyrobić sobie opinię.

Jako twórca mechaniki powiem - uważam, że nie jest to gra skierowana do "niedzielnego" odbiorcy - raczej nie zagracie w nią z 7-letnim bratem, choć może się mylę :)

Jeszcze słowo o regrywalności : pamiętam testy po których gracze mówili, że trochę mało interakcji pomiędzy przeciwnikami, po czym grając dwa dni później (na tej samej wersji zasad) mówili że rywalizacja jest naprawdę ostra. Wystarczyło, że zagrali innymi Stworzami, z innymi kartami Akcji, z innymi startowymi zadaniami na planszy, z innym układem Wydarzeń.

Wariant 2-osobowy - powiem tak. Jeśli chcecie zagrać na zasadzie : " ... zobacz, ale fajna karta...", "...o...ale miałeś pecha...", "...hahaha ...Szeptucha zjadła Zagubione Dzieci, które były w Puszczy - jak u Baby Jagi..." czyli dla klimatu, na luzie, nie wchodząc sobie w paradę, z niewielką możliwością (choć wciąż taka możliwość jest) przeszkadzania sobie nawzajem to gra w 2 osoby tak zapewne będzie wyglądać. Jednak z każdą dodatkową osobą wzajemna możliwość wpływania na swoje akcje, niszczenia planów przeciwnika, zdecydowanie rośnie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: rastula »

Underworld Kingdom pisze:
Carcassone czy Catan...
- nie grałem ;)
Powinniście sobie obejrzeć ostatni top 10 dice tower, ten o błędach designerów.

Ja nie ufam autorom, ktorzy zabierają się za projektowanie gier bez znajomości klasyki. Jak z literaturą... żeby pokonać Reymonta warto go najpierw przeczytać.

Potem z szumnych zapowiedzi powstają chińczyki na sterydach a autor jest zaskoczony że ktoś już odkrył roll & move w 1768 roku.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2017, 21:52 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: rattkin »

Akurat dziś oglądałem, dobry odcinek. Sam (Healey), gdy opisywano mu prototyp, powiedział, że to całkiem jak Blood Rage. Na co autor prototypu zrobił "hę?". Sam: "Nara!" :)
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: Paskuder »

Geek factor tv też są z trójmiasta. Jaki ich kupicie z Gambitem to macie grę ufundowaną w tydzień :mrgreen:
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: rastula »

rattkin pisze:Akurat dziś oglądałem, dobry odcinek. Sam (Healey), gdy opisywano mu prototyp, powiedział, że to całkiem jak Blood Rage. Na co autor prototypu zrobił "hę?". Sam: "Nara!" :)
Dokładnie...
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: smalco »

A co oni wyłożą kase na wydanie gry. Nie potrzebna jest znajimość wszysykich gier na planecie. Bez przesady.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Stworze, gra przygodowa czerpiąca ze słowiańskiej mitolo

Post autor: rastula »

smalco pisze:A co oni wyłożą kase na wydanie gry. Nie potrzebna jest znajimość wszysykich gier na planecie. Bez przesady.
Wszystkich nie. Ale te kilka najpopularniejszych wypada znać jak się robi w branży. A o jakich onych mówisz?
ODPOWIEDZ